Editörler : "eskiyara"Pangaea
17 Eylül 2012 16:40

Seçmeli Dersler Yüzünden Ders Dağıtım Çizelgesi Oluşturamıyoruz ! Acil Yardım !

Bilsa ders dağıtım programımız var.

9.sınıflarda 200 öğrencimiz var.

200 öğrenci 14 farklı dersten seçmeli ders tercih etti.

Bir türlü ders programını oturtamadık.

Neler yapmalıyız?

Seçmeli dersler yüzünden program oluşturamıyoruz, hangi programı tavsiye edersiniz, sizler bu sorunu nasıl çözdünüz?

HASAN-31
Genel Müdür
17 Eylül 2012 16:41

Acil cevaplarınızı rica ediyorum.

HASAN-31
Genel Müdür
17 Eylül 2012 16:58

Değerli ve tecrübeli yönetici ve öğretmenlerimizin önerilerini bekliyorum.

HASAN-31
Genel Müdür
17 Eylül 2012 17:09

Bunca okul yöneticisi bu sorunu nasıl çözdü?

17 Eylül 2012 18:17

Sorunuzun net bir cevabı yok hocam malesef...

4+4+4 = 8 eder mi, etmezse siz de bu sorunu çözemezsiniz...

Ayrıca burada bu şekilde çözümde bulamazsınız... hangi dersler seçildi?

Hangi alandan kaç öğrt var?

Kaç derslik var?

Normal öğretim veya 2. öğretim?

...

..

.

HOcam henüz bu sorunu çözen idareci yok merak etmeyin...

Seçmeli dersten dolayı her okulun fazladan dersşiği ve öğrt i olması gerekir ... Bu da kimsede yok... toplam 30 dersliğiniz var ve 25 i kullanılıyorsa;

5 derslik tamam 5 tane de 9 sınıf şubesi varsa

14-10 = 4 tane daha dersliğe ihtiyacınız var demektir..

Öğretmen ihtiyacı da cabası.. Eğer hep aynı alanlardan farklı seçmeli dersler seçildiyse O da olmaz...Ve bütün 9. sınıfların doğal olarak aynı saatlerde seçmeli ders yapması şart...

Çözüm: Sayısal bir çalışma yapın en fazla kaç tane seçmeli ders seçtirebilirsiniz örneğin 10 diyelim. en çok tercih edilen 10 ders seçtirin grup dışında kalanlara da tekrar seçtirin, ama farklı şekilde bir çözüm bulunmalı sizi anlıyorum... ama yok

yapılacak denetimde en çok bu konu irdelenecek, herhangi bir şikayet durumunda sıkıntıya girersiniz yalnız... 1 öğrencinin bile eğit hattını araması yeter bunun için... Meb den mem lerden görüş ve yardım istemek en iyisi...

HASAN-31
Genel Müdür
17 Eylül 2012 21:27

Gerçekten de bu işin bir formülü yok mu?

Bilsa'dan buna uygun bir düzenleme bekliyorum.

Gerçi bu sorunu çözen programı üreten hangi firma olursa olsun parayı götürür.

Bize en geç bu hafta sonuna kadar bu sorunu çözecek bir program lazım.

druvax
Daire Başkanı
17 Eylül 2012 21:38

hocam yapılmayacak program yoktur... bu konuda profesörüm :))) artık bende kendimi bu işte doktora yapmış gibi görmeye başladım... ne yalan söyleyeyim :) meb bizi çılgına çevirse de bu konuda beni uzamnlaştırdı diyebilirim... size mail atmıştım... telefon numaramı da verdim ama sanırım kontrol etmediniz... bilsayı falan geçin progmatic öneririm... yapılmayacak program yoktur... hatayı siz kurguda yapıyosunuz... önce kurgulayacaksınız sonra bunu programa anlatacaksınız... programın görevi ise çakışmadan yerleştirmek oluyo sadece... kurguyu hatalı yapıyosanız program napsın hocam yaa :)))

druvax
Daire Başkanı
17 Eylül 2012 21:40

hocam pardon ya.... mail atan siz değilmişsiniz... sanırım karıştırdım... ama yine de msn adresimi eklerseniz yardımcı olabilirim...

ndb61
Memur
17 Eylül 2012 22:55

bizde de aynı durum var...5 lerde 4 şube var...seçilen des sayısı 7...ve bazı dersleri de 3 e ayırdık..5.sınıfların da 6.dersi rehberlik-kulüp yok...o saatte öğretmenlerin zorunlu kulüp çalışmaları olursa napılacak...soru çok cevabı yok...

tarihci52
Memur
18 Eylül 2012 06:00

Sayın hocam, seçmeli dersleri 8. saatlere çaktığın zaman birer saat olarak hafta da 5 gün eder 5 saat. okulda diğer öğrenciler olmayacağı için okuldaki bütün sınıflar boş olacağından derslik ihtiyacı da olmayacak. Bu saatte ders sınıfları uygulaması yapacaksınız öğrenciler seçtikleri derse göre sınıflara gidecekler.

Seltorun
Yasaklı
18 Eylül 2012 06:52

M.Eğitim Bakanını ararsanız o bu rezaleti çözer, çözmek zorundadır..

HASAN-31
Genel Müdür
18 Eylül 2012 09:51

Bu problemi çözebilecek program yok mu?

Bunca bilgisayar öğretmenimiz ve tecrübeli idarecilerimiz varken...

alperer
Aday Memur
18 Eylül 2012 22:36

herkese merhaba

8 ders seçildi bölündüğünde 12 oluyor.ikili öğretim yapıyoruz..seçmeli dersler yerleşmiyor..öğretmen yetmiyor..program çakışıyor..yapan varsa cevap yazsın..5lerin zorunlu dersleri 28 saat kalan 2 saati seçmeli vermek zorundasınız..iş o noktaya geldiğinde tıkanıyor..cevap bekliyorum..

BS83
Şube Müdürü
18 Eylül 2012 22:48

Seçmeli dersler yüzünden çoğu okulda hala ders programı yapılmadı. Bir sürü dilekçesini teslim etmeyen veli var. Nakiller de yapılamadığı için kaç öğrencinin gidip kaç tanesinin geleceğini de bilmiyoruz. Yeni gelen velinin hangi dersleri seçeceğini de bilmiyoruz.

Geçen yıl 4 ten 5 e geçen 200 e yakın öğrencimiz vardı. Dilekçe getirenlerden 15 farklı seçmeli dersin 9 tanesini 10 ve üzerinde seçen olmuş. Yeni dilekçe getiren olursa bir kaç ders daha açılabilir.

İşin içinden bir türlü çıkamadık.

Excelde tüm 5. sınıf öğrencilerinin isimleri ve aldıkları dersleri işaretlediğimiz bir tablo oluşturduk. Fitreleyerek hangi dersi hangi öğrencilerin seçtiğini. çakışanları ve çakışmayanları görebiliyoruz.

Fakat ders programı oluşturma işinin bir türlü altından kalkamadık.

Ben bilişim teknolojileri öğretmeniyim. Normalde öğretmenlere ders dağıtımı yapan programlar bile yüzlerce satır kodla yazılıyor ve çoğu ücretli. Öğrencilere yönelik böyle bir program hazırlamak çok daha fazla emek gerektirecek. Hangi öğrencinin hangi dersleri seçeceği, aynı dersten kaç grup açılacağı bunların çakışması durumunda neler yapılacağı belirsiz. Derslerin kaçarlı gruplar halinde açılacağı, kaç farklı öğretmenin gireceği okulda yeterli derslik var mı yok mu? Bir sürü ihtimali göz önüne almak gerek.

Olasılık görmeyeli epey oldu ama. Her öğrenci için 15 in 4 lü kombinasyonu kadar ihtimal çıkıyor.

100 ve altında öğrencisi olan okullarda bir şekilde halledilir de büyük okullarda 15 farklı dersin de açılması ihtimali var.

Kolay çözüm olarak dilekçe aşamasında öğrencileri ve velileri yönlendirerek sadece belirli dersleri seçtiren okullar var. Herkes aynı dersleri seçince program kolayca hazırlanır.

Meb bir firmayla mı anlaşır ya da e-okula bir eklenti mi yaptırır kendisi halletsin. e-okulda seçmeli dersleri girdik, çok kolay bir iş olduğu halde sınıf sınıf ve ders ders raporlamayı bile eklememişler. Excelde baştan yazmak zorunda kalıyoruz.

Bu işi yapabilecek kadar iyi programlama bilen bilgisayar öğretmeni varsa da yapmasın. Dersimiz zaten seçmeli, tamamına yakınımız da norm fazlası durumunda. 4+4+4 le de BT sınıflarımız dağıtılıp dersliğe dönüştürülüyor. Formatörlük işi de belli değil. Maaş karşılığımız doldurmak için bile 3-4 okul gezmek zorunda kalacağız

18 Eylül 2012 23:15

.........

Biyoloji 2000
Yasaklı
19 Eylül 2012 01:00

yukarıda da yazmışlar, bizim okulda da öyle oldu, seçmeli dersleri haftanın 5 gününe son saate koyarsanız olay çözülür. ama 3 yıllık bir ilaç bu, 3 yılın sonunda tüm çocuklar haftada 40 saat ( anadolu lisesi) ders göreceği için, orada tıkanacak, ama şimdi çözümü basit son saat 9 lar dışında kimse olmadığı için okulda gayet rahat dağıtırsınız.

HASAN-31
Genel Müdür
19 Eylül 2012 19:07

Seçmeli dersleri gruplara ayırdık.

Her gruba seçmeli ders listesinin başında yer alan 3 farklı isimdeki din dersini verdik.

Öğrencilerden din derslerini seçmeli dersleri seçmeyenleri de türlü bahane ve yalanlarla ikna ettik.

Her grup din derslerini ve geriye kalan 1-2 saatlik diğer seçmeli dersleri alacak.

Bu sayede biz de rahatlıkla ders programı yapacağız. Seçmeli dersleri bütün öğrencilerin tercihi gibi ders listesine ekledik.

Farklı dersler seçmek isteyenlere hayat sansı vermedik.

Dünyadaki 7-8 milyar insanın sadece 1-1,5 milyarı müslüman...

O sabrediyor, kimsenin fikrini ağzına tıkmıyor, isteyen istediği gibi düşünüyor.

Kimseye zulmetmiyor, kendise iman etmediğinden dolayı kimseyi aç bırakmıyor, kimseyi rencide etmiyor,kimseye kin tutmuyor... SABREDİYOR.

3 tane diyen de var milyon tane de diyen, oğlu, karısı, evi, cismi .... diyen de var.... O sabrediyor, gün gelir de beni bulur diye sürekli sanatıyla ve hazırladığı iyi-kötü sürprizleriyle "ben burdayım... " diyor...

Biz O'nun adına O'nun hoşuna giden işler yapmaya çalışıyoruz ama her işimiz sahtekarlık... O'nun kadar sabırlı değiliz.

Farklı hiçbir fikre tahammülümüz yok.

HASAN-31
Genel Müdür
20 Eylül 2012 18:42

Halâ mantıklı bir program geliştirilemedi mi?

Önceden bilsa 1 gecede soruna uygun programı üretiyordu.

20 Eylül 2012 21:55

HOCAM ASC VEYA ACS diyebir program çözüyor bu işi...

deniz.see
Aday Memur
20 Eylül 2012 23:07

1.ya genelgeyi uygulamayacaksınız yada uygulayamayacaksınız başka yol yok .32 derslik bile olsa bu seçmeli ders oturmaz çünkü açılan sınıflar muhakkak çakışacaktır(bizde 320 öğrenci var 5.sınıf yani 1300 e yakın ders seçiliyor bunların çakışmaması imkansız matematikçiler olasılık hesabı yapsınlar kaç gün kaç dersliğe ihtiyaç olduğunu görürler).çakıştığı zaman ne yapacaksınız.2 sınıf açılacak bu sefer öğrenci sayısı düşecek sınıf açmanıza engel olacak bu sorun çözülmez.çözen biri var diyorsa ya genelgeye umuyor yada olaya hakim değil sallıyor.bu iş çözülmez

notar50
Aday Memur
21 Eylül 2012 15:52

www.kademeliegitim.com

yeni sistemde yepyeni bir kaynak site

Toplam 30 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi