Editörler : supporters.
04 Mayıs 2011 17:00

Ders çalışırken kullanılabilecek bir müzik

Merhaba arkadaşlar,

Hepinize ders çalışırken kullanabileceğiniz bir müzik için link veriyorum. Evet yıllarca klasik batı müziğinin ders çalışma verimini artırdığına dair şeyler okuduk ve duyduk. Ancak, kaçırılan nokta şuydu herhangi bir müzik değil, largo barok müzikler bu etkiyi yapıyor. Söz konusu linkte Mozart'ın K448 iki piyanoluk sonatı adlı parça bulunuyor. Siteye gömülü oynatıcı sayesinde dinleyebilirsiniz. Sitede aynı zamanda söz konusu parça hakkında ve zeka üzerindeki etkileri üzerine de bazı bilgiler mevcut.bu parçanın özelliği, yapılan bir araştırmaya göre, bu müziği 10 dakika süreyle dinleyen öğrencilerin IQ puanlarında gözle görülür bir artış olmasıymış... Bu yüzden bu müzik daha enteresan bir hava kazandı gözümde o yüzden de sizlerle paylaşmak istedim.

http://www.smart-kit.com/s245/how-the-amazing-mozart-k448-can-increase-your-iq-listen-now

cass82
Memur
04 Mayıs 2011 19:51

teşekkür ederiz. her şeyin bu kadar zorlu ve hayal kırıklığı yaratan etkiye sahip olduğu bir dönemde şaşırtıcı ve ferahlatıcı bir başlık olmuş:)

prsprsprs
Şube Müdürü
04 Mayıs 2011 22:06

Ben teşekkür ederim inşallah herkese faydalı olur.

maximus_44
Şef
05 Mayıs 2011 01:34

teşekkürler hocam;)

uj_bej_sekıs
Yasaklı
05 Mayıs 2011 08:17

teknik üniversite mezunu bir birey olarak ün. sınavına gireceğim zaman, sınava 2 ay kala sürekli sezen aksu dinledim..-farkında olmadan,sonradan farkındalıklar çıktı meydana-

bu kadının sesi daha bir başka..

çok faydasını gördüm..

f_yagmur
Aday Memur
05 Mayıs 2011 11:51

eğer çalışabilirseniz müziğin ritminin insana ders çalışırken hız kazandıran bir yapısı var...

onemunit
Kapalı
05 Mayıs 2011 14:36

teşekkürler

kaspersky_security
Müsteşar Yardımcısı
05 Mayıs 2011 19:17

Ders çalışırken ortam sessiz olsun klasik miş neo klasikmiş farketmez dikkat dağıtır bence.

DERS CALIŞIRKEN DİNLENECEK TEK MÜZİK: Sessizlik senfonisidir.:):)

prsprsprs
Şube Müdürü
05 Mayıs 2011 22:24

sayın editör,

yorumunuza ve düşüncenize saygım sonsuz ancak önyargılı buluyorum. paylaştığım müzikte " klasikmiş neo klasikmiş " tarzı değil, üzerinde bir araştırma yapılmış özel bir müziktir. sadece klasik müzik söz konusu etkiyi yaratmıyor. zaten linkte verdiğim araştırmayı okuma zahmetine katlanırsanız aslında oldukça enteresan sonuçları olduğunu görürsünüz söz konusu parçanın.

prsprsprs
Şube Müdürü
05 Mayıs 2011 22:31

Bu arada belirtmeyi unutmuşum, söz konusu müziğin etkisinin geçici olduğu belirtiliyor araştırmada, bu tür müziğin geçici de olsa bir etkisi olmasına rağmen, beyin fonksiyonlarını optimum düzeye taşıyacak olanın esasında bir müzik aleti çalmayı (özellikle 7 yaşından önce) öğrenmek olduğu belirtiliyor. Bunu özellikle hafıza ile ilgili kişisel gelişim kaynaklarına göz atarsanız sizin de görebileceğinizi düşünüyorum. Gerçekten de kullandığımızdan çok daha üstün bir potansiyeli var beynimizin. Bu klişe bir laf olmaktan çok öte bence.

dmuh
Genel Müdür
06 Mayıs 2011 10:04

Müziğin olumlu etki yarattığını düşünmekle birlikte her ders ve her zaman geçerli olduğu konusunda ciddi şüphelerim mevcut :)

Müzik sadece ders çalışırken değil,başka alanlarda da, örneğin hastalıkların tedavisinde ciddi anlamda kullanılmakta. Belki Mozart yerine, alternatif olarak başka müzikler de belirlenebilir, bu çalışmada onu seçmişler, Orhan Gencebay dinletselerdi sonuç değişir miydi? :))

neslihan2
Aday Memur
06 Mayıs 2011 10:11

çok hoş....tv da da bu konu ile ilgili bir program vardı...paylaşımınız için sağol...ancak nasıl indirebiliriz... sürekli siteyi açamak durumunda mı kalacağız??

prsprsprs
Şube Müdürü
06 Mayıs 2011 10:15

elbette şüphele yaklaşmak doğaldır. zaten çalışmada bazı kimselerin mozart ismini kullanarak " baby mozart " falan gibi cdlerle kötü niyetli bir şekilde ticari kazanç elde etme eğiliminde olduğu da belirtiliyor. ancak dinleyerek kaybedeceğimiz bir şey yok. linkte verdiğim sitede yazmıyor ama bu melodilerin binaural frekans adı verilen kulaklıkla bir kulağa farklı öteki kulağa farklı frekanslar dinletilerek beynin iki frekans farkına eşit bir beyin dalgası ortamına girmesi tekniğiyle verimin arttığına dair araştırmalar da var. henüz onunla ilgili elimde döküman olmadığından paylaşmadım.

prsprsprs
Şube Müdürü
06 Mayıs 2011 10:18

maalesef ben de indirilebilecek bir link bulamadım bu parçayı.

ancak adı şu " Mozart K448 Sonata for two pianos "

google amca yardımcınız olsun !

yaziliproje
Aday Memur
06 Mayıs 2011 14:50

Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde değişiklik yapmak amacıyla hazırladığı taslak için http://www.yaziliproje.com/meb-personelinin-yer-degistirme-yonetmelik-taslagi.html

yaziliproje
Aday Memur
06 Mayıs 2011 15:46

Alın ders çalışırken dinlenecek müzikler:

http://www.yaziliproje.com/kpss-sarkilari-dinle.html

Hem ders Çalışın hem müzik dinleyin :)

miss_jugde
Müsteşar Yardımcısı
06 Mayıs 2011 16:03

ben ney taksimleri dinliyorum yada türk sanat müziği , sözsüz iyi geliyor:)

teknoman
Şef
06 Mayıs 2011 18:26

mozilla üzerinden açarsanız siteyi zaten üstte, bilindiği gibi indirme bölümü aktifleşiyor ve indirebiliyorsunuz ben indirdim...

Sezai GÜNGÖRDÜ
Aday Memur
07 Mayıs 2011 00:15

ilhan irem

prsprsprs
Şube Müdürü
07 Mayıs 2011 10:36

İlhan İrem derken ?

Bi İlhan İrem vardı o nooldu demeye mi getiriyorsunuz ?

07 Mayıs 2011 13:31

TÜRKÜ, SADECE TÜRKÜ..!

ÖRNEĞİN; YOUTUBE'E "KRİZ BİZİ TEĞET GEÇTİ HAMDOLSUN" YAZIN..

BAKIN TÜM SINAVLARDAN EEENN ÜST PUANI ALIYOR MUSUNUZ, ALMIYOR MUSUNUZ..?

OLMAZSA Bİ YERDEN "ŞİFRE" BULUN, BEN N'EDİM..? ;-))

Toplam 48 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi