Editörler : Pangaea

28 Ekim 2010 11:11

kavram yanılgılarını giderme ve tespit etme yöntemler ( önemli ! )

1) kavram yanılgılarının tespit edildiği yöntemler

2) kavram yanılgılarının giderildiği yöntemler

3) kavram yanılılarının hem tespit edildiği hemde giderildiği yöntemler.

bu üç soruyu ayrı ayrı bilen var mı? ben hep karıştırıyorum ya siz nasıl kodladınız?

bi bilen varsa hayrına açıklasında aydınlanalım

ays.mef
Şef
28 Ekim 2010 11:33

hocam böyle kategorize edilmiş hiçbir kaynağa rastlamadım ben.siz kavram haritası,kavram karikatürü,v diyagramı,zihin haritası'nın ne olduğunu bilin zaten soruda bulursunuz.benim bildiklerim o kadar başka varsa bilemem.ama bunların özelliklerini bilin .

smsyh
Müsteşar Yardımcısı
28 Ekim 2010 11:45

kavram yanılgılarının tespit edilmesi...

kavram haritası,kavramsal karikatur,tga,mulakat,kelime ilişkilendirme,teshis testleri,talih cizgileri(roman oyun şiir gibi tarihi olaylarda gecen olayların ogrenciler tarafından anlaşılma seviyelerinin arastırılmasında)

kavram yanılgılarının giderilmesi...

kavram haritaları,kavramsal karıkatur,benzetne-analoji-,kavramsal degişim modeli,anlam cozumleme tabloları,rehber materyaller,calısma yaprakları..

kesişimleride hem tespit hem giderme için ;)) bu kadar biliyorum hocam..birde gecen soru cozerkenyapılandırılmıs gridlede kavram yanılgılarının giderildgi vardı cvpta ama ondan emin dglm..

kodlama bilmiyorum ;))

sellam_sinif
Kapalı
28 Ekim 2010 16:54

yapılandırılmıs grid tespit etmek için hocam. zaten değerlendirme yöntemleri tespit için. analojiyi bilmiyodum söylemen iyi oldu.

başka bi fikri olan yok mu ben yerlerini karıstırıyorum.

temmuzda hem tespit hemde giderilme sorulmustu kavram karikatürleriydi.orda tga ve çürütme çok çeldiriciydi. buseferde kesin sorarlar bence.

tam olarak yazacak olan var mı bide nasıl kodlucaz ben karıstırıyorum

emn-elt
Kapalı
28 Ekim 2010 16:58

tga ne ki acaba?????

sellam_sinif
Kapalı
28 Ekim 2010 17:03

tga tahmişn gözlem açıklama. yapılandırmacılığa en uygun ölçme ve yöntemlerden birisidir.

yapılandırmacılığın 5e modeline benzer bişey hemşo :)

ilk önce girişte tahmin ediyo sonra gözlemliyo sonrada açıklıyo kavram yanılgılarının tespitinde çok faydalı bi yöntem.zaten sınavda tgayı karısırmıstım hem giderilmesi hep tespiti diyince ters köşe yaptı beni.eğer hiç tga yı bilmesem işaretlemicetim avram karikatürlerini işaretlicektim ah işte bilgi zararıma dokundu

sellam_sinif
Kapalı
28 Ekim 2010 17:23

gündem

emn-elt
Kapalı
28 Ekim 2010 18:31

saol hemşo:)

ares_ares
Aday Memur
28 Ekim 2010 19:05

bunları nerden bılıosunuz hangı kaynakta yazıooo???

smsyh
Müsteşar Yardımcısı
28 Ekim 2010 20:04

ihtiyactan yazdım,,,tezkip curutme metinleri sadece kavram yanılgısını gidermek için diye biliyorum,,bizde yazmıstık okuldayken :D

sellam_sinif
Kapalı
28 Ekim 2010 20:31

güncel

sellam_sinif
Kapalı
28 Ekim 2010 20:45

güncel

sellam_sinif
Kapalı
28 Ekim 2010 20:58

1000 kişiden fazla kişi bakmış yok mu bi bilen ya.

bu temmuzda çıkmıs bir soru

sellam_sinif
Kapalı
28 Ekim 2010 21:14

güncel

in-style
Aday Memur
28 Ekim 2010 21:20

nette sadece bir yerde bulabildim oradada bu şekilde yazıyordu umarım işinize yarar.

çürütme metinleri: konu ile ilgili yanlış fikirler sunulur ve ardından bu düşünceler bilimsel olarak çürütülür ve son olarak doğru ve tutarlı fikirler sunulur.

2010'daki soruda tekzip bu kategoriye girmiyordu aslında(hem yanılgı tespiti hemde giderilmesi) bu tanıma bakılırsa giriyo gibi. ya şu meb, doğru düzgün bi müfredatı kapsayıcı kaynak çıkarsa olmuyo mu? oradan buradan toplama bilgilerle arayış içine giriyoruz. doğru düzgün açıklama bile bulamıyoruz. bu konularda yayınevlerinin de amatörlüğünün azizliğine uğruyoruz sonrada bir kaynaktaki diğerini tutmuyo.

bu kadar kavramı didik didik ettik ama onlar ne yapar ne eder yeni sınavda uzaydan kavram getirmeyi başarırlar. yani anlayacağınız bu yeni kavramlar hiç bitmeyecek.

sellam_sinif
Kapalı
28 Ekim 2010 21:23

haklısın hocam .

bide bu sorudaki çeldiricileri bilmayen arkadasların çoğu kavram karikatrü diye sıktı tuttu onun için bu soruya kimse önem vermiyo.

bence sorular en zor soruydu bu yöntemde.

mesela tga da da bazı kaynaklar hem giderilir hemde tespit edilir diyo. bende öyle bildiğim için yanlıs yaptım zaten.

smsyh
Müsteşar Yardımcısı
28 Ekim 2010 22:43

tanılayıcı dallanmıs agac ta kavram yanılgılarının tespitinde kullanıyo aklıma gelmişken yazıyım ;))

28 Ekim 2010 23:05

http://www.oguzhanhoca.com/wp-content/uploads/2010/08/kpssanalizi.pdf

iptal sınavındaki sorularla ilgili bütün bilgileri bulabilirsin.

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi