Editörler : oto-danisman-expert
03 Haziran 2012 11:43

Uzman Jandarmalara yapılan yeni ek göterge düzenlemesi.

Dikkat ederseniz bugünkü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6318 sayılı Askerlik Kanunundaki değişikliliğe göre: 1/4 gelen bir Uzman Jandarmaını ek göstergesi 2200 ü geçemez denilmektedir. ve uygulamaya göre de Astsubaylara ödenen ek göstergenin 3/2 ni aldığına göre 2200 ün 3/2 ni alabilecektir. yani katakillo sizin anlayacagınız bu demek oluyor ki en üst 1/4 de alacagı ek gösterge tutarı 1466 olacaktır.

http://www.memurlar.net/haber/238572/

serkan30
Aday Memur
03 Haziran 2012 21:16

Sn. Serbeser

Şimdi bu yeni değişikliğe göre halen görev yapan, emeklilerin ve emekli olurken alınan tazminatda hiç artış olmayacak mı?

seaman21
Aday Memur
03 Haziran 2012 22:25

Arkadaslar suursuz suursuz mesajlar yazmayin insanlarida yaniltmayin Astsubaylarin en yuksek ek gostergesi 3600 dur bununda 3/2 si 2200 ederki buda uz.jnd. lara verilecek en yuksek gostergedir.

Astsb0720
Memur
04 Haziran 2012 02:38

arkadaşlar lütfen bilip bilmeyen ahkam kesmesin burda.

seaman21 lütfen sen oku.

öncelikle şunu belirteyim 3600 ün 2/3 ü 2200 etmez.

2400 eder.

uzman jandarmaların ek göstergesi astsubayların 2/3 dür diyor genelde. ancak neden 1 nci derecede 2400 olmuyor da 2200 en üst sınır denmiş bunu biliyormusunuz.

bunun gerekçesi olarak uzman jandarmanın eşidi polis memurudur demişler. uzman jandarmalara ek gösterge düzenlenirken hükümet polis memurunun 2200 olması nedeniyle eşdeğer kadro olarak onu geçmemesiin söylemiş.

bu arada ben bir astsubay olarak subayın maaşının 2/3 ünü almayı kesinlikle kabul ediyorum. emekli ve görevde olan. o nedenle uzman jandarmalarda bence astsubayın 2/3 ünü almaktan imtina etmesin. bu hesapla albay 4,000 emekli maaşı aldığını sayalım astsubayın olur 2650 tl uzman jandarmanın olur 1.800 tl civarı. şuan astsubay ile uzman jandarmalar bu maaşları alamıyor. yani 2/3 mantığını ben her zaman kabul ederim. şahsım adına. en adilane düzen bu olur sanırım.

REKLUSAH
Memur
04 Haziran 2012 02:48

Astsb0720

Sende saçmalamışsın bu eşdeğerlik konusu değil, devlet sana verdiği ek göstergeyi bile fazla görüyor. 1/4 ündeki Başkomiser 3000 ek gösterge alıyor sen 3600 alıyosun. Bunun neden böyle olduğunu herkes iyi bilir. Birde Albay ile kıdemli Başçavuşun arasındaki fark Ankara-İstanbul yoluysa, kıdemli başçavuş ile uzman jandarmanın arasındaki fark İstanbul gebzedir.

serbeser
Genel Müdür
04 Haziran 2012 09:00

Şimdi bakın sayın arkadaşlar Türkiyede hiçbir memurun ek gösterge rakamları diğer bir sınıf memurun 3/2 si değildir.Bu bidefa tamamiyle saçmalıktır.Neden Uzman Jandarmalara mahsus ek gösterge tablısu düzenlenmez örneğin tavan 3000 olamaz mı,hem sizin dediğiniz gibi bile olsa Allah aşkına hangi Uzman Jandarma 1/4 nü görebilir.Bu çok istisnai bir durumdur nedeni ise:Yaş haddi 56 olan bir Uzman Jandarma 11/1 den göreve başlamakta bu personel görevde iken Lisans eğitimini bitirse bile yeni düzenlemeye göre 1 derece alabilecek dolayısıyla 10/1 olacaktır göreve başlama intibakı ve yaklaşık 31 yılda 1/4 nü ancak görebilecektir.sorarım size bu verilen örnek en iyimser en olumlu yaklaşım ile gelinebilecek durumu gösterir acaba kaç Uzman Jandarma Lisans mezunu ve kaç Uzman Jandarma 31 yıl görev yapabiliyor bu ülke de o sebeple ortalama durum şöyle dir Önlisans mezunu Uzm.Jnd.yapılan intibak düzenlemesiyle 11/2 göreve başlama ve yaklaşık 27 yıl sonunda 2/3 gelebilecek ve ek göstergesi de 3000/3/2: 2000 ancak olabilecektir.

serbeser
Genel Müdür
04 Haziran 2012 14:53

Normal şartlarda Lise Mez.Uzm.Jnd.11/1 den görev ve 25 yıl sonunda 3/1. kademesine düşebilmekte ve Astsubayın 3/2 ek göstergesi olan 2200/3/2= 1466 etmektedir ki yeni getirilen ek gösterge uygulaması reel maaşta bir mühum getiri sağlamamaktadır.Yani sana da bir güzellik yaptık deniliyor ama bu bir güzellik değil olsa olsa devede kulak misalini geçmemektedir.

solof
Şef
04 Haziran 2012 17:06

19 yaşında 10. dereceden göreve başlayan bir uzman jandarma 37 yıl çalışmadan emekli olamaz zaten bu bir.

Mevcut uzman jandarmaların %80'e yakını lisans/önlisans mezunudur, kalanlarda öğrenime devam etmektedir bu iki.

Teknik bilgi eksiklikleriniz mevcuttur, bu yeni yasa ile ben 1994 mezunu olarak emekli olacağım sene 1/4' e önlisans mezunu olarak inmiş oluyorum. Buradan ölçün, biçin lütfen, yeniler daha fazla çalışacağından...

3/2 meselesi saçmadır, YAN ÖDEME KARARNAMESİNDE Uzman jandarma rütbelerinin karşılığı rakamlar ile astsubay ve subay rütbeleri karşılığı rakamları bulun, hangi rütbe hangisine eş değer görün sonra tartışalım.

Selamlar...

serbeser
Genel Müdür
05 Haziran 2012 08:10

Sayın Kardeşim 22 yıllık Devlet Memuruyum memuriyetimin çoğu personel maaş ve bütçe işleride geçti ve benim küçük kardeşim de 1997 li Önlisas mez.Uzm.Jnd. ve halen görevde.

1- Şimdi demişsin ki 19 yaşında göreve başlayan her uzman jandarma 19 yaşanıda göreve başlamıyor 25 yaşında bile göreve başlayan olmakta dolayısıyla ortalaması 22 dir. göreve başlama genel olara, ve demişsin ki 37 yıl zaten çalışacak hayır yok öyle birşey çalışma yaş haddi (56 yaş)demek azami o yaşa kadar isterse çalışabilir demektir.

2- 1994 lü olduğunu ifade etmişsin yeni düzenlemeyle 11/2 den göreve başlamış sayılırsın ve 18 yıllık hizmetin mevcut ve şuanda senin derecen yaklaşık 5/2 olması gerekiyor. ve 1/4 ne gelmen için de yaklaşık 14 yıl daha görev yapman ve dolayısıyla da 32 yıl görev yapman gerekir.İnş. bu zamana kadar aşkla şevkle çalışırsın.

3- 3/2 si saçmadır demişsin Uzman Jandarmalara uygulanan ek gösterge Astsubayların 3/2 oranındadır.Eğer bunu da bilmiyor isen sorarak pekalaa öğrenebilirsin.Yan ödeme başka dır Ek gösterge başkadır.Emekli ikramiyesi ve Emekli maaşını direk etkileyecek olan ekgöstergedir.Yan ödeme tazminatlara girer ve ne emekli ikramiyesinde ne emekli maaşında bir etkisi bulunmamakta sadece görevde çalışmakta iken faydalanırsın.

4- Zaten ben de Önlisans yada Lisans mezunu bir Uzman Jandarma 1/4 nü göremez demedim.Uygulamalara ve çalışma koşullarına göre emekliliği hak etmiş hiç bir uzman jandarma 30-35 yıl görev yapmaz.

5-Yorumları saçmalık olarak nitelemeden önce iyice okur ve araştırır isen ne denli tutarlı yazmış olduğumu siz de görmüş olursunuz...

serbeser
Genel Müdür
05 Haziran 2012 08:35

Astsubaysubaylar için ek gösterge çizelgesi (Uzman Jandarmalara 3/2 si uygulanır)

DERECESİ EK GÖS.TUT.

1- 3600

2- 3000

3- 2200

4- 1600

5 - 1300

6 - 1150

7 - 950

8 - 850

serbeser
Genel Müdür
05 Haziran 2012 15:42

Noldu solof kardeş bir araştırma yapabildinmi benim yazdıklarım hakkında

solof
Şef
05 Haziran 2012 19:17

Serbeser, 1994 mezunuyum yeni düzenleme ile 30 Ağustos 2012 itibarıyla 3/2 Derece/Kademede olacağım.

2020 Eylül maaşlı emeklilik tarihim, dolayısı ile 1/4' den emekli olacağım.

Yeni düzenleme ile 10/1' den göreve başlayacak bir arkadaşımızın 1/1' e inmesi normal şartlar altında 27 sene sürecektir.

Uzman jandarmaların (okul kapatıldığı için bundan sonrası olmayacaktır ancak ) mesleğe başlama yaş ortalaması 20' yi bulmamaktadır, %98' i lise sonrası uzman jandarma okulunu kazanıp eğitim-öğretime başlayan gençlerdir.

22 yaş ortalaması teşkilatın içerisindeki benim bilgi ve gözlemlerim çerçevesinde abartıdan ibarettir.

2/3 Ek gösterge saçmadır demek, bir başka memur grubunun ek göstergesine diğerinin endekslenmesi saçmadır demektir, okuduğunuzu idrak edin, devamında gelen örnek bu saçmalığı teyit maksatlıydı ancak araştırmamışsınız.

Ek gösterge, gösterge, yan ödeme katsayılarını çok iyi bilen biriyim, 1. derecede astsubay ek göstergesi 3600/3*2=2400 uzman jandarma ek göstergesidir ancak son düzenleme ile " polis memurlarını " aşmaması, eşitlemek adına sınırlandırılmıştır.

Emekliliğini hak etmeden ayrılacak uzman jandarmanın ya ailesinin durumu iyidir, bir gelecek vaat eden yatırım yapabilmiştir yada mesleği kötüye kullanmıştır. Aksi durum da meslek hastalığı olarak aklını yitirdiğini gösterir.

56 yaş haddi itibarıyla 19 yaşında mezun olan bir uzman jandarmanın çalışma süresi 37 yıldır, 2012 yılı itibarıyla mezun olacaklar 65 yaşa tabi, fiili hizmet eski sistemdeki gibi tam düşünülse dahi en erken 56 yaşında emekli olabileceklerdir, 37 yılda alınacak derece kademe de 12 derece 1 kademedir.

Basit matematik...

Selamlar...

serbeser
Genel Müdür
05 Haziran 2012 21:29

1- Lise mezunu bir uzman jandarma elbette 11/1 göreve başlamaktadır.Yeni düzenlemenin neresinde 10/1 göreve başlamadan bahsediliyor.Ancak Lisan mezunu bir uzman jandarma yapılan intibak düzenlemesiyle 10/1 den göreve başlayabilir.

2- Demekki sen de kabul etmektesin artık uzman Jandarmalar Ast.Sb. ların ek gös. miktarının 3/2 ni aldığını evet yineliyorum SAÇMALIKTIR elbette Türkiyede Askeri ve sivil hiç bir memurun ek gösterge rakkamları yakın bir benzeri sınıfın ek göstergesinin belli bir (3/2)rakkamına endekslenmemiştir.Bunu da araştır.Uzman Jandarmalardan başka bir statüde olanları bulamayacaksın.

3-1994 te göreve başlamış ve Önlisan mezunu oldugunu söylüyorsun nasıl oluyorda yeni düzenlemeye göre 18 yılda 3/2 ne geliyorsun anlatta inanalım bilmiyorsan sana izah edeyim her üç yılda bir derece alırsın yani (18/3= 6) göreve de yeni düzenlemeyle 11/2 den başlamış olacağınızdan dolayı 6 derece daha 5/2 olursun farklılık varsa dogrusunu sen anlat.

4- Yan ödeme başka dır Ek gösterge başkadır.Emekli ikramiyesi ve Emekli maaşını direk etkileyecek olan ekgöstergedir.Yan ödeme tazminatlara girer ve ne emekli ikramiyesinde ne emekli maaşında bir etkisi bulunmamakta sadece görevde çalışmakta iken faydalanırsın.Bu son4. maddeyide atlamışsın galiba yanıldıgını kabul etmişsin ki o konuya hiç yer vermemişsin.

5-Aslında bazı arkadaşlar gerçekleri görmek istememekte direniyorlar ama kabullenmek lazım bazı hakikatleri hem ek göstergelerini hiçbir memuriyet sınıfında olmadığı gibi bir başks statünün ek göstergelerine endeksle hemde bumu bile (3600=3/2 =2400 ama 2200 ü GEÇEMEZ haaa)tırpanlamaya çalış.

neyse yazılacak çok şeyler var ama daha mesela Orduevlerine alınmama vs. vs. konular...

solof
Şef
06 Haziran 2012 22:17

Serbeser...

Yeni düzenleme lise mezunlarına onuncu dereceden göreve başlama, daha yüksek tahsili olanlara da tahsil durumuna göre kademe ve derece ilerlemesi vermektedir.

Ben şu an beşinci derece üçüncü kademedeyim, bir derece bir kademe bu kanun ile alıyorum oluyor üçüncü derecenin birinci kademesi, otuz ağustos itibarıyla da üçüncü derece ikinci kademe.

Bilgiye açlığınızın dinmemesi dileğimle, selamlar...

serbeser
Genel Müdür
06 Haziran 2012 22:39

Solof canım kardeşim tamamiyle bir dikkat eksikliği özür diliyorum yeni gösterge tablosu ilk göreve 1 derece intibakı sağlıyor sizin son yazdığınız yanıt doğru ancak diğer hususlarda da umarım ki bana katılıyorsunuz...Çünki doğrular birdir iki olmaz...

serbeser
Genel Müdür
07 Haziran 2012 11:18

MADDE 67 ? 3466 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

?GEÇİCİ MADDE 6 ? Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte halen görevde olan uzman jandarmaların, 926 sayılı Kanuna ekli Ek-IX sayılı Cetvelin bu maddeyi ihdas eden Kanunla değiştirilmeden önceki haline göre belirlenmiş olan derece ve kademelerine; lise ve dengi okul öğrenim düzeyine sahip olanlara bir derece, iki yıl süreli yükseköğrenim düzeyine sahip olanlara bir derece ve bir kademe, üç yıl süreli yükseköğrenim düzeyine sahip olanlara bir derece ve iki kademe, dört veya daha uzun süreli yükseköğrenimi tamamlamış olanlara ise iki derece ilave edilerek 926 sayılı Kanunun Ek-IX sayılı Cetveline intibakları yapılır.

Bu intibaklar, personelin mezuniyetine dair resmi belgeyi ibraz edip müracaatını yaptığı tarihten geçerli olarak yapılır. Ancak, bunlara geçmişe yönelik maaş ve maaş farkı ödenmez.

serbeser
Genel Müdür
10 Haziran 2012 17:11

Solof galiba uzman Jandarmaların özlük hakları ile ilgili söylediklerim galiba sana da mantıklı geliyor

solof
Şef
10 Haziran 2012 23:00

Yok, ilgilenmem gereken daha önemli işler var ki tam olarak uzman jandarmaların özlük haklarının iyileştirilmesi ile ilgili...

Selamlar...

serbeser
Genel Müdür
13 Haziran 2012 23:23

bakıyorum da Sn:solof Senden başka da yorum yazan bir meslektaşın yok.

solof
Şef
14 Haziran 2012 23:22

Allah' a şükür jandarmalık bize ilm-i siyaseti çocuk yaşta öğretti onun için doğru zaman ve yerde vuruyoruz, bu aralar sessiz çalışma zamanı.

Selamlar...

serbeser
Genel Müdür
15 Haziran 2012 13:58

sana iyi çalışmalar o halde...

Toplam 24 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi