Editörler : E.Kayı Han
11 Ağustos 2009 09:40

Kuranı makamlı olarak okumak ıcın tavsıyeler lutfen

arkadaslar bı makam tutturarak okumak ıstıyorum.ama bı turlu hangı makam kımın okuyusu dıye karar veremıyorum.Yardımcı olursanız sevınırım........

peykisefa
Memur
11 Ağustos 2009 12:50

Hocam ben de ilk zamanlar aynı dertten muzdariptim. Mümkün olduğu kadar Arap okuyucuları dinleme bence.(Onlar gibi okumak istersen o ayrı tabi) İsmail Biçer, Fatih Çollak, İshak Danış, Neyzen Ahmed Şahin gibi hocaları dinle. Bir de aynı makamdaki Tasavvuf Musikisi ve Türk Sanat Müziği eserlerini peşpeşe dinle.Herhangi bir enstrüman çalman da çok etkili olur.Mesela ben ney üflemeye başladıktan sonra bir hayli aşama kat ettim. Benim acizane tavsiyem bu.

barkamut
Kapalı
11 Ağustos 2009 18:15

kuranın makamlı okunması gerektigini nereden çıkardınız

* baybars _
Kapalı
11 Ağustos 2009 18:43

arif hocam, çok önemli bir konu açmışsın.Makam konusunda çeşitli yöntemler elbette var.en güzeli ve yapılması gereken ise, istanbula gidip,meşhur mevlüdhan ve kurralardan birebir ders almak lazımdır.Bunun için iki yıl başlangıç için yeterli olur sanırım.. bu şimdi olmaz zamanım yok diyorsan hocam,,,peykisefa kardeşimin dediklerini yapmak da, ufak da olsa bir çözüm olabilir.kolay gelsin inşaallah...

arifnihat
Şube Müdürü
12 Ağustos 2009 14:25

ARKADASLAR IYI DERECEDE DEF CALARIM ... AYNI ZAMANDA NEY UFLUYORUM AMATOR OLARAK... KURANI KERIM ICIN FAYDASI OLABILECEGINI DUSUNMEMEISTIM...

AMA ISMAIL BICER HOCAYI DINLEMEYE BASLADIM... SANKI OKUYUSUMDA BI DEGISIKLIK OLUYO GIBI NE DERSINIZ DOGRU MU YAPIYORUM ????

peykisefa
Memur
12 Ağustos 2009 15:24

baybars hocamın dediği en iyisi en profesyönelcesi. Benim görev yaptığım yerde imkanlar kısıtlı olduğu için, yukarıda tavsiye ettiklerimi yapmaya çalıştım.Müzik kulağı da çok önemli. Ayrıca belki Kur'anı makamlı okumak zorunluluğu yok ama Peygamberimiz S.A.V "Kur'anı seslerinizle güzelleştiriniz" buyuruyor. Güzel okumak için sadece sesin güzelliği, tecvid ve maharic-i hurufa vakıf olmak yetmez.Usül ve makam bilgisi de önemli.Bu sebeple Barkamut'a katılmıyorum.

Caferi Tayyar
Kapalı
12 Ağustos 2009 15:28

benim sesim arap okuyucuların sesine yatkın. türk usülü olmuyor bi türlü. bende hergün shahat ı dinliyorum

barkamut
Kapalı
12 Ağustos 2009 21:51

peykisefa cümlelerimi yazarken hüküm çıkarmadım soru sordum. kuran okurken okunan yerin anlamıyla makamın tezat oluşturması çok ilginç oluyor.

ebu-fisar
Müsteşar Yardımcısı
13 Ağustos 2009 14:46

asıl olarak bir femi muhsinden ders alınmalıdır.

söz konusu fem-i muhsin yalnızca musıkîşinas olmamalı aynı zamanda ciddi bir kuran alimi olmalıdır ki Kur'an makama yedirilmemelidir.

bir takım eserleri çokça dinlemek yahut bir musıkişinas olmak bile yeterli değildir. çünki makamı kur'an'a adapte etmek zor olur...

bunu başarabilmek için önce talim okunmalı elbette yine bir üstaddan sonra kıraat düzeltilmiş olarak bir takım eserler çokça dinlenerek taklit edilmeli eser geçildikten sonra daha zor olan kısım kurana adapte noktasında çalışmalar yapılmalıdır.

bir vatandaş makam uğruna meddi lazımı 2 elife düşürüyorsa ya da meddi tabii yi 3 elife çıkarıyorsa o halt ediyor demektir.

ancak halkımız maalesef cahil adam tutup yukarıdaki örneklemeleri yapar halkımızda onu yücelttikçe yüceltir.

bir de muhterem arkadaşlar insan ne kadar güzel okursa okusun bunu Allahın lütfu olarak nitelendirmelidir.

biz bu yolda çok çalıştık derse takib edin Allah tesirini azaltıyor...

bu günlerde çok dinliyorum sizinle de paylaşmış olayım

Nikriz Peşrevi

http://www.youtube.com/watch?v=KW7vW_ld558

çok güzel bir enstrümental

tarihçi aynı zamanda da bir tanburî olan murat bardakçı'nın yaptığı son osmalılar belgeselinde de kullanılmıştır

hafız_ımam
Şube Müdürü
13 Ağustos 2009 15:11

ark tabı hocalarında dınlemenın faydası var ama en guzelı bı hocadan ders almak buda egıtım merkezlerınde oluyor bıldıgım kadarıyla belırlı bı sayıyı buldularmı ders verıyorlar ama o ımkanlar yoksa ısmaıl bıcer cosar fatıh collak davut kaya ılhan tok gıbı hocalarımız dınleyebılırız

ebu-fisar
Müsteşar Yardımcısı
13 Ağustos 2009 16:19

eğitim merkezi derken pendik dışında hiç bir eğitim merkezinde kıraat bölümü yok

orada da zaten makam dersi özel olarak verilmez ancak tashihi huruf kurslarına katılabilirseniz orada bir başlangıç yapabilirsiniz.

hafız_ımam
Şube Müdürü
13 Ağustos 2009 23:37

hocam tashihi huruf dersı 6 gordumu yeter zaten makam o zaman kendılıgınde gelıyor ama sunada dıkkat etmek lazım makam yapayım derken harflerı cıkısını bozuyorlar ona dıkkat etmek lazım

hafiz___ali
Şube Müdürü
14 Ağustos 2009 11:07

kardes ismail bicer dısında kımseyı dınleme derım ben...

yada dınleyeceksen on tana hoca degıl nı tane hoca dınle...ilhan tok fatıh collak falan fılan bunlar kendılerı zaten ismail bicer dinliyorlar

SeHZaDe_HaKaN
Daire Başkanı
18 Ağustos 2009 23:59

Allah izin verir de imam olursam namazlarda hem çok hoşuma gittiği için hem de onlar gibi okumak için sürekli Kabe imamlarını dinliyorum. Aslında okuyuşları hoşuma gidiyo. Nameleri falan... Türk okuyuşunun eğitimini aldım. onları dinlememin bi zararı olur mu bana sizce?

arifnihat
Şube Müdürü
19 Ağustos 2009 10:51

TASHIH-I HURUF EDITIM CD LERI ALDIM ILK CALISMALARA BASLADIM... INS. FAYDASI OLUR.

naziiff
Aday Memur
19 Ağustos 2009 19:08

ismail biçer dinleyin kardeslerim mükemmel bıde anlamıyla nasıl ortusturuyor harika ya bol bol dinleyin abı allah rahmet etsin...

Prison_Break
Yasaklı
20 Ağustos 2009 02:12

ilam tv'den fatih çollak'ın derslerini takip edebilirsiniz,gerçekten faydalı olur diye düşünüyorum.

avareee
Genel Müdür
20 Ağustos 2009 18:07

s.a

2009 trabzon/darıca eğitim merkezi tashih-i huruf mezunlarındanım..yukarıda bir hocamın da dediği gibi eğer tashih-i huruf sınavlarına girip okumaya hak kazanırsanız sizin için en güzel eğitim bu olur..

tashih-i hurufta hem k.kerim,kıraat,tecvid,ezan ve makamlarla alakalı bir sürü eser veya aşır v.s şeyler gösteriliyor..

6 ay uzun gibi geliyor ama inanın bu eğitimi aldıkça 6 ay cok az geliyor ve inanın yetmiyor bile...

gitme imkanın yoksa:İSMAİL BİÇER,FATİH ÇOLAK,İSHAK DANIŞ,ERHAN METE, bunlar gibi fem-i muhsinleri dinlersen yavaş yavaş kulağının aşina olduğunu hissedeceksin hocam..

ALLAH kolaylık versin..RABBİM azmini daim eylesin..

=kim o=
Kapalı
28 Ağustos 2009 03:42

ankarada bunun için bir kurs var mı ?

bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.

14MAYIS
Şef
30 Ağustos 2009 17:51

bence buyuk oranda ses allah vergisi bu anlamda yapılacak başka bi şey yok ancak düzgün usulüne uygun okumak için gayret ve hoca şart

sonsuz nur
Kapalı
24 Ekim 2009 22:11

slm alykm hocalarım,

bende kabe imamlarının makamıyla okuyorum, çok hoşuma gidiyor...seminerde müftümüz hafız davut akkayayı tavsiye etti... napıcağımı şaşırdım... ismail biçer falan da güzel ama kendime en yakın bulduğum makam kabe imamları, nedense hocamızın tavsiye ettiği tarzda okuyamıyorum... öyle okuduğum zaman düz okuyorum makam yapmıyorum, makam yaparsam da kabe imamlarının okuyuşuyla okuyorum... müftü beni takip edecek değil ya :)

yani diyanetin tavsiye ettiği makamda okumak zorunda mıyız? bilgisi olan varsa cvplarsa sevinirim saygılar...

Toplam 30 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi