Editörler : oto-danisman-expert
10 Şubat 2011 13:25

Malulen emeklilik hakları

1995 mezunu teknisyen astsubayım.geçen hafta içerisinde immün yetmezlik rahatsızlığı sebebiyle "tsk da görev yapamaz"raporu verilecek.bu rahatsızlıkla ilgili alt maddeler yok.hiçbir ek ve alt rapor verilemiyor.tek rapor çürük.bana emekli olmaktan başka şans tanımıyorlar.hatta sağlık yönergesine bile girmemiş henüz bu hastalık.zaten GATA da tek doktor var.

malulen emeklilik hakkında her türlü(maddi manevi konularında)bilgisi olanlardan yardımcı olmalarını istiyorum.

thk13
Yasaklı
11 Şubat 2011 00:40

Kardeşim geçmiş olsun.

Sen daha rapor almamışsın.O rapor verilene kadar Hava değişimi verilecek.Ne verirlerse al.Süreci uzatmak istersen.TSK da görev yapamaz verilince teblğ için geldiğinde itiraz et.

Devamını ve gelişmeleri ve ne istediğini tam yazarsan bilahare cevaplarım.Başka değerli kardeşlerimiz de cevaplandırır.

scorpio4322
Memur
11 Şubat 2011 13:47

öncelikle gecmiş olsun arkadaşım.ben malülen emekli olmuş bir astsb yım.bu prosedürlerin hepsini gecirdim.çok geniş bir konu olduğu için burda sana neyi anlatayım bilemedim ama sen sor ben sana söyleyeyim.tekrar söylüyorum bu aşamaların hepsinden geçtim ve prosedürü biliyorum..tekrar gecmiş olsun.sana şu kadar söyleyeyim maddi açıdan çok kazancın olur..

serjant
Aday Memur
11 Şubat 2011 15:49

her iknize de çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.

şimdi detaylı bir şekilde şu anki durumumu anlatayım,sizlerde ona göre yorum yaparsınız.

immünoloji bölümü ilgileniyor.sağlık sorunum bağışıklık sisteminin çalışmaması ve bu konuyla ilgili önceden bahsettiğim gibi alt maddeler olmadığı için bana geri hizmet,masa başı vb.yerlerde çalışabilir gibi raporlar verilemiyor.hatta hava değişimi dahi verilemiyor.çünkü sağlık yönergesine girmemiş bir sağlık meselesi.şu an ki tahlil sonuçlarına göre hemen rapor verebiliyor fakat doktor bu rahatsızlıktan dolayı direk emekliye sevk edilen insanların mağdur olduğu düşüncesiyle gerekli makamlara alt maddelerin oluşturulması ile ilgili yazışmaların yapıldığını ve sonuçlanmasını beklememizizi,bu yüzden 6 ay laf olsun diye ayda bir tahlil yaparak takip ediyormuş gibi davranacağını söyledi.eğer o zamana kadar değişiklik olmazsa raporu vermek zorunda kalacak.durum budur

ben emekli olmaktan yana düşüncelerim daha ağır basıyor. mesleğe devam etmemin sağlığıma faydası yok.

malulen emekli olduğum zaman maaş,emekli sandığı ikramiyesi,oyaktan herhangi tazminat varmı,tsk dayanışma vakfı vb..maddi beklentilerm nasıl olmalı.

emekli olmamın veya olmamamın artısı eksisiyle değerlendiriseniz sevinirim.

scorpio4322
Memur
11 Şubat 2011 16:04

arkadaşım tekrar gecmiş olsun

TSK da görev yapamaz raporu seni emekliye sevk etmek için yeterlidir.emekli sandığından tazminat ikramiye ve maaş alırsın.sanırım doktorun söylediği problem olacak kısım oyak malüllük tazminatı ile ilgilidir.çünkü oyaktan malüllük tazminatı alabilmen için oyaka müracaat ediyorsun oyak hastahaneden tekrar detaylı rapor istiyor ve genelde mahkemelik olunup sonra bu tazminat alınabiliyor.Askaei Yüksek İdare mahkemesi nin konu ile ilgili kararlarını okursan işleyişi anlarsın.çıkmam lazım tel geldi gelince devam edeceğim

serjant
Aday Memur
11 Şubat 2011 19:25

ayim kararlarına baktım..dediğiniz gibi mahkeme işleri ile çözülecek herhalde..malül olmak maddi kazançları var demiştiniz.emekli sandığı haricinde varmı ?

yasinasb
Aday Memur
12 Şubat 2011 09:55

hepinize selamlar

bende kıtasında komutanlık olmayyan kadroörev yerinde görev yapar raporu aldım, daha 2 ameliyat daha gecireceğim , emeklilik söz konusu olabilir , beni bu duruma düşüren olay hizmet esnasında meydana geldi fakat cekilmiş bir rapor ,, yapılmış bir soruşturma yok ,emekli etmeleri durumunda ne yapmalıyım, maddi olarak kazançları nelerdir , ? şimdiden teşekkür ederim

sfe35
Aday Memur
12 Şubat 2011 12:37

çok değerli meslektaşlarım öncelikle hepinize geçmiş olsun.öncelikle serjant kardeşim sana yardımcı olmaya çalışayım.emekli sandığı kanununa göre iki tür malüllük vardır birisi adi malüllük diğeri vazife malüllüğü.bu durumu t.s.k sağlık yönetmeliğine entegre edersek bir personelin adi malül olarak emekli olabilmesi için askeri hastanelerden 'sınıfı görevini yapamaz, t.s.k da kalması uygun değildir' raporlarının alınması gerekir,vazife malüllüğü için ise malüliyet sebebinin bizzat vazife esnasında meydana gelmesi gerekir.t.s.k sağlık yönetmeliğinde bahsi geçmeyen durumlarda malesef emeklilik söz konusu olamaz.sehven verilen kararlar m.s.b sağlık daire başkanlığı tarafından iade edlmekte hatta bradan onay gören sağlık kurulu raporları s.g.k sağlık kurulu tarafından iade edlmektedir. yasinasb rumuzlu kardeşim sana gelince senin hakkında verilen sağlık kurulu kararının henüz malüliyetlikle ilişkisi yok. şayet dediğin şekilde bir dizi tedavi geçirdikten sonra bu kararın verileceğinden eminsen karar verildikten 7-8 ay sonra malüllük hakkını elde edebilirsin.şunu unutmayın bu tür kararlar verilirken kılı kırk yardıktan sonra veriliyor.ağustos ayında almış olduğum sınıfı görevini yapamaz raporu aralık ayında sağlık daire bşk.lığı tarafından onaylandı, ocak ayında bana tebliğ edildi ve şu anda evraklar emekli sandığında süreç ağır ve titiz bir şekilde ilerliyor.

asos5147
Aday Memur
12 Şubat 2011 12:49

değerli meslektaşlarım sizlere geçmiş olsun dileklerimi sunarım öncelikle

ben bir konuda bilgi almak istiyorum bilgisi olupta paylaşan arkadaşlara tşk ederim şimdiden

yaklaşık 15 yıldır kalp e bağlı olarak hipertansiyon tedavisi görüyor ve heyet raporu kullanıyorum zaman zaman ...

2012 yılında emekliliğim dolacak, doktor istersem tsk görev yapamaz raporu verebileceğimi söyledi ve durumu izah etti

şimdi benim sormak istediğim yılımı doldurunca; malülen emekli olmakmı, yoksa normal bir personel gibi hizmet nedeniyle emekli olmakmı avantajlı

hangi tür avantajlar var bilgisi olupta paylaşanlara teşekkür ederim

serjant
Aday Memur
12 Şubat 2011 13:24

teşekkürler asos 5147

keşke sağlığımız yerinde olsaydı da böyle mevzularla uğraşmasaydık.

siz emekliliğinizi haketmişsiniz..malulen emekli olmanızın size tek artısı şartlarınız uyuyorsa oyaktan alacağınız malulluk tazminatı...

şu an ben halen meslekteyim..çevremdeki sizin gibi çeşitli rahatsızlıklarından dolayı 1/1 ne düşenler malulen emekli oluyorlar,bende oradan biliyorum.

serjant
Aday Memur
12 Şubat 2011 13:29

sfe35 ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

yönetmelikte diğer rahatsızlar gibi alt maddeleri yokmuş.bu yüzden doktor sadece tsk da görev yapamaz raporu veriyor.muhtemelen bende adi malul muamelesi göreceğim.

ben daha yolun başındayım..inşallah benim için ve benim gibi sıkıntıları olanlar için en hayırlısı neyse o olur.

scorpio4322
Memur
12 Şubat 2011 15:49

ARKADAŞLAR bir yere eksik veya yanlış var.TSK da görev yapamaz raporu alırsanız adi malül olarak emekli olmazsınız.malülen emekli olursunuz. eğer rahatsızlık görev nedeni ile olmuşsa Vazife malülü sayılırsmnızki bunun avantajları çok çok fazla.adi malül olman herhangi bir branşta çalışmaya elverişli olduğun ve bu hak sana tanındığı halde mekliliği tercih etmen sonucu olur. ayrıca AYİM kararlarındaki bazı örneklerdede görüldüğü gibi mahkemelr 'YETİŞTİRİLME İTİBARİ İLE BAŞKA BİR İŞ YAPABİLME DURUMUNDA DEĞİLDİR2 ibaresine ve bu kararları okumanızı tavsiye ediyorum.

malülen emekliliğin tek artsı oyaktan mahkeme yoluyla alabileceğin tazminattır.( malüllük engelli statüsüne girecek kadarsa bu durumda engelli olmaktan kaynaklanan başkaca avantajlar var bu ayrı bir konu ama)

sfe35
Aday Memur
12 Şubat 2011 17:49

arkadaşlar ben naçizane bildiklerimi sizlere aktarayım sizler yine de araştırmanızı yapın.öncelikle kurumların malüllük kavramlarını birbirleriyle karıştırmayalım.

1.emekli sandığı malüllük kavramını iki çatı altında toplamıştır.bunlardan birincisi adi malüllük ikincisi ise vazife malüllüğüdür.(sadece malüllük kavramı yoktur) adi malüllük vazife esnasında sağlığının o görevi yapamayacağı anlaşılanlar için geçerlidirvazife malüllüğü ise görev esnasında meydana gelen durumlar için geçerlidir.

2. bizim açımızdn incelediğimizde askeri hastenelerde sağlı kuruku kararıyla verilen ana artel olarak üç karar vardır.bunlar silahlı kuvvetlerde görev yapamaz, sınıfı görevini yapamaz, kıt'a komutanlığı olmayan yerlerde görev yapması uygundur.bu kavramlardan silahlı kuvvetlerde görev yapamaz raporunu alan arkadaşım doğrudan emekli edilir ve emekli sandığı statüsünde adi malüldür.ancak bu karar nedeniyle oyak'tan veya dayanışma vakfından her yıl tespit edilen miktarda ve malüllük derecesine göre tazminat ödenir.6 dereceli malüliyet vardır ve sadece 1,2,3 ve 4 üncü derece malüllere bahsettiğim tazminatlar ödenir.5 ve 6 ncı derece malüllere tazminat ödemesi yapılmaz.sınıfı görevini yapamaz raporuna gelince burada da personelin sağlığının bozulması nedeniyle mevcut görevine devam edemeyeceği anlaşıldığından emekli sandığı bu durumu da malüliyet sebebi saymıştır.ancak bu kararda personel isterse emekli olabilir isterse görevine devam edebilir ve hiç bir şekilde oyak ve dayanışma vakfından tazminat ödemesi yapılmaz çünkü personelin görevine devam etmesi söz konusudur.saygılarımla

sayaras
Memur
12 Şubat 2011 20:39

Ben önümüzdeki yıl, Sınıfının kıta komutanlığı olmayan yerlerde çalışır alacağım yani durumum buna uyuyor şuanda.

Şimdi bu karar ile malül emeklilik hakkı var mı yok mu?

Geçen sene olsa idi sınıfı görevini yapamaz verilecekti ama şuanda rütbemden dolayı kıta komutanlığı olmayan diye tabir edilen karar durumua düştüm.

Bir de adi malül maaşı nedir ve sağlık güvencemiz devam ediyor mu? silah biz de kalıyor mu? orduevlerine giriş oluyor mu? bu haklar nelerdir?

asos5147
Aday Memur
13 Şubat 2011 03:05

bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

ancak tam olarak anlayamadım

ben kalp hastasıyım kısaca.. buna bağlı olarakta hipertansiyon hastasıyım 1. dereceye 1 yıl sonra düşüceğim,emekli olmam doktorun önerisi ,

eğer oyak malüliyet tazminatı öderse ne kadar olur

aylık ödemesi ne kadardır(ortalama)

em sandığı nde malüliyet ile normal emekliliğin farkı nedir

kısaca bilgilendirirseniz sevinirim

teşekkür eder arkadaşlara acil şifalar dilerim

yasinasb
Aday Memur
13 Şubat 2011 15:28

bilgi veren abilerime teşekkürler,

sınıfının kıta komutanlığı olmayan kadro görev yerinde görev yapar raporunun ayrıntıları nedir , eksileri artıları nelerdir , bilgi verirseniz sevinirim ... şimdiden teşekkürler

sfe35
Aday Memur
13 Şubat 2011 19:51

değerli meslektaşım asos sorularına bildiğim kadarıyla yanıt vereyim.

1. emekli sandığından normal emekli olarak veya adi malül olarak emekli olmak arasında herhangi bir fark yoktur aynı ikramiye ve aynı maaş alınıyor.(vazife malülünün hakları ile karıştırmayalım)

2. oyak'tan alınacak olan tazminata gelince eğer askeri hastaneden t.s.k da kalması uygun değildir raporu verilirse tazminat alabilirsin ancak bu tazminatı alabilmek için görev içi veya görev harici herhangi bir kaza, hastalık sonucunda bir işle meşgul olma imkanından kesin olarak mahrum kalan ve bunu M.S.B. Sağlık Dairesi Başkanlığı'nca onaylı sağlık kurulu raporu ile beyan eden OYAK üyeleri yararlanabilir kuralına uygun raporla belgelemek şartı mevcuttur.2011 yılı için oyak tazminatı 42.000 tl civarında

3.aylık ödemesi ne kadardır demişsin oyak'ın malüliyetlikle ilgili aylık ödemesi yoktur.ancak personel kendi isteğiyle birikmiş olan parasıyla ems sistemine girerse yıllık kar payına göre maaşını alır.

yasin kardeşim senin raporun görev yapacağın yerleri sınırlamaktadır. yani sen bu raporla kıt'a komutanlığı yapamazsın.örneğin:krk.k.lığı,tim k.lığı,tk.k.lığı gibi.benim şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla herhangi bir eksi tarafı yoktur.eğer sınıfın jandarma ise dediğim görevlerde çalıştırılmazsın.ancak bu sağlık kurulu kararının malüliyet hakkı yoktur.iyi akşamlar.

thk13
Yasaklı
13 Şubat 2011 21:56

SFE gerekli açıklamayı yapmış.Ben bir düzeltme ve ekleme yapayım.

Maluliyet 3 çeşittir...

1.Harp

2.Vazife

3.Adi olmak üzere.

Harp malulü savaştan kaynaklı olan maluliyet.

Vazife görevden kaynaklı maluliyet.

Adi ise görev harici,kaza ve hastalıktan kaynaklı maluliyet

TSK da görev Yapamaz Görevden kaynaklı olursa Vazife malülü,

TSK da görev Yapamaz Görev harici kaza veya hastalıktan olursa Adi malüliyet olur.

Birde sınıfının kh.ve kıt'a k.lığı olmayan görevlerde çalışır raporu alanıda kendi sınıf yakası ile masa başı işlerde çalışması gereken yardımcı sınıf personel gibi düşünebilirsiniz.Ancak Maluliyet ne yazıkki yok.

asos5147
Aday Memur
14 Şubat 2011 00:16

sefe cok teşekkür ederim bilgilendirdiğin için

sağlıcakla

sfe35
Aday Memur
14 Şubat 2011 13:31

her şey gönlünüzce olsun

yasinasb
Aday Memur
18 Şubat 2011 00:44