Editörler : F16 Gökçen

11 Aralık 2010 01:06

Aöf Sosyoloji-Felsefe ve Edebiyat Bölümü Formasyon Alamaz

Arkadaşlar ilk mesajım ama nedense açılmış başlıklara mesaj ATAMIYORUM. Bu yüzden başlık açma gereği hissettim. Birçok arkadaş yanlış bilmekte. Bu üç bölüm hiçbir şekilde FORMASYON ALAMAMAKTADIR ŞU ANKİ SİSTEM İLE.

1-Kredili sistem gerekli;Şu an YOK.

2-Sosyoloji için 8 Kredi MANTIK dersi alması gerekir,müfredatda bu ders şu an YOK.

Bazı arkadaşlar inatla "AÖF'de KREDİLİ SİSTEM VAR" diyorlar ama YOK. var ise belgesini sunsunlar. çünkü AÖF SOSYOLOJİ grubu olarak bizzat e-posta yağmurlarına, telefon yağmurlarına tuttuk Üniversiteyi. Bize gelen cevaplarda "KREDİLİ SİSTEM UYGULAMASI YOKTUR!" yazmaktadır.

Sosyoloji öğrencileri için MANTIK dersi konusuna ise "3. ve 4. sınıf müfredat çalışmaları halen devam etmektedir." şeklinde bir cevap aldık. Umutlandırıc bir haber ama KESİN SONUÇ,GARANTİ DEĞİL. Ağızlarından "tamam veriyoruz bu dersi" diye birşey çıkmadı.

Dekanları ve yardımcıları aradık ettik. Mantık dersi yok, kredili sistem YOK dendi. Bize şu an en son bir mesaj geldi. Onu aşağıda size sunayım.

Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğrencileri

Bilgi Paylaşım Forum Sitesi www.aofsosyoloji.com Yönetimine

Bundan böyle Pedagojik Formasyon Öğretmenlik Sertifika Programlarına müracaat ve katılım için Örgün ya da Yaygın Öğretim Kurumlarından mezun olanlar ya da olmayanlar şeklinde bir ayrım yapılmayacaktır. Programlara kimlerin girebileceğine ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı?nın 80 sayılı kararı (Milli Eğitim Bakanlığı?na bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen olarak atanacakların, atamalarına esas olan Alanlar İle, Mezun oldukları Yükseköğretim Programları ve aylık karşılığı okutacakları Derslere ilişkin Esaslar) çizelgesinde yer alan Yükseköğretim Programlarından Mezun olanlar, 3. ve 4. sınıfta okumakta olanlar ve sizin de belirttiğiniz Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji, Felsefe ve Türk Dili Edebiyatı Bölümlerinde okumakta olanlar başvurabilecektir. Ancak akademik ortalamanın en az 2,5 (yüzlük Sistemde 65 notuna tekabül etmektedir) olması gerekmektedir. Bu nedenle Örgün ya da Açıköğretim Sisteminde okumak veya bu Programlardan Mezun olmak, Pedagojik Formasyon Sertifika Programına başvuru yapılmasının önünde bir engel teşkil etmeyecektir. Açıköğretim sisteminde Sosyoloji, Felsefe ve Türk Dili Edebiyatı Bölümlerinden birinde öğrenim görmek Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen atamalarında bir engel oluşturmamaktadır. (Kredili Sistemin olmayışı dışında) Ancak Açıköğretim Fakültesindeki tüm bölümlerin Kredili Dönemlik Sisteme geçirilmesi konusunda çalışmalar devam etmektedir. Bu koşulun dışında koşul eklemek isteyen Üniversiteler, YÖK?ün genelgesine aykırı hareket etmiş olacaklardır. Sonuç olarak Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji, Felsefe ve Türk Dili Edebiyatı Bölümü mezunları, Öğretmenlik Formasyon Belgesine sahip olduklarında ve Kamu Personeli Seçme Sınavında başarı gösterdiklerinde Öğretmen olarak atanabileceklerdir. Hepinize başarılar diliyorum.

Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğrencileri

Bilgi Paylaşım Forum Sitesi Yönetimine

Prof. Dr. Coşkun BAYRAK

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi

Eğitim Bilimleri Bölümü Başkanı

NOT: Yalnız MANTIK DERSİ KONUSU Konu dışı edilmiş bu postad belirteyim. Fakat belki MEB bir değişiklik yapar ve bu şartı kaldırır veya üniversite 3. veya 4. sınıfta MANTIK dersini ekler(ki eklenmeli.)

Bazı arkadaşları kredili sistem var dedikleri şey;ECDL'dir. Bu KREDİ TRANSFER SİSTEMİDİR. Bunun bizler ile ilgisi yok. Bu yurt dışında yaşayan öğrenciler ile alakası var. Bizi bağlayan, ilgilendiren bir durum değil.

Saygılar arkadaşlar.

kocakd
Aday Memur
11 Aralık 2010 11:26

bu gösteriyor ki kredili sistemin derhal işleme alınması gerekiyor

bi şeyler yapmak lazım

kanarasa
Yasaklı
11 Aralık 2010 17:24

Arkadaşım bu sene ilahiyat fakültesi kredili sistme geçti.Yök daha önceki yazısında AÖF'nin bologna sürecine entegre olmak adına 2012'den itibaren tüm bölümlerin kredili sisteme geçirilmesini ve şuan için ilk etapta ilahiyat gibi birkaç bölümden bu sistemi başlatılmasını istedi.AÖF'nin başvuru klavuzunda da bu husus belirtilmiştir o yuzden rahat olmakta fayda var..

teolog yakup
Genel Müdür
02 Şubat 2012 23:16

gncl

göksun78
Memur
08 Şubat 2012 17:54

YÖK Genel Kurulu, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer başkanlığında yarın toplanacak.

Dinçer'in çağrısı üzerine yapılacak toplantı, YÖK Genel Kurul Toplantı Salonu'nda saat 09.00'da başlayacak. Dinçer başkanlığındaki toplantıda, Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK ilişkileri ve öğretmen yetiştirme konularının görüşüleceği öğrenildi

formasyon hakkında mailler atalım arkadaşlar.

turkca
Müsteşar Yardımcısı
09 Şubat 2012 11:48

arkadaşlar,

formasyonumu aldığım sene (2000 yılından önceydi)tüm lisans mezunlarına bu olanak verilmişti.pek çok aöf mezunları da bu dönem sonunda sertifikalarını alıp hem devlet okullarında (ücretli olarak) ve hem de özel eğitim kurumlarında öğretmenliğe başlamışlardı.ancak meb dan atama yaptırtamadılar.nedenini bilemiyorum.

tanıdıklarım arasında halen özel sürücü kurslarında bile *"trafik ve çevre bilgisi öğretmenliği" branşında eğitimcilik yapanlar var.

(*: aslında bu branş için öğretmenlik formasyonu gerekmiyor.lisans mezunu olmak ve yine meb'nın bu konudaki bir diğer formasyonunu bitirmek gerekiyor.konu açıldı,ben de işinize yarayabilir belki diye yazayım istedim)

göksun78
Memur
09 Şubat 2012 12:07

turkca kardeş 2000 yıllarından önce aöf de açıköğretimde öğretmenliğe kaynak teşkil edecek hangi bölümler vardı ki?meb vetirinerleri,zireatçıları,kısaca formasyon alan herkesi öğretmen yaptı.araştıra bilirsiniz.hatta şuan bile meb de kadrolu olarak çaşıyorlar.

turkca
Müsteşar Yardımcısı
09 Şubat 2012 14:52

yazdığınız doğru göksun78 kardeş.

yeni açılan ve öğretmenliğe yönelik uygulamalar olasılığını akla getiren bir bölüm yoktu 2000lerden önce,hatta kısa süre öncesine kadar da yoktu.o dönem formasyonunu tamamlayanlar ya ticaret meslek liselerinde muhasebe,turizm vb.ilgili derslerin öğretmenliğini yaptılar ya da aöf öğrencileri için olan kurslarda öğretmenlik yaptılar.halen de aynı görevde olanlar var.

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi