Editörler : supporters.
01 Mart 2011 21:25

Torba Yasa Öğrenim Kredisi Yapılandırma

gelir idaresi başkanlığının sitesinde konu ile ilgili kanun ve başvuru formalarının örnekleri yayınlanmış ama okadar çok başvuru formu varki hangisi ile başvurmamız gerektiğini çözemedim anlayan varsa yardım edebilirmi :)

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=428&tx_ttnews[tt_news]=1723&tx_ttnews[backPid]=27&cHash=0d9c727e67

bloomberg22
Aday Memur
01 Mart 2011 22:27

formlara teker teker baktım. bizle alakalı bir form yok.

nihatis
Memur
01 Mart 2011 23:20

ödeyemediğimiz öğrenim kredisine af geldi mi geldi ise yapmamız gereken nedir yardımcı olursanız sevinirim.

leylice
Aday Memur
02 Mart 2011 14:19

benim öğrenim ve katkı kredisi ödemem 1,5 sene önce başladı ama hiç ödeme yapmadım.. kyk'yı aradığımda kanun çıkmadı henüz bekleyin dendi.. borç sayfasında da vergi dairesine intikal ettiği yazıyor.. bizimle ilgili bir değişiklik var mı? bulamıyorum hiçbir yerde...

girdap7
Şef
02 Mart 2011 17:13

borcunu hiç ödemeyenlerin kyk ile işi yok borcumuzu ödemek ve yapılandırmak için vergi dairesine gitmemiz gerekiyor. ilgili formlardanda sanırım 2-a formu bizim borcumuzun yapılandırmasında kullanabileceğimiz form.

nihatis
Memur
02 Mart 2011 20:29

ben kyk yı aradım hep meşgul. internette de konu ile ilgili birşey bulamadım kesin bir şey varsa paylaşalım.

mutlak.butlan
Aday Memur
02 Mart 2011 23:45

torba yasa 13. madde : 6111 sayılı Kanunun 17 nci maddesinin yedinci fıkrasında; 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi hükümlerinden yararlanmak üzere Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (YURT-KUR) olan öğrenim ve katkı kredisi borçlarını yapılandırmak üzere başvuruda bulunan ancak Kanunun öngördüğü şartları yerine getiremeyen borçlulara, 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi çerçevesinde borçlarını ödeme imkanı getirilmiştir. Bu hükümden yararlanmak isteyenlerin 31/5/2011 tarihine kadar YURT-KUR?a başvurmaları gerekmektedir.

Diğer taraftan, gerek Kanunun 17 nci maddesinin yedinci fıkrası hükmünden yararlanmak istemeyen gerekse daha önce 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesinden yararlanmayan borçlular 6111 sayılı Kanunun 2 nci maddesi hükümlerinden yararlanabilecektir.

londanschool
Kapalı
02 Mart 2011 23:52

arkadaşlar vergidairesine falan gidilmeyecek kyk nın sitesinde yakında yayınlanır dahaöncede oyle olmuştu.

mutlak.butlan
Aday Memur
02 Mart 2011 23:54

(7) a) 16/8/1961 tarihli ve 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununun geçici 4 üncü maddesi hükümlerinden yararlanmak üzere başvuruda bulunarak Kuruma olan borçlarını ödeme taahhüdünde bulunan borçlulardan, bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla taahhütlerini yerine getirmemeleri nedeniyle anılan madde hükmünden yararlanma hakkını kaybedenler; bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar Kuruma başvuruda bulunmaları ve ödeme süresi geçmiş borçlarının tamamını, anılan madde kapsamında belirlenen ilgili ödeme süresinin bitim tarihinden bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak fazla ile birlikte, bu fıkrada belirlenen başvuru süresinde, diğer taksitlerini ise 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesine göre belirlenen sürede ödemeleri halinde 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi hükmünden yararlandırılır.

b) Bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla taksit ödemelerini süresinde yapmış olan ve ödemeleri devam eden borçlular ile (a) bendinden yararlanan borçlular; bu Kanunun yayımlandığı tarihten sonra ödeyecekleri taksitlerin bir takvim yılında üç veya daha az taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının son taksit ödeme süresi sonuna kadar, gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak fazlası ile birlikte ödenmesi şartıyla 351 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi hükmünden yararlandırılır. Bu fıkra kapsamındaki alacakların taksit ödeme süresinin son gününün resmi tatile rastlaması halinde süre tatili izleyen ilk iş günü mesai saati sonunda biter. Bu fıkranın uygulamasına ilişkin usul ve esaslar Maliye Bakanlığının görüşü alınarak Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından belirlenir.

nihatis
Memur
03 Mart 2011 17:15

arkadaşım iyi güzel açıklamışsın ama kısaca bizim durumumuzu özetlersen sevinirim. yapılandırmaya hiç başvurmadım 2009 yılında başladı ödemelerim bir kısmını ödedim bir kısmını ödeyemedim yani faiz var 500 tl civarında. ne yapmam gerekli.

ENDESK
Yasaklı
04 Mart 2011 13:01

biraz bekleyin yakında kyk nin internet sitesinde açıklancak

büyük ihtimalle siteye açar açmaz karşınıza ilk yapılandırma sayfası çıkar oradan yapacaksınız işleminizi

daha başlamadı 2 ay süre var bekleyin

kyk.gov.tr den izleyin

elniko
Aday Memur
05 Mart 2011 01:28

kyk yı aradım ve oradan bana borcunuz vergi dairesine intikal ettiyse herhangi bir vergi dairesinden 07 mart 2011 pazartesi günü yapılandırma yapabilirsiniz dedi.şimdi gidip yapmamız mı gerek yoksa bekleyecekmiyiz.

girdap7
Şef
05 Mart 2011 11:45

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=428&tx_ttnews[tt_news]=1723&tx_ttnews[backPid]=27&cHash=0d9c727e67

gelir dairesi başkanlığı sitesinde yayınlanmış olan bu başlığı inceleyin. benim anladığım kadarıyla borçları vergi dairelerine bildirilmiş olan 2009 yılında yapılandırma hakkını kullanmamış olanlar 2-a dilekçe formunu doldurup ilgili vergi dairesine dilekçe yoluyla başvuru yapıcak. dilekçeler incelendikten ve gerekli yapılandırmalar yapıldıktan sonra bize yeni ödeme tablomuz tebliğ edilecek ve bu tabloya göre ödeme yapacağız.

05 Mart 2011 15:06

SEVDİKLERİNİZ VEFAT ETTİĞİNDE DEĞİL, UNUTDUĞU ZAMAN ÖLÜR...

SEVDİKLERİNİZİ YALNIZ BIRAKMAYIN.

SEVDİKLERİNİZE ÖZEL KABİR (MEZAR) BAKIMI, ŞİMDİ İSTANBULDA...!

HAYATTA OLMAYIPTA SİZLERİ BUGÜNLERE GETİREN SEVDİKLERİNİZİ UNUTMAMANIZI SAĞLIYORUZ.

www.istanbulkabirbakimi.com SİZİN İÇİN EN DEĞERLİ ŞAHSİYETLERİN GÜNLÜK / AYLIK / YILLIK PERİYOTLAR HALİNDE

GENEL BAKIM + ÇEVRE DÜZENLEMESİ + BİTKİ VE ÇİCEK DİKİMİ DAHİL ÖZEL PAKETLER İLE HİZMETİNİZDEYİZ...

ÖRNEK UYGULAMALAR VE AYRINTILI BİLGİ İÇİN:

www.istanbulkabirbakimi.com

tikican
Memur
07 Mart 2011 16:41

bugün vergi dairesine gittim bana 8000 civarında borç çıkardılar, benim borcum zaten faiziyle beraber 6500 di nasıl oluyor da faizleri siliyorlar anlamadım?!

07 Mart 2011 18:19

arkadaşlar bugün vergi dairesinde bu işlerle uğraşan bi arkadaşı aradım, şu an sadece başvuru dilekçesi alıyorlar, bakanlıktan ödeme ile ilgili bi taslak gelecek onu bekliyorlarmış, yani henüz yapılandırma yapmıyorlar, zaten gidenede 15 gün sonra gel diyorlar, anlayacağınız hiç bişey belli değil... benimde toplamda 10.5 milyar borcum var...

hayırlısı ile bi yapılandırıp önümüzü görsek...

teknikmagdur
Kapalı
08 Mart 2011 10:22

Torba Yasadan faydalanarak Öğrenim Kredileri yapılandırmak için en son ne zaman başvurabiliriz ? Son Tarih hakkında bilgi lütfen...

ertanantalya
Aday Memur
08 Mart 2011 11:54

arkadaşlar ben az önce antalya yurtkur bölge müdürlüğü ile görüştüm. bana vergi dairesinden geçen hafta ödeme emri gelmişti. mal bildiriminde bulundum. telefondaki yetkiliyede durumu anlattım. yapılandırma için size mi yoksa vergi dairesine mi dilekçe vermem gerekiyor diye sordum.. şu an durum belirsiz, vergi dairesi mi biz mi yapıcaz netlik kazanmadı biraz daha bekleyin dedi yetkili bayan.. bilginiz olsun henüz olay daha yeni onlara net bir bildirimde bulunulmamış çıkan yasayla ilgili.

bloomberg22
Aday Memur
08 Mart 2011 12:43

arkadaşlar, ben kredi yurtlar kurumuna bilgi edinme başvurusunda bulundum. gelen cevapta, ödeme şartlarının www.kyk.gov.tr sitesinden duyurulacağını belirtiyorlar. bilginize.

publisher26
Kapalı
08 Mart 2011 14:50

25/2/2011 TARİHİNDE YAYIMLANAN 6111 SAYILI

BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI HAKKINDA KANUN İLE İLGİLİ OLARAK;

5917 SAYILI KANUN GEREĞİNCE 2009 YILINDA ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BORÇLARINI YAPILANDIRANLARDAN, BU BORÇLARINI SÜRESİ İÇERİSİNDE ÖDEMEYENLERİN BORÇLARININ 6111 SAYILI KANUNUN 17 NCİ MADDESİNİN (7) NUMARALI FIKRASINA GÖRE YENİDEN YAPILANDIRMA KAPSAMINA ALINABİLMESİ İÇİN, 31 MAYIS 2011 TARİHİNE KADAR KURUMUMUZUN www.kyk.gov.tr İNTERNET ADRESİNDEN BAŞVURUDA BULUNMALARI GEREKMEKTEDİR. BORÇLULAR İSTERLER İSE 6111 SAYILI KANUNUN 2 NCİ MADDESİNDEN YARARLANMAK İÇİN İLGİLİ VERGİ DAİRESİNE DİLEKÇE (EK:2/A) İLE 2 MAYIS 2011 TARİHİNE KADAR BAŞVURABİLİRLER.

ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BORÇLARINI SÜRESİNDE ÖDEMEDİKLERİNDEN DOLAYI BORÇLARININ 6183 SAYILI KANUN KAPSAMINDA TAHSİLİ İÇİN İLGİLİ VERGİ DAİRELERİNE BİLDİRİLENLERİN, 6111 SAYILI KANUNUN 2 NCİ MADDESİ KAPSAMINDA BORÇLARININ YAPILANDIRILABİLMESİ İÇİN T.C. MALİYE BAKANLIĞI GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞININ www.gib.gov.tr İNTERNET ADRESİNDEKİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ (EK:2/A) İLE BORÇLARININ BİLDİRİLDİĞİ VERGİ DAİRESİNE 2 MAYIS 2011 TARİHİNE KADAR BAŞVURMALARI GEREKMEKTEDİR.

BİLDİRİLDİKLERİ VERGİ DAİRESİ, BULUNDUKLARI İLİN DIŞINDA OLANLAR, SÖZ KONUSU DİLEKÇELERİNİ İLGİLİ VERGİ DAİRESİNE İADELİ TAAHHÜTLÜ VEYA APS İLE GÖNDERMELERİ MÜMKÜNDÜR.

NOT: BORÇLULAR BORÇLARININ BİLDİRİLDİĞİ İLGİLİ VERGİ DAİRESİNİ www.kyk.gov.tr İNTERNET ADRESİNDEKİ ?E-HİZMETLER? ANA MENÜSÜ ALTINDA BULUNAN ?ÖĞRENİM/KATKI KREDİSİ BORÇ SORGULAMA? ALT MENÜSÜNDEN ÖĞRENEBİLECEKLERDİR.

publisher26
Kapalı
08 Mart 2011 14:55

ARKADAŞLAR ŞU ANDA HALA ÖDEME YAPANLARIN FAİZLERİ SİLİNECEKMİ BU AÇIKLAMADAN BUNU CIKARABİLRMİYİZ ???

Toplam 104 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi