Editörler : E.Kayı Han
17 Ekim 2008 11:27

cocuklarınıza guzel ısımler verınız...

Ebu'd-Derdâ (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdu ki: "Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağırılacaksınız öyleyse isimlerinizi güzel yapın"

iskefiyeli
Kapalı
17 Ekim 2008 12:16

çok doğru..

@zeren@
Şube Müdürü
17 Ekim 2008 12:29

Bir çok anne baba çocuklarının isimlerini koyarken buna dikkat etmiyorlar,bir çok ismin sonu ya su ile yada can ile bitiyor.

Kuranı kerimde geçen her ismi koymamızda doğru değil,anlamına bakarak isim koymak en doğrusu.

the best
Kapalı
17 Ekim 2008 20:33

bir yakınım kızının ismini sanem koymuştu..sonra hatanın farkına vardı ve çocuk çok büyümeden ismini değiştirdiler..gerçekten ilk etapta kulağa hoş gelen isimleri araştırmadan vermemek lazım..özellikle şimdiki gençler modern isim koyma kaygısıyla buna pek dikkat etmiyor..

barisil
Daire Başkanı
17 Ekim 2008 21:30

ne gibi isimler koymalıyız mesela?

the best
Kapalı
17 Ekim 2008 21:34

senin inancına bağlı ne gibi isimler koyacağın..mesela inanan biriysen sanem put demek...bunu şahsen ben koymam...

barisil
Daire Başkanı
17 Ekim 2008 21:50

yani biraz da dini inancımıza göre isim koymalıyız.

İnsan sosyolojik bir varlıktır ve isimlerin de toplum içinde artık çok daha büyük bence. Bu konuyu da dine bağlamamak gerek diye düşünüyorum.

yedi-pinar
Şube Müdürü
17 Ekim 2008 22:17

Ya hep dikkat ederim ne niyetle veya kime niyetle konursa isim çocuğun karakterini o yönde etkileniyr.

Xsir
Daire Başkanı
20 Ekim 2008 14:32

Kuranda geçen kelimeleri çocuklarına isim olarak koyan çok insanlar var.Söylenişi açısından güzel olan fakat tasvip edilmeyen isimler bunlar.Örneğin berre kelimesi.Son zamanlarda moda oldu.Bildiğim kadarıyla Peygamber efendimizin (S.a.v) eşlerinden 2 tanesinin adı idi.Fakat peygamber efendimiz tarafından uygun görülmeyerek değiştirilmiştir.

malim30
Kapalı
20 Ekim 2008 15:09

allah razı olsun halileryılmaz güzel bir konu.....ve dedilerin doğru....

bizi burada da yakında bi türbe var....milletin erkek olanları na abdurrahman ,kız olanlarına da sultan ismini koyuyorlar ....takdir senin yarısı abdurrahman,,yarısıda sultan....

bir fıkra aklıma geldi:maraşlı kardeşler lütfen yanlış anlamasın....bir gün maraşa giden yolcu otobüsünü eşkiyalar durdurmuş,,,eşkiyalar da ökkeş isimli birini arıyormuş..neyse otobüse girince ökkeş aşağıya insin demişler....herkes aşağıya inmiş,bir kişi kalmış ..ona sormuşlar sen niye inmedin...? eee benim adım hacı ökkeş demiş....

yani artık biraz da bu fıkrada ki gibi oldu buralar....inşallah çocuklarımıza güzel isimler koyarız...

bera21
Kapalı
20 Ekim 2008 15:55

burda güzel isimler ve bu isimlerin anlamını yazsak daha güzel olmaz mı?

bera21
Kapalı
20 Ekim 2008 15:58

ilki benden DİLASA gönül aydınlatan demek

@zeren@
Şube Müdürü
20 Ekim 2008 17:28

Azra: iffetli namuslu kadın

Ebrar : İyiler özü sözü doğru olanlar

Betül: Bakire, namuslu kadın.

Beyza: Ak, bembeyaz, lekesiz

Binnur: Nurla özdeşleşmiş

Emine: Güvenilir, inanılır kadın.

Mehlika: Ay yüzlü güzel

Mihriban: Şefkatli, merhametli, muhabbetli

Münire: Nurlandıran, ışık veren

Nurbanu: Nur yüzlü hanım, gelin, prenses.

Rüveyda: Hoş, ince, nazik.

Tuba: Kökü yukarıda, dalları aşağıda cennet ağacı

Zehra: Çok beyaz ve parlak yüzlü. Peygamberimiz?in kızı Hz. Fatıma?nın lakabı

Zeynep, Zeyneb: Değerli taşlar, mücevherler

Abdullah: Allah?ın kulu.

Abdurrahim: Rahim?in (Allah?ın sıfatlarındandır) kulu.

Abdurrahman: Rahmanın kulu.

Ahmet: En çok övülmüş, methedilmiş, beğenilmiş

Asım: Günahtan, haramdan çekinen.

Emin: Korkusuz kimse, emniyette olan.

Erhan: İyi adaletli hükümdar

Faruk: Doğruyu yanlıştan ayıran. Hz. Ömer?in lakabı

Kemal: OlgunlukMuhammed: Tekrar tekrar övülmüş. Peygamberimiz?in isimlerindendir.

Mahmut: Hamd olunmuş, övülmüye değer

Said: Mübarek, kutlu, uğurlu

Bir sürü güzel isim var fakat en beğendiklerimi buraya yazdım.

Ayrıca önemli bir ayrıntıyıda eklemek isterim.

Yeni doğan bir çocuğa nasıl isim verilir?

Dinimizde yeni doğan bir çocuğa aşağıda madde madde vereceğimiz hususların uygulanması müstehap olarak görülmüştür:

? Yeni doğan çocuğa süt vermeden evvel ağzına yumuşatılmış hurma gibi tatlı bir şeyler sürülür.

? Çocuğa doğunca veya doğumu müteakip yedinci günü adı konur.

? Doğduktan sonra hemen ölen çocuğa da ad konur. Yıkanır cenaze namazı kılınır.

? Çocuğun ismini ilmiyle âmil, ehli salih bir zata koydurmak iyidir. Ashab-ı kiram çocuklarına isimlerini Peygamber Efendimiz?e verdirmeyi tercih etmişlerdir.

? Çocuk isim koyacak kişinin kucağına verilir. Kişi abdestli bir şekilde kıbleye döner, önce sağ kulağına ezan, sol kulağına ise kamet okur ve üç kere çocuğun sağ ve sol kulaklarına ismini tekrar eder.

? Çocuğa isim koyduktan sonra hayır duada bulunulmalıdır. Peygamber Efendimiz: ?Ya Rabbi bu çocuğu hayırlı ve salihlerden eyle ve onu güzel bir şekilde yetişmesini sağla? diye dua etmiştir.

? Durumu iyi olanlar için Allah?ın vermiş olduğu çocuk nimetine karşı bir şükür olarak çocukların doğumlarının yedinci gününde kurban kesmek sünnettir. Bu kurbana akika kurbanı denilmektedir. Yine bu günler çocuğun başının tıraş edilip, çıkan saçın ağırlığınca veya takdiri bir ağırlık olarak altın alıp sadaka vermek müstehaptır.

ram0
Yasaklı
20 Ekim 2008 17:51

yeni başlık açıldı bu başlık çöpe güncel isimler lazımmış

halileryilmaz
Daire Başkanı
21 Ekim 2008 18:25

arap ısmı yada turkce ısım verın demıyoruz kı. sadece anlamlı guzel ısımler verın.

maiti_35
Şube Müdürü
21 Ekim 2008 18:54

Zeren sana katılıyorum çocuğa ne isim koyarsan ve ne niyetle koyorsan o çocuk öyle oluyor.En yakın örneği ben:))

Ayrıca verdiğin bilgilerden dolayı sağol.Başlığı açan arkadaşada teşekkür ederim.Dikkat etmemiz gereken bir konuya parmak basmış..

@zeren@
Şube Müdürü
22 Ekim 2008 12:33

Rica ederim

Celine_Dior
Daire Başkanı
22 Ekim 2008 13:10

slmm merak ediyorum çocuga kulagina ezanla okunan isimmi geçerli yoksa nufusta kayitli olan isimmi

ezel0
Aday Memur
23 Ekim 2008 15:48

Arkadaşlar bilgisi olan varsa cevap verirse çok memnun olurum.Allah nasip ederse kızım olacak ve ben adını yağmur koymayı çok istiyordum.Ama Akrabalarımızdan bir iki büyük

şuan yağan yağmura rahmet,kıyamet günü yağacak olana yağmur

denilecektir pek hayırlı değil, istersen koyma felan deyip içime kuşku düşürdüler.Benim için islamiyete uygunluğu ve olumsuz bir anlam taşıması önemli acaba duyan varmı aranızda.

kıyamek günü yaşanan bir olumsuzlukmu yağmurun yağması en azından okuyan arkadaşlar vardır belki diye düşündüm.

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi