Editörler : "eskiyara"Pangaea
14 Ekim 2012 21:04

Alan Değişikliği Haksızlığını Yargıya Taşıyanlar! Kaç kişiyiz?

Noldu arkadaşlar? Hani nerde haksızlığa uğrayan branş mezunu sınıfçılar? MEB'i mahkemeye verdiniz mi? Ya da verecek misiniz? Ben hakkımı mahkemede aramak istiyorum, ama kazanır mıyım bilmiyorum. Yok mu aranızda davayı kazanabileceğim konusunda bana cesaret verecek olan?

Bu arada dava açma süremiz 60 gün müydü?

14 Ekim 2012 21:14

hocam üstünü örtmeye çalışıyorlar.özellikle de branşa geçen sınıfçılar.susturmaya çalışıyor.ama bize birşey olmasın.Görmedin mi sendikalara bile ne kadar baskı yapmışlarsa sendikaların bile sesi çıkmıyor.haktan bahseden sendika bile susmuş durumda.haftaya sendikamdan istifa edeceğim sonra ne yaparım bilemem.

MİR-ALAY
Memur
14 Ekim 2012 21:27

Hocam hiçbir sendika dava açmaz, mağdur olan üyelerine bireysel dava açmalarını söylüyorlar, çünkü kendileri dava açarsa, binlerce yan alancının işi tehlikeye girer.

Benim derdim, dava açan veya açacak olan kaç kişi var? Bilsem, ona göre bana da cesaret gelecek. Açıkçası, boşu boşuna emek harcamak istemiyorum.

14 Ekim 2012 21:36

sen davayı kendin için mi yoksa herkes namına mı açmak istiyorsun.Kazandığında bu yan alancılar geri mi dönecek işlerine.onu anlayamadım.

mirmiga61
Şef
14 Ekim 2012 21:38

bende tam bunu soracaktım.

MİR-ALAY
Memur
14 Ekim 2012 21:43

Açıklayayım Hocam:

Ben Almanca mezunu sınıfçıyım ve ne almancayı tercih edebildim ne de türkçeyi. Yan alancıları dava etsem ne geçecek elime? O konuyla ilgili davayı, branşının istila edildiğini düşünenler açsın.

mirmiga61
Şef
14 Ekim 2012 22:02

Özür dileyerek şunu belirteyim ki sizde sınıf öğretmeni olarak büyük haksızlık yapmışsınız şimdiye kadar alan dışında öğretmenlik yapmışsınız.Bunu hiç düşündünüz mü ?Almanca öğretmeni sınıf öğretmeni?

mirmiga61
Şef
14 Ekim 2012 22:05

Keşke branşınıza geçseniz ama şöyle bir durum var 20 bin kişinin alan değiştirdiği bir ülkede mahkeme karar verdi diyelim sizin lehinize 20 bin kişi geri mi dönecek ?Biz hakkımız olan yüksek lisans uzman öğretmenlik davasını kaybettik bu davaların sonucu şimdiden belli herşey gönlünüze göre olsun.

on001
Şef
14 Ekim 2012 22:15

MİR-ALAY

sayın Hocam dava açacak öğretmen , yönetici sayısı çok.Ama herkes kendini ilgilendiren bölümde dava açtı veya açacak.Sendikalardan şu ana kadar bir tanesini duydum.geçen hafta bakan yardımcısı ile görüştüler.Konunun bir tanesi de alan değişikliği idi.gerekli düzeltmeler yapılmazsa mahkeme yoluna gideceklerini beyan ettiler.Bir tarafatn yönetici olup ilden ile değişik uygulama sonucu hkkı yenen kişiler var.iller arasında çok farklı uygulamalr olmuş.bu arada bedeb eğitimi mezunları dava açtılar.Benim bildiğim bu işle en fazka onlar uğraş veriyorlar.İyi hazırlandılar.Bir kısmı açtı.Bir kısmı dilekçeden sonra açacakalr.davalardan yürütmeyi durdurma ve devamında iptaller olabilir.Sebebi ise şu anki yönetmelik ile bu yan alan değişikliği bir biri üzerine oturmuyor.talim terbiyenin mütalasından konu ediliyor.fakat mütala Yönetmelikle çelişmemesi lazım.eğer bu şekli ile devam ederse bundan sonra tüm alan değişikliklerinde yan alanı olanları atamak zorundalar.Çünkü eşitlik ilkesine aykırı.benim davam bizim ilçenin son gün aktarımları ile ilgili başvurularla ilgili idi.bayramda sonra açmayı düşünüyorum.dava metnini hazırladım.avukata verdim.incelemede.ben de bir takım eklemeler yapacağım.

Sonuç olarak hocam genel bir dava açan oldu fakat bu iş nekadar fazla olur ise dava süreci daha güçlü olacak.kişi alanında çalışmalı derken alanında alıp yan alanına atamak doğruluğu tartmak lazım.

on001
Şef
14 Ekim 2012 22:20

mirmiga61 hocam

20000 kişi değil 50000 olsa döner.mahkemeden iptal çıksın bakalım.herkes bir önceki görev yerine dönmek zorunda.yani yan alan değişikliği hiç yapılmamış gibi en başa dönülür.Ama bana göre şu andan itibaren yönetici atama ve diğer atamalr ikinci mağduriyetleri doğurabilir.Bu yüzden alan değişikliği ile ilgili dava sürecini beklemek en doğrusu olacak.

boz_dağ20
Şef
14 Ekim 2012 22:34

inşallah en kısa zamanda iptal edilir. ben ilk mata geçtim ama çocuklara verimli olamıyorum. bu iptal kararı veren hakimler çok büyük sevaba girecekler. kendi adıma konuşayım 2. kademe matematiği çocuklara anlatamıyorum. hakimler benim gibi bir matematikçinin kendi çocuklarının dersine girmesini istemezler sanırım. çünkü psikolojim bozuldu,geceleri uyku uyuyamaz oldum. Allah(c.c) rızası için hangi mahkeme karar verecekse versin biran önce iptal kararı versin. yoksa ben bakırköye gideceğim...

MİR-ALAY
Memur
15 Ekim 2012 21:13

Sayın on001, verdiğiniz bilgiler çok değerli, teşekkür ediyorum. Evet belki dava açacak birçok öğretmen var, fakat nedense pek paylaşmıyor kimse.

Beden eğitimi mezunlarının davası neden yansımadı sosyal medyaya, hiç duymadım?

Ben de dilekçeme cevap aldım ilçeden, inanın o kadar saçma cevap vermişler ki, konuya vakıf bile değiller. Ben de dava metni yazıp avukata vereceğim.

Er geç adalet yerini bulacak

han-hancı
Kapalı
15 Ekim 2012 21:22

"eğitim Söz-Sen" diye bir sendika "yanalan" değişikliğine dava açacağını duyurmuş.Sitesinden takip edebilirsiniz.Gerekli açıklamayı orada yapmışlar.irtibata geçebilirsiniz.

MİR-ALAY
Memur
15 Ekim 2012 21:59

TEBRİKLER EĞİTİM-SÖZ-SEN

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ DAVA DUYURUSU

SENDİKAMIZ İL DIŞI ÖZÜR GRUBUNDAN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İLE İL İÇİ ALAN DEĞİŞİKLİKLERİNE DAVA AÇACAKTIR!

--------------------------------------------------------------------------------

Bu konularda oluşan mağduriyetlerin grupları farklılıklar gösterdiğinden(il dışı özür grubuna verilen alan değişikliği(zihin engelliler ve teknoloji tasarım),il içi alan değişikliği;(yan alan sorunu,belgesiz geçişler,yan alan değişikliklerinden yararlanıp branşa geçen öğretmenlerimizin kendi alanında kadrolu çalışan branş öğretmenlerimizi hizmet yılından ötürü norm fazlalığına düşürme mağduriyeti,alan değişikliği sonucu oluşan pişmanlıklar,alanda yetersizlik ve psikolojik baskı durumu,alan değişikliğinden dolayı oluşan sınıf öğretmenliği açıkları v.s.)

Tüm bu durumlar yeni mağduriyetleri de beraberinde getirmiştir.

Sendikamız her zaman haksızlıkların karşısında olmuş hataların ,yanlışlıkların ve mağduriyetlerin giderilmesi açısından da daima etik olan uygulamaları çözüm önerileri olarak sunmuştur.

Alan değişikliğinde ki sınırsızlık ayrıca branş ataması bekleyen öğretmenlerimizi de etkilemiştir.

4+4+4 sistemi de öncelikle 5.sınıfların kaldırılmasından dolayı direkt sınıf öğretmenlerimizi etkilemiştir.

MEB yeni öğretmen atamalarında alan sınavları da düşünmektedir.Böyle bir durumda MEB?in geçmişte yapılan hatalardan ders çıkartması gerekirken sınıf öğretmenlerimizi de çözüm olarak alanlarında yeterli olduklarına bakmaksızın alan değişikliklerine yer vermesi son derece yanlış ve hatalı bir uygulamadır.

MEB 4+4+4 sistemi önümüzde ki yıllarda planlı bir şekilde uygulanabilirdi.5.sınıfı yok etmek gerekmiyordu.Hem öğretmen alımında seçici olduğunuzu söyleyeceksiniz,diğer yandan da geçmişte ki yapılan hataları( geçmişte sınıf öğretmenliği bölümüne alakasız fakülte ve bölümlerden alımlar yapılmış buna eğitimciler karşı çıkmışlardı)tekrardan yapmak büyük bir yanlıştır.MEB kendiyle çelişmektedir.Biz alan değişikliklerinde kendi esas alanına geçiş yapanlara bir itirazımız yoktur.İtirazımız bu tıkanıklığı gidermek için yapılan plansızlığadır.Sistemin planlı olduğunu söyleyenler yaşanan bu durumu tüm çıplaklığı ile görmesi gerekmektedir.Bir mağduriyeti gidermek için yeniden kendi içinde, birçok mağduriyetler yaratmak olumlu karşılanamadığı gibi eğitim gibi bir olguya, çözümü zor yeni sorunlar getirmek demektir.

Alan değişikliklerinde memnuniyetsizlikler oldukça fazladır.Alan değişikliklerinde birçok öğretmenimiz zorunlu olarak başka seçenekleri olmadığı için(özür grubu),bir çoğu norm fazlalığına düşürüldüğü için, hiçbir belgeleri olmaksızın geçişleri olmuştur.Bu durum onlarda pişmanlık ve psikolojik buhran yaratmıştır.Bu durum öğretmenlerimizin suçu değildir.Bu sistem değişikliğini aceleci bir şekilde hayata geçirmek isteyenlerin hatasıdır.

Sendikamız; oluşan bu mağduriyetlerin giderilmesi için hukuksal boyutta dava açacaktır.Davayı öylesine bir dava açmak adına da açmak istemiyoruz.Bu yüzden dava konusu içinde çeşitli oluşan mağduriyetlerin olmasından dolayı esaslı bir çalışma gerekmektedir.Hukuk servisimiz bu konuda oluşan sorunları incelemektedir.Mağduriyet yaşayan,pişmanlık duyan tüm öğretmenlerimizin bizlere destek vermelerini,dava mağduriyetleri konularına müdahil olmalarını,bulundukları sıkıntıları davamıza etki etmesi açısından dayanak oluşturması için konu hikayelerini geleceğimiz adına ,daha iyi eğitim vermek ve kendimizi daha iyi hissetmek adına yazıp, bizlere mail yoluyla iletmelerini istiyoruz. Ayrıca varsa mahkemeye sunacağımız dayanak belgeleri göndermelerini rica ediyoruz.

Davayı büyük olasılıkla ,bir aksilik olmazsa önümüzde ki hafta içersinde resmen açacağız.

Gerek İl dışı özür grubundan alan değişikliği yapmak zorunda bırakılan öğretmenlerimiz olsun, gerek ise il içinden pişmanlık duyan öğretmenlerimiz, alan değişikliklerine özgü olan, alan ile ilgili kurumuna ayrıca bir dilekçe verip kendi alanlarına bulundukları yerlerde oluşan sınıf öğretmenliği açıklarına geçme taleplerini belirtmeleri de bireysel davalar açma konusunda ön koşul oluşturarak davamızı olumlu etkileyecektir.(dilekçede mecburiyet alan değişikliği yaptıklarını,başka seçenek bırakılmadığı ,geçtikleri alanda yetersiz ve mutsuz-huzursuz olduklarını özellikle belirtilmesi gerekiyor.Havuzda olmayıp alan değişikliği hakkı doğduğu için, alan değiştiren öğretmenlerimiz ise;pişmanlıklarını,yapabileceklerini sandıkları için, yanılgıya düştüklerini,bulundukları alanda ayrıca yetersiz olduklarını,okul ve sınıf ortamında kendi alanı gibi hakimiyet kuramadıklarını,değişikliğin kendileri için daha farklı olacağını, düşündüklerinden yaptıklarını ama bunun tam tersi olup ruh hallerinin bozulduğunu belirtmeleri gerekmektedir.)

Sendikamız hem kılavuzlara ,hem de bireysel olarak mağduriyet yaşayan tüm öğretmenlerimize yardımcı olup mağduriyetlerin giderilmesi için gereken her türlü özveriyi gösterecektir.

Mağduriyet yaşayan veya konuya müdahil olmak isteyen öğretmenlerimiz durumlarını,belgelerini,sıkıntılarını mail veya telefonlarla sendikamıza iletmeleri son derece önemlidir.

İletişim:

Telefonlar:0505 768 27 12,0532 697 69 38,0505 88350 29,0505 806 91 37,0505 825 91 03

on001
Şef
15 Ekim 2012 22:04

MİR-ALAY Hocam,

Eğer bu yan alan değişikliğini gerçekten iptali için uğraş verilir,konu mahkemeye usulune uygun şekilde hukuk dilinde mahkemelere verilir ise diğer bir deyişle avukatların vereceği ve alt yapısı iyi hazırlanmış bir dava süreci başarılı olması çok yüksek.Burada yönetmeliğe göre alan değişikliği işlemi yanlış uygulama yapılmış gibi.

Diğer bir taraftan Beden Eğitimi öğretmenleri sayfasına bakarsanız oradaki çalışmalrı görürsünüz.Branş öğretmenlerinden buna en iyi hazırlanan beden eğitimi Öğretmenleri.Çoğu öğretmenliğe adım atmamış arkadaşlar.ama savunmaları çok güçlü delillere dayalı.

MİR-ALAY
Memur
16 Ekim 2012 22:18

Hocam binlerce, belki de on binlerce sınıf öğretmeni yan alana geçti. MEB bu olayın yargıdan döneceğini bilse, faturası ağır olan böyle bir olayın altına girmez diye düşünüyorum. Ama yargının işi belli olmaz.

Zaten benim davam da yan alan olayını iptal ettirmek değil, sınıf öğretmeni mezunları bile branşçı yapılırken, Almanca mezunu olarak ben, ne almancayı tercih edebildim ne de türkçeyi. Benim meselem bu.

Ortada büyük bir keşmekeş var. Beden eğitimciler bakalım haklı davalarını kazanabilecekler mi?

MEB anadolu liselerine sınavsız atama yapmıştı ve mahkeme bu uygulamayı iptal etmişti. Ne değişti ki, MEB sınavsız atadığı öğretmenleri hala eski okullarına göndermedi.

Bu alan değişikliği de mahkemeden dönerse, meb buna da bir kılıf uydurur. Minareyi çalan çoktan kılıfını hazırlamıştır.

on001
Şef
16 Ekim 2012 22:38

Benin davamın konusuda ilçe Mem in yanlış aktarımından dolayı hak kaybı.son dakikalrda başvurumuz elimizden alındı.Ama benim anlamadığı şu.iller arasında okadar farklı uygulamalar var ki ister istemez keşke o ilde yaşasaydım diyorsunuz.bu farklı uygulamaları bakanlık görmedi mi,duymadı mı*Niye insanları bu kadar yoruyorlar?hakkı almak mahkeme gitmek tamam am hataalrını niçin kendileri düzeltme yoluna gitmezler?mecburen hakkımızı aramaya çalışacağız.Yanlış uygulama yapanların hataları ortaya çıkacaktır.

han-hancı
Kapalı
16 Ekim 2012 23:35

"Eğitim söz-sen" alan değişikliğinin iptali için dava açacağını duyurmuş.

MİR-ALAY
Memur
17 Ekim 2012 10:27

Evet hocam, iller arasında bile birlik yok, herkes kafasına göre yorumladı ve başvuruları kimi onayladı, kimi onaylamadı.

Mesela istanbul'da 1 kişi Almanca'ya alan değiştirmiş. Peki bana niye açılmadı Almanca? Türkçeyi tercih ettim o da reddedildi, oysa başka illerde Almanca mezunlarının Türkçe başvuruları kabul edildi lafları dolaşıyor.

Konu yargıya intikal edince mebin yaptığı haksızlıklar elbet çıkacak gün yüzüne.

MİR-ALAY
Memur
17 Ekim 2012 12:17

MaiVeSiyah
Şube Müdürü
17 Ekim 2012 19:43

Siz almanca ögretmeni olmak icin dava acabilirsiniz. Turkce ogretmenligi mi okudunuz da kendinize hak goruyorsunuz anlamadim. Haksizlik olan hakkiniz olmayan bir yerde hak aramaniz.

Toplam 111 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi