Editörler : supporters.

01 Ocak 2010 15:23

Harama faize bulaşmayan hisse senedleri

Arkadaşlar bana İslami açıdan faiz ile işi olmayan gerçek sermayeli düzgün hisse senedi adı lazım yatırım yapcam.

kays!
Şef
02 Ocak 2010 21:58

maalesef faize bulaşmayan şirket yok.

İslami endeks çalışmaları var bunların içinde ereğli,ülker,bim,tofaş,kerevitaş ın adı geçiyor.

meTallica79-287
Müsteşar
02 Ocak 2010 22:15

faize bulaşmayan şirket yok diyorsun, ardından borsa da işlem gören şirketleri yazıyorsun...

kays!
Şef
02 Ocak 2010 22:32

Evet İslami endeks çalışmlarında faize bulaşmayan şirketin olmadığı yalnız belli oran dahilinde bu şirketlerin olabileceği haberi vardı

kamuran6606
Genel Müdür
03 Ocak 2010 13:23

şu anda en masumu ittifak holdin oda yakında bulaşır.

Açılır açılmaz %20 düştü!!!!!!!

_goksugüzel_
Yasaklı
03 Ocak 2010 15:45

Ne yani şimdi islami endeks var mı yok mu? İttifak holding sağlam mı?

kamuran6606
Genel Müdür
03 Ocak 2010 16:04

Ben borsa oynamadan önce ÜLKERİ yeşil sermaye olarak adlandırılan taraftan bilirdim ama ortakları israil ve ingiltere çıktı.

Işıklar ambalaj ve İttiak şu anda yeşil olrak biliniyor ama borsada olduğu sürece bu olay değişir.

utahjazz
Kapalı
05 Ocak 2010 11:28

faizsiz çalışan şirket yok,bilançoları ii incele

bychat
Aday Memur
05 Ocak 2010 14:00

harama bulaşmayan mantığı ile hareket edersen sen hayatta yatarım yapamazsın, her toplum kendi açısından az veya çok dinin yasaklamış olduğu emirlere karşı gelir buna sende dahilsin, katılım bankası derler ancak hiçte öyle değildir, bakarsınız merkez bankasının kapısını gözler hazine bonosu almak için mecburdur, çanki hazine bankaları mecbura kaşıyor bankanızda illaki yatırımların karşılığı olara ya şu parayı bulunduracaksın veya hazine bonosu entrumanlarından diyor, şu an Türkiye"de hiç kimse ben harama bulaşmadan yaşıyorum diyemez,

ama hisse senedi piyasasanda şöyle bir yol izleyebilirsin,

banka kağıtlırı,banka ve yan kuruluşları lising , içki ve alkol satan şirketlerin hissesini almazsın geri kalan kağıtlardan sanayi sektörü ağırlıklı hisse seçebilirsin,

bu konuda daha detaylı bilgiyi ilahiyatçı HAYRETTİN KARAMAN" dan alabilir veya kitaplarını okuyarak kendi durumunu değerlendirebilirsin.

_goksugüzel_
Yasaklı
05 Ocak 2010 19:11

Hayrettin karaman:

Görüşlerine kesinlikle inanmıyorum.Fetvaları bana sakat geliyor.Tartışmalı bir şahsiyet.

06 Ocak 2010 17:44

Sayın goksugüzel bilmiyorum ne kadar dini çevrelerle ilişkilisin ama tartışmalı dediğin hoca efendi dini çevrelerde itibar sahibi, sözüne ve itikadine güvenilir ehli müslim birisidir...

f1979
Müsteşar Yardımcısı
06 Ocak 2010 17:59

5 Ocak 2010 19:11 Düzenle Sil

Hayrettin karaman:

Görüşlerine kesinlikle inanmıyorum.Fetvaları bana sakat geliyor.Tartışmalı bir şahsiyet.

_goksugüzel_

HAYRETTİN KARAMAN TÜRKİYEDE FIKIH ALANINDA 1 NUMARALI KİŞİDİR NEREDEYSE.EN GÜVENİLİR KİŞİLERİN BAŞINDA GELMEKTEDİR....İSTERSEN HAYRETTİN KARAMAN HAKKINDA ÇEVRENDEKİ CAMİ İMAMINDAN BULUNDUĞUN YERDEKİ MÜFTÜYE KADAR SORABİLİRSİN NASIL BİRİDİR DİYE GÖRÜŞLERİ FİKİRLERİ....

_goksugüzel_
Yasaklı
08 Ocak 2010 23:40

Kadınlarla tokalaşmak helaldir

bu fetva kimin?

einstein01
Şef
09 Ocak 2010 13:00

Getiri vaat etmeyen yatırım aracı borsa kimi islam alimlerine göre haram değildir. Zaten bu sebepten bende borsadayım. B tipi fon repo tahvil faiz bildiğiniz gibi haramdır.

Bende sizin gibi yatırımda harama helale önem veririm. Haram faiz parayı bitirir. Lakin borsada risk var getiri vaat edilmiyor. ( Ama spekler haric bence onlar milletin parasını calıyorlar bu da hırsızlık ) Yinede efes gibi hisselere bulaşılmamalı bence.

sensen2009
Yasaklı
09 Ocak 2010 17:28

en mütedeyyin geçinip,topluma bu konuda hassas olduklarını söyleyen MALUM KESİM önce asya f.nansı kurdular,yetmedi,asya katılım bankası oldular,kütür kütür de borsanın içindeler,diğer malum kesimde zamanında İHLASFİNANSI kurmuş,inananları ışığın etrafında toplanan kelebekler gibi toplamış ve sonrada canlarına okumuşlardı...

Yani benim bunlara itimadım falan kalmadı,artık kitaba uyanlardan ziyade,KİTABINA UYDURANLAR PALAZLANIYORRRRRRR

Malum zatın bana göre garip yorumları var,dinde reform,dinler arası diyalog vs..vs..

AŞAĞIDAKİ AYET"İ KERİMEYİ İYİ OKUYUN....

EY İMAN EDENLER,

YAHUDİLERİ VE HRİSTİYANLARI DOST EDİNMEYİN.ONLARIN BAZISI BAZININ DOSTLARIDIR Kİ,İÇİNİZDEN KİM ONLARI DOST EDİNİRSE ŞÜPHE YOKKİ O DA ONLARDANDIR.MUHAKKAK Kİ ALLAH O ZALİMLERİ HİDAYETE,DOĞRU YOLA İLETMEZ.****

Ben bu ayetten kendimce şunu anlıyorum,***benim dost dediğim dost,düşman dediğim düşmandır,kıvırtmayın,sulandırmayın,açıkça ayet indirdim,bu işin zamanı,zemini olmaz,benim kitabım ezel ve ebed geçerlidir.diyor*** şimdi dünya değişti,hoşgörü ve diyolog zamanı diyenlerin ne yapmaya çalıştıklarını görüyoruz,kalbinize samimi olarak sorun...benim görüşüm AÇIKTAN OYNAMAYIN,KREDİLİ OYNAMAYIN,BANKADAN PARA ÇEKİP OYNAMAYIN,KENDİNİZİ DE KANDIRMAYIN,NE YANİ GARANTİ ZINDIK TA,ASYABANK EBUMÜSLİM Mİ...

Bakıyorum da etrafa şöyle bir*ESKİNİN MÜCAHİTLERİ,ŞİMDİNİN MÜTAAHHİTLERİ OLMUŞ,HA BİRE SEMİRİYOR**

Güzel kardeşim senin hassasiyetine göre en iyisi borsadır,hiçbir şirkette göründüğü gibi değildir,senin niyetin önemli,inşaat,gıda,demirçelik vs.vs...al birini bekle,ben yorum yapmıcam dediğim için maalesef şunu al diyemeyeceğim,iyi yoldasın,korkma,ufaktan başla,ama kar realizasyonu yakın dikkatli adım at.kal selametle.

einstein01
Şef
09 Ocak 2010 19:04

Sensen kerdesim cok güzel deyinmiş İlaveten banka hisselerine de dokunma. Ben bazen dokunuyorum ama neyse. Bankacılık leasing faktoring sektörleri faizle para kazanıyorlar. Ben kredili oynuyorum borsada. Ama uzun vadede sana thy derim 5.20 altı her seviyeden gözü kapalı gir. Ama 5.50 de suan toparlar ve 5.75 i gecerse ilk duragı 6 lı kademelerdir.

eğitimci42
Memur
02 Şubat 2010 00:53

aman güzel kardeşim sakın böyle bişey yapma paranı altına dövize yatır .

benim babam 94te emekli ikramiyesini banka müdürünün bir yılda parasının iki katını vereceğini söylediği halde helalinden olsun deyip it... holdinge yatırdı onun için kazanmak değil parasını güvenli bir yere koymaktı .birazda müslüanları desteklemekti. ama babam ve annem hastalanıp hastaneye gidip gelmeye başlayınca şu paramın birazını alıp işimi göreyim dedi fakat alamadı ihtiyacını gideremedi.hisselerini değerinin çok çok altında almaya kalkıştılar .o zaman babam keşke dedi biliyorsunuz keşke şeytandandır.....

salvatores35
Yasaklı
22 Şubat 2010 20:06

sız kendınızı avutun durun hepsı faız ıcınde neyden bahsedıyonuz?

bank asyada turbanlı calıstırınca faızın gunahı gıtmıyo ole.

efes alma gunah arapca ısım bul al sevap

ÖNCÜ*sensen*
Yasaklı
22 Şubat 2010 21:03

geçin bunları kardeşim,ortalıkta delikanlı kalmamış,kör tuttuğunu....kazanmak için titan titana....1 nci sayfaya herşeyi yazdık...ne yapalım kör göze parmak...daha da titizlik isteyene gldtrfiok.Zaten büyük bir yıkım olacak,altta kalmak istemiyenlere gldtrf.

ogrtmen82
Daire Başkanı
08 Mart 2010 18:38

borsa haram değil mi?

çoluğunuzun çocuğunuz rızkını yatırıyorsunuz yarın ne olacağı bellisiz oturduğunuz yerden çok para kazanayım diye uğraşıyorsunuz.

bazılarımızda böyle bir şey işine gelirse helal işine gelmeyen haram. a şirketine bulaşma haram b de sıkıntı yok helal

nebigil25
Aday Memur
10 Mart 2010 02:30

bu konuyu açan arkadaştan Allah razı olsun.

şunu görüyorum ki ne zman bu ve benzeri konular açılsa, bazı arkadaşlar sürekli vicdanlarını dizginlemek için " al sana ihlas,yimpaş, ittifak" falan diyorlar. kim harama girmemiş ki hepsi faizle uğraşıyor falan gibi hiç kimseye faydası olmayan sözler söylüyorlar.

ben çok araştırdım. genel kanı gerekli kurallara uyarsanız borsa helal diyor. hayrettin karaman ın konu ile ilgili görüşleri okumaya değer.

mesela uzun vadeli yatırımcı olmak. günlük al-satlar uygun değil deniliyor

mesela hissenin yuzde,binde her neyse ne kadarına sahipsiniz bilin deniyor.

mesela fazi geliri %15in altında olsun deniyor.

mesela içki,domuz ürünleri, faiz gibi şeylerle ilişkisi olan hisseleri almayın deniyor.

bütün bunları araştırdıktan sonra kendime bir liste yaptım. baya hisse var bu şartları sağlayan. ama daha ince düşününce hisse sayısı azalıyor. mesela ben migros içki satıyor diye almazken, koç ailesinin diğer hisselerini de almıyorum. neyse özetle hepsi olmasa da araştırmalarım sonucunda belirlediğim hissleri yazayım. bunlar arasında en çok hoşuma giden ve içime sinen BİMAS tır.

BİMAS

İTTİFAK

PINAR SU ET UN

AKENRJİ

GUBRF,BAGFAS

KARDEMIR

NUH CİMENTO

ENKAI

İZOCAM

ALKA

umarım konuyla ilgili arkadaşlar da fikirlerine yer verir. saygılar...

Toplam 23 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi