Editörler : F16 Gökçen
19 Mart 2009 18:53

Araba nasıl sürülür?

bugün ilk kez trafiğe çıktım ehliyet almak için kursta ki hocayla beraber ama sanırım bu işi yapamayacağım ben yarın tekrar var ama hiç birşey anlamadım ki sadece 15 dakika sürdü ve arabayı nasıl hareket ettirdiğimizi soruyorum hangi sırayla ?şu debriyaj fren olayı falan işte

unhappy_angel
Şube Müdürü
19 Mart 2009 18:55

heyecandan her debriyaja basacağım vakit frene bastım ya resmen uçtuk arabada gaza da öyle bir basıyorum ki farkında olmadan zıplıyor araba korktum çok heyecanlandım

_Fenerbahçeli_
Kapalı
19 Mart 2009 18:55

pöhhhhhhh.....:))))))aman hoca trafiğe çıkacağın sıra haber verde ben halk otobüsüyle geleyim:))))))))

ısabel
Kapalı
19 Mart 2009 19:26

1.arabanın kontağını aç.

2.debriyaja basarak vitesi 1 e getir

3.el frenini indirmeyi unutma(ayna ayarlarınada bak)

4.ayağın debriyajdayken yavaş yavaş gaza bas..gaza basarken ters orantılı olarak aynı anda yavaş yavaş ayağını debriyajdan çek.

5.araba kavramaya geldiğinde titremeye başlar.(bu iyiye işaret:)stop ettirmeyecen demektir..)

6.ayağını gaza verirken debriyajdaki ayağını yavaş yavaş çekiyosun ve araba kalkmış olur.

7.arabayı kaldırıp az bi şey gittikten sonra debriyaja basarak vitesi 2 ye al.

8.yolun açık olsun:))

not:ders ücreti almıyorum kaza yapma yeter:))

şitefi
Kapalı
19 Mart 2009 19:32

ben ısabelden hızlı sürüyom:)

ısabel
Kapalı
19 Mart 2009 19:34

araba sürmeyi nerde öğrendiğini söyle bende sana deyivereyim..:))

şitefi
Kapalı
19 Mart 2009 19:37

sokaktaaa:)))

septist.ebe
Yasaklı
19 Mart 2009 19:42

ÖĞRETEM Mİ:)))

unhappy_angel
Şube Müdürü
19 Mart 2009 19:56

ancak bizim hoca arabayı çalıştırmadan önce hem frene hem de debriyaja bas diyor aynı anda sonra el frenini indir ve sonra da kontağı çalıştır ama sordum kişiler de başka başka açıklama getiriyor buna.ayrıca bu konuyu hafife almayın lütfen ben ciddiyim arabayı doğru kullanamadıktan sonra ne anlamavı var ehliyetin

"degüstatör"
Kapalı
20 Mart 2009 21:16

hızlı

- TUTSAK -
Yasaklı
20 Mart 2009 21:19

20 yaşına kadar arabayı kullandın ehliyeti aldın aldın.sonrasında sürülen arabadan alınan ehliyetten hayır gelmez.

Tufan*
Genel Müdür
20 Mart 2009 21:36

bende ehliyetimi alalı çok olmadı.Meraklanma ben ehliyeti alıp trafiğe çıktıysam herkes çıkar,ben ön koltukta şoförün yanında bile otururken panik yapardım,debriyajdan hiçbirşey anlamazdım,sürdükçe öğreniyorsun ve bu motor bir öğrenme sonra unutmuyorsunda,sık sık pratik yap ve ehliyeti aldıktan sonrada trafiğe çık,ben ehliyeti alır almaz trafiğe çıkacağım dedim,çoğu arkadaşım dalga geçti,sakın yapma falan dediler ama normal sandalyede oturmakla araba kullanılmıyor,bir yerden başlamak lazım,her gün evden işe işten eve gelebiliyorum,eskiden heyecandan bacaklarım karıncalanıyordu,şimdide heyecan yapıyorum ama her geçen gün azaldığını hissediyorum,ancak bu geri geri gitmenin teoriğini anladığım halde pratikte rezaletim,park konusunda berbatım,arabanın önüne ve arkasına çok yakın araba konulmuşsa çok zorlanarak çıkıyorum,arabamız zaten büyük asıl zorlanmamın nedenide bu aslında,kurstaki arabayla çok daha iyiydim ufacık kutu gibiydi,harikaydı. Canınızı sıkmayın,moralinizi bozmayın kendinize güvenin ve isteyin,rezil ola ola sürdüm,yeri geldi olmayacak yerde stop bile ettirdim ama şimdilerde daha iyiyim kendine güvenirsen sende iyi olursun,bol şans :)

@zeren@
Şube Müdürü
20 Mart 2009 21:56

ısabel durumu çok güzel özetlemiş ,heyecan yapmaya gerek yok rahat olun

ATL
Daire Başkanı
20 Mart 2009 22:12

araba kullanmak da maharet işi.heyecan yapmadan trafikteki diğer magandalara aldırmadan sürmek bence maharet işi...park etme olayı da cabası...ama yinede ehliyet almayı düşünüyorum..

olduğu gibi
Aday Memur
21 Mart 2009 21:09

trafige bi kerem gir sağlam çıkarsan olay biter..:)

'zarpandit'
Aday Memur
21 Mart 2009 21:33

bol bol pratik yapınca hepsini aşıyorsunuz..ne kadar eğlenceli olduğunu göreceksiniz..:))vınnn..

unhappy_angel
Şube Müdürü
21 Mart 2009 22:13

evet çok eğlenceli ben de zevk alıyorum ama işte ben de ara ara olmayacak yerlerde arabayı stop ettiriyorum ben de diyorum ki ben alırsam herkes alır o ehliyeti.umarım alabilirim inşallah.

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi