Editörler : Pangaea
17 Ağustos 2011 20:03

öğretmenlik mi imamlık mı

öğretmenlik mi imamlık mı insan tercihte zorlanıyor

haziranda başvurmadım bu atamaya başvuracağım,ama kafam net değil.

zorunlu hizmet falan .eşim çalışmıyor .çocukların okul durumu falan

atanan bazı imam arkadaşların mebe geçmeyeceğini tahmin ediyorum.

öbür taraftan köylerde görev yapmaktan da bıktım.ama artık yüzlerce ilahiyatçıyı köylerde süründüremeyecek

görüşleriniz lütfen

M@VERDİ
Memur
17 Ağustos 2011 20:16

aynı durumdayım sizlen hocam.bende tercihte zorlanıyorum.imamlık mı öğretmenlik mi diye. bir yandan cemaatle ugraş,stress sıkıntı..bir yandan da imamlık rahat öğretmenliğe göre...hala acaba diyorum...ama iyi yerler cıkarsa bu atamada gitmeyi dusunuyorum. çünkü artık bende bıktım köydeki sıkıntılardan. cemaatle ugrasmaktan,baslarda belki sıkıntı cekeriz hocam ama sonrası ıyıdır. en azından camıde kımse senı dinlemıyor,kımseye bir şey anlatamıyorsun, herkes kendi bildiğini okuyor,en azından okulda cocuklara bir faydan olur...hemde dersinianlatırsın 3-5 saat ondan sonra karısanın edenın olmaz...coluk cocukta rahat okullara gider...

ibrahimoglu
Aday Memur
18 Ağustos 2011 00:59

arkadaşlar kesinlikle öğretmenlik diyorum.vicdanen rahat olursunuz, insana emeğin ve mutluluğun hazzını yaşarsınız, sosyal yönünüz olur, kimse işinize karışmaz, karısıyla çatışıp strese giren cemaatin gazabından emin olursunuz, wc temizliği ile imamlık arası çatışmayı yaşamazsınız, artık hiçbir yemekte bostana giren hoca ile dananın hikayesini dinlemek zorunda kalmazsınız, yata yata para kazanıyorsunuz hem bu dünıyada hem öbür dünyada işin iş hoca hakeretlerini duymazsınız, hergün evde hanımla yüzyüze olmanın stresinden kurtulup eşinize özlem ve hasret duyguları bile yaşarsınız...!

mustafa 6791
Aday Memur
18 Ağustos 2011 01:22

ben yeni öğretmenliğe atandım yeni üye kardeşimize aynen katılıyorum

M@VERDİ
Memur
18 Ağustos 2011 02:30

aynen katılıyorum..teravih kıldırırsın biri der hocam cok yavaş.hızlı kıldırsan tadili erkan gitti.namaz gitti. tuvalet temizlemessen hocanın işine derler. temizlersin adam gelir inadına pisletir.afedersiniz abdestini tutamayan adam gelir senden daha cok imam olur.imam sanki stres topu herkes imama çatar.bir baskası yerine oğlunu getirmeye çalışır senın bı açığını arar.diğer lise mezunu imamların bir coğu ya bağ bahçe ya ineklerle yada baska işlerle ugrasır,bir cogu 20 yıldır aynı yerde oldugu ıcın cemaatten biri olmuştur muhabbetını yapacagın bır konu yok. sosyal hayat sıfır.bunun ıcın mı okuduk üniversiteyi.o kadar zahmet cektik. acıktan okusak daha iyiydi. o yuzden bazen ılıtama kızıyorum. bizim ne sucumuz vardı o kadar zaman ve para masrafı yaptık. bence öğretmenlik daha iyi olur kanaatindeyim. git okuluna en azından vazifen belli. sabahın 2 sınde kapı çalar hocaaaaa cenaze sela kagıdı geldi adamın ödü kopar in mi cin mi.bir yere gidemezsin aman cemaat şikayet eder durda ugras sorusturma savunma ile....vsvsvs

recep0001
Aday Memur
18 Ağustos 2011 04:33

söylediklerinize katılıyorumm..öğretmenlik diyorummm..bu diyanetten adam olmaz...gördüğüm ve yaşadığım şeyler beni diyanetten soğuttu ...ibrahimoğlu hocam senin o dediğin bostan dana meselesi..benim bir arkadaşın arkadaşının başından hatta akrabasının başından geçti...olay sonunda sofraya oturuyorlar..imam bir iki lokma alıyor sonra sofradan kalkıyor..sonra diyor ki..imam bostandan çıktı..tabi bizim kaymakam mors oluyor..milletin içinde kıpkırmızı kesiliyor...(imam çıktı danalar yemeye devam etsin)...bu olay bayburtun bir köyünde olmuş ...

Mutlu imam
Şube Müdürü
18 Ağustos 2011 05:27

işin olması gerekn şu;

mehmet görmez hoca öğretmenliğe geçiş konusunda şöyle demişti, bu kurumun, kurumuna sahip çıkacak ilahiyatçıya ihtiyacı var diye, yani anlayacağımız şu, başkan bile isteyen gidebilir diyor, söylediklerinizde sonuna kadar haklısınız, ancak bir yerlerde hala şüphe varsa geçiş için vicdanınız sizi yanıltmaz, şüphe varsa iki kere düşünün alın kağıdı kalemi elinize iki mesleğinde olumlu ve olumsuz yönlerini yazın, tabi bu herkeste aynı olmaz

görev yapılan yere göre değişiklik gösterir,

benim tek korkum vakit namazlarından kaç tanesini artık camide kılarım...

daha ötesine gitmiyorum bile

Allaha emanet olun.

iz.ilahiyat
Memur
18 Ağustos 2011 18:59

onca atanan oldu hiç birinin görüşü yok mu

atakannn
Aday Memur
18 Ağustos 2011 20:43

Hemen gec kardesım hıc durma yıldırım hızıyla gec.ben gectım cok mutluyum.Dokuz sene uc degısık koyde calıstım ımam olarak.pisman degılım.bır yıldır ogretmenım.

ımamlıkta yasadıklarımı yaz yaz bıtmez hıc gırmıyorum.

Aborda
Şef
19 Ağustos 2011 00:16

syn hocalarım bu soru bile bana göre abesle iştigal bir soru. elbette meb de öğretmenlik imkanı varsa değerlendirilmeli. düşünen , tereddütte olan arkadaşlar pek kötü tecrübeler yaşamaış kanımca diyanette.yıllardır kan kusup kızılcık şerbeti içiyorum desem yeridir. (biraz da benim şansızlığım.farkındayım) sözün özü: varsa imkan öğretmeliğe geçiş arkanıza bile bakmayın geçin derim acizane ...bir kardeşiniz olarak... (Açık sölim arkasına hala bakan ve de acaba deyip düşünenler varsa sakın karşıma çıkmasın döverim...:))) ...)

ebu beyza
Aday Memur
20 Ağustos 2011 00:14

hala oradamıyız...iki meslek kıyas bile yapılmamalı...ikisi de peygamberimizin yaptığı değil mi? neden imamlık derseniz en öndesiniz, peki neden öğretmenliğe geçtiniz derseniz, parmak(!) önde olana atılıyor. o parmaklar da herşeyimi acıtıyor. yalan mı suyunu tutamayan,gözü görmeyen, kulağı duymayan çok affedrsiniz kıçını yıkamayan, en önde olana parmak atıyor. senin ibadetini kısacası, kutsallarını hafife alan,alay konusu yapanın ölüsünün kıçını temizliyorsun... herşeyimi acıtıyor işte, sadece ondan elveda diyeceğim... rabbim hakkımızda hayırlı olanı versin.

imamiye
Şef
21 Ağustos 2011 07:54

ARKADAŞLAR YAZMIŞSINIZ

yazmışsınız da hep imamlığın dezavantajlarını yazmışsınız

ha hepsine katılıyorum ben de sizin gibi düşünüyorum

ancak, imamlıktan kurtulmak güzel; peki imamlıktan kurtulduktan sonra gideceğimiz yer hakkında yani meb hakkında ne biliyoruz

mesela: cemaatten gelen belaların başka versiyonları okul müdür ya da yardımcılarından gelmeyeceği ne malum, öğrencilerle olan ilişkilerimiz acep nasıl olacak, meslektaşlarla olan ilişkiler, müfettiş stresi, bayram ve tören stresi, eve iş getirme, sabah erken kalkma vs vs

acaba diyorum gideğimiz yer, şimdiye kadar ulaşamadığımız için mi bize bu kadar cazip geliyor

diye düşünüyorum cevabını bulamıyorum sanırım gidince görecez o zamanda iş iş işten geçmiş olacak heralde galiba sanursam

hamham
Aday Memur
21 Ağustos 2011 11:34

Burada şunu düşünmek lazım ben imamlığı isteyerekmi yapıyorum.

Eğer bizde eğreti duruyorsa ve biz öğretmenlikte daha başarılı olabileceksek öğretmenliğe geçilmeli. bir de şu durum var. bana meb biraz daha idari konuda serbest ve rahat gibi geliyor. ben özgürüm rahatım diyorsa bir arkadaş meb e geçmeli. diyanet biraz daha radikal. yani tanmamen müftünün insiyatifine kalmış. vezir de edebilir rezilde.Ama meb te hakkını arama durumun var bir müdür bilirki bu öğretmende benimle uğraşabilir.

Hep şu dikkatimi çekmiştir. bir müftünün odasına giren personeli eli bağlı veya en azından oturuşu kalkışı dar bir çerçevede , ama bir müdürün odasına giren personeli gayet rahat hatta bacak bacak üstüne atıp oturabiliyor....buda benim düşüncelerim ...saygılarımla.

barsisa14
Şef
21 Ağustos 2011 13:39

hocam düşündüğün şeye bak ya.öğretmenlikle imamlık kıyas bile edilemez.hemen geç hiç arkana bakma.gör rahatlığı bi.merak eteme istediğin taktirde namazınıda kılarsın ibadetinide eksiksiz yaparsın hocam.

tevekli
Memur
21 Ağustos 2011 14:04

aralık 2010 da öğretmenliğe geçenlerdenim. zerre kadar pişman değilim aksine çok mutluyum. yaklaşık 300 öğrenciyle muhatabım ve din dersiyle o kadar ilgililer ki tatlı yorgunluğu her gün yaşıyorum... bırakın imamlığı imam hatip mezunu ya da hafız kardeşlerimiz yapsın... inanın bize çok ihtiyaç var. kaç vakit namazına giderim endişesi taşıyan hocam kendine şunu sor: bana ihtiyacı olan ve namazı bilmeyen kaç çocuk var? 300 öğrenciye fayydalı olmak mı yoksa üç beş cemaate ayda yılda bir faydalı olmak mı?

Prison_Break
Yasaklı
26 Ağustos 2011 12:14

bu soruyu duymamış olayım:))tabii ki öğretmenlik.

M@VERDİ
Memur
29 Ağustos 2011 05:50

elhamdulillah cok sukur atandık.hayırlısıyla su bayram namazınıda kıldık mı bitiyor bu cemmaatle ugrasmak ezıyeti. bıktım her aksam adamlarla teravıh sonrası tartısmaktan. yok hocam benım 5 hatmım var dua et yok hocam istanbuldan aradılar(sankı ıstanbulda hoca yok) hatım var dua et.yok hoca tilavet duası var onu yap(oda neyse)tilavet secdesi varmıs adamlara anlatıyom illa hocam sen yap.sankı benım yaptıgım sna yazılıyor.bıktım bu adetlerden bidatlardan. her akşam iftardan önce mevlit sonra mevlit 2 kutu topkek alan hoca oku...inanın artık bogazım hışır oldu. ağız tadıyla bi teravih kılamıyor ınsan. cağımızın bedevileri ile ugrasıyoruz arkadaşlar...saymakla bitmez yukarda yazılanlar gibi binbir turlu macera.bu imamlıgı ayaklar altına dusurenlere de ayrıca yazıklar olsun.ama bu bızım ınsanımıza laf anlatılmıyor hepsi hocadan cok hoca. en cahılı bile senden daha hoca. işte bu sebeplerden dolayı öğretmenlik diyorum cünkü bıktım cemaatle ugrasma stresinden.ha diyeceksiniz ki okulda cocuklar yok mu. kardeşim ben lisede staja girdim. en azından dersini güzelce calış anlat cocuklar senı cogunlukla dınlıyor....sayın baskanımız da kurumuna sahip cıkacak ilahıyatcı arıyormus bende ona dıyorum ki bizde zamanında cok ilahıyatcısına sahıp cıkacak kurum aradık...ama dayısı olanın en cok köşeyi dondugu bi kurumdan daha ne beklenir....

imamöğretmen
Kapalı
29 Ağustos 2011 08:33

'Sayın başkanımız da kurumuna sahip çıkacak ilahiyatçı arıyormuş bende ona diyorum ki bizde zamanında ilahiyatçısına sahip çıkacak kurum aradık...ama dayısı olanın köşeyi döndüğü bir kurumdan daha ne beklenir'

Özellikle bu cümlelere katılmamak mümkün değil M@VERDİ kardeş!

iz.ilahiyat
Memur
29 Ağustos 2011 10:34

bu atamada çok başvuru olmuş gerçekten.

atanamayan çok.

seneye kurumlararası olur mu bilinmez.

bir de şu ilitam yüzünden çok kişi açıkta kalıyor onlarda beleşten öğretmen oluyor.

idöb
Memur
29 Ağustos 2011 21:28

ilitamlar artık öğretmen olamıyor galiba

vuslat52
Şef
07 Ekim 2012 23:58

bırakın öğretmen olmayı dgs ye girerek ilitamı bitirenlerden şuanda vaiz olanlar hasekiye girenler mevcut.ilitamı bitirenler kolay mezun olamıyor.v ebitince de hemen öğretmen veya vaiz olamıyorlar.tamam haklsınız siz örgün okudunz ailenizden uzak ama emin olunki ailden uzak örgün okumak daha kolay .ilitamı okuaynalr genlede çol çocuk sahibi çalışmaya bile adamlar ın zmanı olmuyor.

Toplam 21 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi