Editörler : E.Kayı Han
18 Ekim 2010 14:09

esmaül hüsna hakkında

kafam cok karıştı arkadaşlar

namaz tesbihatı aldım orda namazlardan sonra cekilmesi için esmaül hüsnayı vermişler yada ben öyle sanıyorum :( netten bakıyorum aynısı değil.

burada bir arkadaşımız yazmıştı hastalık icin allahın ya şafi ismini cekin diye ben de cekiyordum şimdi anlamlarını merak ettim ya şafi benim aldıgım tesbihatta geçiyor ama netten baktıklarım arasında yok. EE o arkdaşta allahın ya şafi ismi yazmıştı iyice kafam karıştı benim.

tesbihatta ya cemilu ya karibu... diye gidyor

nette ya rahman ya rahim diye başlıyor tesbihatta ki esmaül hüsna değil mi

yardımcı olur musunuz lütfen

alem-i suğra 2
Kapalı
18 Ekim 2010 14:20

benim de kafamı karıştırdın esk:)

elindeki namaz tesbihatı doğrudur büyük ihtimalle. ama namaz vaktine bak, onlar farklı olabilir. sabah ve akşam tesbihatı farklı ya hani... onun gibi.

esk-karakum
Şube Müdürü
18 Ekim 2010 14:24

yok alemi sugra baktım hepsinin duaları ayrı dediniz gibi ama bu esmaül hüsna sandıgım şey aynı her namazdan sonra

alem-i suğra 2
Kapalı
18 Ekim 2010 14:34

isimlerde farklılık var. yani tesbihattakiler, bildiğimiz 99 isimden farklı olabilir. Rabbimizin isimleri çoook...

Şafi; şifa veren demek. hastalık için çekilmesi tavsiye edilmiştir.

şimdi... ben hala konuyu tam algılayamadım maalesef dersem.... esk ne der:))

esk-karakum
Şube Müdürü
18 Ekim 2010 14:47

şöyle anlatayım alemi sugra;

her namaz vaktinden sonra okunacak duaları farklı vermiş mesela sabahtan sonra haşr suresi oglenden sonra fetih bu şekilde

ama her namazdan sonra cekilcek esmaül hüsna sandıgım isiler aynı yani sabahtan sonrada ya cemil ya karib.. ogleden sonra yine ya cemil ya karib gibi

umarım bu kez acıklayabilmişimdir :D

bu tesbihattaki isimlerin anlamını buldugun guvenilr bi kaynak var mı ya şafinin anlamını nerden ogrendin ben onları arıyorum

alem-i suğra 2
Kapalı
18 Ekim 2010 15:03

ya her öğrendiğimin kaynağını sormayın ya, hatırlamıyorum:)

dur araştırayım bi:)

esk-karakum
Şube Müdürü
18 Ekim 2010 15:09

aa sorarım sbahtan beri onları arıyorum nabiyim benim de ogrenmem lazım :D

Araştır bakalım belki sen işe yarar birşey bulursun hem

p00r
Kapalı
18 Ekim 2010 15:18

Ben soruyu anlamadım yalnız :) Şöyle bir açıklama yapmak yerinde olur sanırım:

Esma-i Hüsna bellidir. Ancak;

Esma-i hüsnâdan olmadığı halde, Mevla, Rab, Nasır, Galip, Ekrem, Allahü teâlânın ismi olarak Kur'an-ı kerimde kullanılmıştır. Hadis-i şeriflerde ise, Hannan, Mennan, Cemil gibi isimler kullanılmıştır. (Feraid)

Din kitaplarında bu husus açıklanmıştır. "Herkese Lazım Olan İman" kitabında deniyor ki: Allahü teâlânın isimleri sonsuzdur. Bin bir ismi var diye meşhurdur. Yani, isimlerinden bin bir tanesini insanlara bildirmiştir. Bunlardan 99?una Esma-ül hüsna denir.

Demek ki Allah?ın bin bir ismi vardır. Ama bunlardan 99?una Esma-i hüsna deniyor. Kadı zade Ahmed efendi de, Birgivi vasiyetnamesi şerhinde, (Allahü teâlânın 99 ismine Esma-i hüsna denir) diyor.

alem-i suğra 2
Kapalı
18 Ekim 2010 15:21

http://www.nurpenceresi.com/index.php?oku=1373

burada her vaktin tesbihatı anlamıyla açıklanmış. hem türkçe hem arapça. senin vesilenle ben de görmüş oldum bak, çok beğendim:)

özellikle sormak istediğin bir isim varsa, sor kardeşim. gerçi orada isimler anlamlarıyla yazıyor.

hastalık için okuyacaksan okuyabilirsin ya Şafiyi... bunu çok kişi tecrübe etmiş.

esk-karakum
Şube Müdürü
18 Ekim 2010 16:01

tamam teşekkur ederim alemi sugra

POOR sanırım anladım cunku tesbihatta senin hadislerde geçiyor dediğin Hannan Mennan dediğin isimler geçiyor..

Nette baktıgımda demek ki 99 tane esmaül hüsna denilen isimleri

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi