Editörler : crops35
08 Mart 2011 02:17

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü( Diş Klinik Yardımcısı)nün Görevleri?

netten bulamadım görevleri arasında kreşuar temizlemek var mı? bu görevi yapanlar neler yaptığını yazabilir mi?

steril aletlerle,çeşitli dolgu maddeleriyle uğraşıyoruz,asiste ediyoruz bunlar steril görevlerimizin sadece bir kısmı birde elimize fırça alıp kreşuar temizlemek saçma değil mi..zaten sadece benim çalıştığım yerde gördüm bunu ama resmi bir yazı bulamadım ki itiraz edeyim..

bir de Diş Radyolojisine neden biz atanamıyoruz normal röntgen mezunları diş radyolojisini bizim kadar bilemez gerçektende hiç bir şey bilmiyorlar radyoloji mezunu atandı yine ben öğrettim ya. biz atanmıycaksak neden bu eğitimi alıyoruz..

nasıl bir bölüm anlayamadım kii?

ÇarşıS_AngeL
Aday Memur
08 Mart 2011 20:24

editörüm konuyu yanlış yere açmışım aşağıda ki başlıya taşıyabilir misiniz..?

Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri (4/B'li Sözleşmeli)

ÇarşıS_AngeL
Aday Memur
05 Nisan 2011 23:47

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

SİVAS ve KONYA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ

Kurumlarındada çalışan Sağlık Teknikeri Diş Klinik Yardımcısı ... günlük iş akışının emsal olarak bildirilmesi.

Diş hekimleri klinik düzen içinde hastasını tedavi ederken fiziksel yorgunluğunu en aza indirmek,üretkenliğini arttırmak,zaman tasarrufu sağlamak ve hasta rahatını en üst seviyede tutmak için yardımcı personelden yararlanır. Bu tip uygulamaya dört elli yaklaşım denir. Dört elli yaklaşım prensiplerinin gerçekleştirilebilmesi için hekimin bilgi ve yetenekli olması yanında yardımcı personelin de eğitilmiş olması, yapılacak işlemlerin sırasını ve kullanılacak aletlerin sırasını çok iyi bilmesi gerekir. Dört elli yaklaşım prensipleri hekimin çalışmalarını kolaylaştırmakta,tedavide kaliteyi getirmektedir. Yardımcı asistanın birinci görevi dört elli çalışma sırasında hem diş hekiminin en iyi görüş sağlayacağı hem de hastanın kendisini en rahat hissedeceği şartları oluşturmaktır.

Bu görev ağız sıvıları ile sprey sularının aspirasyonu,yumuşak dokuların retraksiyonu , ağız aynasını sprey serpintilerinden temiz tutmak ve oral kaviteyi debrislerden arındırmayı içerir.

1.Hekim yardımcısının görevlerinden biri alet vermektir.

2.Kirli aletleri ve frezleri kaldırma, aeratör hava su spreyi dezenfeksiyonu,

3.Dolgu maddeleri(simanlar) karıştırılması,

4.Protetik ölçü maddeleri karıştırılması,laboratuara ulaştırılması,

5.Kompozit ve Amalgam dolgu aşamalarında yardımcı olunması.

Kreşuar temizliği temizlikçilere aittir.

Kirli aletlerin koyulduğu kirli suyu sterilizasyoncular değiştirir.

Hekim yardımcısının diğer görevleri;

1.Panoramik ve periapikal röntgen çekimleri,

2.Polisaj,

3.Sütur alınması,

4.Ortodontik çalışmalarda fotoğraf çekimi,

5.Asiste etme,ekarte etme.

6.Hijyen motivasyonu.

7.Ameliyat sonrası açık dokulara pat koyulması,

8.Diş kayıtlarının alınması,

9.Hastalara operasyon sonrası uygulaması gereken direktiflerin verilmesi.

10.Topikal anestezi uygulanması.

11.Tansiyon ölçme.

12.İlkyardım konusunda bilgisi olması.

bunu emsal olarak gösterdim bakalım umarım bölümümüz için hayırlı olur.birinin artık bizim bölüme sahip çıkması lazım.yeni gelen arkadaşlarla çoğunluk olmamız lazım mezun çok az birleşip haklarımızı savunamıyoruz.

03 Haziran 2011 00:10

Merhaba ,

bende Çapa Ağız Diş Sağlığı bölümü mezunuyum .Puanım iyiydi ama Ocakta sözleşmeli tercih yapmadım kadroluda bizim bölümden kadro yoktu şimdi haziran atamalarını bekliyorum.Size bir sorum olacak.bu yıl ilk kez bizim bölümden alım oldu.Bu arada sizinde işiniz hayırlı olsun.çalışma koşullarınız nasıl, maaşlar ne kadar merak ediyorum.birde az çok bilgi edinmişsinizdir bu maaşlar illere göre farklılık arzediyormu?bilgi verirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler..

ÇarşıS_AngeL
Aday Memur
28 Haziran 2011 19:28

çalışma koşullarımız çok iyi.maaşta 2 civarı illere göre farklı tabi.

01 Temmuz 2011 15:02

Aslında size birçok soru sormak isterim ama bazılarını yazıyorum cevaplayabilirseniz sevinirim.

-Çalışma koşullarında gece nöbetleri oluyormu?

-Normal memurlar gibi 4 te 5 te çıkabiliyormusunuz

-Bahsettiğiniz maaş döner sermayeden mi yoksa genel bütçeden mi ikisi arasında maaşlarda çok fark varmı

-Birde illere göre farkediyor demişsiniz maaş durumunu kestirebilmek için soruyorum büyükşehirde mi görev aldınız yoksa taşrada mı ?

ÇarşıS_AngeL
Aday Memur
06 Ağustos 2011 13:51

büyükşehirde görev alıyorum.

şu an ki kaldığım hastanede nöbet yok ama benimle atanan arkadaşlarda nöbete kalanlar var.

çalışma saatleri memur saati 8 5.

döner sermayeden de merkezi bütçeden de atananlar var maaş farkı yok. illere göre maaş değil döner sermaye farkı oluyo oda pek fazla değildir.

:)

06 Ağustos 2011 21:59

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.Bakalım atamalarda rüzgar bizi nereye sürükleyecek :)

aymesev556
Aday Memur
06 Ağustos 2013 19:56

bende agiz ve dis sagligi bolumune gecmeyi dusunuyorum biraz bilgi verebilir misiiniz?

ÇarşıS_AngeL
Aday Memur
07 Kasım 2022 19:28

Bu konuyu ilk atandığımda açmıştım. Yazdıklarımla uzaktan yakından alakası yok. Admine söylüyorum silmiyor. Sayın admin lütfen bu postu siler misiniz yada izin verin ben düzenleyim, neden izin vermiyosunuz

penac
Şube Müdürü
08 Kasım 2022 16:42

hangi konuda alakası yok ?

ÇarşıS_AngeL, 1 yıl önce

Bu konuyu ilk atandığımda açmıştım. Yazdıklarımla uzaktan yakından alakası yok. Admine söylüyorum silmiyor. Sayın admin lütfen bu postu siler misiniz yada izin verin ben düzenleyim, neden izin vermiyosunuz

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi