Editörler : Pangaea
«303132333435363738394041»

ortaçağ
Kapalı
05 Aralık 2013 20:21

çeltik mi?

taban suyu nedir bilmiyorum ama diğer bitkiler sulanmadan yetişebiliyor ama çeltik su tablalarının yada adı her neyse onun içinde büyüyor.

İgnasyus, 10 yıl önce

Aşağıda verilen ürünlerde hangisinde tabandan sulama yapılmaktadır..?

a)Çeltik

b)Pamuk

c)Buğday

d)Nohut

e)Yulaf

adsız89
Şef
05 Aralık 2013 20:31

sorum arkaya düşmüş

adsız89, 10 yıl önce

http://u1312.hizliresim.com/1j/5/v6c59.jpg yardımcı olur musunuz

05 Aralık 2013 20:39

Bence kimyasal çözünmenin gerceklestigi karadeniz kiyi seridini secmek daha mantikli söyleki,kimyasal cozunmeyle ana kaya topraga daha cok isleyebilir,fiziksel çözünme yani mekanik uafalanma ic bolgelerde daha coktur.bence 2 ve 3;yanlis da olabilir cevap ne?

adsız89, 10 yıl önce

sorum arkaya düşmüş

adsız89
Şef
05 Aralık 2013 20:46

cevap 3

Hovardameşrep, 10 yıl önce

Bence kimyasal çözünmenin gerceklestigi karadeniz kiyi seridini secmek daha mantikli söyleki,kimyasal cozunmeyle ana kaya topraga daha cok isleyebilir,fiziksel çözünme yani mekanik uafalanma ic bolgelerde daha coktur.bence 2 ve 3;yanlis da olabilir cevap ne?

bludar
Aday Memur
05 Aralık 2013 20:54

çeltik

İgnasyus, 10 yıl önce

Aşağıda verilen ürünlerde hangisinde tabandan sulama yapılmaktadır..?

a)Çeltik

b)Pamuk

c)Buğday

d)Nohut

e)Yulaf

imnth
Kapalı
05 Aralık 2013 21:28

burda verilen şehirler

1--kars

2--rize

3--samsun

4--eskişehir

5--kırşehir olduğunu tahmin ediyorum. ana kayanın toprakta etkili olabilmesi 3 şekilde olur fiziksel çözünme kimyasal çözünme ve biyolojik çözünme.

rize de bol yağıştan ötürü kimyasal çözünme, kars-ekişehir-kırşehir de ıcaklık farkından ötürü fizikel çözülmeyle toprağın oluşumunda ana kayanın etkii görülür.

ama samsun bildiğiniz gibi orta karadenizde ve karadenizin az yağış alan ve sıcaklık farkının az olduğu bir şehir olduğundan toprağın oluşumunda anakayanın etkisi görülmez.

adsız89, 10 yıl önce

http://u1312.hizliresim.com/1j/5/v6c59.jpg yardımcı olur musunuz

adsız89
Şef
05 Aralık 2013 22:08

çözüm için teşekkürler rize ve samsun olarak düşünememiştim karadeniz olarak düşünmüştüm direk

imnth, 10 yıl önce

burda verilen şehirler

1--kars

2--rize

3--samsun

4--eskişehir

5--kırşehir olduğunu tahmin ediyorum. ana kayanın toprakta etkili olabilmesi 3 şekilde olur fiziksel çözünme kimyasal çözünme ve biyolojik çözünme.

rize de bol yağıştan ötürü kimyasal çözünme, kars-ekişehir-kırşehir de ıcaklık farkından ötürü fizikel çözülmeyle toprağın oluşumunda ana kayanın etkii görülür.

ama samsun bildiğiniz gibi orta karadenizde ve karadenizin az yağış alan ve sıcaklık farkının az olduğu bir şehir olduğundan toprağın oluşumunda anakayanın etkisi görülmez.

imnth
Kapalı
05 Aralık 2013 22:17

öyle düşünmek zorunda değilsin ben soruları çözerken şehir olarak düşündüğüm zaman daha net görüp emin olarak çözüyorum. ama sen istersen doğu karadeniz orta karadeniz diye düşünebilirsin. ama komple karadeniz diyemezsin özellikleri farklı çünkü

adsız89, 10 yıl önce

çözüm için teşekkürler rize ve samsun olarak düşünememiştim karadeniz olarak düşünmüştüm direk

ortaçağ
Kapalı
06 Aralık 2013 23:09

çelti miş mi cevap soru sahibi nerde?

esaykili
Aday Memur
07 Aralık 2013 01:25

"Dün ankarada hava sıcaklığı mevsim normallerinin altına düştü. kuzeybatıdan esen orta şiddetteki rüzgar, sıcaklığın daha da düşük hissedilmesine neden olurken aralıksız yağan yağmur bir çok semtte su baskınlarına yol açtı."

yukarıda verileren meteroloji bültenine göre ankarayla ilgili yargılardan hangilerine ulaşılabilir?

I.Gün boyunca yüksek basınç koşulları etkilidir

II.Bağıl nem oranı yüksektir

III.Konveksiyonel yağışlar etkili olmuştur

IV.Kış mevsimi koşulları etkilidir

Anlayamadım bu soruyu yardımcı olursanız sevinirim

07 Aralık 2013 01:57

ben 2-4 dersım

esaykili, 10 yıl önce

"Dün ankarada hava sıcaklığı mevsim normallerinin altına düştü. kuzeybatıdan esen orta şiddetteki rüzgar, sıcaklığın daha da düşük hissedilmesine neden olurken aralıksız yağan yağmur bir çok semtte su baskınlarına yol açtı."

yukarıda verileren meteroloji bültenine göre ankarayla ilgili yargılardan hangilerine ulaşılabilir?

laves86
Şef
07 Aralık 2013 10:20

2 3

esaykili, 10 yıl önce

esaykili
Aday Memur
07 Aralık 2013 13:29

Evet doğru cevap 2-3. konveksiyonel yağış olduğunu nasıl çıkardınız açıklar mısınız?

laves86, 10 yıl önce

2 3

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
07 Aralık 2013 13:30

Karayel kışın etkili oluyor ve kuzeybatıdan esiyor ve yağışı yağmur şeklinde getiriyor bu yüzden 4

Yağmur varsa bağıl nem yüksektir bu yüzden 2

yani 2 ve 4 derdim

hava yamurlu ise yüksek basınç değil alçak basınç etkilidir, içanadoluda konveksiyonel yağışlar görülür ama kuzeybatıdan esen rüzgarın olması çeldirici

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
07 Aralık 2013 13:31

laves 4 neden olmuyor

laves86
Şef
07 Aralık 2013 13:53

içanadolu bölgesinde konveksiyonel yağış görülür,,,

esaykili, 10 yıl önce

Evet doğru cevap 2-3. konveksiyonel yağış olduğunu nasıl çıkardınız açıklar mısınız?

esaykili
Aday Memur
07 Aralık 2013 14:14

teşekkür ederim direk ezberden ilerliyoruz yani. Ön bilgili soru olunca içerikten ulaşmaya çalışmıştım.

laves86, 10 yıl önce

içanadolu bölgesinde konveksiyonel yağış görülür,,,

memur2012eko
Müsteşar Yardımcısı
07 Aralık 2013 17:02

Aras ve Kula Türkiye'ye ait kapalı havzalar mıdır

laves86
Şef
07 Aralık 2013 17:30

evet hazar gölüne döküldükleri için ..

memur2012eko, 10 yıl önce

Aras ve Kula Türkiye'ye ait kapalı havzalar mıdır