Editörler : oto-danisman-expert
27 Mart 2012 12:33

Direksiyon Sınavı Ücretine ilişkin MEB'ndan bilgi edinme cevabı

Kurum Adı : T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Başvuru No : 653258

Cevap Metni : Göndermiş olduğunuz e-posta incelenmiştir. 02.03.2011 tarih ve 1521 Sayılı Makam Oluru ile yürürlüğe giren Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kurslarındaki Uygulamalar ile Sınav Kurulları ve Sınav Esasları?nın Motorlu Taşıt Sürücüleri Kurslarının Sınav Kurulları ve Sınav Esasları bölümünün 5.maddesinde Direksiyon Eğitim Sınavına girecek kursiyerden alınacak miktar ile bu sınavda görev alacaklara hangi oranlarda ücret ödeneceği belirtilmiştir. İlgili madde incelendiğinde görüleceği gibi ücretler belli bir esasa bağlanmış olup her katsayı artışında artış yapılmaktadır. Direksiyon eğitimi sınavı için ücretin kursa verilmesi gerekmektedir. Kurs bu ücretin vergilerini Vergi dairesine yatırdıktan sonra kalan miktarı Milli Eğitim Müdürlüğünün hesabına yatırmaktadır. Oradanda sınav görevlilerinin ücreti ödenmektedir. Sizden alınan ücret fazla olup bu rakam yaklaşık 30TL. civarındadır. Bilgilerinize rica ederim.

Bundan yukarısını sürücü kursları alıyor arkadaşlar,ben vermeyeceğimi belirterek ödemedim ve İlçe Milli Eğitim'e dilekçe ile başvurarak kurs hakkında şikayetçi oldum, ertesi gün telefonla aradılar ve belgeyi sınav alanında alabileceğimi söylediler. Böyle bir düzen oluşmuş ve sürücü kursları bunu kendilerine hak görüyorlar, en az direksiyon ücreti alan 60,00 TL alıyor, paylaşmak istedim.

Knock-Out
Kapalı
27 Mart 2012 12:38

vay be , sağol hocam

mylmz1978
Kapalı
24 Eylül 2012 16:35

Bugün de benden 100 tl direksiyon sınav ücreti istediler.Hangi bankaya yatıracağım diye sorunca da elden vereceksin dediler.Bu sınav ücreti var mı? Varsa gerçekten kaç TL? Bir de neden bankaya yatırılmıyor?

mylmz1978
Kapalı
24 Eylül 2012 16:54

güncel

LeYLa 06
Aday Memur
26 Eylül 2012 19:00

bende 55 tl ödedim... Daha önce bilseydim kesinlikle ödemezdim... Burada paylaşılması ve insanların aydınlatılması çok önemli paylaştığınız için teşekkürler...

umutekmeğim
Aday Memur
26 Eylül 2012 20:20

75 tl aldılar vemesek ne olur sınava gıremezmıyız

Kumpiter
Müsteşar
27 Eylül 2012 12:20

Parayı vermezseniz sınava giremezsiniz. Sınav harcıdır bu. Üstünü talep eden de haksızdır. Harçlar, tarifeye göre, hizmetten yararlanandan alınır. Şöyle diyeyim, 30 lira harç parası olduğu halde sizden 75 lira alıyorlarsa 45 liranın en azından faturasını vermek zorundalar. Buradan bile tutturursunuz.

haturka
Şef
27 Eylül 2012 19:07

ziraat bankası online bankacılık kullanıyorum,direksiyon sınav harçlarının yatırıldığı dönemde benim de aklıma takılmıştı(yalnızca elden kabul edilmesini garipsemiştim.) e-şubeye girdim ödemeler meb ödemeleri nden baktım 40 veya 50 tl filan çıkıyordu 2011 in nisan-mayıs aylarıydı... e-şubeden yatırın bence dekontu alıp götürün gözzlerine sokun...

27 Eylül 2012 23:03

herkes soyuyor abi ya

jön-06
Aday Memur
29 Eylül 2012 12:23

ben de 50 lirayı paşa paşa vermiştim.sınavda sıkıntı çıkarmasınlar diye.

escofield
Aday Memur
25 Şubat 2013 11:15

öyle bir ücreti gittiğim ehliyet kursu da talep etti. ayrıca ilk direksiyon sınavından kalmam durumunda ikinci gireceğim direksiyon sınavına girsem de girmesem de aynı sınav ücretini vermem gerektiğini söylediler. yani ben direksiyon sınavına girsemde girmesemde direksiyon sınavı parasını ödemek zorundaymışım. sizce bu bilgi doğru mu?

TOLGA ABACI
Aday Memur
28 Şubat 2013 13:01

Ben sürücü kursu sahibiyim.Ben Adaydan direksiyon sınav harcı almıyorum.İnsanlar hemen ehliyet kaç lira diye soruyor .Aday Fiyattan ziyade ne tür bir eğitim alacağını daha sonradan nelere ödeyeceğini bilmeli

meleknsn
Kapalı
05 Ağustos 2013 17:56

sınavdan kaldığım içn 17 ağustosta sınava gircem 100 tl istiyrlar bu doğru değil değil mi

el.san.z.e.ö.
Müsteşar
06 Ağustos 2013 00:21

Sınav hakkı ve kayıt yenileme

MADDE 15 – (1) Teorik derslerin eğitimini tamamlayan kursiyerler teorik eğitim sınavına, direksiyon eğitimi dersini tamamlayan kursiyerler de direksiyon eğitimi dersi sınavına girerler. Sınavlara herhangi bir nedenle girmeyenlerle sınavda başarısız olanlar yeniden kursa devam etmeksizin ve kurs ücreti ödemeden aralıksız üç dönem daha sınavlara girebilirler. Direksiyon sınavında başarısız olan kursiyerler istemeleri hâlinde ilan edilen kurs ücretini ödemek kaydıyla yeniden eğitim alabilirler.

(2) Ancak;

a) Sınavlar sırasında yatakta tedaviyi gerektiren bir hastalık sebebi ile sınava girecek durumda olmadığını belgelendirmek üzere resmî ve özel sağlık kurum veya kuruluşlarından alacağı raporu en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar,

b) Yangın, deprem ve benzeri tabiî afetler yüzünden veya ana, baba, kardeş gibi yakınlarından birisinin ağır hastalığı veya ölümü yahut spor, müzik, folklor ve benzeri ulusal veya uluslararası düzeyde ülkemizi temsil etme gibi nedenlerle sınavlara giremeyeceklerini gösterir resmî bir makamdan alacakları belgeyi,

kurs müdürlüğüne teslim edenler, dört dönem sınav hakkını tamamladıktan sonra başarılı olamayanlar bir defaya mahsus olmak üzere mazeret sınavına girebilirler.

(3) Teorik derslerin sınavlarında başarılı olup direksiyon eğitimi dersi sınavlarında dört dönem sonunda da başarısız duruma düşenler istemesi hâlinde aynı kursta ilan edilen direksiyon eğitimi dersinin ücretini ödemek ve sertifika sınıfında belirtilen sayıda direksiyon eğitimi dersi almak kaydıyla dört dönem daha sınava girebilir.

(4) Teorik derslerin sınavından dört dönem sonunda, direksiyon eğitimi dersi sınavında ise ikinci dört dönem sonunda da başarısız duruma düşenler, kayıt işlemlerini tamamlamak ve ücretlerini ödemek suretiyle kurslara yeniden kayıt yaptırabilirler.

meleknsn, 11 yıl önce

sınavdan kaldığım içn 17 ağustosta sınava gircem 100 tl istiyrlar bu doğru değil değil mi

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi