Editörler : "eskiyara"Pangaea
10 Aralık 2009 15:59

Kurum Tipleri ***

Arkadaşlar bulunduğum il kurum tiplerini açıklamış bulunmaktadır.Çoğunu gerçekçi olduğunu düşünmüyorum.Kurum tiplerini tespit formunu detaylı inceledim.Çoğu okulun bu şartları taşıması çok zor.Bu okulların yetkililerce tek tek gezilip verilen beyanların titizlikle incelenmesi gerekmektedir.Yanlış beyan varsa gerekli cezai işlemler de yapılmalıdır.

Siz de durumlar nasıl?

ozgur1034
Şef
11 Aralık 2009 00:35

Aynen,b'yi zor tutturan okulları a gösteriyorlar

PUKALEKA
Aday Memur
11 Aralık 2009 12:47

Bulunduğum ilçede 27 ilköğretim okulu var.Köy, belde ve merkez demeden hepsi A tipi olmuş. iki tane B tipi yapmışlar. Bu da dikkatlerinden mi kaçtı acaba...

Bu konuya pek cevap yazan olmamış.Ya çoğu ilde açıklanmadığını düşünüyorum ya sorun sadece bizde galiba ya da müdürlüğü kazananlarının çoğğunun böle bir problemi yok gibi.

kumsal81
Memur
11 Aralık 2009 21:43

katılıyorum.kurum tipleri yanlış tespit ediliyor.herkes kendine göre yorumluyor.

PUKALEKA
Aday Memur
10 Ocak 2010 02:43

Bu konunun kıymeti ileride anlaşılacaktır. A tipi gösterilen bu okullar gerçekten A tipi ise vah bu memleketin haline. Okullarımız perişan halde demektir. Kurum tiplerini yanlış göstermek sahtekarlıktır. Sendika kurmakla olmuyor bu işler. Gereksiz her şeyi mahkemeye verirsiniz ama bunu göremiyorsunuz. ilgilenin bakalım bu konu ile neler karşınıza çıkacak göreceksiniz...

ozgur1034
Şef
10 Ocak 2010 13:21

Bu konu gerçekten çok önemli. Çünkü çoğu okulun kurum tipi yanlış,yönetmeliğe göre bir komisyon oluşturulup incelenmesi lazım,ama bu yapılmıyor.

İleride şöyle bir sonun çıkabilir.

Okul B tipi olup,atamada A tipi olarak gösterilmiş ve iki yıllık bir idareci bu okula atama isteğinde başvuramamıştır.Ve bu okula 3 yıl idarecilik yapmış birisi atanacaktır.Ama Atama isteğinade bulunamayan kişi daha sonra bu okul B tipiydi diye dava açarsa ve puanı atananın puanından daha yüksekse,bak o zaman karmaşaya.

Bir de yönetmelik ekinde bulunan kurum tipi belirleme formunda bir madde var ki ,bana biraz kafa karıştırıcı geldi.

Madde şu

Okulun bulunduğu yer nüfusu:20 binden az,20 bin 50 bin,50 binden çok

Burada hangisi dikkate alınacak,ilçe mi,mahalle mi,il mi?

Örneğin İstanbul'da hangisini dikkate alacaksınız,İlçe ve il alınırsa 50 binden çok olur,ama okulun ilçenin diğer yerleriyle alakası yok,o zaman mahalle mi dikkate alınacak.Ben çözemedim.

10 Ocak 2010 16:43

köydeki 10 öğrtmn, 200 öğrencili okulda A tipi, üsküdarda, kızılaydaki de A tipi. tip belirlemesindeki bu saçmalık, eskiden kalma bir anlayış. istediğimiz müdürü istediğimiz okula gönderebilelim yaklaşımı. umuyorumki bu tiplemede; en azından yeni yönetici atama yönetmeliği kadar adil olur.

Z.Sadi_KULA
Müsteşar Yardımcısı
10 Ocak 2010 19:51

Bütün bilgiler e-okul ve ilsis te kayıtlıyken niye MEB ve MEM ler hala kurum tipi belirleme formunu okullara doldurtuyor. Hatta vekil müdür olan okulların bile listesini İlçe MEM lerden istiyorlar.

Teknolojiyi anlamaktan, kavramaktan, kullanmaktan uzak duruyorlar.

artıkzor
Şef
10 Ocak 2010 21:05

Üçbeş bilgisayarla BT sınıfı, üçbeş koltukla konferans salonu. Okulda bilgisayar dersi yok, hocası yok, formatör yok ama bt sınıfı var Sonra da al sana a tipi okul b tipi okul.

PUKALEKA
Aday Memur
10 Ocak 2010 21:28

Değerli öğretmen arkadaşlar... Şöyle bir düşünelim. Bir ilçede sınavı kazananlar 20 kişi olsun. Bunun yarısının B tipi okul tercih etme şansı olsun. Müdürlüğe vekil bakan ve müdürlük sınavı kazanan bir idarecinin şartları A tipi okul için elverişli ise, formdaki maddeleri zorlaya zorlaya B tipi okulunu A göstermişse ama aslında B tipi özelliklerini taşıyan okul için bir kalemde kaç kişiyi elediğini görebiliyoruz.

Sizlerin de az-çok kurum tipleri belli olmuştur. Dikkat ettiğinizde ne kadar üstün körü hazırlanığının farkına varacaksınız. Bu işi adil yapanlara zaten sözümüz yoktur.Saygılarımla...

ALİYAS
Daire Başkanı
11 Ocak 2010 09:47

adaletli hiçbirşey yapılmıyorki milli eğitimde.

bir adalet ver ise 2 de haksızlık oluyor malesef...

kumsal81
Memur
12 Ocak 2010 15:45

kurum tipleri bence yanlış değerlendirilmiş. sizce durum nasıl.yeni açılan ve bir sürü eksiği, azıcık öğrencisi olan bir kurum A tipi öbür taraftan yılların okulu herşeyi tam öğrencisi fazla, öğretmeni, memuru, herşeyi dört dörtlük, C tipi anlamadım nasıl bir değerlendirme.Sizin gözlemlerinizi merak ettim.

ERGENEKON677
Yasaklı
12 Ocak 2010 15:51

yeni açılan bir kurum ilk sene C tipi olur...

kumsal81
Memur
12 Ocak 2010 15:58

bende öyle biliyordum ama kendi okulum o yüzden eminim.

ERGENEKON677
Yasaklı
12 Ocak 2010 21:27

yeni açılan okul A tipi olmaz hocam, bir yanlışlık vardır.

meis'e yanlış işlenmiştir.

kumsal81
Memur
12 Ocak 2010 21:33

bende C tipi bekliyordum ama malesef mebbis te heryerde A bir buçuk sene müd.yard.cılığım olduğu için başvuramıyorum şimdi.üstelik kurum tipi belirleme formunuda kendim doldurmuştum puanlarınıda biliyorum ama değiştirmişler.çok yakın bir arkadaşımın okuluda A tipi olması gerekiyordu onunda son anda C olarak güncellendi ve münhallerdede öyle.

ERGENEKON677
Yasaklı
12 Ocak 2010 21:44

kimse kafasına göre değiştiremez hocam. hemde yeni açılan bir okulun kurumtipini... bin türlü kırtasiyesi ver...

efsane5555
Yasaklı
12 Ocak 2010 21:51

YANİ AÇILAN BİR OKUL burada da A tipi

dicle21
Şube Müdürü
12 Ocak 2010 22:44

sıradan köy okulları binaları olmayan derme çatma yapılmış okullar bile b tipi olarak düzenlenmiş.Merkezi yerdeki okul b tipi olabilir mi?

avaz
Memur
12 Ocak 2010 23:08

kurum tipi konusunda önemli bir sorun teşkil edeceğine inadığım bir husus var.

bilindiği üzere 21-26 tarihleri arasında müdürlük atama başvuruları başlıyor. söz konusu atamalara atamada kurum tipleri önemli bir kıstas olarak görülmektedir. bu atama döneminde 1 yıl idareciliği olan bir aday C tipi bir eğitim kurumuna müracat etmiş olsun ve atanmış olsun. ancak bu eğitim kurumunun kurum tipi 1 ay sonra B tipi veya A tipi olacak duruma gelmiş ise , o kişinin bu kuruma atanma için gerekli olan 2 yıllık şart gereklimidir değilmidir?.. Çünkü o kurum bir üst kurum tipine yükselmiş ancak atanan kişi bir alt kuruma atanma özelliğine sahiptir. Böyle bir durumda yapılacak olan nedir? yönetmelikte böyle bir hususa rastlamadım. bu konuda bilgisi olanlar olursa payşırlarsa sevinirim

avaz
Memur
12 Ocak 2010 23:11

kurum tipi konusunda önemli bir sorun teşkil edeceğine inadığım bir husus var.

bilindiği üzere 21-26 tarihleri arasında müdürlük atama başvuruları başlıyor. söz konusu atamalara atamada kurum tipleri önemli bir kıstas olarak görülmektedir. bu atama döneminde 1 yıl idareciliği olan bir aday C tipi bir eğitim kurumuna müracat etmiş olsun ve atanmış olsun. ancak bu eğitim kurumunun kurum tipi 1 ay sonra B tipi veya A tipi olacak duruma gelmiş ise , o kişinin bu kuruma atanma için gerekli olan 2 yıllık şart gereklimidir değilmidir?.. Çünkü o kurum bir üst kurum tipine yükselmiş ancak atanan kişi bir alt kuruma atanma özelliğine sahiptir. Böyle bir durumda yapılacak olan nedir? yönetmelikte böyle bir hususa rastlamadım. bu konuda bilgisi olanlar olursa payşırlarsa sevinirim

Toplam 30 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi