Editörler : "eskiyara"Pangaea
21 Eylül 2010 20:22

10.sınıflardaki seçmeli dil ve anlatım dersi ne demek,planı ve konuları?

hocalarım bu alanların kalkmasından sonra 10.sınıfların sosyal ve tm bölümlerine tekabül eden sınıflarda seçmeli dil ve anlatım dersi var.bu ders normal haftada 2 saat olan dil ve anlatım dersinden ayrı bir ders.ne yapmak lazım?yıllık planı,müfredatı,ders kitabı farklı mı?yardımcı olursanız sevinirim

hayırr
Şef
22 Eylül 2010 11:38

yardım

hayırr
Şef
22 Eylül 2010 23:29

anlayan yok mu şu konudan yahu

23 Eylül 2010 23:40

hocam bu konuda bir bilgisi olan yok. kaç gündür ben de araştırıyom. ancak şunu biliyom alan dersi ile seçmeli derste aynı müfredatın işlenemeyecegi. talim terbiye kurulu internet sayfasında "Dil ve Anlatım Dersinin seçmeli olarak alındığı sınıflarda, kazanımları pekiştirici etkinliklere yer verilebilir. Bu etkinliklerde okuma ve yazma çalışmalarının yanı sıra eleştirel düşünme becerisi, yaratıcı düşünme becerisi, iletişim becerisi, araştırma becerisi, problem çözme becerisi, Türkçeyi doğru, etkili ve güzel kullanma becerisi gibi üst becerilere yönelik çalışmalara yer verilmelidir. Metinden ve eserden hareketle öğrencilerin yorumlama, analiz, sentez, çıkarımda bulunma vb. yeteneklerini geliştirecek çalışmalar yapılmalıdır. Öğretmenler; yapılan bütün çalışmaları kontrol etmeli, gelişmeyi gözlemlemeli ve değerlendirmelerin neticesini öğrenciye bildirmelidir. Metinlerde özellikle dilin işlevsel yönü üzerinde durulmalı, öğrencinin dilin inceliklerini ve zenginliğini keşfetmesine yardımcı olunmalıdır.

Proje, performans çalışmaları öğrencilerin edindikleri kazanımları pekiştirmeye ve geliştirmeye yönelik olmalıdır. Öğrenciler ders dışı etkinliklere teşvik edilmelidir. Ders işlenişinin bitiminde yapılacak değerlendirme sonucunda gerekli görülecek ek çalışmalar seçmeli derste verilebilir.

Türk Edebiyatı

Dersin seçmeli olarak alındığı sınıflarda, kazanımları pekiştirici etkinliklere yer verilebilir. Bu etkinliklerde; eleştirel düşünme becerisi, yaratıcı düşünme becerisi, iletişim becerisi, araştırma becerisi, problem çözme becerisi, karar verme becerisi, bilgi teknolojilerini kullanma becerisi, Türkçeyi doğru, etkili ve güzel kullanma becerisi, sanat eserinden zevk alma gibi üst becerilere yönelik çalışmalara yer verilmelidir.

Derste işlenen metinlerin alıntı yapıldığı eserlerle başta ?100 Eser? olmak üzere çeşitli şiir, hikâye ve romanlar okutulmalı, onların bu eserleri zihniyet, yapı, tema, gerçeklik, gelenek, yorum ve metin şair/ metin yazar açısından incelemesi sağlanmalıdır. Öğrencilerin bu eserlerdeki temanın çağdaş yazarlar tarafından nasıl ele alındığını fark etmesine yönelik de çalışmalar yapılmalıdır. Böylece öğrencilerin farklı eserleri karşılaştırma ve bu eserlerden daha fazla çıkarımda bulunma, ilişkilendirme, güncelleştirme kazanımları gerçekleşmiş olacaktır.

Proje, performans çalışmaları öğrencilerin edindikleri kazanımları pekiştirmeye ve geliştirmeye yönelik olmalıdır. Öğrenciler ders dışı etkinliklere teşvik edilmelidir. Ders işlenişinin bitiminde yapılacak değerlendirme sonucunda gerekli görülecek ek çalışmalar seçmeli derste verilebilir." diyor. artık bişey anlarsan bana da söyle ben de aynısını uygulayayım :(

23 Eylül 2010 23:46

güncell

24 Eylül 2010 00:01

güncell

hayırr
Şef
24 Eylül 2010 00:15

hocam diğer başlığa da yazdım ama görmemişindir belki.

o yazıyı bende okudum.okuldakilere sordum.kimse bişey bilmiyo.bi matematikçi seçmeli matematikte aynı konularla ilgili değişik sorular çözdürüyorum dedi.konuların farklı olduğu yönünde hiçbir bilgiye ulaşamadım.en son çare olarak 10.sınıf dil ve anlatım planının aynısından bitane daha çıkardım.başına seçmeli yazdım.zaten normalde tm ler aynı konuları 4 saate görüyolardı.fenler 2. bu seneki problem bu 4 saatin ikiye ayrılıp iki ayrıders gibi alınması.planın aynısını vercem

24 Eylül 2010 00:33

hocam bana alan dersi ile seçmeli derste aynı müfredat işlenemez diye bişi dediler. hatta geçen yıl böle bir uygulama yapıldıgı daha sonra bunun düzeltilmesi gerektiği ile ilgili bir genelge yayınlandıgını söylediler

tuğ_şad
Aday Memur
24 Eylül 2010 00:35

bizde de tarih için benzer sorun var. ben bazı konuları alıp seçmeli kısmına koymayı düşünüyorum. bizim edebiyatçılar da böyle yapmayı düşünüyor

hayırr
Şef
24 Eylül 2010 00:39

ama işte neye göre seçecez.bizim okuldaki tarihçilerkitabı ikiye bölmüşler.yarısını zorunly dersteyarısını seçmelide işleyeceklermiş.bi uygulama yapıyolar.bilgi vermiyolar.kimsede bilmio.hasta oldum ya.bide bütün seçmeli dil anlatımları bana vermişler.plan nası olcak diorum,öle bakıyo herkes

tuğ_şad
Aday Memur
24 Eylül 2010 00:43

hocam konuları bölmekten başka çare yok. neticede farklı ders bunlar. planı hazırlarken birbirlerini tamamlar nitelikte olmasına dikkat ederek hazırlıycaz mecburen

24 Eylül 2010 00:44

işin içinden ben de çıkamadım hocam

hayırr
Şef
24 Eylül 2010 00:49

gideyim yarın direkt okul idaresine sorayım.onlar da anlamazlar anca kusur bulmayı bilirler ama neyse

tuğ_şad
Aday Memur
24 Eylül 2010 00:55

idarenin yapıcağı bişi yok ki hocam. müfredat aynı iki dersinde. aynı dersi tekrar edecek veya aynı planı iki derste de kulallanamayacağımıza göre başka çare yok

24 Eylül 2010 00:59

hocam uygulama,dil ve beceri gelişimine önem verilecek diyor. Aynı müfredat işlenecek demiyor ki

hayırr
Şef
24 Eylül 2010 01:05

nothingelse hocam sen neye göreplan hazırlayacaksın,ben aynısını vermeyi düşünüodum,kafamı karıştırdınız :) (not:ben henüz çömezim:)

24 Eylül 2010 01:07

hocam işte ben de bilmiyom, ah bir bilsem. kimse bilmiyor ki. ama bununla ilgili bi açıklama gelmesi lazım ve bir açıklama yapılacaktır diye düşünüyorum.

hayırr
Şef
24 Eylül 2010 01:09

tamam hocam bişey öğrenirsek burada paylaşırız.nelerle uğraşıoz ya.bnm şimdilik planım aynı planı seçmeli yapıp vermek olacak.

24 Eylül 2010 01:10

tamam hocam

sivaf
Aday Memur
28 Eylül 2010 20:45

hocam bu dersin ayrı bir kitabı olmadığı gibi ayrı bir planı da yok. müdürümüz bu iki dersin aynı öğretmene verilmesi gerektiğini, seçmeli derste ne anlatılacağına da zümrede karar verileceğini söyledi. biz seçmeli olanda dilbilgisi konularını anlatmaya karar verdik. ancak bazı sınıflarda seçmeli ders diğer hocaya verilmiş, ortak sınavlarda sorun çıkmaması için seçmelide işlenecek konuları belirleyip ona göre anlatmayı düüşünüyoruz.

29 Eylül 2010 00:10

sivaf hocam yani 10. sınıf seçmeli dil anlatımda sözcük türleri, alan dersi olan dil ve anlatımda ise anlatım türleri gibi mi bir ayrım yaptınız?

Toplam 24 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi