Editörler : supporters.
08 Nisan 2013 01:36

Öğretim Görevlisi Olma Şartları

Merhaba;

Ben şu an Eğitim Bilimleri'nde yüksek lisans öğrencisiyim ve açılan araştırma görevlisi kadrolarına başvuruda bulunuyorum. Fakat ne hikmetse her başvurumda ya belgelerim 'eksik' olduğu için bilim sınavına kalamıyorum ya da, bilim sınavlarında hep 15-20 gibi puanlar alıyorum.

Aslı merak ettiğim konu şu: Araştırma görevlisi olarak değil de, üniversitede Öğretim Görevlisi kadrolarına atanabiliyorum sanırım yüksek lisans mezunu olunca fakat gördüğüm kadarıyla öğretim görevlileri daha çok MYO'larda çalışıyorlar. Acaba eğitim fakültelerinde Öğretim Görevlisi çalışabiliyor mu? Çalışıyorsa şartları nelerdir?

phantom25
Müsteşar
08 Nisan 2013 15:17

fen edebiyatta görevli öğretim görevlisi arkadaşlar var.. eğitimi de de olabilir engel yok..genel şartlar aynı sadece yabancı dil şartı var..fakülteler için...ama özel şartlar değişebiliyor kimsi yabancı dilden yüksek istiyor..kimisi barajı yeterli sayıyor..kimi doktora yamış şartı arıyor..kimisi alanında 2 yıl deneyim veya yl mezunu..kimis alanında 10 yıl vs..bunlar hep özel şart...dediğim gibi genel şartlar yabancı dil hariç aynı

yns_mr
Aday Memur
08 Nisan 2013 22:01

adama göre kadro yani.

Oğuzlar
Yasaklı
11 Nisan 2013 13:05

Vakıf üniversitelerinde çalışan çok sayıda Yüksek Mühendisler var. Bunlar kendilerini 15-20 sene boyunca yurtiçinde ve yurtdışında kanıtlamış, buluş sahibi olan ODTÜ çıkışlı yüksek mühendislerdir.

etkinusta
Genel Müdür
11 Nisan 2013 14:15

sanırım gene arkadaşın sorusunu okumadan birşeyler yazmaya çabalamışsınız. zira arkadaşımızın sorusu şuydu: "Acaba eğitim fakültelerinde Öğretim Görevlisi çalışabiliyor mu? Çalışıyorsa şartları nelerdir?"

Oğuzlar, 11 yıl önce

Vakıf üniversitelerinde çalışan çok sayıda Yüksek Mühendisler var. Bunlar kendilerini 15-20 sene boyunca yurtiçinde ve yurtdışında kanıtlamış, buluş sahibi olan ODTÜ çıkışlı yüksek mühendislerdir.

Oğuzlar
Yasaklı
11 Nisan 2013 15:16

İşsiz mühendislerden Etkinusta hiç çözüm üretmemiş ya? Nasıl olsa işsiz!..

etkinusta
Genel Müdür
12 Nisan 2013 09:11

Sayın Oğuzlar;

karşılıklı polemik yaratmayalım. arkadaşın sorusu yukarıda. zahmet edip okuyunuz.

saygılar.

Oğuzlar, 11 yıl önce

İşsiz mühendislerden Etkinusta hiç çözüm üretmemiş ya? Nasıl olsa işsiz!..

Oğuzlar
Yasaklı
12 Nisan 2013 10:25

Benim konu hakkında yazım var ama ETKİNUSTA isimli işsiz mühendisin hiç yok!.. Ne akıl?

etkinusta
Genel Müdür
12 Nisan 2013 11:30

sayın oğuzlar;

karşılıklı polemik yaratmadan, konu hakkında yazdığınızı söylediğiniz yazıların gerçekten konu hakkında olmasına özen göstererek yazmanızı rica ederim.

saygılar.

Oğuzlar, 11 yıl önce

Benim konu hakkında yazım var ama ETKİNUSTA isimli işsiz mühendisin hiç yok!.. Ne akıl?

Oğuzlar
Yasaklı
12 Nisan 2013 12:16

İşsiz Mühendis ETKİNUSTA, konu hakkında yazı yazmayı artık akletmelisin?

Oğuzlar
Yasaklı
12 Nisan 2013 12:18

Öğretim Görevlilerin bazıları özel sektörde aylık 30.000 veya 40.000 TL net ücret alan kişilerdir.. Bunlar, akademik misyon kazanmak ve eğitim aşkları nedeniyle özel sektörde taşıdıkları üst düzey bilgileri öğrencilerine yansıtıyorlar.

samettand
Memur
13 Nisan 2013 19:42

oğuzlar özel sektörde hangi öğr. gör. bu maaşı alıyor. Merak ettim doğrusu. Bence bu maaşı hayal etti 1/10unu bile alamadi ve öğr. gör oldu bu kişi.;;;)))

Altıngül
Yasaklı
01 Mayıs 2013 15:09

Vakıf üniversitelerinde hocalık edenlerin çoğu özel sektörde çok yüksek gelir elde etmektedirler.. Özellikle de Makina veya İnşaat Yüksek Mühendisleri.. Bunların içinde, aylık 50.000 veya 60.000 TL net geliri olanlar var!.. Darısı herkese, sizin olsun!..

anvar
Aday Memur
19 Mayıs 2013 19:32

merhaba

anvar
Aday Memur
19 Mayıs 2013 19:38

Merhaba

Ben doktora öğrencisiyim ama kadron yok ve bitirmek üzereyim bitirdikten sonra bu doktora eğitimle ne gibi iş imkanlarım olur (doktoramı sağlık bilimleri enustusunde yapıyorum) cevaplarınız için şimdiden teşekür ederim.

ozzi16
Aday Memur
20 Mayıs 2013 03:27

sadece tezli yada tezsiz yüksek lisans yaparak öğretim görevlisi olunabiliyor bildiğim kadarıyla yani doktora yapmanıza gerek yok ancak sadece 2 yıllık myo'larda hocalık yapabiliyorsunuz ayrıca doçent, prof gibi ünvanlar alamıyorsunuz ama öğretim görevlisi olunabiliyor, Tezsiz Y.L. yaparak doktora yapmadan 2 yıllık myolarda hoca olabilinir ama daha önce bir yerlerde çalışmanız lazım tecrübe şartı var mesela 2 yıl sigorta, banka, kamu kurumu yada herhangi bir özel sektörde çalışma şartı var deneyim lazım...

waken casper
Memur
20 Mayıs 2013 08:16

Baytosun
Yasaklı
20 Mayıs 2013 08:23

Bizim bir delikanlı, yurtiçinde ve yurtdışında AR-GE çalışmaları yapan kendi şirketinin dışında, büyük bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışıyor.. Endüstri Mühendisliği bölümünde..

ODTÜ Makina' da aralıksız ve kesintisiz olarak 5 + 3 yıl okumuştu.. Tezli yüksek lisans yaptıktan sonra da, KOÇ Holding tarafından İtalya'da 2 senelik MBA (Uluslararası İş İdaresi) eğitimi aldırılmıştı. AR-GE Müdürlüğü ve Fabrika Müdürlüğü yapmıştı.. Çok ileri düzeyde üç yabancı dili var.. Aynı zamanda mucittir.. Yurtiçi ve yurtdışında 17 yıllık iş deneyimi de var.

Özel büyük üniversiteler akademisyenlik için çok seçici ve eleyici oluyorlar.

açıkliman
Aday Memur
20 Mayıs 2013 16:55

Merhaba arkadaşlar ben uluslararası ilişkiler yüksek lisansı tamamlamak üzereyim (tez aşamasındayım) ama yaş 35! doldurduğum için öyp ye başvuramıyorum. geriye tek seçenek doktorayı tamamlayıp yard doc olarak üniversitelere başvurmak bir de öğretim görevliliği... ama bunları gerçekleştirmek mümkün mü yoksa boş hayal mi? bana bir fikir verebilirseniz çok memnun olurum

Baytosun
Yasaklı
21 Mayıs 2013 06:49

Düşünceniz güzel ve doğrudur. Doktoraya yönelmeniz mükemmel olur. Statik durumda böyle kalsanız daha mı iyi olacak, olmaz?!..

milord
Aday Memur
12 Ağustos 2013 02:37

merhaba, ben daha genel bir soru sormak istiyorum. şu an üniversite 1. sınıf öğrencisiyim. öğretim görevlisi nasıl olunur, hangi sınavlara girilir, mülakat vs var mıdır bunları merak ediyorum. bilgi verebilecek birileri var mı?

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi