Editörler : "eskiyara"Pangaea
09 Ağustos 2010 12:39

Doğumdan sonra rapor alımı

arkadaşlar iki buçuk aylık bir bebişim var. okullar açıldığında üç buçuk aylık olacak. sadece anne sütü ile besleniyor. doğum sonrası iznim tatile denk geldi. daha minnacık yavrumu bırakıp nasıl okula giderim. şu durumdada ücretsiz izin almam imkansız.bütün avrupa ülkelerinde doğum yapan anneye en az bir yıl izin veriyorlar . ama bizim ülkemizde ise iki ay. devletin emzirme politikasında bile en az 6 au sadece anne sütü diyor. bi de utanmadan bubu bütün sağlık kuruluşlarının duvarlarına asıyorlar. o zaman çocuğumuzuda derse götürelim tenefüslerde emzirelim???sağlıklı büyüyen çocuklarla sağlıklı bir gelecek kurulur. arkadaşlar aranızda doğumdan sonra rapor alan, nasıl alınıyor, en fazla ne kadar rapor alınıyor, ne kadar heyet raporu alma hakkımız var???? paylaşırsanız sevinirim...

sedefine
Aday Memur
09 Ağustos 2010 12:50

bende aralıta doğum yaptım doğum iznim bittiğinde 3 buçuk aylıktı bırakmak istemedim dediğin gibi küçücük oluyorlar daha insan nasıl bırakır yavrusunu ben 20+20 rapor aldım yani 40 günlük rapor hakkın oluyor sonrasında heyet raporu almak için uğraştım ama mmalesef şartları çok zorlamışlar artık kolay kolay alınmıyor eğer alabilirsen onu istediğin kadar alabilirsin sonrasında 2 ay ücretsiz izin aldım ve yaz tatili geldi şu an 8 aylık bebeğim.eğer sende heyet raporu alamazsan ücretsiz izin almanı tavsiye ederim biraz büyüyünceye kadar ayrılma bebeğinden

edis10
Şef
09 Ağustos 2010 13:01

okuldaki öğrenciler ne oluyor peki rapor aldığınızda değerli anneler

canercan_82
Aday Memur
09 Ağustos 2010 13:08

evde bebeğini doğru düzgün tanımadığı insanlara ağlaya ağlaya bırakan anneler okuldaki yavruları düşünemiyor malesef. 6 yıllık öğretmenlik hayatımda hep okuldaki kuzuları kendi çocuğum gibi sevdim büyüttüm. ama bu psikolojiyle onlara nasıl aynı sevgiyi verebilirim. unutmayın sizide bir anne büyüttü. ve anneler bunu keyifleri çin değil yavruları için istiyor

canercan_82
Aday Memur
09 Ağustos 2010 13:12

sedefine hocam teşekkürler yorumunuz için. galiba heyet alabilirim ama galiba en fazla 40 gün veriyorlarmış. peki 20 gün aldıktan sonra ikinci 20 günü almak için işe baladınızmı?

sedefine
Aday Memur
09 Ağustos 2010 13:22

okuldaki öğrencilere Allah ömür verirse 20 yıl hizmet yapıcaz kendi öz çocuğumuza 6 ay hizmeti çok mu görüyorsunuz?Anne olmayanların bunu anlamasını beklemek imkansız gerçi

sedefine
Aday Memur
09 Ağustos 2010 13:27

canercan hocam ben önce 20 gün rapor kullandım sonra heyeti denedim olmadı 2 ay ücretsiz izin kullandım sonraa diğer 20 yi kullandım.siz de araya heyeti koyabilirsiniz ama heyet daha fazla alınıyor diye biliyorum ben bi araştırın isterseniz

aççi
Kapalı
09 Ağustos 2010 14:36

doğum iznim mayısta bitti raporla idare ettim zaten yerime bir ücretli öğretmen vardı başlamamnın da bi,r anlamı yoktu. sınav döneminde sınavlara gittim . şimdii ise ücretsiz hakkımı kullanacağım . eylül 15 te ayrılmayı düşünüyorum Bebeğimi sağlıuklı büyütmek benim ilk görevim . sonuçta o sağlıklı olursa memleket kazanır . ne olduğunu bilmediğim insanlara emanet edemem ve sonuçta yasal verilen bir hakkım var . bunu kullandığımız için okuldaki çocuklar filan diyemez ki,mse..

09 Ağustos 2010 14:38

Hocam,Allah evladınızı analı babalı büyütsün,hayırlı olsun.

Benim okuldan bir öğretmen arkadaşım Ağustos'ta doğum yaptı.Tanıdığı 2 doktor vardı.Mayıs'a kadar raporlarla idare etti,2 ay da ücretsiz izin aldı.Tanıdığı doktor olanlar bebeğinin yanında kalabiliyor,olmayanlarsa benim gibi 1.5 aylıkken çocuğunu en ihtiyacı olduğu dönemde bırakıp işe dönüyor maalesef.

abidat
Şube Müdürü
09 Ağustos 2010 14:59

hocam rapor bir yere kadar alınır,ama alabiliyorsanız ücretsiz izin alın belli bir süre kafanız rahat olur,en azından ilk dönem bebeğinizle ilgilenirsiniz 2.dönem okula başlarsınız,bebek de 6 ayını geçirmiş olur. ben rapor sürem bitince 1 aylık heyet raporunu aldım ki ayak parmağımı kırmıştım ona rağmen güç bela aldım ardından 3 ay ücretsiz izin.ülkemizde bebeğimiz için 6 ay ücretli izin falan beklersek daha çok bekleriz maalesef.

1hunter1
Aday Memur
09 Ağustos 2010 15:00

anne değilim ama baba adayıyım. hocam maalesef ülkemizi idare edenler kendi insanını hiç mi hiç düşünmüyorlar. öğretmenine hala üç kuruş maaşı hak görenler izini de fazla görürler. sağlık bakanlığı bağıra bağıra ilk 6 ay anne sütü derken, milli eğitim 2 ayda ısrarlı. ingilterede anneye doğumdan sonra 3 yıl, babaya da aile birlikteliği bozulmasın, baba, anneye yardım etsin, çocuk ailesine alışsın, bütünlüğü bozulmasın diye babaya da 1 yıl doğum izni veriyor. buyurun düşünün gelişmişlik düzeyimizi. devlet beni zor şartlara koşarken öğretmenim ne olacak diye düşünmüyor, anne izin almak zorunda olduğunda ne düşünmeli...hocam alabilirsen heyet raporu al, en iyisi bu. ya da doğum sonrası izinler en az 1 yıla çıkarılmalı.

piti
Şef
09 Ağustos 2010 15:08

benim de bebeğim 1.5 aylık.ben de rapor almayı düşünüyorum.ama benim bildiğim 20+20 alınmıyor.10+10+10+10 alınıyor ve her 10 gunde bır okula gıtmen gerekıyor.eger farklıysa benı de bılgılendırırsenız sevınırım ben de bu raporlar sonunda ucretsız ızın almayı dusunuyorum.bır de benım doktorum ozel hastanede.bu 10 gunluk raporları ozel hastaneden alsam okul kabul edıyor mu sorun çıkarıyor mu

anadolu_11
Şef
09 Ağustos 2010 15:28

Ülkemde En acı ve incitici bir olay işte bu:

canercan_82 Hocam önemli bir konu gündeme getirdi..Teşekkürler.

Tam resmiyet uygulanırsa Bebek doğduktan 57. gün sonra işe başlamak zorundasınız.

Hani 6 ay sadece anne sütü politikası var ya Üzülerek ve Kalbimin acısını hissederek söylüyorum: (EVLETİN MEMURLARI İÇİN GEÇERLİ DEĞİL)malesef...

Ha bir de işin gayri resmi yönü var. Gidiyorsun doktora yalvar yakar siyasileri araya koy rica minnet bir kaç gün rapor al.. Sağlamsın ama hasta raporu al. Yani benim memurum işini bilir sözü hala devam durmak yok ya....

Keşke Devletimiz dediğive yaptığı tutarlı olsa da 6 ay memur annelerimiz çocuklarını doya doya emzirebilseler.

Bu bence her şeyden çok ama çok önemli

edis10 Hocam,(belki öğretmen değilsinizdir)siz de haklısınız ama ya 57 günlük bebeğini başkalarına bırakıp okula derse giren annelerimizi düşündük mü heralde annelerin feryatları birazcık ön plana çıkıyor gibi..

abidat
Şube Müdürü
09 Ağustos 2010 15:45

öğrencilerin mağdur olmasını tabi ki kimse istemez ama Allah aşkına bir bebekle okul çağına gelmiş çocuk aynı şeymi demek.bu kıyaslamayı yapmak ve anne bebeğine bakmak istediği için rapor almaya çalışıyor diye suçlamaya çalışmak çok mantıksız.bu tür şeyler söyleyenlerin ya çocuğu yok ya da çocuğunu hiç sevmiyor,hiç düşünmüyor.anne bebeği belli bir aya gelene kadar yanında bulunmalı, yerine vekil anne tutamaz ama öğrenciler için vekil ya da ücretli öğretmen alınabiliyor.

fatih8001
Kapalı
09 Ağustos 2010 15:52

kimse çocuğunun yannda oluyo diye söylenmiyo hocam anne tabiki çocuğunun yanında olmalı ama neden rapor alınmaya çalışılıyo neden 2 ay ücretli izinden sonra 1 sene ücretsiz izin kullanılmıyoda rapor peşinde koşuluyo 1 sene ücretsiz izin kullanın dediğimizde nedne bruu kıvırıp rapor peşinde koşuluyo eğer anne çocuğunu yanında olmayı çok istiyosa alır ücretsiz izni 1 sene yanından hiç ayrılmaz güzelce bakar çocuğuna

abidat
Şube Müdürü
09 Ağustos 2010 16:08

hocam belki maddi durumları yeterli değildir ki masraf ikiye katlanıyor çocuk olunca,ben de ücretsiz izinden yanayım ve aldım da en azından rahat rahat rapor vs derdi duymadan baktım bebeğime ama eşimin maaşıyla da ay sonunu zor getirdik.kimsenin maddi durumunu bilemeyiz ama eğer insanın gücü yetecekse de ücretsiz izin denince kimsenin burun kıvıracağını sanmam.

fatih8001
Kapalı
09 Ağustos 2010 16:16

hocam sizin dediğiniz gibi olabilir bu durumda 2 ay yerine 3-4 aya çıkarabalir ücretli izini masraflrı büyük çoğunluğu zaten ilk 3-4 ay için sonra biraz rahatlama oluyo 3-4 ay ücetli iznden sonra hemen 1 sene ücretsiz izin alınsa ne okulda cocuklar madur olur neden cocuk annesinden ayrı kalmaz bu önerim uygulanırmı bilmem ama inş bi iyileştirme olur benim zoruma giden aşağıda bi arkdaşta yazmış tanıdık doktor vasıtasıyla 1 sene raporlu geçirmiş bi arkadaşı bu sizce çok etikmi

alparslan...
Müsteşar Yardımcısı
09 Ağustos 2010 16:27

bir yıl tanidık doktorlar ile idare et sonra da derse gir çocuklara doğruluk, dürüstlük, işini iyi yapma, kul hakkı, haram - helalden bahs et.

evet rapor bir haktır. ama bir şart ile eğer hasta iseniz. yoksa bu hak değil. doktara yalan beyan veya başka ilişkiler ile al raporu 1 yıl yat. sonra bebişime helal para yedirdim. geçiniz arkadaşlar.

doğum sonrası izinin artırılmasını istemek ayrı bir olay çeşitli yollar ile, yalan beyanlar ile, sahte raporlar ile devleti hortumlamak başka. olayı imam cemaat olayına çevirmeyelim. dediğimiz gibi yaşayalım.

abidat
Şube Müdürü
09 Ağustos 2010 16:55

hocam ben ayak parmağımı kırdığım için heyet raporu alabildim ki onu da zar zor doktorun bin tane kaprisini çekerek.tamam ülkenin izin şartları yeterli değil ama ama bütün yılı raporlu geçirmek ne demek,bunu yapan öğretmenler yüzünden bütün öğretmenler zan altında kalıyor bunun sorumluluk yükünü rapor gün sayısını kısıtlama gibi yollarla hepimiz çekiyoruz.

alparslan...
Müsteşar Yardımcısı
09 Ağustos 2010 16:59

yazdıklarım şahıs ile alakalı değil. ancak maalesef mesleğimizde (meslektaş demeye utandığım) bazıları bu işin piri olmuşlar. doğum sonrası aylarca rapor, izin vb. ile çocuk büyütüp devletten maaş alıyorlar. tabi bu durumda olan da gerçekten ihtiyaç sahibi olanlara oluyor. maalesef bu türler her devirde işlerini görüyor. camia olarak bu tür mikropları temizlememiz, içimizden dışlamamız lazım. Allah (cc) herkese helal lokma yemeği nasip etsin.

Toplam 46 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi