Editörler : "eskiyara"Pangaea

Kapalı
11 Ekim 2007 00:05

Yüksek Lisans İzni

sınıf öğretmeniyim.öğleciyim.perşembe günleri 3.saat okuldan ayrılmam gerekiyor.nasıl bir izin alabilirim.ekdersim kesilir mi?bu konuda bilgisi olan varsa beni aydınlatabilir mi acaba

egitimuzmani
Şube Müdürü
11 Ekim 2007 00:15

Hocam iki yarım gün resmi izin hakkınız var. YL Ders programınızı ve öğrenci belgenizi okul idaresine vereceğiniz dilekçenize eklerseniz izin hakkınızı kullanabilirsiniz. Ek dersiniz kesilecektir. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

sakarya_54
Müsteşar
11 Ekim 2007 00:54

İkili öğretim yapan okullarda durum biraz daha değişik gibi görünüyor.

Normal eğitim yapan okullarda 2 yarım gün izin hakkı idarenin oluru ile veriliyor. Bu durumda öğretmenler öğleden sonra izinli olup ek dersi kesiliyor.

Ancak ikili öğretim yapan bir okulda bu durumda öğlenci öğretmene öğleden sonra nasıl yarım gün izin verilecek bilemiyorum. Aslında bu konuyu okul idaresi şartları uygun ise çok rahat çözebilir. Bu durumdaki öğretmenleri sene başında belirleyerek onları sabahçı devresine alırsa hem öğretmenin sınıfını boş bırakma ve ek ders kesintisi ortadan kalkar hem de idare, öğretmen sınıfını bırakıp gittiği için huzursuz olmaz.

Örnekleri yaşayanlar bilgi verirse daha sağlıklı olur kanaatindeyim

Bu arada ders saatinde okuldan ayrıldığınızda her türlü ek dersiniz kesilir.

saygılarımla

Ayna67
Müsteşar Yardımcısı
11 Ekim 2007 11:21

- Öğretmenin o yarım günde dersi varsa ek dersi kesilir. Bu konuda hem fikiriz. Bunun çözümü de o yarım günlerde öğretmene ders görevi vermemektir.

sakarya_54 Hocama bir soruda benden;

- Söz konusu kişi öğretmen değilde idareci olunca durum nasıl olur?

- Yarım günlük izin kavramı varmıdır?

- İdareci haftada 2 gün öğleden sonra yüksek lisans dersine gidiyorsa ek dersi kesilirmi?

Bir soru dedim 3 soru oldu galiba:)))

sakarya_54
Müsteşar
17 Ekim 2007 14:46

sayın ayna67;

İdareciler için de aynı şekilde üst makamdan onay alınır ve bu onaya göre okuldan ayrılınır.

Ek ders kesintisi duruma gelince;

EK DERS ESASLARI SAYFA 55 SON PARAGRAF:

MADDE 10- Yüksek lisans öğrenimine devam eden personele verilen iki yarım gün iznin toplanarak yıllık izinlerinden düşülüp düşülmeyeceği ile bunların ek ders ücretlerinin ne şekilde ödeneceği hakkında.

Milli Eğitim Bakanlığı Personeli İzin Yönergesinin 41 inci maddesinde; yüksek lisans öğrenimine devam edenlere, görevlerini aksatmamaları kaydıyla haftada iki yarım gün izin verilebileceği belirlenmiş, ancak, bu izinlerin toplanarak yıllık izinden düşüleceğine ilişkin herhangi bir düzenlemeye yer verilmemiştir.

Diğer taraftan, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen ve Yöneticilerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Esaslarda; Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki okul ve kurumlar ile diğer eğitim kurumlarında görevli öğretmen, yönetici ve usta öğreticiler ile merkez ve taşra teşkilatının diğer görevlilerinin aylık ve ücretle okutacakları veya okutmuş sayılacakları haftalık ders saatlerinin sayısı, ders görevi alacakların nitelikleri ve benzeri diğer hususlar belirlenmiş olup, anılan Esasların 10 uncu maddesinde; Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapanlardan kimlerin haftalık çalışmalarının ne kadarının ders niteliğinde yönetim görevi sayılacağı ve bu görevlerine karşılık ek ders ücreti ödeneceği belirtilmiştir.

Bu çerçevede, haftalık çalışmalarının belli bir bölümü ders niteliğinde yönetim görevi sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılanlardan mesai saatleri içinde yüksek lisans öğrenimlerini takip etmeleri açısından tanınan haftada iki yarım gün izinden yararlanan personele, bu kapsamdaki personelin ders ücreti ödemeye esas saatlerinin haftanın iş günlerine dağılımında belirli bir çalışma saatini tamamlamaları gibi bir şart bulunmadığından, ek ders ücretlerinin tamamının ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

picasso07
Memur
18 Ekim 2007 10:18

merhaba, kendim 2 yıl bu durumu yaşadım. Sakarya 54 hocamın dediği doğru. Öğleden sonra ise dersiniz, idare ile görüşerek sizi sabahçı yapabilirler. beni 1 yıl böyle idare ettiler. anlayışla karşılarlar. Diğer yıl da bi arkadaşınızla anlaşarak dersinize girebilir. idarenin oluru şart elbette. Arada okulu asarsınız. idare ediliyor bi şekilde. dilerim halledersiniz.

t.n.t
Şef
28 Ekim 2008 09:08

Değerli sakarya_54;

"EK DERS ESASLARI SAYFA 55 SON PARAGRAF:

...

"

Bunun linkini verebilir misin? Şimdiden teşekkürler.

ogretmania
Şube Müdürü
28 Ekim 2008 17:26

Doktora için niye yok bu izin meselesi.

pdr_zeytin
Aday Memur
13 Kasım 2009 19:46

BEN REHBER ÖĞRETMENİM. geçen yıl 1 tam gün izin aldım. ek dersim ödenmişti

fakat bu yıl ek dersim kesildi. bununla ilgili yönetmelik nedir?? kesilmeli mi ödenmeli mi. çünkü ben izinli olduğum günlerde ders görüp, araştırma yapıyorum. keyfi bir izin değil.

yumurcak
Müsteşar Yardımcısı
13 Kasım 2009 22:25

tam gün eğitim yapan bağımsız anaokuluyuz. bir öğretmenimiz yüksek lisans yapıyor. derslerini p.tesi ye topladı ve 1 tam gün izin için kaymakamlık onay verdi. ben idareci olarak p.tesi günü derse giriyorum. ilçe milli eğitim ek dersinin kesileceğini söyledi ve biz de uyguluyoruz.

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi