Editörler : Pangaea

nicolen
Aday Memur
22 Ocak 2011 16:59

sildirmessen ne olur ki. ne zaman işime yaradılar ki. iş için üye olmuştuk. yardımcı olurlar diye. hiç yardımlarını göremedik. bide aidat isterlerse ayıp ederler.

gulbergsen
Aday Memur
01 Şubat 2011 22:39

bir şey sormak istiyorum, eşime imo ya kayıtlı kamuda çalışıyor, 72 aylık aidat ödentisini içeren tebligat gönderdiler, ödenmezse yasal işlem başlatacaklarmış, bunun asli yaptırımı nedir yani bu paranın kesinlikle ödenmesi mi gerekir?

samsunspor.
Yasaklı
01 Şubat 2011 22:55

Dün 36 aylık aidat borcu için tebligat gönderidiler bana. Demek ki 36 aydır benim imo ile hiçbir işim olmamış. bazen wap sayfasından takip ediyorum odanın mesleki hiçbir çalışması yok.

Bu hafta içi gidip bi olay çıkarmayı düşünüyorum oda'da.. Atandığımda da ilk işim oda'dan kaydımı sildirmek.

İnş.M.Çakıl
Aday Memur
01 Şubat 2011 23:06

Bu sitedeki en süper başlık bu,kim açtıysa ağzına eline sağlıkkk.Bugün bi arkadaşıma İMO'dan bi tebligat gelmiş,36 aylık borcu varmışş iki ay içinde ödemesse hukuki işlem yapıcaklarmışşş.Ya yıllık 144 lira aylıkta 12 lira bu kadar parayı alıp napıyolarrkii,bi tane meslektaşım çıkıp demediki paranın hakkını veriyolarr canları sağolsunn,yapı denetimde çalışmak için A4 kağıdına bişi yazıyolarr alıyolar 10 tl,hizmet paranı alıyosun zaten 10 tl alarak,A4 kağıdı kaç paraki 10 kuruş falan.

mühendis.
Şube Müdürü
01 Şubat 2011 23:22

inş.M.çakıl arkadaşın izmirdemi?banada bugün izmir imodan yazı geldi 36 ay birikmiş borcun var diye.aylık 12tl denmiş.30 nisana kadar öde diyo.napcaz ödemezsem ne olur hukuki süreci yaptırımları bilen varmı?ben ödemeyi düşünmüyorum ama ödemezsem neler başıma gelir ögrenmek istiyorum?

mühendis.
Şube Müdürü
01 Şubat 2011 23:29

ben şimdi farkettim bu yazı bana ankaradan gelmiş:)tüm türkiye çapında soygunculuk işlemine başlamış tmmob:))izmirle alakalı bi durum değilmiş demekki.

benbirdeliyim
Yasaklı
01 Şubat 2011 23:33

demekki hukuki dayanağı varmışki yollamışlar bu durumda tepki olarak herkesin istifası gerekiyor özelliklede benim gibi kamuda çalışan arkadaşların özeldekiler zaten yatırıyor mecburen ama biz kamudakilerin oda kaydına ihtiyacı yok

sahire7
Memur
02 Şubat 2011 01:01

gerçekten süper başlık! aynen katılıyorum...fuzuli işler müdürlüğü...siyaset siyaset yine siyaset...senin işine yarar bir şeycik yok. girebilirsem kamuya ben de kaydı sildireceğim, inşallah

chemege
Aday Memur
02 Şubat 2011 01:10

benim de ödenmemiş aidat borcum var, kendilerine tebligat gönderilenlerden bu işin hukuki yaptırımını öğrenenler olursa ve bizimle paylaşırlarsa sevinirim, oda benim de bugüne kadar bi işime yaramadı bakalım nasıl kurulacaz bu yükten

The Sorcerer
Kapalı
02 Şubat 2011 08:27

Belirli bir yaptırımı yok. Zaten 5 seneden sonra donduruyorlar. Yani 20 senelik aidat borcu olan birinden 20 senelik aidat borcunu almıyor. Son 5 seneye ait borcu alıyor. Mecbur kalmadıkça üye olmayın. Ama üye şimdi olmasanızda ilerde üye olursanız diploma tarihine bakıp 5 seneyi geçmişse son 5 seneyi geçmemişse kaç senelikse o kadar yıllık aidatı bulunduğunuz yılın aidatı ile eşdeğer alıyor.

looserguy
Yasaklı
02 Şubat 2011 08:57

Arkadaşlar oda yönetimleri sizlerin oylarıyla seçimle iş başına geliyor ve sürekli belli ideolojik yapıya sahip insanlar belki 50 yıldır bu mühendislik odalarını yönetiyor sizin paranız ile safa sürüyor.

odadan kaydınızı sildirmek bir işe yaramaz oy zamanı gidin karşı tarafa oy verin.

ben kendim biliyorum istanbulda diyelim imoya 20 000 üye var bunlarda 300 tanesi örgütlenmiş ideolojik yapudalar. diğerleri oy kullanmaya agelmiyor herifler 300 kişiyle seçim kazanıp borularını öttürüyorlar.

gidin karşı tarafa oy verin yeterki oda yönetimi değişsin.

İnş.M.Çakıl
Aday Memur
02 Şubat 2011 09:22

Ağzına sağlık looserguy sana katılıyorum.Arkadaşıma İmo dan gelen yazıyı okudum 30 nisana kadar ödemesse hukuki işlem yapılıcakmış,İmi dan işiniz varmı işe ihtiyacınız var mı,ücretsiz meslek kursu veriyoruz demediler bi gün(ki hangi üniversite hocasına rica etseler ücretsiz kurs verir),bi gün hakkımızı tv'lere çıkıp aramadılar,bakın tabib odaları her ay yürüyüş düzenliyo izliyosunuz.Oda seçimlerinde 300 kişi oy kullanıyo,300 tane aga kendi arasında örgütlenmiş bizi yönetiyo,hakkımızda işlem yaptırıyo.Oy kullanalım arkadaşlar değiştirelim bişeyleri artık,bizde onlara bi tebligat göndermiş oluruzz.Hadi bu işi buradan başlatalım.

looserguy
Yasaklı
02 Şubat 2011 10:07

m.çakıl

seçimler 2010 yılında oldu bir dahaki seçimer 2012 de bu imo içn geçerli.

ben bir kaç seçimdir arşı tarafa oy veriyorum şu şekilde oluyor ama.

mevcut yönetim e karşı genele 2 grup rakip olarak çıkıyor oylarda bölündüşğü için ve mevcut önetimin sabit oylarıda iyi olduğundan adamlar benim bildiğim 20 yıdır iktidarda

oy zamanı gelince oyvermeye gidelim rakip guruptan en güçlü olna oy verelim btün arkadaşlarını topla anca böyle değişecek bazı şeyler.

tabipler odası mesleğinin haklarını sonunda kadar savunuyor bizim meslek öldü bizim odadakiler tekel işçilerinin derdinde

InsMuh35
Memur
02 Şubat 2011 11:34

Kesinlikle tebligatta yazandan çekinip de paranızı kaptırmayın. Benim de 4 yıldan fazla borcum var, 2006'da mecburiyetten üye olmuştum. Şu ana kadar borç için tebligat falan gelmedi. Kafasına göre ayda yılda bir bülten gelir, hemen hergün de SMS ve email.

Üye olduğum süre içinde bana bir faydaları olmadığı gibi üye olurken teslim ettiğim evraklarımı Ankara'ya göndermeyi bile beceremediler. Başvurudan 10 gün sonra İzmir şubeden aradılar, başvurum Ankara'dan geri dönmüş, sebebi de evraklarımın eksik olması. O zamanlar da acil üye olmam gerekiyordu. İnat ediyorlar, siz evrakları eksik teslim etmişsiniz diye, bir kalay bastım, ben evrakları şubeye eksiksiz teslim etmeden başvuru yapamam ki! Birkaç saat sonra tekrar aradılar, evraklarım şubede bulunmuş. Biz de bekliyoruz üye olacaz diye. Ne diyeyim ki ben bunlara?

Neyse 3-4 haftada üye olduk sonunda. Şubeye gittiğimde üye olduğumu gösteren tek satırlık belge için benden 15 TL aldılar hem de 2006 senesinde. Oraya gitmişken ağzıma geleni söyledim, "Siz 2 tane evrağı ataçlayıp göndermekten bile acizsiniz" dedim. Şube sekreteri bana cevap olarak "Ne yapalım, bizim bilmemkaç bin tane üyemiz var, arada böyle şeyler olur. Şikayetçiysen mahkemeye ver" dedi. Yani bilmemkaç bin tane üye ile uğraştığı için benim belgemi veya içlerinden bazılarının belgelerini kaybetmeyi hak görüyor kendine!

O günden sonra bir daha oraya uğramadım, aidat da ödemedim, onlara ihtiyacım da olmadı, faydalarını da görmedim. Zaten zırt pırt gönderdikleri SMS'lerden de rahatsızım. Bir de şimdi bunlara aidat mı ödeyecem? Hiç sanmıyorum. Başlatsınlar yasal işlemi, alsınlar alabiliyorlarsa, görelim.

InsMuh35
Memur
02 Şubat 2011 12:23

Unuttuğum bir konu var. Ben 2006 senesinin sonlarında odaya üye olduktan 6 ay kadar sonra evime Türkiye Ekonomi Bankası'nın hazırlamış olduğu İMO Card diye Bonus özellikli bir kredi kartı gelmiş. Evde olmadığım için kurye kapıya not bırakıp gitmiş. Bundan 4 gün sonra cep telefonuma İMO'dan bir SMS geldi, "Şu şu şu avantajlara sahip İMO Card adresinize gönderilmiştir." şeklinde. Sağolsunlar benim bu kartı isteyip istemediğimi sorma gereği bile duymadan bütün kişisel bilgilerimi TEB'e vermişler ve adıma kredi kartı hazırlattırıp göndertmişler. Bir de onun iptaliyle uğraştık.

Onun dışında beni "Numaranızı İMO'dan aldım. Kardeşim Elektrik Mühendisi, yarın ameliyat olacak. Kan verir misiniz?" diye arayan da oldu. Kan grubuma kadar bütün kişisel bilgilerimi 3. kişilere vermişler. Belki bunu iyi niyetle yaptılar ama yaptıkları şey çok yanlış. Böyle bir durumda en azından kendilerinin araması gerekirdi, benim kişisel bilgilerimi başkalarına vermek yerine.

Ben üye olurken imzaladığım evraklarda "İMO kişisel bilgilerimi istediği zaman üçüncü kişi ve kuruluşlara servis edebilir" diye bir madde yoktu ama pratikte durum böyle.

02 Şubat 2011 13:24

Arkadaslar üyelik aidatlarıyla ilgili bi kanun varmı?

Yani ben aidat olduğunu bilmiyordum.Öyle birşey de imzalamadım desek yırtarmıyız acaba?

son_kale24
Şube Müdürü
02 Şubat 2011 15:23

Merhabalar, bu başlığı açan arkadaşa teşekkur ediyorum.

Mühendis odaları malesef bizim haklarımızı korumaktan cok ama cok uzaktalar. Siyaset yapılacak yer değil mühendis odaları, ama tek bildikleri siyaset yapmak ve de özel de çalışıyor iseniz yaptıgınız projelerden kendi hisselerine belirledikleri ücretleri almak.

Halbuki bir cok arkadaşımız o paralara göre iş yapamamasına rağmen işine göre belirlenen miktarlar üzerinden bir de onlara ücret ödeniyor. Aidatlar yetmezmiş gibi. Üstüne ödenen vergileri de düşünürseniz bir mühendisin buro açmasının ne kadar zor olduğunu hiç bir zaman bir doktor ya da avukat gibi şanslı olamıyacağını anlıyorsunuz. Ben mühendislikten mezun olup imza hakkı almış isen neden bir de mühendis odalarına imzalatırım hiç anlamıyorum.

Bence ondan da önemli bir konu var arkadaşlar ülkemizde mühendis yığılması olmaya başladı.Odalar duyarsız davranıyor bu konuda, abudik gubidik ideolojik şeyleri allayıp pullayıp önümüze tencir pilavı gibi sunup duruyorlar. bizlerde ona göre oy verebiliyoruz. Herkesin siyası tercihi kendinedir, seçim zamanı oy kullanırsın, artık aşalım bunları yoksa hiç bir mühendisin kıymetimiz kalmayacak. BÖLE GİDERSE MEMLEKETİN YARISI MÜHENDİS OLACAK..

gulbergsen
Aday Memur
02 Şubat 2011 15:43

kanunda tebligat tarihinden itibaren 30 iş günü içerisinde ödeme yapılması gerektiği aksi taktirde icra kanunu hükümleri uygulanacak, yasal işlem başlatılacak ibaresi var ama ben şunu öğrenmek istiyorum siz bu odaya başvururken böyle bir belge imzaladınz mı neye dayanarak yasal işlem, öğretmenevlerinin de aidatları var hizmet görmek isteyen gidip her sene aidatını yatırıp kartını aktifleştiriyor ama hiç böyle bi zorunluluk yok, yasal işlem yükümlülüğünün anlamı nedir? bunu öğrenmek için bir avukata danışmak gerekiyor galiba varsa böyle bir teması olan arkadaşlar sorabilirler mi acaba?

02 Şubat 2011 16:04

Ben şöyle bir mail attım odaya...

cevap gelince burdan yayınlarım....

Sn Yetkili;

..... sicil nolu üyenizim.Oda yönetim kurulu tarafından 04 Aralık 2010 tarihli 11 nolu toplantıda alınan karara istinaden tarafıma gönderilen yazıda aidat borcumu 30 Nisan 2011 tarihine kadar ödemem istenmiştir.

15.04.2008 tarihinde İnşaat Mühendisleri Odasına kayıt olurken tarafıma aidatlarla ilgili herhangi bir bilgi verilmemiştir.Üyelik sözleşmesinde böyle bir husus yoktur.2008 den beri de bana aidatlar konusunda bilgi verilmemiştir.3 yıl sonra birikmiş aidatların istenmesi kötü niyetli bir yaklaşım olmakla birlikte hukuki de değildir. Böyle bir husus olduğunu bilsem kaydımı odadan sildirirdim. Çünkü ben zaten 19 Ocak 2009 tarihinden beri kamu da çalışmaktayım.

Sonuç olarak üyelik sözleşmesinde belirtilmeyen bir aidatın benden tahsil edilmeye çalışılmasının hukuki bir dayanağı olmadığını düşünüyorum. Bugün itibariyle tüm yasal haklarım saklı kalmak şartı ile kaydımın odanızdan silinmesini ve maduriyetimin giderilmesini istiyorum.

InsMuh35
Memur
02 Şubat 2011 16:28

http://www.imoankara.org.tr/Default.aspx?tabid=122

Burada bazı bilgiler mevcut üye aidatları ile ilgili.

Ben üye olurken de aidat başlangıcını mezuniyet olarak almışlardı son derece haksız bir şekilde. Ama yaklaşık 3 seneden beri, yeni kayıt olacaksanız aidat başlangıcını mezuniyet tarihi değil, başvuru tarihi olarak alıyorlar bildiğim kadarıyla. Çünkü bu konuda birkaç sene önce dava açıp kazanan ve parasını geri alan birinin olduğunu biliyorum, o günden sonra bu uygulamayı değiştirdiler yanlış hatırlamıyorsam. Zaten verdiğim linkteki bilgi de bu yönde. Halen mezuniyet tarihi olarak alıyorlarsa itiraz edin, hakkınızı yedirmeyin.

Ben üye olurken imzaladığım evraklar içinde "Üyelik aidatlarımı şu sürede ödeyeceğimi, ödemezsem hakkımda icra takibi başlatılacağını kabul ederim" tarzı bir maddenin bulunduğunu hiç hatırlamıyorum. Olsaydı hatırlardım diye düşünüyorum, çünkü böyle şeylere çok dikkat ederim. Ama ben 2006'da üye oldum, daha sonraki yıllarda sözleşmeye benzer bir madde eklemiş olabilirler. Belki de 4 seneden fazladır ödemmediğim halde bana bu yüzden tebligat gönderemediler, yani sözleşmem eski diye. Hoş, gönderseler de alacakları şey belli ya neyse...

Toplam 245 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi