Editörler : supporters.
07 Kasım 2010 21:21

KPSS A grubu Hukuk Fakültesi Mezunları

Arkadaşlar merhaba,

2011 KPSS ye hazırlanan Hukuk mezunu arkadasları bu başlık altında bilgi alıverişine davet ediyorum.

Öncelikle ağırlıklı olarak hangi uzmanlıklar bizim mesleğimizle daha orantılı?

2.ve 3. kpss oturumları için,hangi derslere ağırlık vermeliyiz?

Hangi uzmanlıklar için ,hukuk soruları dışında en çok hangi alandan soru yapmalıyız?

Genel kültür Genel yetenek konusunda çoğu kişi bilgi sahibi.

Ancak pazar günki oturumlar için benim gibi bilgisi yetersiz arkadasların sorularını bu başlık altında cevaplayalım.

07 Kasım 2010 21:28

Alan derslerine çalışmaya başladınız mı arkadaslar?

3 oturuma da girecek misiniz?

08 Kasım 2010 14:41

ne çok hukukçu varmış ,gözlerim yaşardı:))

ben bu başlıkta kendim çalıp kendim söylerim anlaşıldı....)

topraksu...
Memur
08 Kasım 2010 16:54

nehre yansıyan ay bu başlık tam aradığım başlık bende buna benzer bi başlık açmıştım ama pek kimse yazmadı.bende kpss A ya hazırlanmayı düşünüyorum nerden başlayalım nasıl çalışalım hukuk dışındaki derlsere çalışmak zor gözüküyo.

pesettimyok
Daire Başkanı
08 Kasım 2010 16:57

bu baslık cok guzel olmuss ben daımı uyeyım sakın altlara ınmesın guncel tutalı..bu arada daha once ıktısat gordunuz mu bılmıyorum ama ben 3-4 haftadır goruyorum ve kesınlıkle sunu soyleyebılırım kı ıktısat cok onemlı onceondan baslayın ben oyle yapıcam cunku..

topraksu...
Memur
08 Kasım 2010 17:21

iktisatı 1.sınıfta görmüştük ama bir şey hatırlamıyorum. pesettimyok kursa mı gidiyosun kendi başımıza yapamazmıyız ben sınava bir ay sonra çalışmaya başlayabilirim işten çıkınca yani şimdi sadece araştırıyorum biraz bilgi sahibi olmadan çalışmaya da başlanmaz.

sonerde
Şube Müdürü
08 Kasım 2010 17:58

iktisat için kesinlikle kursa gitmelisiniz.tek başınıza çok zor.yani kitaptan okuyup anlamak zor,teknik bir ders.sırf bu ders için kursa gidilebilir.

ayrıca muhakkak ingilizceden yüksek yapmalısınız.artık ingilizce şartı sunulmadan alan kurum sayısı bi elin parmakları kadar bile değil.

kpss için hukukçunun halletmesi gereken en önemli ders ingilizce.60 soruda 42 yaparsanız hemen hemen bütün kurum sınavları için,tabi kpss puanınız da yetiyorsa, girebilrsiniz.36 doğru da bir çok yere girmenize yarayabilir.

kpss de meslekleri tanıyın ve kendinize birkaç tane hedef belirleyin,hangi puan türlerinden istiyorsa o puan türlerinin hesaplandığı derslere çalışın.

topraksu...
Memur
08 Kasım 2010 18:26

p11 ve p79 da sadece hukuk ve gk gy dersleri var sadece bunlarla girilebilecek kurum yok mu ben de ingilizce de yok ingilizceye çalışmak iktisattan maliyeden muhasebeden bile zor hem okadar zamanımda olmayacak

manzea
Şef
08 Kasım 2010 18:29

sizler kaç hukuk neti çıkartıyorsunuz kpss'de?

topraksu...
Memur
08 Kasım 2010 20:31

ben kpss ye bir kere girdim oda bu sene sadece gk gy içindi ilk defa A ya girmeyi düşünüyorum hukuktan ortalama kaç net yapacağımı bilmiyorum ne kadr yaparsak iyi sayılır 40 soruda 35 net nasıl iyidir bence

08 Kasım 2010 23:23

merhaba arkadaslar,başlık altında birbirimize bilgi verip,eksik hususlarımızı giderebiliriz.

Ben de hukuktan en az 35 neti hedefliyorum(inşallah tabi)

peki diğer alanlardan ne kadar yapmamız lazım?

ve en çok hukuk dışında hangisine ağırlık vermeliyiz?

topraksu...
Memur
09 Kasım 2010 12:27

hukuk dışındakilerden 20 civarı yapsak hukukta 35 olsa iyi puan olabilir bende emin değilim tahminen öyle düşünüyorum ama ingiliizce olmadan bi işe yarar mı en çok bunu merak ediyorum.

nehre yansıyan ay seni hakimlik forumundan hatırlıyorum hakimlik sınavına girmiyomusun?

09 Kasım 2010 13:24

meraba topraksu,evet geçen sene hakimler forumuna takılırdım,

2 defa girdim hakimlik sınavına,ama yeterli çalışmadığımdan olmadı..

ya da hakimlik idealimdeki meslek değil diyelim...:) bana biraz sürgün hayatı gibi geliyor...

O yüzden KPSS daha çok ilgimi çekiyor.

ben senin nickini hatırlayamadım,nick mi değiştirdin?

topraksu...
Memur
09 Kasım 2010 16:36

nehre yansıyan ay evet nickimi değiştirdim ama öncekini de hatırlamazsın çünkü pek yazmıyordum ben

kpss ye ilk defa mı gireceksin yoksa B gruna girdin mi hiç

sonerde
Şube Müdürü
09 Kasım 2010 17:54

2010 netlerimi yazayım da belki ölçü olur

gygk 95 huk 35 ikt 9 maliye 15 kamu 25 net puanlar yeterli gelmedi.2009 da yapsaydım bu hukuk netini daha iyi puanlar gelirdi.bu sene herkes çoook çalışmış ya ondan böyle olmuş.

önce bir meslekleri araştırın,hangi puan türüyle alıyor, onun için hangi derslere çalışmam gerekiyor diye sizin plan yapmanız lazım.

benim bildiğim başbakanlık uzmanlığı ve devlet personel uzm dışında giriş şartı olarak ingilizce istemeyen kurum yok.in gi liz ce.çok önemli.eğer 36 ve yukarısına çıkamazasınız elinizde fazla bir seçenek kalmaz.hukukçular 30netin üstüne rahat çıkar zaten.şimdiden başlasan 35i rahat bulursun.mesela x puan türünden 100 puanın olsun,girerken kurum en az 36 veya 42 ing şartı koyarsa o 100 puanın hiçbir kıymeti kalmıyor.o yüzden ingilizceeee ;)ikt 10 net üstü ve maliye 20 net kamu yönetiminden de en az 25,ki yarısı bildiğin hukuk soruları, net çıkarırsan iyi puanlar gelecektir.

sonerde
Şube Müdürü
09 Kasım 2010 17:57

bir düzeltme: hukukçular 30 netin üstüne rahat çıkar dediğim hukuk neti. :)

tugcemrt
Aday Memur
09 Kasım 2010 18:24

arkadaşlar,bu süreci yaşamış biri olarak söylüyorum,lütfen hukuk,gk gy ve ingilizceye sıkı hazırlanın.gerisi boş.muhasebe,maliye bunları geçin,çünkü sizler sadece hukukçu kadrosu açılan yerlere girebiliceksiniz,hazine,dpt,dtm,rekabet,kik gibi harika kurumlar var.onlar da zaten ya kpss 21 den ya da 103 ten alıyo ve ing. istiyo.kurum sınavlarında ise hukuk ve iktisat soruyolar,yani kpssden sonra da iktisat çalışın.ing yi ben yapamam diyosanız hiç kpss ye hazırlanmaya kalkışmayın hayal kırıklığı yaşarsınız.yani ancak hazine avukatı falan olursunuz,uzman yard.olamazsınız.o yüzden ingilizceye başlayın,emek verin,inanın karşılığını alıcaksınız.kolay gelsin hepinize...

topraksu...
Memur
10 Kasım 2010 11:23

arkadaşlar of ya moralim çok bozuldu şimdi ingilizce olmadan sınava çalışmanın bi anlamı yok mu of of of:(

10 Kasım 2010 11:29

arkadaslar moral bozmayalım..henüz çok erken..önümüzde 9 ay var...

marta kadar alan ve GK.GY yi tamamlarsak,marttan sonra da ingilizceye bakarız...çetrefilli bir yol bizi bekliyor ama,pes etmek yok.)

10 Kasım 2010 11:31

toprak su daha önce KPSS ye girdim,ama bu daha çok spor mahiyetindeydi:)

ilk defa dersane takviyesiyle tam hazırlanarak gireceğim..

peki sen?

topraksu...
Memur
10 Kasım 2010 11:59

bende bu sene girdim gk gy sınavına sadece 2 ay evde biraz hazırlanmıştım 83 aldım kurum avukatlığı için düşünmüştüma ama şimdi uzmanlıklar daha cazip geliyo hem puanımda yetersiz bir daha hazırlanmak istiyorum da ingilizceden korkum var kursa da gitmiyorum ayrıca avukat olarak bi yerde çalışıyorum.tam karar verebilirsem işten çıkıp ders çalışmaya odaklanabilirm ama iştee off yaa ingilizce kabus gibi

Toplam 73 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi