Editörler : Pangaea
09 Aralık 2005 12:19

Sanat Tarihi Mezunları

MerhAba sevgili arkadaşlar sanat tarihi dersinin liselerde zorunlu ders olarak okutulması için imza kampanyası yapalım. mezun olan arkadaşlarımıza , yeni mezun olacak olanlara hatta yolda geçen sivil vatandaşlara kadar herkese ulaşalım.. Herkes kendi ili için ne yapabilir onu yazsın bu arada kim ne yapabilir koordineli bir çalışma olması için cevaplarınızı ( [email protected] )e mailime bekliyorum. Birçok il'de ciddi bir kampanya başlatıp aynı zamanda dilekçelerimizi gönderebiliriz. Hatta mümkün olursa toplu halde Ankara'ya gidip elden teslim edebiliriz. ne dersiniz?? herkese çok iş düşüyor kim ne yapabilir söylerseniz ona göre bir çalışma programı hazırlayacağım.

da_vinci_
Kapalı
28 Aralık 2005 13:23

sanat tarihi mezunları uyumayın artık nolcak bu kadar insan ne ogretmen alıyor bizden nede memur

yigit19802003
Şube Müdürü
31 Aralık 2005 20:59

sevgili da_vinci_ sen ben ve maximus diye bir arkadaş var şimdilik 3 kişiyiz burda bir kaç sanat tarihçi veya arkelog arkadaş bulup bir şeyler yapalım irtibatta olursak iyi olur

şadırvan
Şube Müdürü
09 Ocak 2006 19:15

güzel bir fikir bende bir sanat tarihçisi olarak sizlere yardım edebilirim. birde arkadaşlar öğretmen olabilmemiz için formasyon almamız lazım fakat geçen günlerde sevgili yök!!! ünv. lere gödermiş olduğu bir yazıyla alan dışı tezsiz y.lisans programı kaldırılmıştır. buda şu demektir Türkiye de sadece sanat tarihi adı atında tezsiz y.lisans programı yok dolayısıyla bu sorunu ortadan kaldırmamız gerekiyor. sizlere önerim yeteri çoğunluğu beklemeden mebi ve tbmm yi mail bombardımanına tutalım. gerisi gelir diye düşünüyorum . ayrıca bu sitede irtibatımızı sürekli kılalım arkadaşlar birbirimize e-mail adresimizi yada msn adreslerimizi verelim konularımızı takip edelim([email protected] [email protected]) maillerinizi bekliyorum iyi bayramlar

eda_
Kapalı
09 Ocak 2006 19:38

Arkadaşlar bi de ben varım gerçi henüz mezun olmadım ama sizlerle birlikte mücadeleye varım ben mezun oluncaya kadar bi şeyler hallolur inşallah. Bu ders zorunlu okutulsun bencede. Yalnız gördüğüm kadarıyla sayı çok az Ama hiç bizaman ümidimizi kaybetmeyelim.Hiç bir emek karşılıksız kalmaz.Hoşçakalın ,hepinizin bayramını kutluyorum

da_vinci_
Kapalı
11 Ocak 2006 12:58

arkadaslar daha cok sanat tarihi mezunu alımı için vakıflara ve klutur ve tuirzm bakanlıgına yazın

[email protected]

[email protected]

da_vinci_
Kapalı
16 Ocak 2006 20:35

allah askına bu insanlar nerde bu kadar insan okudu bu bolumu nerde bunlar merak ediyorum yazık valla

kanimarsii
Daire Başkanı
18 Ocak 2006 18:38

nerde hani

kanimarsii
Daire Başkanı
18 Ocak 2006 18:40

arkadaşlar kimlerin formasyonu var .

kanimarsii
Daire Başkanı
18 Ocak 2006 18:45

arkadaşlar kimlerin formasyonu var .önce kimlerin var kimlerin yok bu konuda birbirimizi tanıyalım, bu tezsiz konusundada bazı sıkıntılar var, kimi arkadaşlar tarihten tezsiz yaptılar, ancak onların tarih öğretmeni olma hakları ellerinden alındı

, şimdi talim terbiye ve yök bu konuda uyuşmazlık içinde, milli eğitim alan dışı atamaları durdurdu, yök ise halen tarihten tezsiz vermeye devam ediyor

kanimarsii
Daire Başkanı
18 Ocak 2006 18:50

ve şu anda bazı sanat tarihçileri ve arkeologlar tarih öğretmeni olacaklarını zannederek alan dışında [tarih öğretm.] tezsiz yüksek lisans yapıyorlar ve lisans döneminden tarih kredisi alıyorlar, bu insanların emekleri ve umutları harcanıyor arkadaşlar, arkeoloji mezunu arkadaşım, tarihten tezsiz yaptı,ve bütün tarih kredilerini aldı ancak, öğrtemen olmasına izin verilmedi, kpsss dende 88 aldığı halde

sanattarihi
Aday Memur
18 Ocak 2006 19:44

Arkadaşlar merhaba, ben 99 msü sanat tarihi bölümü mezunuyum. Benim formasyon belgem var. 99da benim mezun olduğum seneye kadar formasyon veriliyordu, o yıldan sonra verilmedi.. 99 -2000 yıllarında 1 2 sene de ilköğretim formasyonu verdiler ücretli olarak, ve onu o zaman almayıp sonradan pişman olanlardanım.. bizim sınıfımızdan o belgeyi alan bikaç arkadaş ilkokula atamaları yapıldı.. ama ben ve benim gibi diğer arkadaşlarımıza sadece branşa atanma şansı veriliyor ama maalesef ki 99dan bu yana 3 kere bizim branşa atama yapıldı üçünde de 5 kişi atadılar ve atama puanı 82lerde kaldı.. ben de 77 ile açıkta kaldım.. 5 kişi ciddi olarak çok az bir sayı.. bunun önüne geçilmesi gerekiyor.. 99 mezunu biri olarak, neredeyse 7 sene önce mezun olmuşum ama hala duzenli bir işe girememiş bulunmaktayım.. dönem dönem sözleşmeli öğretmenlik yaptım ve başka bir suru deneyimler.. ama ne acı ki öğretmen olamıyoruz.. Ayrıca bilgi olsun diye söylüyorum, bir kez de tarihte yuksek lisans yapmayı dusunmuştum, onu da belki orada tezsiz yuksek lisans yaparsam, tarihten atanma şansım olur diye dusunmuştum ama tam o dönemde ön kaydımı yaptırmışken araştırmaya milli eğitime gittim ve kesinlikle öyle bir hak olmadığını söylediler.. haberini olsun.. tarihte tezsiz yuksek lisans yapıp tarihten ya da sanat tarihinden atamanızın yapılacağını dusunup, oralara da para akıtmayın derim.. milli eğitimden öyle bir şey olmadığını ama ileride belki değişiklik olabilir gibi bir bilgi verilmişti bana..

durumlar böyledir.. bilgilerimizi paylaşalım arkadaşlar..

kanimarsii
Daire Başkanı
19 Ocak 2006 13:13

şuanda birçok sanat tarihçisi ve arkeolog tarih öğretmenliğinden tezsiz yapıyorlar, bu arkadaşlar lüfen talim terbiye kuruluna ulaşıp telefonlada olabilir bu konuda kesin bilgilensinler,ben araştırdım arkadaşlar hemde bu işin uzmanlarıyla görüştüm, bu arkadaşların tarih öğretmenliği hakları yok, yazık birbuçuk yıllık verilen emeğe yazık, ve bu arkadalar milyarlarca harç parası yatırıyoer, arkadaşlar lütfen iyi araştıralım, boşa kürek çemeyelim,bu durumn mağduru arkadaşlarım haklarını mahkemede aradılar ama ondanda bir sonuç çıkmadı. üstelik bu arkadaşlar tarih kredilerinin %30 luk dilimini aldıkları halde.

kanimarsii
Daire Başkanı
19 Ocak 2006 13:23

sanat tarihi arkadaşım, evet sanat tarihinden 5 kişi alıyorlar,bu çok komik bir rakam, bu rakamın artırılması için neler yapabiliriz kendi çapımızda bir fikrin varmı

kanimarsii
Daire Başkanı
19 Ocak 2006 13:51

a.b. nin kapısını aşındırdığımız şu dönemde avrupanın en popüler mesleği ve bilimi olan sanat tarihi bizim ülkemizde insanların, uzmanlarına mezarcı gözüyle, kültürel eserlerimize ise bir takım taş yığını gözüyle baktıkları içler acısı bir haldedir. şayet avrupa birliğine girmeyi amaçlıyorsak ki enbüyük amacımızdır şu anda[uğruna ne tavizler verdiğimiz amaç) ve ülkemizin turizm ülkesi olmasını arzuluyorsak(turizm cenneti dediğimiz ülkemizin) ve bunu dünyaya tanıtmak istiyosak, öncelikle bu değerlerimizi tanıtacak bireyler yetiştirmeliyiz, kültürel mirasını tanıyacak tanıtacak ve sahip çıkacak biçimde bireylerimizi eğitmeliyiz. bunun içinse örgün ve yaygın eğitimde sanat tarihi bilimine hakettiği değer ve önem verilmelidir, bunun eğitiminide evlatlarımıza verecek olan resim öğretmenleri değil pedegojik eğitimini tamamlamış bu alanın gerçek uzmanlarıdır. yani şu anda sağda solda habire birilerine birşeyler anlatmaya çaışan cebindeki üç beş kuruşla hala sahaflarda eski kitaplar toplayan beş parasız ama idealist sanat tarihi öğretmeni adaylarıdır. bu ülkemin vatansever yöneticileri biz gençleri harcadınız,ama yeni gelen nesle yazık etmeyin, ülkemin tarihine, kültürüne,değerlerine yazık etmeyin, biz başkaları gibi 10 15 bin kişilik kadro istemiyoruz, sadece bu dersin okullarda daha fazla aktif hale getirilmesini rica ediyoruz.

maximus2005
Daire Başkanı
19 Ocak 2006 22:45

Bakan Koç, çağdaş müzecilik anlayışı çerçevesinde İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin de 1.5 milyon YTL'lik ödeneksizlik nedeniyle kapalı olduğunu tesadüfen öğrendiğini, müzeyi açtırmak için talimat verdiğini söylemişti, 36 olan kapalı müze sayısını yıl sonunda 3'e, indirileceği müjdesini vermişti.bizde sabırla bekliyoruz

Benim arzum ülkemizdeki tarihi değerlere sahip çıkalım ve onları emin ellere işin ehli olan arkeologlara ve sanat tarhçilerine teslim edelim temennimiz bu....

MÜZE SAYISI 230 artı-eksi 5 yeni açılanlarda var.evet 230 müze az değil..yanlış hatırlamıyosam bu yıl sadece 8 kişi alındı.Sadece ankarada 23 istanbulda 21 konyada ve izmir'de 12 müze mevcut..İnşallah önümüzdeki dönemlerde eksiklik hissedilip daha fazla alım olacaktır

***bu konuya asar-ı atika nizamnamesinde değindim

yigit19802003
Şube Müdürü
22 Ocak 2006 20:19

sevgili arkadaşlar ben bu forumu açarken sizlere gelin birlik olup meb.'e vb. yerlere sanat tarihinin liselerde zorunlu ders olarak okutulması ile ilgili dilekçe toplayalım demiştim fakat konu sanki biraz saptırıldı kimin formasyonu var kimin yok meselesinde değiliz biz çünkü şuanda hiç bir unıvde sanat tarihi formasyonu verilmiyor e bizim branşın eğitim fakülteside yok üstüne birde hemen her ilde 2 veya daha fazla okulda sanat tarihi dersi var ve bu derslere resimciler giriyor sizlerden isteğim bu foruma yazacaksanız kim kendi ilinde imza kampanyası düzenler bunu bana bildirirseniz sevinirim çünkü bizim boşa kürek sallayacak ne lüksümüz var nede gücümüz lütfen farklı konularda yazmayın çünkü ben çok iyi hatırlıyorum bir dönem(akp yeni yeni iktidar olmuştu) liseler 4 yıla .ıkarılıp ve liselerde sanat tarihinin zorumlu ders olarak okutulacağı diye gündem vardı evet değerli sanat tarihçi arkadaşlarım sizlere soruyorum imza kampanyasına varmısınız yokmusun şimdilik hoşçakalın

yigit19802003
Şube Müdürü
22 Ocak 2006 20:55

sevgili arkadaşlar ben bu forumu açarken sizlere gelin birlik olup meb.'e vb. yerlere sanat tarihinin liselerde zorunlu ders olarak okutulması ile ilgili dilekçe toplayalım demiştim fakat konu sanki biraz saptırıldı kimin formasyonu var kimin yok meselesinde değiliz biz çünkü şuanda hiç bir unıvde sanat tarihi formasyonu verilmiyor e bizim branşın eğitim fakülteside yok üstüne birde hemen her ilde 2 veya daha fazla okulda sanat tarihi dersi var ve bu derslere resimciler giriyor sizlerden isteğim bu foruma yazacaksanız kim kendi ilinde imza kampanyası düzenler bunu bana bildirirseniz sevinirim çünkü bizim boşa kürek sallayacak ne lüksümüz var nede gücümüz lütfen farklı konularda yazmayın çünkü ben çok iyi hatırlıyorum bir dönem(akp yeni yeni iktidar olmuştu) liseler 4 yıla .ıkarılıp ve liselerde sanat tarihinin zorumlu ders olarak okutulacağı diye gündem vardı evet değerli sanat tarihçi arkadaşlarım sizlere soruyorum imza kampanyasına varmısınız yokmusun şimdilik hoşçakalın

yigit19802003
Şube Müdürü
22 Ocak 2006 21:00

yigit19802003
Şube Müdürü
22 Ocak 2006 21:24

paşabey
Aday Memur
22 Ocak 2006 23:16

birlikten kuvvet doğar

bir elin nesi var iki elin sesi var

arkeologların ve sanat tarihçilerin elbirlik olup ciddi ciddi sesini duyurması gerekir

Toplam 10255 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi