Editörler : F16 Gökçen
04 Mayıs 2009 02:49

ALES'te Son Hafta.. Son Taktikler

Arkadaslar Ales'e bir haftadan daha az bir sure kaldı. Son haftanın kesinlikle bos gecilmemesi kanaatindeyim. Bunun icin birkac onerim olacak. Diger arkadaslarda ilavelerde bulunurlarsa ortak fayda acısından cok verimli olur.

- Hepimizin bildigi gibi ALES Puanının hesaplanmasında standart sapma cok etkili. Genel olarak bakıldıgında da sayısal-2 testinin ortalaması daha dusuk oldugundan EA ve SAY puanları icin sayısal-2 testinin daha onemli oldugu kanısındayım.(SOZ Puanı icinde onemli tabiki)

Bundan ötürü bir sayısal-1 testi sorusu yerine bir sayısal-2 testi sorusunun puan acısından daha degerli oldugu gorusundeyim. Son hafta bu konulara(sayısal-2) agırlık verilebilir.

- Gecmis soruları zaman tutarak cozmenin onemini defalarca vurguladik. Çözmeyen arkadaslarımın ivedilikle bu soruları zaman tutarak cozmeleri kendi faydalarına olacaktır.

- Daha oncede tavsiye edildigi gibi bol bol SUDOKU cozumu yararlı olacagına inanıyorum. Özellikle de "MANTIK" sorularının cozumunde.

ALES'teki en buyuk sıkıntılardan biriside SÜRE oldugu icin her soruya belli oranda vakit ayrılmalı, ve kesinlikle uzerinde zaman kaybedilmemeli.

-ALES Dikkatide olcen bir sınav oldugu için sorulara iyi odaklanma hayati onemli.

Simdilik benim aklıma gelen bunlar,yine olursa yine ilave ederim. Diger arkadasların da paylasımları hepimizin yararına olacaktır..

melidya44
Şef
04 Mayıs 2009 09:14

sözel bölümün son 10 sorusu kitapçıklara göre değişir mi bilmem ama mantık soruları kesinlikle üzerinde durulmalı mesela sınava yeni giren arkadaslar bu sorular üzerinde zaman kaybetmeyin önceden calısmak ve yapabilmek cok önemli bakmayanlar bi baksın bahsettiğim sorulara

lillyy
Kapalı
04 Mayıs 2009 12:33

bu bahsettiğiniz mantık sorularından genelde 3 tane soruyolar sanırsam..bana gore 1 i baya bi uğraştırıcı oluyo ben de hiç uğraşmadan geçiyorum direk..2 sini yapabilsem yeter işte.. :)

sizin peki soruların çözümünde izlediğiniz sıra nasıl?

freeboy_esk
Memur
04 Mayıs 2009 12:47

Sozel soruların yarısı

Sayısal-1

Sozelin kalan kısmı

Sayısal-2

lillyy
Kapalı
04 Mayıs 2009 12:54

aynen oyle yapıyorum ben de:)

ahekin
Aday Memur
04 Mayıs 2009 17:19

Dediğiniz yöntemi denedim. O kadar iğrenç türkçe paragrafından sonra sayısal 2 için yetiştirememe korkusu başlıyor. Ayrıca sayfaları sürekli çevirmek zorunda kalıyorsunuz bu da dikkati çok dağıtıyor. Ben sayısalcıyım bu kez sadece son 30 dakikamı tükçeye ayıracağım. son 30 dk ya kadar hep sayısalla uğraşacağım. Sanıyorum son 30 dk da çözeceğim türkçe bana yetecek.

lillyy
Kapalı
04 Mayıs 2009 19:45

çok bi önemi yok bence sıranın sonuçta amaç soruların hepsini çözebilmek değil mi oyuzden bişey farketmiyo hızlı olabilmek onemli olan..yani soruların hepsine bakabilmek onemli..

melidya44
Şef
04 Mayıs 2009 21:23

haklısınız arkadaşlar

en dikkat edilmesi gerekn husus eğer bir soruya takıldıysan onu hemen geç eğer geçemiyorsan alesten tökezledin demektir. tabi bu benım yorumum

-tuzbiber-
Memur
05 Mayıs 2009 02:49

son haftaya moralinizi bozacak herşeyden kaçınarak, huzurlu bir şekilde girin derim. Bence ales ile ogünkü ruh hali doğru orantılı.Relax olmak lazım...

05 Mayıs 2009 11:31

Sınav eskisine göre çok rahat, kıymetini bilin arkadaşlar sızlanmayın. Eskisi gibi 80 soru 80 dk mat kitapçığınızı elinizden alıp 80 soru 80 dk türkçeyi verdiklerini düşünüp şükredin :) şimdi 180 dk ve tek kitapçık. Kolay gelsin herkese başarılar...

aki09
Aday Memur
05 Mayıs 2009 18:02

ya ben bu sınavın tek kitapçığa dönüştüğünü henüz geçen hafta duydum ve gerçekten içim rahatladı.diğer türlü benim gibi ea çıların matematiği yetiştirmesi hayal oluyodu.şimdi türkçeden arttıracağımız zamanla o sıkıntı da kalmadı.sevindirici bi düzenleme:) herkese başarılar diliyorum arkadaşlar...

taalebee
Daire Başkanı
05 Mayıs 2009 18:29

ales; taktikleri, teknikleri ve bilumum yöntemleri olan bir sınav değil ki son hafta şunlar yapılmalı gibi tavsiyeler verilsin.

ales; pazar eklerinde yer alan, biarz daha farklısı bulmacaların sorulduğu, onun yanında paragraflar, okudugumuzu anladık mı?, 4 işlem vs vs.. tarzında sorualrın oldugu bi sınav. bunalr ilkokuldan itibaren öğretilen şeyler.

tek sorun süreyi iyi kullanabilmek. özellikle mantık sorularına iyi konsantre olabilmek. ve o gün, insanın kendini tam olarak hazır hissetmesi. bunların dısında çalışmak yersiz. çalışmadım ordan biliyorum :))

freeboy_esk
Memur
09 Mayıs 2009 19:34

Arkadaslar hepinize yarınki sınavınızda basarılar.. Gönlünüzdeki puana ulasabilmeniz dileğiyle..

manaesra
Memur
09 Mayıs 2009 19:55

Yarın ki sınav için hepimize şimdiden kolay gelsin... Başarılar dilerim...

lillyy
Kapalı
09 Mayıs 2009 20:01

herkese başarılar diliyorum ben de..kolay gelsin =)

nıcky
Daire Başkanı
10 Mayıs 2009 14:49

ales nasıldıı

berna90
Aday Memur
10 Mayıs 2009 16:16

aslında son sınava göre nasıl dı bilemem...67 tane sayısal işaretledim.22 tane sözel işaretledim...sadece kendimi denemek için girdim...ama süre yetmedi...doktoramı bitirdim...bana gerekmiyordu...ama bu YÖK'ün sağı solu belli olmaz diyerekten girmiştim...unutmuşum çoğu konuları...çalışmamıştımda...açıkçası bana zor geldi...zorluk derecesi çok uzun sorular..yani matematik sorular türkçe soruları gibi olmuş...

elzon
Şube Müdürü
11 Ağustos 2009 09:16

gncl

açıkögretimlii
Aday Memur
12 Ağustos 2009 12:42

türkçeden yüksek net bırakan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim. ben galiba türkçe özürlüyüm..sınavlarda heycandan anlamıyorım iki kez okumadan oda zaman alıyor ne yapcam ben

ilayda7
Aday Memur
12 Ağustos 2009 15:17

arkadaşım türkçe soruları okumaya dayalı çok kitap okursan yada paragraf soruları çözersen rahat edersin alesten çıkmış soruları çözmen faydalı olacaktır

türkçe-svtp
Aday Memur
22 Ağustos 2009 22:53

Arkadaşlar ben Ales'e bu sene girmeyi düşünüyorum. Eğitimden yüksek lisans yapmak için ama sınava başavurulara dair bir bilgim yok. Bilen varsa beni aydınlatır mı?

Toplam 22 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi