Editörler : crops35
17 Mart 2013 00:02

Tazminatımı nasıl alırım ?

Merhaba arkadaşlar öncelikle atanan kardeşlerime hayırlı olsun atanamayan kardeşlerime de allahtan sabır ve ümitlerini hiç kaybetmemelerini diliyorum.

Benim sıkıntım şu özel sektörde 6 yıldır çalışıyorum ve kamuya atamam gerçekleşti.bu işyerinde hakkım olan 6 yıllık tazminat ücretim var acaba memur oldugum için tazminat ücretimi alabilirmiyim eger alamazssam almak için bana ne tavsiye edersiniz.yaklaşık12-13 bin lira gibi bir ücret şehir dışını kazandıgım için bana taşınma ev bulma gibi konularda çok lazım olacak bir ücret bırakmak istemiyorum bu hakkımı Şimdi bana kızabilirsiniz memur olmuşssun daha neyin peşine düşüyosun diye ama hakkımı bırakmak istemiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

necromance35
Daire Başkanı
17 Mart 2013 01:13

alamazsın 15 yıl sigortalı olman gerekiyo haklı sebepler dışında istifada.

sertaçakınım
Genel Müdür
17 Mart 2013 01:31

istifa dilekceni sunmak zorundasın ve 15 yıl geçmemişsse tazminat alamazsın

engelsizce0123
Yasaklı
17 Mart 2013 07:34

Hizmet Süresi Bildirim Süresi İhbar Tazminatı Tutarı
6 Aydan Az Süren İş İçin 2 Hafta 2 Haftalık Ücret
6 Ay-1,5 Yıl Arası 4 Hafta 4 Haftalık Ücret
1,5 Yıl-3 Yıl Arası 6 Hafta 6 Haftalık Ücret
3 Yıldan fazla Sürmüş İş İçin 8 Hafta 8 Haftalık Ücret

adalimali
Aday Memur
17 Mart 2013 09:26

sn bedkas aynı dert bende de var 6 yıldır çalışıyom

turkizzet
Aday Memur
17 Mart 2013 10:49

aynı derten bende müzdaribim.. benimde 8 yılım var.. :(( malesef yakıcam...

adalimali
Aday Memur
17 Mart 2013 13:46

ne yapıcaz biz yaaaaaaaaaa vala canım çok sıkılıyo

cuheyman
Memur
17 Mart 2013 14:42

sigorta süreniz15 yıl (1997 ve öncesi ise) bu zaman içinde 3600 gününüz varsa SGK'dan Kıdem tazminatı alabilir yazısını iş yerinize vererek kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

bazı işverenler yargıtayın vermiş olduğu kararlar doğrultusunda kıdem tazminatı vermeyebilir. Sizde mahkeme yoluyla alırsınız.

bedkas
Memur
17 Mart 2013 18:58

valla benimde canım çok sıkılıyor ama ne yapalım acaba kendimi kovdurmak için ugraşsammı diyorum başka şehire atandıgım için o para bana taşınma ve diger masraflar için ilaç gibi gelecek bakalaım daha kararımı vermedim :(

adalimali, 11 yıl önce

ne yapıcaz biz yaaaaaaaaaa vala canım çok sıkılıyo

KonyaNeco
Şef
18 Mart 2013 12:01

toplamda 15 yıl 3600 priminiz var sa sgk dan tazminat alabwiwlir yazısı alıp tazminatınızı alırsınız yok ise işveren tarafından çıkarılmadığınız sürece tazminatınızı alamazsınız istifa etmek zorundasınız istifada da tüm haklarınızdan feregat ediyorsunuz.

darbeci1
Memur
18 Mart 2013 12:07

haklı sebepden dolayı kendini attır....

volkanbulut35
Aday Memur
18 Mart 2013 12:12

sağlık nedeniyle işçi tarafından haklı fesih yapabilirsiniz. gidin hastaneden doktorunuza engelli raporunuzu gösterin çalışamıyorum deyin ve çalışamaz raporu isteyin alırsınız sonrasında işyerine aldığınız raporu ibra edin ve tazminatınızı hemen verirler çünkü bu bir haktır. 2 yıllık insan kaynakları elemanıyım.

ÖnDe
Şef
18 Mart 2013 12:23

O yazıyı öyle hir hastane kolay kolay vermez. keza ben eski işyerimden çalışma saatii arttırmasınlar diye yazı almaya çalıştım vermediler. Ancak heyete tekrar girip çalışamaz raporu almak istersene olabilir oda işine yaramaz..

volkanbulut35, 11 yıl önce

sağlık nedeniyle işçi tarafından haklı fesih yapabilirsiniz. gidin hastaneden doktorunuza engelli raporunuzu gösterin çalışamıyorum deyin ve çalışamaz raporu isteyin alırsınız sonrasında işyerine aldığınız raporu ibra edin ve tazminatınızı hemen verirler çünkü bu bir haktır. 2 yıllık insan kaynakları elemanıyım.

volkanbulut35
Aday Memur
18 Mart 2013 12:28

nasıl alınmaz sen sadece hastaneye git derdini anlat bak olurmu olmaz mı? bende atandım benim kıdemimi verecekler vermicek olsalardı eğer aynısını yapardım. deneyin olmaz ise tekrar konuşalım. bu arada mesai saati artırılmasından bahsetmişsin 8 saatten fazla kimse kimseyi zorla çalıştıramaz mesai dahil, rapor almana gerek yok

ÖnDe, 11 yıl önce

O yazıyı öyle hir hastane kolay kolay vermez. keza ben eski işyerimden çalışma saatii arttırmasınlar diye yazı almaya çalıştım vermediler. Ancak heyete tekrar girip çalışamaz raporu almak istersene olabilir oda işine yaramaz..

tedas_1980
Kapalı
18 Mart 2013 12:40

Tazminat almanız o kadar basit değil. Hatta 3600 gün ve 15 yıllık sigortalık süresi tamamlanmadığı için bunu taleb edemezsiniz. Taleb şartları askerlik ve rapor dur. rapor kısmı o kadar basit değil. Aslında sen bu başlığı açarken iki soru şeklinde cevap aramalıydın. tazminatımı nasıl alırım. yada çalıştığım iş yerine nasıl tazminat ödemeden ayrılabilirim. çalışma sürene bakılırsa 8 hafta önceden kurumdan ayrılacağını bildirir dilekçe vermezsen 2 maaş tutarında ihbar ödemek zorund akalabilirsin.

volkanbulut35
Aday Memur
18 Mart 2013 12:47

Hocam haklı ama Türkiye şartlarında engelli raporu bile sahtekarlıkla alınabiliyorsa bizim gibi engelli kişilerin çalışamaz ibareli raporu alabiliriz. özellikle fiziki olarak çalışan işçiler çok rahatlıkla alabilir. alabildiklerine çokkez şahit oldum hala da oluyorum.

tedas_1980, 11 yıl önce

Tazminat almanız o kadar basit değil. Hatta 3600 gün ve 15 yıllık sigortalık süresi tamamlanmadığı için bunu taleb edemezsiniz. Taleb şartları askerlik ve rapor dur. rapor kısmı o kadar basit değil. Aslında sen bu başlığı açarken iki soru şeklinde cevap aramalıydın. tazminatımı nasıl alırım. yada çalıştığım iş yerine nasıl tazminat ödemeden ayrılabilirim. çalışma sürene bakılırsa 8 hafta önceden kurumdan ayrılacağını bildirir dilekçe vermezsen 2 maaş tutarında ihbar ödemek zorund akalabilirsin.

bedkas
Memur
18 Mart 2013 15:07

Valla gerek kalmadı arkadaşlar müdürüm başka bir sebepten seni çıkartabilirim dedi yardımcı olmak için sagolsun servis hakkımız vardı burada onu kestiler bizden müdürde çalışanla bu durum için atıştık bundan sonra onunla çalışamam demiş patrona bakalım inş atarlar beni:):)

darbeci1
Memur
18 Mart 2013 15:23

yani bak ne güzel buldun yolunu,kanunen yapmak zorunda olmadığın ama yapmaya mecbur tutulduğun bir işi yapma veya karşı çık (ama kanunların sana verdiğin haklar çerçevesinde) bak nası atıyolar seni,tazminatınıda al,ama dikkat et pek fazla kimseye duyurma bu planını yoksa atmazlar..:)

darbeci1
Memur
18 Mart 2013 15:25

yukarıda yazılanlarla hiç uğraşma,en güzel ve kısa yol bu şekilde kendini attır..

adalimali
Aday Memur
18 Mart 2013 20:39

ben devlet hastanesinde vardiyalı çalıştığım için ağır ve yorucu işlerde çalışamaz diye

adalimali
Aday Memur
18 Mart 2013 20:41

bir rapor ladım peki istifada ekliyeyimmi?

Toplam 25 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi