Editörler : oto-danisman-expert

Kapalı
27 Haziran 2009 22:09

Engelli araç alımı...lütfen yardım..

arkadslar görme engelli bir yakınım kendısne sıfır km arac almak ıstıyor. heyet raporuna göre özür dercesi %87... ancak tamamne görmuyor. yanı aracı kendısı kullanamaz.

acaba arac alablır mı? sarları bılen arakdalr lutfen yazabılrı mı?

outlaw06
Yasaklı
27 Haziran 2009 22:39

araç alabılır rapor oranı yuzde 80 ve uzerındeyse aracı bır başkasının kullanma şartı ıle aracı tescıl ettırebılır fakat rapor oranı dususe aracı sadece h sınıfı ve uygun tesısat ıle kullanmasına ızn verılen kıs kullanabılır. bu arabayı arkadasınız alır ve sız veya bır yakını bu aracı kullanabılır FAKAT ARACI ÖZĞRLU INDIRIMINDEN YARARLANMASI ICIN 1600 CCDEN ASAGIDA OLMASI GEREKIR

nemesis523
Kapalı
28 Haziran 2009 10:34

oncelıkle tesekkur ederım. fakat kendısı gorme ozurlu oldgu ıcın nasıl ehlıyt alacak kı?

hem aracı baskası kullnacıgı ıcın ozel techıcazata ne gerek var aracta?

rapor oranı %87 . 1600 motordan asagısını dusunuyor zaten..

lutfen yardımlzarınızı beklıyruz

isikayhan
Kapalı
28 Haziran 2009 14:34

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/20611.html

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM : TESCİL PLAKALARI NİTELİK VE ÖLÇÜLERİ

Madde 53

b) Ölçüleri

4) (Değişik alt bend: 31/12/2004-25687 3. Mük. S.R.G. Yön/1.mad) İthaline izin verilen veya ülkemizde imal edilen malul, sakat ve engellilere ait özel tertibatlı araçlar ile sakatlık derecesi %90 ve üzerinde olan malul ve engelliler adına Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak tescil edilmiş özel tertibatı olmayan araçlara, örneği EK: 12/Z'de gösterilen, üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan plakalardan verilir.

Bu tür araçların trafik kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında;

(a) Bizzat kullanım amacıyla malul, sakat ve engelli tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

Malul, sakat ve engelli tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüslerin tescil belgelerine, "Araç sahibinin üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

Malul, sakat ve engelli tarafından bizzat kullanılmak amacıyla ülkemizden satın alınarak ilk iktisap edilen özel tertibatlı araçların tescil belgelerine, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde, ikinci el araç olarak satın alınmış ise, "Araç sahibinden başkasının kullanması yasaktır." şeklinde şerh konulur.

(b) Özel tertibatı olmayıp, sakatlık derecesi %90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen ya da ülkemizden satın alınan araçların tescil belgelerine, "Araç sahibi malul ve engelli kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de, tescil belgesine işlenir.

Malul ve sakatlar tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir malul veya sakata devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır. Araç ülkemizden satın alınmış ise ilgili vergi dairesinin izninin alınması gereklidir.

Malul ve sakatlara ait özel tertibatlı araçların her ne sebeple olursa olsun, bu Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere ilgili gümrük ve maliye birimlerine intikal ettirilir.

nemesis523
Kapalı
28 Haziran 2009 15:17

kardes cok saol.

ama ben bu yonetmelıgı okudum ama sorumun cvbını orda goremedım..

dedegım gıbı araba alacak kısı %87 görme ozru raporlu ve hıc goremıyor. arac kullnamaz. ozel techızata ne gerek var anlmadım yanı..

ındırımlı arac alablıcek mı?

isikayhan
Kapalı
28 Haziran 2009 19:05

benim anladağım kadarıyla; orada "sakatlık derecesi %90 ve üzerinde" deniyor, bu yüzden sizin yakınınz %87 olduğu için yararlanamayacak

isterseniz şunlarda da bir bakın:

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=P0mUDLiPwOOLwEgM&type=sirkuler

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/1184.html

outlaw06
Yasaklı
03 Temmuz 2009 01:01

duzueltme ıcın tesekkurler sızınde degdıgınız gıbı oran yuzde doksan

taşıyıcı
Aday Memur
13 Ağustos 2009 12:28

Bilgiler için teşekkürler. Bir gün bana da lazım olacak bu :)

traffic
Şube Müdürü
13 Ağustos 2009 20:12

alacağınız sağlık kurulu raporuyla,1.derecede akrabalırının kullanabileceği ister gümrükten,ister yurtdışından isterseniz ülkemizden alacağınız bir araç ile ötv veya gümrük ödemeden araç sahibi olabilirsiniz.daha fazla yardım talep ederseniz eğer özelime yazabilirsiniz yardımcı olurum.

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi