Editörler : E.Kayı Han
22 Aralık 2007 19:41

41 yasin ve 500 yasin .

hikmetleri nelerdir?

okuduktan sonra muhakkak gerçekleşirmi?

koma halinde bir hastaya okuyup ya ölsün ya yaşasın ızdırap çektirme yarabbi diye 41 yasin okutuyor çevremdekiler.ve o hasta ya gözlerini açmakta yaşamakta yada ölmektedir.

peki ya halis bir niyet,dileğim için okumak istesem gerçekleşirmi?41 yasin dahamı çabuk gerçekleştirir niyetimi,dileğimi?

şüküfe25
Aday Memur
22 Aralık 2007 21:30

evet bende merak ediyorum bunu???????????????

n e s ! l 0 1
Kapalı
22 Aralık 2007 22:55

bakın dileklerin gerçekleşmesi için okunan dualar bir vesiledir...gerçekleştirecek olan Haktır..

öncelik samimiyettedir....

hiç bir sure okumadan çok samimi bir şekilde ettiğiniz dua belki daha çabuk kabul olacaktır.....Bizler bunu bilemeyiz..

dileğiniz için dua etmeyi bir süreklilik haline getirin ve sabrederek bekleyin..gerçekleşmediği takdirde de "Allahım niye gerçekleşmiyor niye kabul etmiyorsun dualarımı demeyinnn" bilinki bu cümleler ağızdan döküldükten sonra isyan etmiş bir kul olarak affınızı dilemeniz gerekir..

ve en güzel vesile Kuranı kerimdir...onda geçen surelerdir..elbetteki onları okuyup ardından dua etmenin ayrıcalığı olacaktır....

yanlış varsa affola..:)

dualarımız Hak nazarında kabul ola...

kurmay*
Müsteşar Yardımcısı
22 Aralık 2007 23:17

ölüm halini soluklayan, ağır bir hastaya, yasin suresinin okunmasıyla ilgili bilgi, dini kaynaklarımızda mevcut, yalnız, bunun sayıyla ifade edilmesi, gerçeği yansıtmamaktadır...

öte yandan ,kuran okuma, kişinin başkasına değil kendine dönük bir eylemidir yani kuran, inananın benliğini inşa edici bir anlam taşır ve temel gönderiliş gayesi de budur,bu gözden kaçırılmamalı...

müslümanın en temel ödevi, kuranı anlayıp ,içselleştirip, hayata dönüştürmesidir...

bence siz kur'anı, dileğiniz için değil,Allahın sizden neler dilediğini ve O'nun hoşnutluğuna/rızasına erebilmek için size ,nasıl bir yaşam haritası çizdiğini görebilmek amacıyla okuyun...

eğer siz, O'nun dileğini yerine getirirseniz, şüphesiz O da, sizin dileğinizi yerine getirecektir ....selam...

n e s ! l 0 1
Kapalı
22 Aralık 2007 23:19

o bir ilahiyatçı....

olajuwon
Kapalı
23 Aralık 2007 00:31

sayının aslı yok ama bunları bidat-ı hasene kısmında değerlendirebiliriz.bir açıdan çok okumayı teşvik ediyor.4444 tefriciye hakkında da aynı şeyi düşünüyorum.esas üzerine gidilmesi gereken konu şu cümlede saklı:"okuduktan sonra muhakkak gerçekleşirmi?" eğer bir dua için okunursa şöyle şöyle faideleri vardır denilse bile o duayı o faideleri düşünerek okuyamazsın mesela "Vakıa Sûresi?ni her gece okuyan fakirlik çekmez " denmiş.sen bunu fakirlik çekmemek niyetiyle okuyamazsın.çünkü ibadet halisen allah rızası için olmalı.neticesi uhrevi olmalı bu dünyada beklene bir gayesi olmamalıdır.hadislerde gelen faideler ise herhangi bir beklentiye girmeksizin gelmesi umulan faidelerdir.ihlaslı kulluk için bu olmazsa olmaz bir şarttır.

olajuwon
Kapalı
23 Aralık 2007 00:50

bunu bediüzzaman biryerde şöyle ifade eder:Hastanın duasının makbuliyeti ehemmiyetli bir meseledir. Ben otuz kırk seneden beri, bendeki kulunç denilen bir hastalıktan şifa için dua ederdim. Ben anladım ki, hastalık dua için verilmiş. Dua ile duayı, yani, dua kendi kendini kaldırmadığından, anladım ki, duanın neticesi uhrevîdir,HAŞİYE 2 kendisi de bir nevi ibadettir ve hastalıkla aczini anlayıp dergâh-ı İlâhiyeye iltica eder. Onun için, otuz senedir şifa duasını ettiğim halde duam zâhirî kabul olmadığından, duayı terk etmek kalbime gelmedi. *****Zira hastalık duanın vaktidir*****[MÜKEMMEL DERECEDE ORJİNAL]; şifa duanın neticesi değil. Belki Cenâb-ı Hakîm-i Rahîm şifa verse, fazlından verir.

olajuwon
Kapalı
23 Aralık 2007 00:56

yine başka bir yerde orjinal açıklamalarına devam eder:

Sual: Üstadım, yağmur duası ve namazın neticesi görünmedi, faydasız kaldı. İki üç defa bulut toplandı, yağmur vermeden dağıldı. Neden?

Elcevap: Yağmursuzluk, bu çeşit dua ve namazın vaktidir, illeti ve hikmeti değil. Nasıl ki güneş ve ayın tutulması zamanında küsuf ve husuf namazı kılınır ve güneşin gurubuyla akşam namazı kılınır[yani bu namazları kılmaktaki amaç bu tutulmaları gidermek değildir]; öyle de, yağmursuzluk, kuraklık, yağmur namazının ve duasının vaktidir. ////İbadet ve duanın sebebi ve neticesi emir ve rıza-i İlâhîdir, faydası uhrevîdir. Eğer namazdan, ibadetten dünyevî maksatlar niyet edilse, yalnız onlar için yapılsa, o namaz battal olur./// Meselâ, akşam namazı güneşin batmaması için ve husuf namazı ayın açılması için kılınmaz. Öyle de, bu nevi ibadet, yağmuru getirmek için kılınsa yanlış olur. Yağmuru vermek Cenab-ı Hakkın vazifesidir. Biz vazifemizi yaptık; Onun vazifesine karışmayız.

Gerçi yağmur namazının zahir neticesi yağmurun gelmesidir; fakat asıl hakikî, en menfaatli neticesi ve en güzel ve tatlı meyvesi şudur ki: Herkes o vaziyetle anlar ki, onun tayınını veren babası, hanesi, dükkânı değil; belki onun tayınını ve yemeğini veren, koca bulutları sünger gibi ve zemin yüzünü bir tarla gibi tasarrufunda bulunduran bir Zat, onu besliyor, rızkını veriyor. Hattâ en küçücük bir çocuk da, daima aç olduğu vakit validesine yalvarmaya alışmışken, o yağmur duasında, küçücük fikrinde büyük ve geniş bu mânâyı anlar ki: Bu dünyayı bir hane gibi idare eden bir Zat, hem beni, hem bu çocukları, hem validelerimizi besliyor, rızıklarını veriyor. O vermese, başkalarının faydası olmaz. Öyleyse Ona yalvarmalıyız der, tam imanlı bir çocuk olur.

yesay
Aday Memur
23 Aralık 2007 17:21

şimdik bu 41 yada 500 yasin söylentimi .

içten bir dua büün bu yapılan 41 veya 500 yasinden daha kuvvetliyse neden insanlar illede 41 yasin okutalım derler ve inanırlar .hiçmi hikmeti yok.

bir kitapta okudum bugün ,bir hacetiniz için yasini 7 -21 veya 41 kere okuyup hacetinizi söyleyin yüce rabbimiz kabul eder .

togo 01
Kapalı
23 Aralık 2007 17:24

hacet namazı kıl

bolca dua et

hayırlısı olsun artık

hayırlı kısmetler

kurmay*
Müsteşar Yardımcısı
23 Aralık 2007 17:26

yesay ilgili açıklama yapıldı... hem insanlar neler demiyo ki...

sen kuran okumaya, anlayarak okumaya devam et her daim...

o sana her istediğini verecek ,hem vallahi hem billahi....selam...

yesay
Aday Memur
23 Aralık 2007 17:28

hacet namazı hergünmü yoksa mübarek gün olan pazartesi ve perşembe akşamlarımı kılınması daha uygun.ve hangisi daha çabuk dileğimizi gerçekleştirir.

togo 01
Kapalı
23 Aralık 2007 17:30

1 kere kılmak yeter

sen konsantre ol

herhangi bir gün kılabilirsin

yatsıdan sonra yatmadan önce kıl

iyice yalvar yakar

hayırlısı olsun

ilmihal kitaplarında vardır hacet namazı

Ömer Nasuhi Bilmen varsa evde hemen ac oku

kurmay*
Müsteşar Yardımcısı
23 Aralık 2007 17:32

ya yesay sen dilek ağacı falan mı sanıyosun dini :)) gecesi gündüzü önemli değil kardeşim ,samimane sen aç gönlünü ve ellerini, yakar, iste....

Allah umduğuna nail,korktuğundan emin eylesin....

togo 01
Kapalı
23 Aralık 2007 17:34

amin

yesay
Aday Memur
23 Aralık 2007 18:06

togo 01 ,googleden aradım hacet namazını .

aklıma takılan ,hacet namazını kılıyon sonra duanı ediyon hepsi tamam .

sonra yatıp rüyada görüyormuşsun .bu nasıl oluyor .?istihareye yatmıyorumki duada yeşil veya kırmızı görüp rüyamı kendimce yorumluyayım.

rüyada istediğim şeyi görmem imkansız .

yesay
Aday Memur
25 Aralık 2007 17:36

arkadaşlar 41 yasin yaptırdım .duam ne zaman gerçekleşir.

eğer olmadıysa gidip 500 yasin okutturacam .500 yasinle kesin olur gibime geliyor.

kurmay*
Müsteşar Yardımcısı
25 Aralık 2007 17:48

3 vakitte gerçekleşmesi umulur....

bu 3 gün mü olur, 3 hafta mı, 3 ay mı bilemeyecem artık...

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi