Editörler : Pangaea
01 Ağustos 2010 17:13

yılmaz özdil "sosyal bilgiler".. durumumuzu özetleyen güzel bir yazı..

Tayfun...

1980?de doğdu.

Darbeyle yaşıt yani.

Burhaniye Nadir Tolon İlköğretim Okulu?na gitti, liseyi Burhaniye?de bitirdi, dershaneye yazıldı, üniversite sınavına girdi, Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü?nü kazandı, iki sene devam etti, ancak, sanat tarihinden ekmek yiyemeyeceğini düşündü, tekrar dershaneye yazıldı, tekrar üniversite sınavına girdi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ?Sosyal? Bilgiler Öğretmenliği Bölümü?nü kazandı, dört sene okudu, diplomayı aldı, ?sosyal? bilgiler öğretmeni oldu, ancak, ?sosyal? bilgiler öğretmeni olarak atanabilmek için gene dershaneye yazıldı, Kamu Personeli Seçme Sınavı?na girdi, yeterli puanı alamadı, sekiz sene ilköğretim, üç sene lise, iki sene Mimar Sinan, dört sene Van Yüzüncü Yıl, iki sene işsizlik derken, kazık kadar adam olmuş, 30 yaşına gelmişti, tekrar girdiği Kamu Personeli Seçme Sınavı?nın sonucunu beklerken, İş Bulma Kurumu?na başvurdu, dershaneye yazılmasına, sınava girmesine gerek yoktu, ballı olması yeterliydi, çünkü ?Sosyal? Çalışma Programı kapsamında kura çekiliyordu, gitti Burhaniye Spor Salonu?na, çekilişe katıldı, 1200 işsizin topları atıldı kürenin içine, karıştırıldı, 65 kişi işe alınacaktı, çekildi, hakikaten çok ballıydı, kazandı, çocukken mezun olduğu Nadir Tolon İlköğretim Okulu?na hademe olarak atadılar ?sosyal? bilgiler öğretmeni Tayfun?u, ancak, kadrolu değil, geçici, altı ay hademelik yapacak, sonra kapının önüne konacaktı, olsun, sıvadı kolları, eğitimine başladığı sıraları sildi ağlayarak, tuvaletlerini temizledi, kaymakamın haberi oldu bu sırada, sanki o ana kadar yaşananlar az rezillikmiş gibi, medya duyarsa rezil oluruz diye düşündü, aldılar ?sosyal? bilgiler öğretmeni Tayfun?u mezun olduğu ilkokulun hademeliğinden, okumuş adam olduğu için, Burhaniye Halk Kütüphanesi?ne verdiler hademe olarak, bu sefer rafların tozunu aldı ?sosyal? bilgiler öğretmeni, tuvaletlerini temizledi, gel gör ki, gene kadrolu değildi, geçiciydi, sayılı gün çabuk geçti, altı ay bitti, kapının önüne koydular ?sosyal? bilgiler öğretmenini, iki sene gözümüze görünme dediler, çünkü, ?Sosyal? Çalışma Programı kapsamında altı aylığına işe alınan işsizleri, ağzıyla kuş tutsa, tuvaletleri yalayarak bile temizlese, ?sosyal? adaleti sağlamak için, iki yıl boyunca tekrar işe almıyor devlet!

Bu devlet, Anayasamızın 2?nci maddesine göre, ?sosyal? bir devlettir... 4?üncü maddesi gereği, 2?nci maddesindeki nitelikleri değiştirilemez. Değiştirilmesi teklif dahi edilemez.

O nedenle, 12 Eylül anayasasının işlerine gelmeyen her tarafını mıncıklayan arkadaşlar, ?sosyal? devlet niteliğini

hiç ellemediler. Teklif dahi etmediler.

Anayasa suçu olurdu çünkü.

01 Ağustos 2010 17:23

okurken ağlamamak için zor tuttum kendimi!!!

asıl sorunlarımızın başında işsizlik,trafik kazalarındaki ölümler..vs olduğu halde incir çekirdeğini doldurmayacak saçma salak bir gündemle meşgul ediliyoruz!!yıllardır hemde!hepimiz uyuyoruz arkadaşlar!!kahretsin ki hantal,gamsız,işe yaramaz bir nesil olarak yetişiyoruz!

yucin81
Memur
01 Ağustos 2010 17:55

yazıyı okurken 30 yaşına gelmiş bir birey olarak üzüldüm kendime, yazının kahramanı Tayfun'a.. Biz neden okuduk neden çabaladık acaba.? Ama hiç birşey bitmiş değil.Umarım emek veren herkes emeğinin karşılığını alır..

sparlek
Müsteşar
01 Ağustos 2010 18:01

asıl sorunlarımızın başında işsizlik,trafik kazalarındaki ölümler..vs olduğu halde incir çekirdeğini doldurmayacak saçma salak bir gündemle meşgul ediliyoruz!!yıllardır hemde!hepimiz uyuyoruz arkadaşlar!!kahretsin ki hantal,gamsız,işe yaramaz bir nesil olarak yetişiyoruz!

sizlere tamamen katılıyorum arkadaşlar,,,

kpss yapıldı...

medya ne kadar ilgisiz degil mi?***

alkollü sürücü kaza yaptı,kedi çukura düştü,itfaiyeci geldi,,

gibi zatturu züttürü haberlerle...

bu necip milleti uyutuyorlar...

,................ ne diyeyim ya..................bib...........

..................bib.......................

01 Ağustos 2010 18:02

üzücü ve düşündürücü bir türkiye gerçeği:(

sparlek
Müsteşar
01 Ağustos 2010 18:03

ya, ben sinirlendim,, bi sigara yakcam...

sparlek
Müsteşar
01 Ağustos 2010 19:32

sizlere tamamen katılıyorum arkadaşlar,,,

kpss yapıldı...

medya ne kadar ilgisiz degil mi?***

alkollü sürücü kaza yaptı,kedi çukura düştü,itfaiyeci geldi,,

gibi zatturu züttürü haberlerle...

bu necip milleti uyutuyorlar...

,................ ne diyeyim ya..................bib...........

..................bib.......................

aslı boyner
Aday Memur
01 Ağustos 2010 19:39

ürperdim resmen okurken..

yazıklar olsun diyorum..DAĞA ÇIKIP TERÖRİSTMİ OLALIM,ASKERMİ ÖLDÜRELİM DEVLETİN GÖZÜNDE KIYMETLİ OLMAK İÇİN!!!!!

YİNEDE YAPMAYIZ AMA BİZ....

karan1905
Aday Memur
01 Ağustos 2010 19:51

yakladik 1yildir bikmadan yilmaz ozdilin yazilarni araliksiz okurum..hurriyette yaziyor nettentakip ediyorum hep inanilmaz yazilari var aklimda kalan ise yumruk yazisi...son zamanlarda inanilmaz bir linc kampanyasiyla karsi karsiya ama iyi dayaniyor ...arkadslar bi okusaniz yazilarni tuylerniz diken diken olur hickimseye yalakalik yapmadan korkmadan ender yazarlardandir...

yucin81
Memur
02 Ağustos 2010 11:30

karan 1905 yazıyı okudum.. her zaman ki yerinde tespitler..burası yeri değil o yüzden çok yorum yapmak istemiyorum.

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi