Editörler : E.Kayı Han

12 Kasım 2010 19:33

Tarihin Akışını Değiştiren Türkler ve Hikâyeleri

KÜRŞAT İSYANI*

*Kürşat isyanı;TÜRK tarihinin ve TÜRK karekterinin en önemli

olaylarındandır.*

**

*Alp Kürşat;Göktürk Hanlarından 10.Büyük Türk Hakanı ,Çuluk Kağanın küçük

oğludur.Çuluk Kağan,2 yıllık bir Hakanlıktan sonra bir Çin prensesi olan

eşlerinden İçing Hatun tarafından zehirlenerek öldürüldü.*

*Yerine kardeşi,Kara Kağan geçti.Kara Kağan ağabeyi Çuluk Kağanı

zehirleyerek öldüren yengesi İçing hatunla evlendi.Kürşat ın amcası Kara

Kağan zaten çok kararsız bir kişi idi.TÜRK Hakanı olduktan sonra evlendiği

çin prensesi yengesinin tamamen hükmü altına girdi.*

*Çin prensesinin entrikaları ve üst üste gelen soğuklar ve kıtlıklar

yüzünden TÜRK Hakanlığı çok büyük tahribata uğradı.Zaten pusuda bekleyen

Çin;TÜRK Hakanlığına saldırdı ve Türk Ordusu nu dağıttı.Hakan Kara Kağan ve

100000 bin TÜRK yönetici Çinliler tarafından esir alındı.*

*Kara Kağan ın yerine Çinliler;Sirba Kağanı TÜRK Hakanı ilan

ettiler.AncakÇin Hakimiyetini kabul eden Sirba Kağanı ,Türkler Hakan

olarak kabul

etmediler.*

*Çinde; Tang hanedanından 2.imparator Li Şih-Min;13 yıldan beri Hükümdardı

ve 40 yaşındaydı.Çin o dönem çok kalabalık nüfusu süper güç bir

devletti.Vekuzey Çinde yüzbinlerce Türk tutsaktı ve her an imha

tehlikesiyle

karşıkarşıyaydı.*

*Sirba Kağanı;Hakan olarak kabul etmeyen Türkler;Çin tutsaklığından

kurtulmak için çok çok büyük bir gizlilikle çalışmaya başladılar.40 kişilik

bir isyan örgütü kurdular.*

*Bu 40 Türk savaşcı(alp),Kürşat ı başkan seçtiler.Kürşat Kağan başkanlığı

şartlı kabul etti.*

*Kağan Kürşat'ın şartları;isyan başarıya ulaşırsa,kendisi kesinlikle HAKAN

olmayacak.Siyasetten çekilecek.Çünkü,bu kutsal isyanın tamamen bir TÜRK

isyanı olduğundan hiç kimse şüphe etmemelidir.KÜRŞAT ın,Hakan olmak için

başkanlığı kabul ettiği söylenmemelidir.*

*Bu düşüncede olan Kürşat Kağan;39 savaşcının kendini Hakan adayı olarak

göstermesini kabu etmedi.Bunun üzerine,isyan başarıya ulaşırsa Kürşat

Kağanın ağabeyinin oğlu Türk Hakanı ilan edilecekti.*

*Kürşat İsyanı planı;Çin imparatoru Li Şihmin esir alınacak.Türk illerine

kaçırılacak.Ve takas olarak Çin sarayında tutsak olan Türklerle ve Çin

egemenliği altındaki Türk toprakları istenecektir.Ve isyan başarıya ulaşır

ulaşmaz tüm Türkler hızla ayaklanacaklar ve topraklarında bulunan Çinlileri

öldüreceklerdir.*

*Kürşat Kağan ve 39 savaşcı;önce Çinde istihbarat yaptırdı.Çin İmparatoru Li

Şihmin;her gece kılık değiştirerek Çin Başkenti Çangan'da dolaştığını

öğrendiler.Hemen harekete geçildi.Ancak,baskın yapacakları gece büyük bir

fırtına patlak verdi.Çin İmparatoru dışarı çıkmadı.Bunun üzerine;Kürşat

Kağan ,İsyanın duyulup bütün Türklerin kılıçtan geçirilmesinden korkarak

hemen Çin Sarayını basma emrini verdi.Bu akılalmaz cesaret örneklerinden

biridir Türk Tarihinde.Çin İmparatorunu silah gücüyle ele geçirme kararıdır

bu.Çünkü kendisi ve 39 arkadaşı inanılmaz derecede müthiş silah kullanan

savaşçılardır(Alp).*

*Gerçekten o gece,bu inanılmaz cesarete sahip 40 Türk savaşcı,Çin Sarayını

bastı.Çok kanlı çarpışmalar oluyordu.Yüzlerce Çin askeri;40 TÜRK ün keskin

nişancılığı ve vuruş kabiliyetiyle,TÜRK okları ve kılıçları altında can

verdi.*

*Çin askerlerinin yerden biter gibi çoğaldığını ve İmparatoru tutsak

alamıyacaklarını anlayan KÜRŞAT Kağan;sarayı terketme emrini

verdi.İmparatorun ahırına saldıran 40 yiğit,atlara atlayarak Çin Başkenti

Çangan dan çıkmayı başardılar.*

*Ancak bütün Çin ordusu 40 Türk Savaşcının peşlerine takıldı.VEY ırmağı

kıyısına kadar gelen bu kahraman 40 yiğit;bir kaç yüz çin askerini

okladıktan sonra,gözyaşartıcı ve olağanüstü bir KAHRAMANLIK içinde

öldüler.KÜRŞAT KAĞAN VE 39 ARKADAŞI Vey ırmağının sarı topraklarında

yatmaktadırlar.*

*KÜRŞAT İSYANI başarılamadı ama;bu akılalmaz kahramanlık dalga dalga TÜRK

İllerine dağıldı.Bütün TÜRK İllerinde egemenlik fırtınaları esmeye başladı.*

*Hiç bir Milletin tarihinde böyle akıl almaz kahramanlık örneği

yoktur.AmaTÜRK Milletinin tarihinde nice nice KÜRŞAT İSYANI

kahramanlıkları

vardır.Tıpkı yedi düvele karşı başkaldıran Gazi Mustafa Kemal ATATÜRKümüz ve

hepsini darmadağın ederek kurulan TÜRK DEVLETİ Türkiye Cumhuriyetimiz gibi.*

*Bu 40 TÜRK'ün akıl almaz saldırısı;Çinlileri kalplerinin derinliklerinde

sarstı korkuttu.*

*TÜRKlerde ise;önüne geçilemeyen bir şahlanışla egemenlik arzusuyla

kasırgalar gibi esmeye başladı.*

(alıntı)

12 Kasım 2010 19:41

eylül paylaşım için teşekkürler nasıl alışabildi mi memurlar nete??

dedim ya burası çok kalabalık ve farklı insanlardan farklı görüşlerden oluşuyor sende kırmaktan ve kırılmaktan imtina eden bir genç kardeşimizsin seni tarihte görmek zevkli ve güzel yüregine sağlık

eylül_elif
Kapalı
12 Kasım 2010 19:49

teşekkür ederim neslihan sana nasıl hitap edeyim :)

hanım mı hanfendi mi direkt neslihan mı abla mı ne diyeyiyim :)

tarih benim favorim her daim

ama forum ilgimi çekmemişti nedense :)

yukarda paylaştığım hikayeyi dombra nogay adlı şarkıyla dinlersen

ki görüntülerde şahenedir

paylaşımın daha anlamlı olduğunu göreceksin

40 türk 300 spartalıya bedel youtubede :)

bu klibi izledikten sonra şöyle bişey dedim kendi kendime

vay be...

ölüme gitmek vatan için :)

her savaşta bir kurtulma ihtimali vardır

savaşlara ihtimalsiz çıkanlarda vardır

:) bunu dedim işte :) adamlar ihtimalsiz çıkmışlar

12 Kasım 2010 19:56

sevgili eylül içinden nasıl geliyor ise öyle hitap et abla neslihan fark etmez senle aramızdaki siyasi görüş farklıgı ikimiz'in kirlenmiş bu dünyada sanalda olsa iki bayan olarak dost olamayacagımız anlamına gelmez kaldı ki burada çok seviyeli arkadaşlarda var

aslında tarih forumu genel olarak çok seviyelidir bakma arada bir görüş ayrılıgıa düşeriz ama yazanlar o anki ruh-u halatiye içerisinde biraz öfkelenselerde bu kalıcı olmaz yani burada siyasideki gibi tartışmalar diger başlıklarda devam etmez .

ve gerçekten siz genç degerli beyinlerin tarihi sevmesi beni çok mutlu ediyor

eylül_elif
Kapalı
12 Kasım 2010 19:59

neslihan abla :) görüş ayrılığı hemde çok ciddi boyutta

ama saygı daha ciddi boyutta olursa sorun olmaz diye düşünüyorum :)

seviyeye gelince siyaside üslup bazen çok çirkinleşiyor

hatta çoğu zaman diyelim

burası iyi :)

12 Kasım 2010 20:16

sevgili eylül desem ki en çok görüştügüm arkadaşlar dostum dedigim kankam dedigim ve reelime taşıdıgım insanlar'ın çogunlugu karşıt görüştendir inanırmısın??:))

ben hiç bir zaman ideolojimi insani degerlerimin üzerine çekmedim ama bana yazılanları kendin okumuşsun okumayada devam ediyorsun degil mi??

ha bu tür hakaretler karşısında susmak benim karakterime aykırıdır ben islamiyet'in tam ortasında iken vede en çok deger verdigim mezhep kurucum İMAM-I AZAM EBU HANEFİ HZ'lerinin düşüncelerini benimseyip islamı kendimce yaşamaya çalışırken mason ilan edildim,dinsiz ilan edildim kafir yaftası yedim okumuşsun işte en kutsal varlıgım anama ,sonra babama dil uzatıldı namusuma dil uzatıldı reelden tanıyorum diye iftira atıldı bu şartlarda bende islamiyeti sorgulayıp ,irdelemek zorunda kaldım zaman diyelim sevgili eylül zaman:)

bugün siyasiden cezanın eşiginden döndüm:)) artık edite mail attım dedim editim ceza vereceksen ver alah alah beklemekten sıkıldım işim var :))) ama bugünü kazasız belasız atlaktım:))

anasır-ı erbaa
Müsteşar
12 Kasım 2010 20:56

&&&,06neslihan06,&&& demişki:

ben islamiyet'in tam ortasında iken vede en çok deger verdigim mezhep kurucum İMAM-I AZAM EBU HANEFİ HZ'lerinin düşüncelerini benimseyip islamı kendimce yaşamaya çalışırken

----------------------

Yukarıdaki sözlerinizle aşağıdaki sözleriniz çelişiyor mu bana mı öyle geliyor?

islamiyeti merak edersem ki benim ırkıma degil arap ırkına gönderilmiş bir din'i çok da sahiplenmeyi düşünmedim ailemin hanefi mezhebinden olması vesilesi ile ebu azam hanefi'nin yazdıklarını (az kalmış günümüze ama olsun) okudum

islamiyet'in evrensel oldugunuda nereden çıkarttınız acaba?? eger öyle olsa idi tüm ırklar için gönderilir di sadece araplara degil!!

gerekirse islamiyeti reddetmek benim için sorun olmaz Allah inancı ile din kavramlar içi içe alınamaz

http://forum.memurlar.net/konu/1090789/

12 Kasım 2010 21:01

anasır hayır çelişmiyor hem benim dini inaçlarım size neden sorun oldu onu anlayamadım sizi rahatsız eden siz kürdoldugunuz için benim kürd sadlerle ilgili düşüncelerim olsa gerek ama ben bu başlıkta sizle polemige girmemeyi tercih ederim ben nasıl bugüne kadar sizin yazdıklarınıza saygı duymuş isem sizde abnim düşüncelerime saygılı olacaksınız aksi taktirde bu başlıkta kaçınılmaz sona erecektir!!

ben ne size nede başkasına beni yargılama HAKKINI VEDE LÜKSÜNÜ VERMEDİM, VERMEM ,VERMEYECEGİMDE.

anasır-ı erbaa
Müsteşar
12 Kasım 2010 21:13

Dini inançlarınızı bir tartşma forumunda dile getiriseniz gelecek itirazlara da hazır olmalısınız.

Karşıdakine saygı duymak onun yanlışlarına evet demek, çelişkilerini görmezden gelmek değildir.

Ben o çelişkili ifadeleri nasıl bağdaştıracağınızı merak etmiştim. Cevabımı aldım.

12 Kasım 2010 21:18

benim açımdan bir çelişki yok her dafasında mason,ataist desit ilan edilip en agır hakaretlere hedef olursam bunu yapanlarda aşırı islamcı kesim ise bende islamiyeti tabii ki yeniden gözden geçirip bunları bana yazanlarla idolojik olarak farkımız var iken din kavramı olarakta ortaya fark çıkar siz olayı anlamak istediginiz gibi anlamak istemiseniz oda sizin sorununuzdur anasır bu konu uzamaz ise namı hesabıma pek bi mutlu olacagım

anasır-ı erbaa
Müsteşar
12 Kasım 2010 21:19

Başlığa cevaben de birkaç kelam edeyim.

Anlatılan olay gerçek olabilir ama bu olayın kahramanı ismen Kürşat değildir. Bu isim Nihal Atsız'ın uydurmasıdır "Chieh-she-shuai,A-şi-na Şo-rh, T'ai-tsong,Jiesheshuai " gibi bir isim olabilir.

eylül_elif
Kapalı
13 Kasım 2010 14:43

İSTANBULUN FETHİ

bu konuyu yavaş yavaş işleyeceğim :)

ilk önce istanbul neden fethedilmiştir ona bakalım

İstanbul'un Fethi'nin Nedenleri1. Bizans'ın, Osmanlı Devleti'nin Rumeli'deki ilerlemesine ve büyümesine engel olması

2. Bizans'ın Anadolu beyliklerini Osmanlı Devleti'ne karşı kışkırtarak Anadolu'daki Türk birliğini bozmaya çalışması

3. Bizans'ın Osmanlı şehzadelerini kışkırtarak Osmanlı Devleti'nde taht kavgalarına neden olması

4. Bizans'ın, Avrupa-Hristiyan dünyasını kışkırtıp Haçlı Seferleri'ne zemin hazırlaması

5. Anadolu ve Rumeli toprakları arasındaki bağlantının sağlanabilmesi için İstanbul'un alınmasının gerekmesi

6. İpek Yolu'nun Avrupa'ya açılan koluna hakim olmak

7. Kara ve deniz ticareti bakımından İstanbul'un önemli bir konuma sahip olması

8. Boğazlar yolu ile ekonomik canlılığın mevcudiyeti

9. Anadolu ve Rumeli arasındaki askeri geçişin kolaylaştırılmak istenmesi

10. II. Mehmed'in, Hz. Muhammed'in; "İstanbul elbet fetholunacaktır. Ne güzel kumandandır o kumandan ve ne güzeldir o askerler" hadisine layık olabilme düşüncesi

(alıntı)

mustaffa
Genel Müdür
13 Kasım 2010 15:26

Güzel bir başlık.Açan arkadaşa teşekkürler.

eylül_elif
Kapalı
13 Kasım 2010 17:24

bize bu imkanı verdiğiniz için asıl biz teşekkür ederiz editim

costantinapolis.....

Constantinopolis, müslümanlar tarafından ilk olarak Hz. Muhammed (s.a.v)'i Hicret döneminde evinde misafir eden sahabe Eyub El-Ensari tarafından 668-669 yıllarında kuşatılmıştır. Daha sonra bir çok farklı kuşatmaya sahne olan İstanbul, 1204 yılında Haçlılar tarafından kuşatılmış ve 1261 yılına dek Latin İmparatorluğu himayesinde kalmıştır.Constantinopolis, Osmanlılar tarafından ilk olarak Yıldırım Bayezid döneminde kuşatılmıştır. 1490 yılında yapılan kuşatma başarısız olmuş, 1402 Ankara Savaşı'na dek şehir aralıklarla abluka altında tutulmuştur.II. Mehmet'in tahta geçtiği dönemde, Anadolu'da Ankara Savaşı ile dağılan siyasi birlik toparlanmış, Rumeli'de fetih çalışmaları yeniden başlamıştı. II. Mehmet'in amacı Osmanlı Devleti'ni dünya çapında güçlü bir konuma getirmek, gücüne güç katmaktı. Bu siyasi yol ile önündeki ilk engel İstanbul'un alınmasıydı. Ayrıca İstanbul, bölgenin en büyük ticaret ve kültür merkezi konumundaydı. Ortodoks Kilisesi'nin merkezinin de İstanbul'da olması, İstanbul'un politik ve dini önemini arttırmaktaydı

1453alper
Daire Başkanı
14 Kasım 2010 21:29

Gerçek ismi ne olursa olsun Kürşat benim ortaokuldan beri hayranı olduğum bir kahramandır. Başka bir ülkede olsa şimdiye 10 defa filmi yapılırdı. jet Le'nin Hero filmini seyredince aklıma hemen o gelmişti. Belkide Çinliler ondan etkilenmişlerdir. Konu aynı; Çin sarayını basıp imparatoru öldürmek isteyen düşmanlar.

mseçkin
Kapalı
15 Kasım 2010 10:18

.

xxxMhPLixxx
Yasaklı
16 Kasım 2010 10:16

Osmanlı ve Timur Savaşı

Savaştan önce Timur sancağı?(Gürcistan)

Siyah kısa saçlı, büzüşmüş ince bir deri, elmacık kemiği sırıtıyormuş gibi bir hava katıyordu yüzüne. Kısa boyu, zayıf bedeni, konuşurken çıkan sesin sahibi ?bu mu? diye insanlar kendilerine soruyordu.

Göçlü ses tonu ile bakışları kendine hayran bırakıyordu.

Çin?den yeni getirtilen hamur işi kâğıdı sağ elinin parmaklarının arasında ovalayarak; ?yeni alınmış galiba? ?Sen içinde yazılı olanları al gel.? dedi Büyücü.

Karşısında neydi belirsizce duran mahlûkat bile denmeyecek ama konuşmayı, nerden? Öğrenmiş ve nerden? Geldiği bilinmeyen adama başını kaldırarak, baktığı gibi midesini bulandıran simasına dayanamayıp bir kez daha başını eğdi.

Saçı sakalı birbirine karışmış, burnundaki sümüğü bıyıklarına bulanmış, siyah keçi kılından yapılmış kazağın üstüne siyah renkte pelerini andıran ama gecelik gibi duran ve yerlerde sürünen giydiği kişiye ayrı bir hava katan, bunda pek işe yaramayan, ayrı bir hava, hatta mide bulandırıcılığını artırmış. Şu tipsiz bak kendisine emir veriyordu.

Siyah derme çatma çadırın ortasında yakılan ateşin üstündeki kazanın içine bir şeyler atıp duruyordu.**büyücü**. Eline aldığı kevgirle karıştırıp**bunları bana bulmalısın!! ve acil. Baş buğunun kesin emri.**

20 Kasım 2010 02:15

TARİHİMİZE CANI GÖNÜLDEN HİZMET ETMİŞ BÜYÜKLERİN YERİ HER ZAMAN AYRIDIR .

eylül_elif
Kapalı
03 Mart 2011 08:46

istanbulun fethi......

Fethe hazırlıklar

V. Nikola'nın bir resmi.II. Mehmed, Konstantinopolis'in fehti için öncelikle deniz yardımının kesilmesi gerektiğini düşünmekteydi. Bu gerekçe ile büyük dedesi Yıldırım Bayezid'in yaptırmış olduğu Anadolu Hisarı'nın karşısında Rumeli Hisarı'nı yaptırdı. Bu hisar, Tuna Nehri ile Karadeniz'den gelecek yardımı önlemenin yanında, Osmanlı Donanması için bir üs konumu üstlenecekti. İstanbul'u kuşatacak ordunun arkasını korumak amacı ile Avrupa'da bir çok stratejik noktaya birlikler gönderildi. Mora Yarımadası kuşatıldı. İstanbul'un yüksek ve kalın surlarını yıkmak amacı ile Edirne'de, devrin önemli mühendisleri Musluhiddin, Saruca Sekban ile Osmanlılar'a sığınan Macar Urban'a toplar döktürüldü.[2] Edirne ev Konstantinopolis arasındaki yolu düzenlendi ve topların geçebileceği kaliteye yükseltildi. II. Mehmed'in tasarlamış olduğu aşırtma gülleleri, günümüz ismi ile havan topları yapıldı

sefalab
Daire Başkanı
01 Mayıs 2011 12:32

abdülkerim saltuk buğra han

karahanlı hükümdarı olup müslümanlığı seçerek türklerin müslümanlıkla şereflenmesini sağlamış

enverturan
Genel Müdür
03 Haziran 2011 17:47

tophaneli hakkı , yahya çavuş, seyit onbaşı

birinci mehmet ,sultan ibrahim (deli) diyeceksiniz ki bu nerden çıktı o olmasa osmanlı soyu tükeniyordu

merzifonlu karamustafa paşa kırım hanına üstünlük sağlasa yada sağlatsa viyanayı alırdık

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi