Editörler : Pangaea
«240241242243244245246247248249250251»

erend
Şube Müdürü
05 Ağustos 2013 01:21

Bu sorunun doğru cevabını ösym d olarak verdi. önce itirazlar oldu a şıkkı olması gerektiğine dair, fakat daha sonra d olduğu anlaşıldı.

Benzer şekilde heyelan için benzer soru sorulsa, yağış mı eğim mi ilk önce veya daha çok etkilidir, deriz diyorum ben de...

erend, 11 yıl önce

Kaynağını Batı ve Orta Torosların güney yamaçlarından alan akarsuların Akdeniz'e döküldükleri alanlarda büyük deltalar oluşmamıştır.

Bu durum aşağıdakilerden hangisi ile açıklanabilir?

a) Yatak eğimlerinin fazla olmasıyla

b) Rejimlerinin düzenli olmasıyla

c) Bitki örtüüsünün tahrip edilmesiyle

d) Havzalardaki kayaçların litolojik özellikleriyle

e) Kıyıdaki derinliğin fazla olmasıyla

29haziran
Daire Başkanı
05 Ağustos 2013 01:35

erend kardeş cevap doğru:)

Yani iki sorunun tek cevabı Karadeniz..

okanchh
Aday Memur
05 Ağustos 2013 02:09

bu soru bence hatalı ösym nezamn sordu bilmiyom ama kayaçlarsa cevap çarşmba ile çukurova kayaçlarının benzer ozellikelrinin olduğunu sanmıyorum hadi oldu diyelim bu benzer özellkiler ozamn bursada yada sakaryada olmlıyken niye delta yok

erend, 11 yıl önce

Bu sorunun doğru cevabını ösym d olarak verdi. önce itirazlar oldu a şıkkı olması gerektiğine dair, fakat daha sonra d olduğu anlaşıldı.

Benzer şekilde heyelan için benzer soru sorulsa, yağış mı eğim mi ilk önce veya daha çok etkilidir, deriz diyorum ben de...

okanchh
Aday Memur
05 Ağustos 2013 02:14

bu soruyu zaten bi ösym bi de senin gibi yurdum insanı sorar

29haziran, 11 yıl önce

Heyelanın yani toprak kaymasının meydana gelmesinde hem eğimin hem de yağışın rolü vardır. Fakat hangisin daha fazla rolü olduğunun anlaşıması için evvela heyelanın ne olduğunu bilmek lazım. Çünkü heyelan ile toprak erozyonu birbirine karıştırılabilir. Ayrıca "deltaya benzer şekilde, heyelan oluşmasında" derken neyi kastettin:)

ARAGORNkpss
Aday Memur
05 Ağustos 2013 03:13

hocam hayırlısı neyse o olsun tek dileğim emek verenlerin emeği boşa çıkmasın hocamın dediği gibi gandalf 5. günün şafağında gelecekmiş :D

erend, 11 yıl önce

Yok ya, o kadar rahat değilim, vicdanen rahatsızım, çabuk bunalıyorum, günde iki video ancak :D Belki zamanla severim.

Coğrafyanın 6 videosunu ki hepsi bu kadardı zaten bitirdim, Bekir hocadan. Şimdi başka bir hocadan da izleyeceğim. En son çıkmış sorulara bakarım. Bu en iyi kısmıydı. :) Tarihi sevmiyorum, daha Osmanlıya gelemedim. Vatandaşlıkla daha tanışmadım bile :D

Bu kadar oluyor hocam zorla, belki kötü bir TG denemesinden sonra biraz daha motive olabilirim. :)

Ben de moral olsun diye zaten arada buraya bakıyorum hocam. Denemeler başlasın, kitaplar çıksın, sorular paylaşılınca o da ilgimi çekebilir. Kısmet... :D

2012EgeLİM
Memur
05 Ağustos 2013 03:35

türkçe soru bankası önerisi(2012 ye hazırlandan tavsiye)

blue.1
Kapalı
05 Ağustos 2013 03:55

ins.düzelir tavsiyeleriniz için tesekkürler.

hymatlos, 11 yıl önce

Bendede aynı konuların arkasından çözdüğüm testlerde daha yeni çalışmışken bile 25 soruda 6-7 tane yanlış çıkıyor, ya bu normal mi sizce? bunun zamanla düzeleceğine inanıyorum. Konu eksikiği ve tecrübesizlikten kaynaklanıyo,bunu önleyebilmek için çok fazla soru çözmeli ve çözülmüş soruları bile tekrar etmeli gerek diye düşünüyorum.

fadikh
Şef
05 Ağustos 2013 08:22

arkadaşlar izlediğiniz tarih videolarının linki varmı rica etsem atabilirmmisiniz

cain bobl
Memur
05 Ağustos 2013 11:52

günaydın sevgili arkadaşlar

29 kasım 1934 te ağa, hoca,molla, hacı, efendi, hafız gibi ünvanlar kaldırılmıstı.bu ağa ve hocalar o zamanlarda gelir kapısı olarak bu ünvanları kullanıyorlar mıydı?

hedef344
Genel Müdür
05 Ağustos 2013 12:00

hocalığın şu günde bile legal olmasada bı getirisi oldugu gercek bence ,ama kaynaklarda resmıyete dayalı bi şe olmadığı için bahsedildiğine ben hiç rastlamadım sadece toplumsal statülerin dengesinin korunmaya yönelik kaldırıldıgından bahsediliyor

cain bobl, 11 yıl önce

günaydın sevgili arkadaşlar

29 kasım 1934 te ağa, hoca,molla, hacı, efendi, hafız gibi ünvanlar kaldırılmıstı.bu ağa ve hocalar o zamanlarda gelir kapısı olarak bu ünvanları kullanıyorlar mıydı?

hilalcik
Şube Müdürü
05 Ağustos 2013 12:00

bende oyleydım suan bıraz duzeldı

ben erken basladım calısmaya suan ıcın cok soru cozmeye onem vermıyorum konu calısmasına onem verıyorum mesela bır konuyu bıtıreyım de hemen soru cozmeye geceyım dıye acele etmıyorum cunku tarıh soruları ozellıkle cok ayrıntı soruluyor dulkadıroglu beylıgıne kadar soruyolar

yanlıs cıkması bence konuyu tam anlamamaktan ılerı gelıyor ben gerekırse bır konuya 3 4 gun calısıyorum ondan sonra soru cozumune gecıyorum zaten zaman alan kısım konu calısması butun konular bıttıkten sonra hızlanıcam ınsallah sadece soru cozumu olunca daha hızlı ılerleyebılırım dıy dusunuyorum

hymatlos, 11 yıl önce

Bendede aynı konuların arkasından çözdüğüm testlerde daha yeni çalışmışken bile 25 soruda 6-7 tane yanlış çıkıyor, ya bu normal mi sizce? bunun zamanla düzeleceğine inanıyorum. Konu eksikiği ve tecrübesizlikten kaynaklanıyo,bunu önleyebilmek için çok fazla soru çözmeli ve çözülmüş soruları bile tekrar etmeli gerek diye düşünüyorum.

erend
Şube Müdürü
05 Ağustos 2013 12:04

Geçmiş mesajlarıma bakın, çok fazla link var, hangisinde ne vardı unuttum...

fadikh, 11 yıl önce

arkadaşlar izlediğiniz tarih videolarının linki varmı rica etsem atabilirmmisiniz

cain bobl
Memur
05 Ağustos 2013 12:06

soruda şöyleydi

l. toplumun bir kısmının haksız kazanç sağlamasını engelleme

ll.insanların birbirlerine üstünlük kurmalarını önleme,

lll. gelir dağılımında denge sağlama

amaçlarından hangilerine yöneliktir?

cevap sadece 2 olarak işaretlenmiş. ben de l ve ll yi işaretlemiştim :((

hedef344, 11 yıl önce

hocalığın şu günde bile legal olmasada bı getirisi oldugu gercek bence ,ama kaynaklarda resmıyete dayalı bi şe olmadığı için bahsedildiğine ben hiç rastlamadım sadece toplumsal statülerin dengesinin korunmaya yönelik kaldırıldıgından bahsediliyor

erend
Şube Müdürü
05 Ağustos 2013 12:27

Soru çok taze, 2013 kpss, coğrafya 28.soru. :D

İtirazlara açıklamalar var nette, nedense kopyalayamadım. kpsscafe sitesinde benim videolarını dinlediğim Bekir Oktay hocanın 2013 kpss coğrafya çözümleri sayfasında videolu çözümleri var, orda da bu konuyu açıklamış, bakabilirsiniz.

okanchh, 11 yıl önce

bu soru bence hatalı ösym nezamn sordu bilmiyom ama kayaçlarsa cevap çarşmba ile çukurova kayaçlarının benzer ozellikelrinin olduğunu sanmıyorum hadi oldu diyelim bu benzer özellkiler ozamn bursada yada sakaryada olmlıyken niye delta yok

erend
Şube Müdürü
05 Ağustos 2013 13:07

Ben de öyle yapardım herhalde.

O dönemde kanunlar, inkılaplar gerekçeleriyle açıklanmış. Bu kanun da daha önce 1922 ve 1926 teklif edilmiş ama reddedilmiş, en son 1934 kabul edilmiş. turktoresi.comda o dönemki gerekçeler anlatılırken, sınıfsız toplum olmaya vurgu yapıyor.

Aynı kanunda Osmanlının verdiği rütbe ve ünvanlar da geçersiz ve yasak. O zaman bunlara devlet maaş mı ödüyordu ya da hoca, hafız diye ders, eğitim vb faaliyetleri vardı da bunları mı önlediler, haksız kazanç varken, üstünlük neden yok, anlamak zor...

cain bobl, 11 yıl önce

soruda şöyleydi

l. toplumun bir kısmının haksız kazanç sağlamasını engelleme

ll.insanların birbirlerine üstünlük kurmalarını önleme,

lll. gelir dağılımında denge sağlama

amaçlarından hangilerine yöneliktir?

cevap sadece 2 olarak işaretlenmiş. ben de l ve ll yi işaretlemiştim :((

hzlvehzl
Aday Memur
05 Ağustos 2013 17:51

özel sektörün igrencligini gören arkadaşlar rahatça ders çalışma konusunda motive olabilirler:)

erend, 11 yıl önce

Geçmiş mesajlarıma bakın, çok fazla link var, hangisinde ne vardı unuttum...

emrem0024
Kapalı
05 Ağustos 2013 19:07

arkadaşlar aranıza yeni katılıyorumda bir sorum olacak ben 2015 te mezun olacağım inş. 2014 kpss b ye girip mezun olunca bu puanı kullanabilirmiyim

hymatlos
Kapalı
05 Ağustos 2013 19:12

sana katılıyorum konu eksikliği ve tecrübesizlik. söylediğim gibi konu sonlarındaki testleri çözüyorum bende ve her seferinde yeni konuya çalışırken eski konu testlerinide çözüyorum, ayrıca şuda bir tecrübe sanırım. Günlük 8 saat aynı ders çalışmak insanda ne çalışma hevesi koyuyor nede verim elde edebiliyosun, onun yerine farklı farklı dersleri mesela 3 ders 2 şer saat çalışmak daha verimli gibi sanki.

hilalcik, 11 yıl önce

bende oyleydım suan bıraz duzeldı

ben erken basladım calısmaya suan ıcın cok soru cozmeye onem vermıyorum konu calısmasına onem verıyorum mesela bır konuyu bıtıreyım de hemen soru cozmeye geceyım dıye acele etmıyorum cunku tarıh soruları ozellıkle cok ayrıntı soruluyor dulkadıroglu beylıgıne kadar soruyolar

yanlıs cıkması bence konuyu tam anlamamaktan ılerı gelıyor ben gerekırse bır konuya 3 4 gun calısıyorum ondan sonra soru cozumune gecıyorum zaten zaman alan kısım konu calısması butun konular bıttıkten sonra hızlanıcam ınsallah sadece soru cozumu olunca daha hızlı ılerleyebılırım dıy dusunuyorum

erend
Şube Müdürü
05 Ağustos 2013 20:01

:D Bu da güzelmiş...

Aslında kamuda da çalışma arkadaşlarınız ve amiriniz size hayatı dar edebilir ama özele göre yine de tercih edilir, hiç olmazsa işten çıkma derdi yok, en fazla sürülürsün ama aç kalmazsın :)

:) Sürülürsek biz de sürülenler başlığı açıp dertleşiriz yine, ne olacak yani, aç değiliz açıkta değiliz, net sağolsun, atanalım yeter ki :D

hzlvehzl, 11 yıl önce

özel sektörün igrencligini gören arkadaşlar rahatça ders çalışma konusunda motive olabilirler:)

Toplam 8214 mesaj
«240241242243244245246247248249250251»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi