Editörler : Pangaea

Yasaklı
19 Mayıs 2007 15:59

Ösym Portal'dan Yeni Şifre Edinme ve Yapılacak Diğer İşlemler. (Resimli Anlatım)

Başvuru işlemlerinde yaşanan karmaşa ve ilgili sorulara cevap verebilmek amacıyla bu tip bir başlık açma gereği duydum. -Temelde basit bir işleyişe sahip olmasına karşın, durumun aşinası olmayan bazı arkadaşlar zorlandıklarını dile getirmektedirler-

İsterseniz durumu aşama aşama anlatayım

Öncelikle " http://portal.osym.gov.tr/default.aspx " adresinden osym portal sayfasını açmanız gerekmektedir.

Şifresini bilen adaylar sayfanın sağ üst köşesindeki, giriş panelinden oturum açabiliriler. Şifresini hatırlamayan adayların işe "şifre hatırlatma" köprüsünü tıklamaları gerekmektedir.

Açılacak panelde size:

" 2a. Doğrulanmış e-posta adresim yoksa yeni şifre alabilmek için Form 2a' yı kullanarak T.C. Kimlik Numaram (KKTC Uyruklu, Yabancı uyruklu ve uyruksuz adaylar için Numara Edinme sayfasından alınan numara), Baba ve Anne adım, Doğum tarihim, doğum yeri bilgim , nüfusa kayıtlı olduğum il ve ilçe bilgilerim gerekir. Bu bilgileri doğru girdiğim taktirde yeni geçici şifrem üretilecektir.

ve

2b. Doğrulanmış e-posta adresim varsa yeni şifre alabilmek için Form 2b.'yi kullanarak T.C. Kimlik Numaram (KKTC Uyruklu, Yabancı uyruklu ve uyruksuz adaylar için Numara Edinme sayfasından alınan numara) ve e-posta adresim gerekir. Bu bilgileri doğru girdiğim taktirde sistem e-posta adresime onay postası atacaktır. Bu postadaki yönergeyi onayladığımda geçici şifrem üretilecektir. "
olmak üzere size iki ayrı şifre hatırlatma seçeneği sunulmaktadır.

Form 2a' yı seçtiğiniz taktirde:

TC kimlik numaranızı yazıp, "devam" seçeneğine tıklamak ve ardından açılacak panelde;

gerekli yerleri doldurup "devam" seçeneğini tıklamak suretiyle aşağıdaki resimde  gösterildiği gibi kendinize yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

Form 2b' yı seçtiğiniz taktirde:

Bu seçenekte ise  TC kimlik numaranızı ve e-posta adresinizi  girip, "şifremi Yenile" butonunu kullanarak, mail adresinize aşağıdaki resimdeki gibi bir aktivasyon maili gönderebilir ve bu maildeki aktivasyon köprüsünü kullanarak kendinize yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

Oluşturacağımız şifreyi kullanarak oturum açtığımızda karşımıza şifre değiştirme sayfası çıkacaktır bu sayfada ki panelden geçici şifrenizi aklınızda daha iyi kalacak bir şifreyle değiştirebilirsiniz.

"Şifremi Değiştir" butonuna tıkladığınızda karşınıza Kpss Ana Sayfa çıkacaktır. Bu sayfada:

"2006 KPSS/1 sınavına Lisans düzeyinde başvurduysanız eski aday olarak kayıt işlemlerinizi ÖSYM Portal Sistemi'ni kullanarak yapabilirsiniz.

Başvuru kaydı işlemleriniz için "Adres İşlemlerim" ve "Sınava İlişkin Bilgiler" sayfalarını kullanmalısınız. Başvuru kaydınız tamamlandığında "Aday Bilgilerim" sayfasından bilgilerinizi görebilir ve bu bilgilerin dökümünü alabilirsiniz.

Başvuru kaydınızı gerçekleştirmek için aşağıdaki işlemleri adım adım takip ediniz.

1. Adres Bilgilerim bölümünde görüntülenen adres bilgilerinizi kontrol ediniz, düzeltmelerinizi yapıp Güncelle düğmesine basınız.

• Adres bilgilerinizde değişiklik yoksa bu bölümde işlem yapmanıza gerek yoktur.

2. Sınava İlişkin Bilgiler bölümünde görüntülenen bilgilerinizi kontrol ediniz, düzeltmelerinizi ve eklemelerinizi yapınız. Kayıt işleminizi tamamlamak için Başvuru İşlemini Tamamla düğmesine basınız.

3. "Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir. Aday başvuru bilgilerinizi görmek ve döküm almak için tıklayınız." mesajı görüntülendiğinde kaydınız sorunsuz gerçekleştirilmiştir.

4. Mesajdaki tıklayınız bağlantısına ya da Aday Bilgilerim bağlantısına tıklayarak başvuru bilgilerinizi görebilir ve bu bilgilerin dökümünü alabilirsiniz.

Notlar:

• Başvuru İşlemini Tamamla düğmesine basarak kaydınızı yaptığınızda, sınav yeri tercihleriniz haricindeki bilgilerinizi değiştiremeyeceksiniz. Lütfen verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olarak işlemlerinizi gerçekleştiriniz.

• Kayıt işleminden sonra Adres Bilgilerim sayfasını kullanarak adres bilgilerinizi, Sınava İlişkin Bilgiler sayfasını kullanarak sınav yeri tercihlerinizi ÖSYM'nin belirlediği bir tarihe kadar değiştirebilirsiniz.

• Adres Bilgileri ve Sınava İlişkin Bilgiler bölümlerine girdiğinizde, banka ödemesi yapmanız gerektiği ile ilgili bir uyarı alıyorsanız, sınav ücretini yatırmanızın üzerinden en az iki gün geçtiğinden emin olunuz. Banka ödemelerinin sisteme yansıması, ödemeyi takiben ilk 48 saat içinde olacaktır.

Yeni adaylar için

2006 KPSS/1'e başvurmadıysanız işlemleriniz internette açıklanan listede yer alan Başvuru Merkezlerinden (ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri, ÖSYM Büroları ve belirli ortaöğretim kurumları) yapılacaktır.

Kayıt işlemlerinizi Başvuru Merkezi'nde yaptırdıktan sonra Adres Bilgilerim sayfasını kullanarak adres bilgilerinizi, Sınava İlişkin Bilgiler sayfasını kullanarak sınav yeri tercihlerinizi ÖSYM'nin belirlediği bir tarihe kadar değiştirebilirsiniz." açıklamaları bulunmaktadır.

Bu açıklamalar da sunulan bilgiler ışığında, aşağıda resmini gördüğünüz, sayfanın sol köşesindeki paneli kullanarak gerekli güncellemeleri ve bilgi değişikliklerini yapabilirsiniz.

Umarım açıklamalar sorularınıza cevap olmuştur. Hepinize başarılar dilerim.

Not: Konuyla ilgili sorularınızı özel mesajla bana iletmek yerine buradan sorabilirsiniz.

oz-r
Memur
19 Mayıs 2007 16:03

Böyle bir başlık açmanız isabet olmuş gerçekten. Son birkaç gündür şifre almayla ilgili sıkıntı yaşayan birçok arkadaş vardı.

xirmizi
Genel Müdür
19 Mayıs 2007 16:14

ivrençççç bir espri yapayım.. daha ösym denn şifre alamıyoruzz bir de ************************* çalışıyoruz.

E l b r u z
Yasaklı
19 Mayıs 2007 16:49

Hocam bunun bir espiri olduğunu bilmek inanın çok rahatlatıcı. Hadi bu sözleri espiri olduğunu vurgulamaksızın sarfetmiş olsaydınız.

"Kardeşim kpss sınavı ile şifre değiştirmenin ne alakası var.","Ben anlamam bilgisayardan milgisayardan, ben bir msn de yazışmasını bilirim, birde internetten gazete okumasını." yada "Ben köyde öğretmenlik yapıyorum, bilgisayarım yok, dolayısıyla devamlı bir internet kullanıcısıda değilim. Bir günlüğüne okulu muhtara emanet edip şehre indim vs" gibi cevaplar almanız kaçınılmazdı sanırım. :)

E l b r u z
Yasaklı
19 Mayıs 2007 17:13

ES. Hocam,

Hiç kimsenin kahrı yok üzerimde. Benim tek problemim anlaşılamamak.

Sizede Teşekkürler...

RadikaLLL
Yasaklı
19 Mayıs 2007 17:29

İyigünler... Ben parayı Perşembe günü yatırdım. Biraz önce siteye girdim ve üstte ''Aktif KPSS sınavına kaydınız henüz yapılmadı'' yazısı çıkıyor. Bilgilerimi değiştirme durumum var ama bu kez de ''bilgileri güncelleyiniz'' linki çıkmıyor

''Biliglerimi güncelle'' nin çıkması için yatırdığım paranın bilgisinin mutlaka siteye geçmiş olması mı gerekiyor?

Teşekür ederim...

oz-r
Memur
19 Mayıs 2007 17:34

Hocam bilgilerinizi değiştirebiliyorsanız ve sınava ilişkin bilgiler kısmında alt tarafta yatırdığınız miktarı görebiliyorsanız sistem açılmış demektir.

E l b r u z
Yasaklı
19 Mayıs 2007 17:40

Gerekli süre (48 saat) dolduktan sonra ödeme bilgileriniz portala işlenecektir. (bir ihtmal, bu pazartesiye sarkabilir) Ardından istediğiniz değişiklikleri ve güncellemeleri yapabilirsiniz.

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
19 Mayıs 2007 17:43

Hangi sayfanın çıktısını alıyoruz?

fenfun
Şef
19 Mayıs 2007 17:47

ben dün kaydımı yaptım.kaydınız başarıyla olmuştur dedi.ama şimdi açtığımda haal sayfam açılıyo.hiçbir bilgi aktif değil ama.kaydım olmuşmu şimdi.bi yanlışlık yok dimi.

E l b r u z
Yasaklı
19 Mayıs 2007 17:48

Aday Bilgilerim  sayfasının çıktısını almanız yeterli.

fenfun
Şef
19 Mayıs 2007 17:49

değişikilik yapamıyorum.ama sayfam açılıyo.kaydım olmuştur dimi.çıktı almaz zorundamıyız birde.

E l b r u z
Yasaklı
19 Mayıs 2007 17:54

Çıktı almanız çok gerekli değil ama elinizde bulunması daha iyi olur.

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
19 Mayıs 2007 17:56

Ya çıktı aldım , çıktı sorunlu çıkıyor. Bilgiler bazılarının yarısı silik, yani A4 kağıdına sığmıyor.

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
19 Mayıs 2007 17:59

''BAŞVURU İŞLEMLERİNİZ BAŞARIYLA TAMAMLANMIŞTIR'' dedi.

Çıktı sorunlu çıktı ama ben yine de çıktı aldım.

Bilgilerimin de hepsi doğru.

aRTIK BİR SORUN ÇIKMAZ DEĞİL Mİ?

Çünkü ''BAŞVURU İŞLEMLERİNİZ BAŞARIYLA TAMAMLANMIŞTIR'' dedi... Son sorumdu bu.. Buna da cevap lütfen tamam:)

E l b r u z
Yasaklı
19 Mayıs 2007 17:59

Hocam, kalan kısmı ikinci bir kağıda yazdırın. Problem olacağını düşünmüyorum.

19 Mayıs 2007 18:20

mezuniyet tarihimi yanlış girmişim ne yapacağım :((

E l b r u z
Yasaklı
19 Mayıs 2007 18:29

Doğru tarihi girip, yeni bir güncelleme yapabilirsiniz.

ebrulican
Aday Memur
19 Mayıs 2007 19:09

arkadaşlar meraba benim sıkıntım şifre alamamak değil :)

"bilgileriniz uymamaktadır" yazısı çıkıyor tüm bilgilerimi kontrol ettim.şifre vermiyor. şifre alabilmek için 2gün bekliyecekmiyim.

ebrulican
Aday Memur
19 Mayıs 2007 19:12

vee form almadım.gerek yok diye düşünüyorum. bilmiyorum yanlışmı? parayı yatırdım ama 2gün geçmedi henüz yardım ederseniz sevinirim

badmat
Memur
19 Mayıs 2007 19:55

kaydımı yaptırdıktan sonra hemen çıktı alamayacağım..bir kaç gün sonra alabilirim değil mi??

Toplam 41 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi