Editörler : crops35
04 Şubat 2016 11:44

Yeni 657 Engelli Memur Talebleri

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN?ın 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişmesi gerektiğini açıklaması üzerine son dönemde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda reform yapılacağı haberlerine her gün yenileri ekleniyor.

Her ne kadar 64. Hükümet tarafından 2016 yılı Eylem Planında yer almasa da, 2016'da 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda önemli reformlar yapılacak.

ENGELLİLER 657?den NELER BEKLİYOR?

Peki 657 Devlet Memurları Kanundan engelli memurlar neler bekliyor.

Bizde engellilersitesi.com olarak engelli memurların 657?den beklentilerini sayfalarımıza taşımak istedik.

İşte engelli memurların 657 Sayılı Devlet Memurlarından beklentilerinin bazıları:

Engelli devlet memuru 15 yıl dolduğunda emekli olma hakkına sahiptir. Ancak bu hak verilirken kaçırılan noktalar bulunmaktadır.

1. %40 engelli ile %100 engele sahip iki engelli memur aynı görülmüş ve her ikisine de 15 yıl denilmiştir. Oysaki %100 engelli bir insanın çalışma şartları ile %40 engelli bir insanın şartları aynı değildir. Bu noktada dezavantajı yüksek olan gruptan diğer gruba doğru kademeli bir sistem düzenlemesine gidilebilir.

1.Engel Grubu ( %80-100 ) : 11 yıl

2.Engel Grubu (%60-80 ) : 13 yıl

3.Engel Grubu (%40-60 ) : 15 yıl

2- Devlet memurlarında her yılda bir kademe, üç yılda bir derece uygulaması vardır. Her kademe, her derece hem maaşınızı hem kariyer basamaklarında avantajlar sağlar. Ancak emekliliği 15 yıl olarak belirlenen bir engelliye, farklı bir uygulama yapılmamakta. Oysaki doğuda görev yapan bir öğretmenin doğu şartlarının ağırlığı nedeniyle 2 yılda bir derece alması sağlanmıştır. Buradan yola çıkarak şu öneriyi dile getiriyoruz ;

*Engelli devlet memurlarına, her yıl 1 kademe, iki yılda 1 derece uygulamasına gidilmeli.

3- Devlet memurları ilk 10 yıl, 20 gün süre yıllık izne sahiptir. 10 yıl dan sonra 30 gün yıllık izne tabidir. Normal devlet memurunun emekliliğe oranla ilk 10 yılı, toplam sürenin içerisinde yarı bile değildir. Engelli devlet memuru 15 yıl içinde 10 yıl, toplam sürenin 3/2 sini kapsamaktadır. Önerimiz şudur;

*Engelli devlet memurunun yıllık izni 5 yıla kadar 20 gün, 5 yıl sonrası 30 gün olmalıdır.

4- Asgari Geçim İndirimi uygulaması başlamadan evvel engelli devlet memuru ile normal memur arasında maaş farkı söz konusuydu. AGİ Uygulaması sonrası engelli devlet memuru ile normal memur arasında bir fark kalmamıştır. Engelli memur ile normal memur arasında bu farkın tekrar iade edilmesi gerekmektedir. Önerimiz şudur :

*Engelli devlet memuruna 100 TL ek ücret ödenmelidir.

5 - Engelli statüde kamu ya girenler devlet memurlarının gelir vergisinden "ENGELLERi ORANINDA MUAF TUTULMASI" bu husus bu gün yürürlükte olan vergi indirimi uygulaması ile karıştırılmasın lütfen"

6 - Engelli statüde devlet memuru olarak çalışanların günlük mesai sisteminin amirin insiyatifine bırakılmadan belirlenerek günlük 7 saat olarak düzenlenmesi,

7-Engeli Memurun emeklilik te emekli maaş bağlanma oranın yüzde 85 olması

8-Emekliliği Hak Eden engelli memeurun 25 yıl çalışmış sayılarak emekli olmasından dolayı 25 yıllık tazminat alması

"Bu husus özelikle büyük şehirlerdeki trafik sorunu dikkate alınarak konulmuştur"

Siz de konu ile ilgili haberimizin yorum kısımlarında belirteceğiniz ya da iletişim adreslerimize göndereceğiniz görüşlerinizle ve mesajlarınızla kamuoyu oluşturmak adına bu konuya katkıda bulunabilir sesinizi duyurabilirsiniz.

ulaşdemr
Şef
04 Şubat 2016 23:04

bu hakların hepsi verilse bile memurların iş garantisi kalkacak deniyor. memurun iş garantisi kalkarsa hangi parti iktidara geçerse memurluk taşeron işçilik gibi olur. iş güvencesi olsun öncelikle

grcnckr
Şef
05 Şubat 2016 08:51

iş garantisi kalmakmaz tüm sendikaların ortak noktası bu ama bazı kanunlarla suça bulaşmış memurlar için bi düzenleme olacak sen kendi halinde dürüst çalıştıktan sonra sıkıntı olmaz

yaretmem
Aday Memur
05 Ocak 2017 09:55

sayın grcnkr arkadaş bende engelli memurların beklentilerini bimere yazdım... sizin sayfaya yazdığınız yazıyıda yollayayımmı ??? bimere

club_life
Müsteşar Yardımcısı
05 Ocak 2017 20:32

*engelli memura brüt maaşının tamamı ödenmeli,

*yıllık izin 30 gün olmalı,

*muvafakat alınmadan evine en yakın kurumda görev alacak şekilde kadroda düzenleme yapılmalı

* aile bakanlığınca 2-3 yılda bir denetlenerek iş yeri hakkında sıkıntısı varsa sorunların düzeltilmesi için destek olunmalı

benim düşüncelerim bunlar....

yaretmem
Aday Memur
06 Ocak 2017 08:52

arkadaşlar artık bekleme zamanı değil bişeyler yapalım herkes üye olduğu sendikaya ve bimere gerekli yerlere yazalım ...bizim sorunumuzu bizden başkası anlamaz... en azından bu yıl sonu torba kanununda çıkar uğraşırsak tabiii.... hayırlısı

uyeadinizz
Aday Memur
06 Ocak 2017 15:51

kardeşim. güzel düşüncen çalışman için teşekkürler. dediklerine katılıyorum.

ne yapmamız lazım burdaki hakları elde edebilmemiz için ?

yaretmem
Aday Memur
09 Ocak 2017 12:20

arkadaşlar üye olduğunuz sendikaya yazın hatta tel. açın. bimere yazın... ben sendikaya, bimere yazdım. şimdi aile sosyal bakanlığı engelli hizmetleri genel müdürlüğüne yazacam... meil atacam.

bişeyler yapmadan olmaz ... biz demesek kimse anlamaz .kolay gelsin herkese

uyeadinizz
Aday Memur
11 Ocak 2017 01:53

.

merwe48
Kapalı
20 Ocak 2017 14:19

yalnız bu saydığınız maddeler biraz olanaksız gibi gözüküyor onlara göre biz memur olduğumuza şükredelim ülkenin durumu anayasa süreç değişiyor o yuzden bu maddeleri bulmuşta bunuyor derler benden söylemesi

club_life, 7 yıl önce

*engelli memura brüt maaşının tamamı ödenmeli,

*yıllık izin 30 gün olmalı,

*muvafakat alınmadan evine en yakın kurumda görev alacak şekilde kadroda düzenleme yapılmalı

* aile bakanlığınca 2-3 yılda bir denetlenerek iş yeri hakkında sıkıntısı varsa sorunların düzeltilmesi için destek olunmalı

benim düşüncelerim bunlar....

yaretmem
Aday Memur
23 Ocak 2017 08:28

hakkını ne olursa olsun arayacaksın...zor olsa bile.

Ozsev5860
Şube Müdürü
23 Ocak 2017 11:33

Bende bu maddelerin gerceklesmesi icin elimden geleni yapmaya hazirim

aksoyy05
Memur
23 Ocak 2017 17:03

yukarıda belirtilen hususlar gayet makul ve yerinde hususlar bunların resmi olarak çalışma bakanlığına sendika, bimer ve cimer aracılığı ile ulaşması hususunda gayret etmek lazım

yaretmem
Aday Memur
24 Ocak 2017 08:44

aynen de öyle aksoyy05 arkadaşım...el birliği ile yapmamız lazım. sesimizi duyuralım.

radikal52
Daire Başkanı
26 Ocak 2017 11:47

10 GÜN EK MAZERET İZNİ İSTİYORUM TÜM ENGELLİLER ADINA

aksoyy05
Memur
02 Şubat 2017 09:27

bu konunun alt sıralarda kaybolmaması gerekir yıl içerisinde nekadar geniş kitlelere yayılırsa o kkadar gündem olur ben bimere ve memur sene yolladım cimerde bir sıkıntı var onada yolluyorum her kes bir şey yapsa çok şey yapılmış olur.

muhendis1986
Genel Müdür
02 Şubat 2017 09:28

tam destek

aksoyy05
Memur
02 Şubat 2017 09:39

evet cimere yolladık

yaretmem
Aday Memur
02 Şubat 2017 09:49

aynen hepbirlikte uğraşırsak olur.allahın izniyle