Editörler : F16 Gökçen
05 Eylül 2013 22:30

2013-ALES Sonbahar Dönemi

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (Sonbahar Dönemi)

• Başvuru Tarihleri         : 11.09.2013 / 20.09.2013

• Sınav Başvuru Yerleri : ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri, Üniversite Rektörlükleri, PTT İş Yerleri, www.osym.gov.tr

• Sınav Tarihi                  : 17.11.2013

Memurlar.Net olarak sınava girecek tüm adaylara başarılar dileriz.

ferdakanat
Aday Memur
06 Eylül 2013 15:44

hocam ben sözelciyim nasıl hazırlanmam gerekiyor?

fornarina
Şef
08 Eylül 2013 22:53

aynen bende.bilen biri varsa yazabilir mi?

Linaagrin
Kapalı
09 Eylül 2013 23:39

sosyal hizmet okuorum seneye mezun oluyorum inş. bu yıl ales puanımı alsam seneye geçerli olur mu

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
10 Eylül 2013 08:25

http://forum.memurlar.net/konu/1798420/

Dilerseniz, bu ve benzeri sayfalara bir göz atın...

Kolaylıklar...

boncili
Müsteşar Yardımcısı
11 Eylül 2013 10:51

bankaya ne kadar yatırıyoruzz ??

hly-ing
Memur
11 Eylül 2013 12:54

giriş amacı diye bir şey gördüm kılavuzda hem formasyon için hem okutmanlık için kullanmak istiyorum

r.diyojen
Genel Müdür
11 Eylül 2013 13:47

o seçeneği ben diğeri diye işaretledim, acaba istatistik içinmi koymuşlar yoksa sınava yönelik önemli birşeymi.. Belki hem yükseklisans yapıp hem de akademik personel olmak için uğraşacağım. Olamazmı yani.

hly-ing, 11 yıl önce

giriş amacı diye bir şey gördüm kılavuzda hem formasyon için hem okutmanlık için kullanmak istiyorum

hly-ing
Memur
11 Eylül 2013 14:06

ben henüz ücret yatırmadığım için seçenekleri görmedim ama bana da mantıksız geldi tek bir yerle sınırlandırılmamalı

r.diyojen, 11 yıl önce

o seçeneği ben diğeri diye işaretledim, acaba istatistik içinmi koymuşlar yoksa sınava yönelik önemli birşeymi.. Belki hem yükseklisans yapıp hem de akademik personel olmak için uğraşacağım. Olamazmı yani.

T Han
Aday Memur
12 Eylül 2013 21:27

istatistik içindir o arkadaşlar

r.diyojen, 11 yıl önce

sınıf254
Memur
13 Eylül 2013 12:18

hem yüksek lisans yapıp hem akademik personel olarak çalışmak zor mu acaba? ne yapmamız gerekir...

r.diyojen, 11 yıl önce

netaraf
Aday Memur
13 Eylül 2013 17:39

PTT den başvurumuzu nasıl yapıcaz fotoğraf çekilcek ayrıca PTT ye parada yatırabiliyoruz galiba bilgisi olan var mı?

hly-ing
Memur
13 Eylül 2013 17:57

ben pttden yds başvurusu yapmıştım orada görevli bir bayan vardı o yaptı işlemi foto da çekti ama parayı bankaya yatırıcaksın dediler oradan almadılar

netaraf, 11 yıl önce

PTT den başvurumuzu nasıl yapıcaz fotoğraf çekilcek ayrıca PTT ye parada yatırabiliyoruz galiba bilgisi olan var mı?

13 Eylül 2013 22:25

78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur.

Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenler de ALES'e girmek zorundadırlar. Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora öğrencilerinden ALES'e girmiş olma koşulu aranmaz, ALES sonuçları değerlendirmeye tabi tutulmaz.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacaktır. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur.

Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler. ALES'e yabancı uyruklular da girebilecektir.

Sık Sorulan Sorular

Nereye ve ne kadar ücret yatıracağım?

Sınav Ücreti 50 TL'dir. T.C. Ziraat Bankası, Vakıfbank, T. Halk Bankası, Akbank, Denizbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, TEB, Tüm PTT Şubelerine veya buradan kredi kartınız ile yatırabilirsiniz.

NOT: Sınav ücretini bankaya yatırmak, Başvuru Merkezinden yeniden şifre edinmek vb. işlemleri yapmak başvuru için yeterli değildir. Ücret yatırıldıktan sonra, başvurunun kılavuzda belirtildiği şekilde tamamlanması gerekmektedir. Başvuru Kayıt Bilgilerinin dökümü mutlaka edinilmelidir.

Başvurular nasıl yapılacak?

2011, 2012 veya 2013 yıllarında ÖSYM’nin yapmış olduğu sınav uygulaması gerçekleşen herhangi bir sınava başvuru merkezi aracılığıyla başvurmuş olan adaylar, 2013-ALES Sonbahar Dönemi başvurularını isterlerse bireysel olarak İnternet aracılığıyla, isterlerse diledikleri bir başvuru merkezine başvurarak yapabilirler.

2011, 2012 veya 2013 yıllarında ÖSYM’nin yapmış olduğu sınav uygulaması gerçekleşen herhangi bir sınava başvuru merkezi aracılığıyla başvurmamış adaylar, 2013-ALES Sonbahar Dönemi başvurularını başvuru merkezleri aracılığıyla yapacaklardır

İlk defa başvuruyorum, internet üzerindende başvurumu yapabilir miyim?

Hayır internet üzerinden yapamazsınız, başvuru merkezinden yapmanız gerekir. Buradan başvuru merkezlerine bakabilirsiniz. Başvuru merkezine gitmeden önce başvuru formunu doldurmanız yararınıza olacaktır.

Daha önceden ALES'e (veya başka bir ÖSYM sınavına) başvurdum, internet üzerinden başvurumu yapabilir miyim?

Eğer ÖSYM'nin son iki yılda yaptığı bir sınava başvuru merkezlerinden başvurmuşsanız yapabilirsiniz. Aksi hâlde Başvuru Merkezlerine gitmeniz gerekiyor. Başvuru merkezine gitmeden önce başvuru formunu doldurmanız yararınıza olacaktır.

Başvuru yaparken sınava giriş amacım soruluyor, hangi seçeneği işaretlemeliyim?

Bu soru bir anket sorusudur, istediğinizi işaretleyebilirsiniz.

ALES'in geçerlilik süresi nedir?

ALES; yapıldığı tarih itibari ile 3 yıl geçerlidir.

ALES yılda kaç kez yapılmaktadır?

Sınav; yılda iki kez, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılır.

ALES'te aldığımı en son puan mı yoksa en yükseği mi geçerlidir?

Geçerlilik süresi içindeki en yüksek puanınızı kullanabilirsiniz. Son alınan puanı kullanmak gibi bir zorunluluk yoktur.

ALES'in süresi ne kadardır?

Toplam 180 dk. süreniz vardır.

ALES'in kapsamı nedir?

Sayısa-1 ve Sayısal-2 Testleri adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Sayısal-2 Testindeki soruların, Sayısal-1 Testindeki sorulara göre daha ileri düzey sorular olması planlanmaktadır. Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri ise, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.Her bir testteki sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

Sözel mezunuyum, hangi testleri çözeceğim?

Sözel-1, Sözel-2 ve Sayısal-1 testlerini çözeceksiniz. Sayısal-2 testi size hiçbir puan getirmez.

Sayısal mezunuyum, hangi testleri çözeceğim?

Sayısal-1, Sayısal-2 ve Sözel-1 testlerini çözeceksiniz. Sözel-2 testi size hiçbir puan getirmez.

Eşit Ağırlık mezunuyum, hangi testleri çözeceğim?

Sayısal-1, Sayısal-2 ve Sözel-1 testlerini çözeceksiniz. Sözel-2 testi size hiçbir puan getirmez.

Toplam kaç soru çözeceğim?

Alanınıza göre olan 150 soruyu çözmeniz beklenmektedir, dilerseniz tüm soruları cevaplandırabilirsiniz ama süre yetmeyebilir.

Tezsiz Yüksek Lisans yapacağım, ALES'e girmem gerekiyor mu?

Tezsiz Yüksek Lisans ile ilgili karar Üniversite senatolarına bırakılmıştır ancak bir çok üniversite Tezsiz Yüksek Lisans için ALES puanı istememektedir.

ÖYP'ye başvuracağım, hangi ALES puanımı kullanmam gerekir?

Buradan dataylı bilgi alabilirsiniz.

Pedagojik Formasyon için ALES şart mı?

Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına (Pedagojik Formasyon) öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacaktır. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur.

Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi, Okutman, Uzman olmak istiyorum, ALES'e girmek zorunda mıyım?

Evet; 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda ALES puanı kullanılır ve en az 70 almak başvuru için şarttır.

Sınav başvuru kılavuzuna nasıl ulaşabilirim?

Buradan kılavuza ulaşabilirsiniz.

Memurlar.Net olarak başvuru yapacak tüm adaylara kolaylıklar dileriz.

sınıf254
Memur
15 Eylül 2013 21:27

Sayın editör sınıf öğretmenliği mezunuyum özel eğitimden yüksek lisansa başvurup öyp kadrolarına başvurabilir miyim?

ozkanfurkan
Kapalı
16 Eylül 2013 10:22

Arkadaşlar benim ikametgahım İstanbul; fakat okulum başka bir şehirde ve Ales tam vize sınavlarımın ortasında yani sınav merkezi olarak ikametgahım dışında bir şehir seçmek istiyorum ama kılavuzda seçemessiniz diyor. Seçen var mı acaba? Boşuna 50 TL yatırmayalım.

tiyatora
Aday Memur
16 Eylül 2013 11:51

formasyon için ales başvurusu yapanlar, başvuru sayfasındaki "Sınava giriş amacı"na ne yazdılar. Lisansüstü eğitim mi yazıyoruz yoksa diğer şıkkınımı işaretliyoruz.

Editör cevap alabilirmiyim? başvurumu tamamlayamadım da henüz

hly-ing
Memur
16 Eylül 2013 19:44

diğer

tiyatora, 11 yıl önce

formasyon için ales başvurusu yapanlar, başvuru sayfasındaki "Sınava giriş amacı"na ne yazdılar. Lisansüstü eğitim mi yazıyoruz yoksa diğer şıkkınımı işaretliyoruz.

Editör cevap alabilirmiyim? başvurumu tamamlayamadım da henüz

Le.THe
Aday Memur
17 Eylül 2013 14:37

Arkadaşlar gülmeyim bana ama bir yanlışlık yaptım bugün...

Hastaneye gitmiştim, gelirken PTT'yi görünce sınav ücretini yatırayım bari, dedim.

Ücreti verdim ve görevli bana, internetten bireysel mi başvuracaksın, diye sorduğunda "evet" demiştim.

Eskisi gibi, ücreti yatırıp, ÖSYM merkezlerinden veya okullardan birinde bu işlemi yapabileceğimi sanıyordum.

Meğerse, PTT'den olacakmış giriş, internetten yapamıyorum, çünkü en son 2010 KPSS'ye girmiştim...

O yorgunlukla tekrar gidemedim de sormaya.

Ne olacak şimdi, PTT'ye gitsem giriş yaparlar mı acaba, bir sorun olur mu sizce :(

integralinci
Aday Memur
22 Eylül 2013 15:18

Benzer bir durumla ben de karşı karşıyayım maalesef. 2011de ilk defa girmiştim Ales'e,cuma günü ücreti yatırdım ama Aday işlemleri sisteminden ( ais) başvuruyu tamamlayamadım daha doğrusu iş yoğunluğundan dolayı unuttum :( sistemde şuan başvurunuz bulunmamaktadır diyor :( bunun bir hal çaresi var mıdır arkadaşlar ? Bilenler ya da daha önce böyle birşey yaşayıp çözüm bulanlardan yardım istiyorum :(

Le.THe, 11 yıl önce

Arkadaşlar gülmeyim bana ama bir yanlışlık yaptım bugün...

Hastaneye gitmiştim, gelirken PTT'yi görünce sınav ücretini yatırayım bari, dedim.

Ücreti verdim ve görevli bana, internetten bireysel mi başvuracaksın, diye sorduğunda "evet" demiştim.

Eskisi gibi, ücreti yatırıp, ÖSYM merkezlerinden veya okullardan birinde bu işlemi yapabileceğimi sanıyordum.

Meğerse, PTT'den olacakmış giriş, internetten yapamıyorum, çünkü en son 2010 KPSS'ye girmiştim...

O yorgunlukla tekrar gidemedim de sormaya.

Ne olacak şimdi, PTT'ye gitsem giriş yaparlar mı acaba, bir sorun olur mu sizce :(

meryemhanne
Aday Memur
22 Eylül 2013 16:20

"Nasıl hazırlanmam gerekiyor" diyen arkadaşlara bir öneri: ben sözel öğrencisiyim ve alese sadece bir kaç deneme çözerek girdim. sınavdan 85 aldım. Önümüzdeki sınav için de sadece hızlı deneme çözümleri yapmayı düşünüyorum. çünkü ales sınavı kpss kitapları çözerek halledilmez. alesteki türkçe bambaşka. matematikte bir sözelciye göre bile kolay çıkan sorular üzerinden belki biraz konu çalışılabilir. ama alesi halletmek çıkmış soruları dakika tutarak çözmekten ibaret. Allah yardımcımız olsun.... 90'lı notlar bizim olsun inş.

Toplam 39 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi