Editörler : F16 Gökçen
18 Kasım 2009 23:01

Yenilenen Lisans Nitelik Kodları İle İlgili Bir Soru...

Arkadaşlar biliyorsunuz geçen haftalarda "Lisans Mezunları İçin Aranan Nitelikler" kılavuzu yenilendi ve örneğin 4503 nitelik kodu çatısı altında aşağıdaki değişiklikler yapıldı.

3237 Kamu Yönetimi

3314 Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

4105 Açıköğretim Kamu Yönetimi

Şimdi, 2009 KPSS A sınavına giren bizler internet başvurusunda öğrenim durumu kısmına "Mezun Olunan / Olunacak Lisans Programı: 3237 - Kamu Yönetimi" olarak yazdık. Yani bölüm kodunu 3237 olarak kodladık.

2009'da ilk kez KPSS lisansa girdiğimizden dolayı fotoğraf çektirmek zorunda olduğumuzdan dolayı başvurumuzu ÖSYM merkezi aracılığıyla yapmıştık. 2010'da fotoğraf çektirmek zorunda kalmayacağımız ve 2009 fotomuzu kullanacağımız dolayısıyla kendi başvurumuzu internetten kendimiz yapacağız.

Eee, şimdi 2010 KPSS'ye girdiğimizde durum ne olacak? İnternet üzerinden 2010 KPSS'ye başvuruda bulunduğumuzda "Mezun Olunan/Olunacak Lisans Programı" kısmına hangi kodu gireceğiz?

Eğer yeni kod olan 4105'i gireceksek önceden girdiğimiz 3237 kodu ile bir tutarsızlık çıkabilir mi? Buda bizi mağdur eder mi?

Biraz karışık gibi gelebilir ama yorumlarınızı esirgemeyiniz.

Saygılar

SevdakaRap
Memur
20 Kasım 2009 18:46

Yardımcı olacak kimse yok mu ya. Çok mu zor bir konudan sordum yoksa derdimi tam mı anlatamadım bilemedim.

Kendimi ifade edemediğimi düşünerek bir defa daha anlatmaya çalışayım.

2009'da AÖF Kamu Yönetimi'nden mezun oldum. 2009 KPSS A'ya girdiğimde "mezun olunan/olunacak alan" bölümüne "Kamu Yönetimi 3237" kodunu yazdım.

Ancak şimdi, "4105 Açıköğretim Kamu Yönetimi" gibisinden bir kod söz konusu.

Şimdi 2010 yılında yapılacak olan KPSS'ye girdiğimizde AÖF Kamu Yöneimi mezunu olarak "mezun olunan/olunacak alan" bölümüne hangi kodu yazacağız.

Veya bu 3237 ile 4105 kodları ayrı ayrı olarak nerelerde kullanılıyor. Birisi başvuruda diğer tercihlerde diye bir ayrım mı var?

Teşekkürler.

strateji11
Daire Başkanı
20 Kasım 2009 23:30

bence korkulacak bir durum yok... bu ayrım yıllardır LES/ALES'te yapılıyor...

strateji11
Daire Başkanı
20 Kasım 2009 23:36

korkulacak bir durum yok diyorum yanlış anlaşılmasın bu ayrımı desteklemiyorum esefle kınıyorum fişleme gibi bir durum bu

ama haklarımız saklıdır hiç bir hakkımızı etkilemez bu örgün kamu yönetiminin girdiği heryere girebiliriz

" diye düşünüyorum" hatam varsa düzeltin arkadaşlar

Rojew
Daire Başkanı
20 Kasım 2009 23:48

Bence bu kod ayrımından sonra AOF ile örgün öğretim arasında hiç bir şekilde benzerlik kalmamaıştır.

Bundan sonraki KPSS alımlarında bütün kurumlar "3237 Kamu Yönetimi" kodu üzerinden alım yapacak ve hiç bir kurum "4105 Açıköğretim Kamu Yönetimi " kodu ile personel almayacaktır.

Bize kalanda senelerce binbir zorlukla almaya çalıştığımız, imzası bile bilgisayar üzerinden nakşedilmiş, diploma diye bir kağıt parçası olacaktır.

Bu kod ayrımından sonra AOF misyonunu tamamlamış ve önü kapanmıştır.

Geçmiş ola bize...

strateji11
Daire Başkanı
21 Kasım 2009 02:12

arkadaşlar meraktan çatladım ve DPBye bilgi edinme başvurusu yaptım :

Geçen haftalarda "Lisans Mezunları İçin Aranan Nitelikler" kılavuzu yenilendi ve 4503 nitelik kodu altında aşağıdaki değişiklikler yapıldı.

4503 Nitelik Kodu altında :

NİTELİK 1 3237 Kamu Yönetimi

NİTELİK 2 4501 Kamu Yönetimi (Açıköğretim)

NİTELİK 3 3314 Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

Ayrımı yapılmıştır.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun 12' nci maddesinin (d) ve (f) fıkraları ile 43' üncü maddesinin (e) fıkrası dayanak olmak üzere ,

06.11.1982 tarihli 17860 sayılı resmi gazede yayımlanarak yürürlüğe giren AÇIK YÜKSEKÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ'NİN 13.Maddesinde "Açıköğretim öğrencileri ile aynı öğretim programına göre örgün öğretim öğrencileri arasında öğrenci hakları bakımından fark bulunmadığı gibi her iki yoldan mezun olanlar etit hak ve yetkilere sahip olurlar."

ifadesi bulunmaktadır.

1) Lisans Mezunları için Aranan Nitelik kodlarının değiştirilmesi ,yukardaki kanun ve yönetmelik yükümleriyle çelişki meydana getirir mi?

2) KPSS-A grubu ve KPSS-B grubu kadrolarına atama yapılırken kurumlar açıköğretim ya da örgün öğretim mezunu ayrımı yapma hakkına sahip olacaklar mı?

Başkanlığınızın bu konudaki görüşlerinin tarafıma bildirilmesini arz ederim

strateji11
Daire Başkanı
21 Kasım 2009 02:17

bakalım artık 15 gün içinde cevaplamak zorundalar...hadi hayırlısı

SevdakaRap
Memur
22 Kasım 2009 19:15

strateji11,

sayın arkadaşım hayırlı haberlerini merakla bekliyoruz.

Saygılar.

sinsilaz
Şube Müdürü
22 Kasım 2009 20:09

arkadaşlar haber beklemeyin sizde yazın dpb ye ne kadar mail atarsak okadar iyi olur duyarlı olalım hepimizin sıkıntısı bu.

sswed
Aday Memur
02 Aralık 2009 15:25

Ben Dpb bu ayrımı hangi kanuna dayandırıp yaptığını sordum bilgi edinme kanunu çerçevesinde , umarım bi yanıt gelir . Çünkü kanun eşit diyor . Bide bu ayrım olacaksa niye aöf etkileniyo hepsine ayrım yapsınlar . vakıf , devlet, özel, yurtdışı diye hatta teknik üniversite normal üniversite diye bile ayrım yapsınlar .

02 Aralık 2009 17:01

Dpb'ye mail gönderdim bende.Cevap kısa zamanda gelir umarım.

sswed
Aday Memur
11 Aralık 2009 22:43

gelen cevap :

Açık öğretim ve örgün öğretim bölümleri aynı "nitelik kodunda" toplanmış olup, bir ayrım yapılmamıştır. Kadrolara başvuru şartları arasında da bölümler değil, sadece nitelik kodları yer almaktadır.

Bilgilerinizi rica ederim.

Devlet Personel Başkanlığı

Bilgi Edinme Birimi

tuğtur
Memur
08 Mayıs 2010 14:49

Merhaba Arkadaşlar.

Bu niteliğe bağlı bölüm kodlarında değişikliğe gidilmemişmiydi. 2010 KPSS Başvuru Kılavuzunda bölüm kodlarına baktığım zaman Açıköğretim İşletme veya Açıköğretim Kamu Yönetimi diye bir farklılık gözükmüyor. Örneğin İşletmenin başvuru kodu örgün ve açıköğretim için halen 3226 olarak gözüküyor. Acaba bende mi bi yanlışlık var anlamadım.

face_baby
Kapalı
08 Mayıs 2010 15:06

arklar bende 2010 kılavuzunu inceledim.aöf kamu ynt mezunu olucam inş bu sene ben 3237 koduyla başvuru yapıcam.açıköğretimli bi ibare yok kodda.acaba sadece tek yıl kpss sınavındamı böyle bir ayrım var hani uzmanlikiçin falanya olabilirmi acaba ben bi ayrım göremedim

sswed
Aday Memur
17 Mayıs 2010 18:40

bende bir ayrım göremedim böyle bir uygulama yapacaklardı sanırım ama çok tepki çekince ugulamaya konulmadı . Hem nitelik kodlarını inceledim hem mezun olunan bölümleri böyle bir ayrım yok . ales e girdim geçen ordada böyle bir ayrım yoktu .

sswed
Aday Memur
17 Mayıs 2010 18:45

yapamazlar hem siz içinizi rahat tutun o kadar mezun var bu bi o kadar oy demek . Kimse şu seçimlere 1 yıl kalmış bir dönemde böyle birşey yapmaz . Şahsen böyle bir ayrım yapılırsa ben iktidardaki patiye oy vermeyi düşünüyorum,böyle bir ayrım olursa gider muhalefete veririm :)

imrana
Şef
21 Mayıs 2010 16:07

içime kurt düşürünüz klavuza baktım öyle bi ayrım yok.deli oluyordum az daha başvurumu 3237 den yaptım.

ufuq28
Şube Müdürü
21 Mayıs 2010 16:20

Konuyu açan arkadaş farklı nitelikte kodlar belirtmiş, ayrım nasıl yok anlamadım. Ben işletmeyim fakat konuyu merak ettiğimden dolayı soruyorum. 4105 kodu nerede kullanılıyor peki?

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi