Editörler : Pangaea
26 Kasım 2013 07:06

Sözel Mantık sorularını nasıl çözebiliriz?

Yeni kpss ile başımıza bunu da musallat ettiler.Öyle matematik, türkçe gibi değil ki dakikalarca uğraşıyorsun bir hata ile komple 3-4 soru gidiyor.Çözsen bile insanı bayağı yıpratıyor.Mantık sorularını çözmenin bir yöntemi var mı? Piyasada buna uygun kaynaklar var mı? Ales'te gördüm ki bendeki kitaplarda basit tipleri var.Ösym ise en zorlarını ve en güzellerini seçmiş.Ösym'nin ayarında düzgünce konuyu anlatan örnekli, güzel sorular olan bir kaynak arıyorum.Sınavda böyle 2 tane olsa her biri 3-4 soruluk oluyor zaten yapamazsak batarız.

gofrettt
Daire Başkanı
26 Kasım 2013 07:45

indigo aynı soruları bende soruyorum.ales kitapları hep basit olanalrı soruyor.ama gerçek sınavsda biraz daha karmaşıkoluyor.ben tek ağaç yayınlarının kitabını aldım ama o da yetersiz gerçekten.soruları da basit gibisözel yetenek için yani.ales kitabı alayım dedim.yeni yapılan alese giren arkadaşlar hiçbir yayınevinin sorusu bu kadar zor değildi.piyasadaki kitaplar gereksiz dediler.pğeki nerden hangi kitaptan çalışmamız gerek.yani aleste hiç iyi yapan yokmu sözel mantık sorularını.muhakkak bi kaynak vardır??ama hangisi??ben gereksiz yere almak istemiyorum hala kitap araştırması içindeyim.

gofrettt
Daire Başkanı
26 Kasım 2013 07:48

sözel mantığı iyi olanlar mukakkak bi kitaptan çaılşıyodur.çıkan sorulara genel olarak en yakın kaynak hangisi aCAba??kimi yargıyı hiçalma kimi de iyi diyor.kimileride kitaplar hep eski sadece kapakları değişmiş diyor.o yüzden sorular yeni sisteme göre yetersiz diyolar.sizce duydunuz bi kitap yokmu??

valizsizyolcu
Aday Memur
26 Kasım 2013 15:58

Beyazkalem çek kopar yaprak test almıştım ales için. ordaki sorular haricinde hiçbir soru çözmeden alese girdim ve tüm sözel mantık sorularını doğru çözdüm. Bence illaki konu anlatımlı kitaba lüzum yok, soru çözerek soru tiplerini daha iyi öğrenebilirsiniz. Genelde tablo ile çözülüyor zaten sözel mantık soruları.

Risperdallıkek
Daire Başkanı
26 Kasım 2013 17:02

reklam yapıyo gibi algılamayın lütfen..

hocayı tanımam etmem..

bunu arkadaşım aldı 1 hafta kadar oluyo sanırım.

kendisi memnun. o biraz çalışınca ben alcam kendisinden. dediğine göre (sitedeki videolarada bakın lütfen göreceksiniz ), sorular ağır. vitamin benzeri sorular gibi düşünün...

fiyatı evet yüksek gelebilir ama, tek başına iş görür gibi geldi bana. 2 kişi ortak olup alabilirsiniz. 1 ay sizde kalır 1 ay onda....kuzen, arkadaş falan..

incelemeniz açısından link.

http://isagulec.com/S%C3%B6zel%20Mant%C4%B1k%20Sorular%C4%B1%20ve%20%C3%87%C3%B6z%C3%BCmleri

beng
Aday Memur
26 Kasım 2013 17:16

bende var bu kitap ama henüz bakamadım. iyi olduğuna sevindim ama peki ya sayısal mantık?

Risperdallıkek
Daire Başkanı
26 Kasım 2013 17:41

Arkadaşıma sorarım. adı sanı duyulmamış kitapları daha çok tercih eder, bilmemkim hocanın , x kitabı.. kpss yayını kullanmaz. sayısal için (eğer almışsa bi kitap ) önersini alırım, yazarım.

beng
Aday Memur
26 Kasım 2013 22:23

çok iyi olur. teşekkürler..

Risperdallıkek, 10 yıl önce

Arkadaşıma sorarım. adı sanı duyulmamış kitapları daha çok tercih eder, bilmemkim hocanın , x kitabı.. kpss yayını kullanmaz. sayısal için (eğer almışsa bi kitap ) önersini alırım, yazarım.

27 Kasım 2013 07:42

Hocalarım ALES de yüksek aldım 2 sene evvel 87 bu Sonsseferden 90 aldım. Bunu bence hızlı Okuma kursları kitapları ile cozmeyi deneyin. Gerçekten sandığıniz gibi değil. Uzun paragrafta çoğumuz metni okuduktan sonra soruya geçince metnin bi kısmı uçuyo ben hızlı Okuma kitabı videosu programı vs ile calismanizi tavsiye ederim.

gofrettt
Daire Başkanı
27 Kasım 2013 08:01

ben konu anlatımı kitap sormuyorum zaten.çözümlü soru bankası hangi yayın var acaba??ales en yakın olarak??isa güleçiben duydum çok araştırdımama tek ağaç yayınları daha iyi dediler ben de tekağaç kitabını aldım.ama aklım hala isa güleç hocanın videolarında.onda sadece sözel mantık varmış ve sadece 144 soru varmış acaba değermi??

beng
Aday Memur
05 Aralık 2013 07:32

+

05 Aralık 2013 12:07

Sözel mantik sorularini en fazla kaç dakikada çözmeliyiz.Benim baya zaminimi aliyor meret.Bu işin bir kolay yolu yok mudur?

beng, 10 yıl önce

+

Risperdallıkek
Daire Başkanı
05 Aralık 2013 14:28

ilginç olan kısa yolu olmaması.. yani tablo oluşturup, tabloda yerine koyup verilenleri, olmayanları deneme yanılma yöntemiyle tespit edip, bir de üzerine şıkları yorumlamak, baya zaman alıyor.

vitamin tarzı gelecek yine 2014 kpss de .. tahmin tabi ama , zorlamak için yine benzer soracaklar. 10 dakika artırmak gerek en az. rahatça bakabilinsin.

tabloyu yapınca gerisi daha kolay ama iş tabloda :))))

Hovardameşrep, 10 yıl önce

Sözel mantik sorularini en fazla kaç dakikada çözmeliyiz.Benim baya zaminimi aliyor meret.Bu işin bir kolay yolu yok mudur?

Bab-ı Ali
Aday Memur
05 Aralık 2013 15:00

Gk-Gy kısmının en zorlayıcı ve standart sapması yüksek olan kısımdır sözel mantık.Ben 2013'de öylesine hiç hazırlanamadan girmiştim sınava ve sözel mantık sorularına bakamadım bile ama yine de zaman yetmedi matematik saolsun :D Sözel mantık için size tavsiyem kafanızın en dinamik olduğu yani okuduğunuzu hemen kavrayabileceğiniz bir saat diliminde bu konuda ki soruları çözmeniz.Hem daha kısa sürede soruları çözmüş olursunuz hem de size moral olur.Zaman içinde biraz kendinizi sözel mantık konusunda geliştirince de son aşama farklı kaynaklardan biraz zorlayıcı ve düşündürücü sorular çözmeniz.Bu zorlu yolda herkese başarılar arkadaşlar :D

pasasa
Şube Müdürü
05 Aralık 2013 16:36

ösym direk vitaminden girdi zor olarak başladı bence bu sene mantık sorularını 2013 kadar zor sormayacak + olarak sözel mantık 6-8 arası olacak deniliyor sayısal mantık ve akıl yürütme de 10-12 civarında olacak diye söylenti var. mantık sorularının artması beni sevindiriyor açıkcası oldukça iyi yaptığımı düşünüyorum vitamin tarzı zor ve normal seviyede 20 soruyu 30 dk gibi bir sürede çözebiliyorum ama 2 aydır sürekli soru çözüyorum 2013 te sorulan vitamin sorusunu heralde haftada 1 çözüyorum tekrar :D zor bulduğum soruyu tekrar tekrar çözüyorum zaten piyasadaki tüm sorular birbirinin benzeri bazı soruları sadece cevapları okuyarak tablo oluşturmadan yine çözebilirsiniz yeter ki mantığı kavrayıp ona göre düşünün.

facia777
Genel Müdür
05 Aralık 2013 16:42

su doku faydalı olacaktır.

Risperdallıkek
Daire Başkanı
05 Aralık 2013 18:22

beng,, sayısal anlamda , kitap önerisi sadece ''''şekil yeteneği ''' üzerine oldu

yani kağıt katlama sorularını yapabilmek, ''' şekli kafanda yorumlamakla ''' alakalı.. (zorda kalırsan ösym peçetesi iş görür :) )

ama , sayı dizimi sorusunu , mantığınla çözmelisin.. peçeteyle olmaz :))

banka sınav soruları kitapları olabilir.

sonuç olarak '''şekil kitabı '' iş görür. en azından 2 soru demek.

beng, 10 yıl önce

çok iyi olur. teşekkürler..

murat5320
Şube Müdürü
05 Aralık 2013 19:59

Sonuç olarak hangi kitabı öneriyorsunuz beyler bayanlar...

byrol22
Aday Memur
05 Aralık 2013 20:52

http://kpssindir.kp.funpic.org/konu-sozel-mantik-calisma-sorulari-2014.html

beng
Aday Memur
06 Aralık 2013 01:50

Cok sagol tavsiyeler icin. Ben de pek baska bir sey bulamadim. Artik sekil kitaplariyla digerlerine karisik bakip yapicaz bir seyler.

Risperdallıkek, 10 yıl önce

beng,, sayısal anlamda , kitap önerisi sadece ''''şekil yeteneği ''' üzerine oldu

yani kağıt katlama sorularını yapabilmek, ''' şekli kafanda yorumlamakla ''' alakalı.. (zorda kalırsan ösym peçetesi iş görür :) )

ama , sayı dizimi sorusunu , mantığınla çözmelisin.. peçeteyle olmaz :))

banka sınav soruları kitapları olabilir.

sonuç olarak '''şekil kitabı '' iş görür. en azından 2 soru demek.

beng
Aday Memur
06 Aralık 2013 01:52

Size de tesekkurler. Aslinda bakmak lazim gercekten internete, hic arastirmiyoruz, hemen hazir kitap olsun istiyoruz.

byrol22, 10 yıl önce

http://kpssindir.kp.funpic.org/konu-sozel-mantik-calisma-sorulari-2014.html

Toplam 33 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi