Editörler : F16 Gökçen

Kapalı
11 Mayıs 2009 11:42

boşanma davasıyla ilgili birkaç soru

kuzenim boşanma evresindede merak ettiğimiz birkaç şey var

davayı istanbulda açtı ama şimdi yanımıza başka şehre geldi.burdan davaya devam etmek istiyor ordaki dava nasıl düşer.anlaşma olmazsa dava uzun sürermi birde maddi yükü ne kadardır

bilgisi olan

kadir1977
Kapalı
11 Mayıs 2009 11:48

kuzenim bayan bu arada

11 Mayıs 2009 11:56

Karşı taraf davayı takip ediyor mu,ya da karşı dava açtı mı?

kadir1977
Kapalı
11 Mayıs 2009 11:57

takip ediyor dava açmadı ama ayrılmaya gönüllü değiller erkek tarafı

11 Mayıs 2009 12:03

Şayet karşı tarafın ve senin kuzeninin de katılmadığı bir celse olursa hakim taraaflarca takip edilmeyen davanın düşmesine karar veriri.ya da karşı tarafın katıldığı ama kuzeninin katılmadığı celsede hakim karşı tarafa sorar takip ediyormusun diye hayır derse dava işlemden kaldırılır.İşlemden kaldırılmanın üzerinden üç ay geçtikten sonra dava açılmamış sayılır.

11 Mayıs 2009 12:12

Davadan feragat edebilir de ama bunu önermem.Sonra açılan yeni dava için Yargıtay kararları gereği yeni olaylara dayanmak zorundasınız.Bu feragat ile boşanmak isteyen kadının kocasını affetmiş sayılacağı ve bu davada (feragat edilen) ileri sürülen maddi vakaların haricinde yeni vakaların boşanma davasında ileri sürülebileceği içtihat edilmiştir.

Ancak ilk dava şiddetli geçimsizlik olup ikinci davanın evlilik birliğinin temelinden sarsılması olması sizin için bir yololabilir.

,

Kesinlikle takip edilmeme nedeni le müracaata bırakarak işlemden kaldırmanızı öneririm.

...TiiHL...
Kapalı
11 Mayıs 2009 12:23

Öncelikle geçmiş olsun..

Evlenmek gibi boşanmakta normal bir durum...

Davayı bayan açmış ise dava seyri açısından sıkıntılıdır, her ne kadar avukatlar davayı açan tarafın önemi yoktur deseler de önemi vardır.

Neden

Hukuk sistemimiz kadının madur durumda olmaması için kadını erkeğe göre biraz daha tolere ediyor fakat davayı açan tarafta aranılan şartların olması gerekiyor.

Aranılan şartlar nelerdir.

Evlilik birliğinin temelinden sarsılması

Onur kırıcı davranışlar

Psikolojik ya da fiziki baskı.

Eğer bunlardan birisi evlilik içerisinde yaşanmamış ve kişisel çatışmalardan ya da ailesel nedenlerden dolayı evliliği bitirilmek isteniyorsa davanın uzun sürmesi muhtemel.

Anlaşmalı boşanma davaları genelde 1 ya da 2 celsede sonuçlanır...

Lakin çekişmeli davalar çok uzun yıllar sürebilir.

Sebebi ise iki tarafında haklılığını ispat etme çabasından dolayıdır.

Genelde bu tür davaların uzun sürmesinin sebebi AİLE MAHKEMELERİNİN EVLİLİK BİRLİĞİNE BİR şans daha vermek için uyguladıkları yöntem.

1 ya da 3 yıl AYRILIK KARARI.

KAĞIT ÜZERİNDE EVLİ GÖZÜKÜLÜR fakat eşler ayrı evlerde yaşarlar bu süre zarfında aile yeniden oluşmayı başarmamışsa hakim evliliğin bitimine karar verir.

Öncelikle bu gibi ayrıntıları daha fazla uzatmayım.

Kuzeninize tek tavsiyem ...

Gerekli bilgi ve birikime sahip bir avukat tutması 5 bin lira versin dalında uzman bir boşanma avukatıyla anlaşsın.

O gerekeni yapacaktır.

Kulaktan dolma bilgilerle HUKUK öğrenilmez.

Benim boşanma davamda eski eşim açtı davayı ben karşı dava açmadım , BOŞANMAYACAĞIM SÖYLEDİM ( böyle bir durum yoktu aksine ben daha fazla istiyordum )

Ama psikolojik yıpratma politikasının en önemlisi davanın uzayacağını ve bağımlı kalacağını hatırlatmak ...

Eşlerden birisi ben eşimi seviyorum boşanmak istemiyorum derse ve evlilik birliği temelinden sarsılmadıysa HAKİM DAVAYI RED EDER..

VE DAVA açan taraf bir başka dava açma hakkını bir müddet ortadan kaldırır bu da karşı tarafın eline koz vermek demektir.

kadir1977
Kapalı
11 Mayıs 2009 13:19

boşanma nedeni şiddet ve uyuşturucu kullanımı ama rapor yok ellerinde şahit var

...TiiHL...
Kapalı
11 Mayıs 2009 14:02

Şiddetten dolayı DARP raporu alınmışsa ve uyuşturucu kullanımı ile ilgili rapor varsa tek celsede ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK ten dolayı dava biter.

Lakin şahitler işin içine girerse ister istemez olay büyür.

Darp var diye canlı gözle görülmüş şahit sizin lehinize ifade verse karşı tarafta hayır yok dese ispat geçerlilik oranını düşürürür.

Uyuşturucu kullanımı için ayrı bir dava da açılabilir.

Fakat medeni kanundaki boşluklardan dolayı rapor olmadığı zaman davalar maalesef uzun sürüyor.

Misal kendimden bir örnek

Eski eşim 9 haftalık çocuğumuzu benim iznim ve haberim olmadan illegal bir yolla aldırdı.

Ben bu durumun raporlarını ve şahitlerini mahkemeye sunmuş olsam bile yasada ki boşluktan dolayı HASTA HAKLARINA girdiği için bu suç teşkil etmiyordu ...

Herneyse bu durumlara maruz kalmadım ALLAHA ŞÜKÜR.

anlaşmalı boşanma sağlandı tek celsede bitti.

Dediğim üzere çok iyi bir AVUKAT BULSUN....

Gerekeni avukatınız yapar tanıdık ya da akraba olmasın ve özellikle avukatınız HANIM olursa hakimin bakış açısı zaten olumlu olur.

Medeni kanunun bir çok maddesi kadın haklarını savunur ve maduriyetini önlemek için hazırlanmıştır.

11 Mayıs 2009 14:09

Medeni Kanunda artık karı ve koca tabiri kullanılmadığı ve Eşlerden her biri denildiği için kadın lehine ayrımcılık kanun bazında söz konusu olmamaktadır.

Arkadaşım kuzenin dediğim yola başvursun önce davayı müracaata bıraksın sonra üç ay geçtikten sonra dava açılmamış sayılacağı için kendine ikametgah olarak tesis ettiği yeni adresinde davayı açsın.İkametgahının naklini bulunduğunuz yere yaptırmazsa yetki itirazına konu olabilir.

Boşanma davalarında birebir görgüye dayalı şahitlerin şahitliği kabul görmektedir.Davanın temelini sağlam tutup doğru düzgün şahitlerle desteklenirse boşanma mümkün olacaktır.

isebah2
Şube Müdürü
11 Mayıs 2009 14:21

yalancıdolma, çok güzel, anlaşılır bir şekilde özetlemişsin teşekkürler

benim de bir yakınım aynı durumda başlık sahibi ve yalancıdolma sayesinde biz de öğrenmiş olduk.

lawyer44
Kapalı
11 Mayıs 2009 15:48

Tillh denilen kişi avukatmış gibi hukukla ilgili her konuda yanlış bilgi veriyor..biraz haddini bilmek lazım

11 Mayıs 2009 15:50

Avukatlık mesleğinin cilvesi de buradadır zaten.:))

herkes herşeyi bilir senden ala avukattır

lawyer44
Kapalı
11 Mayıs 2009 15:55

haklısın yalancı dolma:))

...TiiHL...
Kapalı
11 Mayıs 2009 15:58

AFACAN lawyer

ANKARA DA 25 ile 60 yaş arası yaklaşık 100 avukatla görüştüm boşanma davam sürecinde hepsinin ortak kararı şu idi.

nafaka verirsin tazminat verirsin

üstelik maaşımın 4/ 1 i kadar bir nafaka ortalama 450 lira

15 bin lira tazminat.

Ya ANKARA da ki avukat yalan olmuş ya da tuttuğum avukat hanım HUKUK hakkında herşeyi biliyor.

Yaşamadığınız olaylar hakkında çok güzel önerilerde bulunuyorsunuz da iş icraata gelince FOS.

Her şehirde dalında uzman 20 ya da 30 avukat var diğer avukat arkadaşlar ancak dosya taşımaya yarıyor.

Yaşadığım olaydan örnekler verdim saf vatandaşı bulup danışma ücreti olarak 150 lira alan avukat doluysa piyasa vatandaşı bilgilendirmek lazım değil mi.

Bence sen stajını tamamla.

lawyer44
Kapalı
11 Mayıs 2009 16:00

avukatla görüşülerek avukat olunduğunu bilmiyordum bence hastaneleri de gez doktor ol sonra okulları gez öğretmen ol ve halkı aydınlat halkın sana çok ihtiyacı var ve ben stajyer değilim

...TiiHL...
Kapalı
11 Mayıs 2009 16:03

Çok iyi AVUKATLAR bu gibi sitelere pek girmiyor zaten ...

Ben yorumlarımda konu sahibi arkadaşa AVUKAT Bul dedim beni bul demedim AFACAN.

Stajyer olmadığına sevindim dava dosyalarını okuman gerekmiyor mu senin ben basit bir vatandaşım sen koca bir avukatsın vaktini boşa harcamaman lazım.

Başlık sahibi arkdaş demek istediğim buydu.

AVUKATIN sağlam olacak kardeşim öyle 2 bin liraya 3 bin liraya ben bu işi çözerim diyen AVUKATLAR ÇİN MALI.

Adam akıllı bir AVUKAT bul ki işin sağlam olsun.

lawyer44
Kapalı
11 Mayıs 2009 16:04

basit olduğunu kabul etmen sevindirici ispatlamama gerek kalmadı...

11 Mayıs 2009 16:05

Avukatlık mesleğinde Tıptaki gibi uzmanlık sınavı olmadığı gibi dalında uzman kavramı da söz konusu değildir.Sadece zaman içindeki eğilimlere göre değişen tercihler mevcuttur. Kulaktan dolma bilgilerle dava daha içinden çıkılmaz hal alır sanırım meslektaşım da bunu ifade etmeye çalıştı.Ve dikkat ederseniz başlık sahibi avukat varsa yardımcı olabilirse diye belirtmiş yoksa avukat tanıdığı olan var mı diye sormamış.

&KeLeBeK&
Kapalı
11 Mayıs 2009 16:08

Heey dolmacık mesajlarına bakmaz mısın sen?

...TiiHL...
Kapalı
11 Mayıs 2009 16:09

Avukat tanıdığım olduğunu yazmadım ya da önermedim.

Siz ne ispat etmek istiyorsunuz ki bu neyin çabası, boşanmış biri olarak arkadaşa yardımcı olmam suç kapsamına mı giriyor.

Komik olmayın ...

Yazdıklarım ortada ben olaya kendi açımdan baktım bu da benim en doğal hakkım ve arkadaşa dalında uzmanlaşmış bir avukat bulmasını tavsiye ettim.

Boşanma davasına giren icra avukatı olursa gerçekten hoş olur ...

Komedi filmi uzun müddet sürer.

Teorik bilginize laf etmedim pratikte yaşamadığınız için ve başınıza gelmediği için HUKUK diliyle konuşmanız normal.

Mesleğinize de herhangi bir laf etmedim , olayın seyrini yazdım ki geneli böyle oluyor...

İsterseniz kamuoyu yoklaması yapalım.

Toplam 26 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi