Editörler : Pangaea
16 Kasım 2009 12:27

"bilişim dersi neden önemlidir" in cevabı burada. ve yapılması gerekenler.

bilgisayar öğretmenlerine ait olan ve sürekli takıldığım bir forumda bir hocamız şu anki durumu çok güzel ifade etmiş. buyrun bakalım.

"Hepinizin bildiği gibi Erzurum'da 13 yaşındaki Musa Kang başına taşla vurularak katledildi.

Söylendiğine göre bu cinayetin işlenmesinin sebebi Musa'nın Metin2 adlı oyundaki yaklaşık 500TL değerindeki karakterine sahip olma.

Bu cinayet maalesef ülkemizin interneti ne kadar yanlış kullandığının bir örneği.

Çocuklarımız, öğrencilerimiz bu online oyunların tuzağına düşmeye başladılar. Özellikle internet kafelerde öğrencilerimiz çok büyük tehlike altındalar. İnternet kafelerde tanıştıkları insanların onlara kötü örnek olması ya da onları maddi manevi olarak kullanmaları söz konusu. Açıkça bir rant kapısına dönüşmüş olan bu online oyunlardan öğrencilerimizi nasıl koruyabiliriz?

Milli Eğitim Bakanlığımız bu konuda yanımızda değil aksine karşımızda büyük bir set.

Öğrencilerimizin bilinçli internet kullanımını öğrenebilecekleri tek bir dersvar o da Bilişim Teknolojileri Dersi.

Oysa Milli Eğitim Bakanlığımız Sırasıyla:

1-) Bilişim Teknolojileri dersinin 2 saat olan haftalık ders sayısını 6-7-8'inci sınıflarda 2'den 1e indirmiş.

2-) Zorunlu olan bilişim Teknolojileri dersini seçmeli hale getirmiş.

3-) Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin zorunlu şekilde formatör olarak görevlendirilmesi uygulamasıyla öğretmenlerimizin derse girmek dışında her ne iş varsa hepsiyle görevlendirilmesine sebep olmuştur.

Bu bağlamda kişisel olarak MEB'den Bilişim Teknolojileri Alanındaki Taleplerim Şunlardır.

1-) Bilişim Teknolojileri Dersinin Tüm İlköğretim Okullarında ve Liselerin 1. sınıflarında mecburi hale getirilmesi.

2-) Mevcut BTdersi Programının (müfredat) eksiklikleri giderilerek dersin tekrar 2 saate çıkarılması.

3-) BT Formatörlüğünün zorunluluğunun kaldırılması, çalışma saatlerinin mantıklı şekilde düzenlenmesi.

4-) Bilişim Formatörlerinin Teknik Öğretmen sınıfına geçilirerek Biliişim Laboratuvarlarını seve seve ve verimli bir biçimde öçğrencilere açmaları sağlanabilir. Bu sayede öğrenciler ödev vb. bahanelerle internet kafelere girmek zounda kalmazlar. Ayrıca Bilişim Formatörlüğü çokları tarafından intenir hale gelir. Hatta talep yüzünden sınavla formatörlük uygulaması bile getirilebilir.

Sorunlarımız çözülebilir. Yeter ki gerçekten çözmek isteyen birileri olsun."

power-point
Aday Memur
16 Kasım 2009 20:05

çok doğru hocam bu konuda size katılıyorum. inş meb sesimizi duyarda bilişim teknolojileri dersi hak ettiği yeri bulur.

esinran
Genel Müdür
17 Kasım 2009 15:25

GÜNCLLL

imsiyat
Şube Müdürü
18 Kasım 2009 13:01

inşallah duyar. duymazsa daha çok bu tür olaylar yaşarız.

01 Şubat 2010 18:28

Bilişim Teknolojileri öğretmenleri için çok önemli konulara değinmişsiniz. Üniversite giriş sınavında çok yüksek puanlar gerektiren BÖTE bölümü mezunları zor durumda. Nedenleri:

**BÖTE bölümlerinden mezun olanlarsadece bilişim derslerine atanıyorlar. Bilgisayar bölümlerinin bulunduğu okullara yani meslek liselerine atanamıyorlar.

**BÖTE bölümünün adında Bilgisayar öğretmenliği olmasına rağmen mezunları neden bilgisayar öğretmenliği için yetersiz görülüyor.

**Bilişim dersleri seçmeli ve ders saati sayısı 1'e inmiş durumda. Eğitim fakültesine bağlı olup da mezunları sadece seçmeli derslere girebilen tek bölüm BÖTE bölümüdür.

**Bilişim derslerinin içerikleri çok basit düzeyde ve herhangi bir öğretmen bu derse girip rahatlıkla dersleri anlatabiliyor.

**Bilişim çağında olmamıza rağmen bilgisayar yani bilişim dersleri neden bu kadar hafife alınıyor.

01 Şubat 2010 18:40

bu kadar hafife alınan bir dersin öğretmenliğini yapmak istemiyorum artık neden Bilgisayar dersi böyle oldu. O kadar puanla ben neden diş hekimliğine gitmedim de hacettepe bilgisayar öğretmenliğine gittim. Dalga geçiyorlar benle niye bilgisayar öğretmenliğini seçtin diye bir şeyler yapmalıyız arkadaşlar bilişim dersinin önemsenen bir ders olması için ve böte mezunlarının da meslek liselerişne atanabilmeleri için.

mr.nfyc
Şef
02 Şubat 2010 03:10

ben burda böte tef tartışması yapmak istemiyorum. onu ayrıca başka bir konuda tartışırız ancak şunu sölemek istiyorum ki

sorun mesleğe atanarakta çözülmicek. çünkü adamlar atama yapmıyorlar. yığınla boşluk varken özellikle 2 yıllık programcılarla doldurmuşlar ücretli öğretmenlik yaptırıyorlar. önce bunu aşmaya çalışılması lazım

imsiyat
Şube Müdürü
03 Şubat 2010 23:27

bilgisayar labı yaptıklarını övüne övüne anlatıyorlar ama onların boş olduğunu söylemiyorlar.

nasılsa er yada geç eşşşşşşşşek gibi bilgisayarcıları alacaklar tıpkı sınıf öncecileri aldıkları gibi.

sadece ne zaman olacağı belli değil....

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi