Editörler : F16 Gökçen
«211212213214215216217218219220221222»

gematria
Aday Memur
18 Ekim 2009 02:42

Arkadaşlar sormanız yeterli ünlemlere ters çıkışlara gerek yok.Daha erken görsem cevaplardım zaten..

Benim sınavım iyi geçmişti ama bencede bu göreceli bi durum çünkü ben elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım fakat elimden gelen beklentilere cevap verecek düzeyde miydi bilemezdim..Genel kültürde biraz takılsam da genel yetenekle birlikte full a yakındı vaka analizlerinin de hepsini cevaplamaya çalıştım aklıma gelen şeyleri yazdım,ve sanırım esas önem verdikleri şey de bu bölümdü diğerleri bu pozisyon için bi insanın yetkinliğini sınamakta yeterli olamazdı bence zaten,hatta bu bölümde mağazacılık deneyimi olan arkadaşların daha avantajlı olacaklarını düşündüm..Herneyse açıkçası ben de bu kadar çabuk cevap beklemiyordum,çünkü sınav salonu oldukça doluydu,sanırım bazı arkadaşların tahminleri gibi bölgeye göre değerlendirme olacak zaten iki hafta içinde demişlerdi ve önümüzde dolu dolu 1 hafta var.Herkes için en hayırlısını diliyorum..

gematria
Aday Memur
18 Ekim 2009 02:49

bu arada sadece mülakat daveti aldım haftaya 21.10 çarşamba günü için,bi suç işlemedim yani..

ayrı bi bilgilendirme yapardım mülakata girseydim

ah_hakan_ah
Aday Memur
18 Ekim 2009 03:19

Merhaba arkadaşlar

Ben Adana' da girdim sınava yaklaşık 5 yıldır mağazacılık sektöründeyim ve yöneticilik yaptım bence sınav gayet başarılı ön eleme sınavıydı. Bizlere bir kumaş cinsi ya da renklerle ilgili kombinleri önümüzdeki dönemdeki renk skalalarını bu yılın trendlerini veya mağazacılık alanında 3-5 terimde sorabilirlerdi. Bence bu sınav yetkinlik değil sadece yatkınlık sınavıydı :) bu tarz olmasıda gayet doğal ve normaldir. Kendimce sınavımda genelkültür haric gayet iyiydi.

mesutkeskin

vaka analizinde belirli bir doğru ve bir çözüm yok mesela kasada yaşanan gecikme ve problem için birden çok çözüm yolu olabilirdi öğle saatlerinde yoğunluk oluştuğu için kasa personelinin shift denilen çalışma saaitini yemek ve dinlenme molasını ayarlayamakta bir çözüm ayrıca mağazanın belirli bir düzeni vardır öle 1 gün yada kısa dönem için kafanıza göre mağaza içerisinde köklü değişiklikler yapamazsınız 3. kattan 1. kata almak inan 1 haftanı alır ki iş kaybıda cabası kaldıki bu tür şeyler görselci diye tabir ettiğimiz mağaza görsel dizayn ekibi tarafından belirlenir ve tüm mağazalar aynı standart ve konsepttedir. verilen 5 maildede önem sırası sizin önem sıranızdı şirketin zarara uğramaması mı, alınan eğitim mi, ast ve üst ilişkilerdeki protokolun önemi gibi karıştırılmış verilerin yorumuydu son bölüm ise benimde yadırgadığım türden bir soruydu verilen text teki bilgileri ayıklayıp tabloya yerleştirmekten ibaretti...

Bana kalırsa bilinçli olmak gerekli bir işe başvururken yada iş alırken, yaparken ne yazıkki forumda okuduğum kadarıyla çoğu kimse olaya vakıf değil mağazacılık gerçektende zor bir iştir sürekli bir tempo sürekli ulaşılması gereken hedefler yapılması gereken prosedürler, uzun calışma saatleri, hafta sonunu çalışmayla geçirmen bu bir hayat biçimidir mağazacının ayağında nasır vardır (bende 5 tane) mağazacı mağaza içerisinde güncel hayattan kendini soyutlamalıdır. mağazacılıkta sosyal hayat çok azdır herşey dakik plan program içerisindedir. Sürekli inovasyon içerisinde beynen ve ruhen aktif olmak zorundadır. Hayatınız mağazadan ibarettir düğün izniniz bile 3 gündür. bayramda çalışırsınız yılbaşınız olmaz sayım, tadilat görsel dizayn gibi rutin işlerde gece çalışmalarına kalıp 48 saat mağazadan ayrılamayabilir bayram ve özel günlerde 1 hafta uyku haricinde her zaman mağazada olmalısınız İnanın bana vaka analizindeki problemler yaşanacak problemlerin yanında çok basit ve küçük sorunlardır. Personel arasındaki problem bile çözülmesi kağıt üzerinde 3-5 satırla olabilir ama reel hayatta çözümü günler hatta haftalar alabilir. örneğin mağazada çıkan eksikler ücretlerden kesilir ve bu tür büyük zincir mağazacılıkta stoklarınız 100.000 lerle ifade edilir sayım mağazacı için çok sıkıntılı ve önemli bir konudur Ama insanlar sadece alacakları maaşla toz pembe gibi görebiliyorlar. mağazacılıkta yöneticilik oturup raporlarla geçiştirebileceğiniz ya da emirler yağdırıp krallık sürecine başlayacağınızı düşünmeyin derim. sonu büyük bir hayal kırıklığı olur. Bence bizim türk gençleri olarak problemimiz hedeflerimiz içerisinde kararlarımızı bilinçli ve etkin olarak ele almadan harekete geçmektir.

Qleo mamu

Ben çalışan yöneticiyim benim tema grubuna geçmek istememdeki sebep arkamdaki kurumsallık ve marka gücüne dayanarak kariyer hedefidir. Çünki Türkiye hazır giyim sektöründe kendini kurumsal sanıp şahısla yönetilen çok büyük markalar var potansiyel gelişim sadece kurumsal firmalarda gerçekleşebiliyor ne yazıkki tema bu konuda kendini kanılamış bir firma yine bu forumda defactonun açmış olduğu aday okulu için yapılan yorumları okuyunca çok daha iyi algılayabilirsiniz. Çünki Türkiye'de bu tarz eğitimler gelişmemiş ve başlangıç seviyesinde...

Umarım bu süreç hepimiz için hayırlı sonuçlanır. İnşallah herkes etkin olarak kendini gösterip kanıtlayabileceği mutlu sektör ve işlerde çalışır

mamu
Memur
18 Ekim 2009 04:01

ah_hakan_ah

Söylediklerine sonsuz katılıyorum. ben de mağazacılık sektöründe çalıştım ve lcw gerçekten bu işi gayet güzel yapıyor. bunun en güzel örneği sizin gibi yöneticilerin riskleri göz önüne alıp bu firmaya başvurması. kurumsal bi yapıdalar, giderek büyüyorlar ve aradıkları adamları bulmanın yolunu da çok güzel bulmuşlar. öyle tanıdık tavsiyesi ile falanca yerde müdürlük yapmıştır üfürmeleriyle almıyorlar alacakları adamı. hakkını da veriyorlar başka bir firmaya gitmemesi için. piyasada ki bir çok marka başka adam mı yok mantığı ile hareket ediyor ve yöneticisini bir kalemde siliyor bunu gördüm.

Mağazacılık tamamen iyi paralar kazanabileceğin bir durum varsa güzel. tüm sosyal hayatını adamanın bedeli olmalı. kahrını çekiyorsan bi yerden de getirisi olacak . lcw bir çok markaya göre iyi kazandırıyor. bu işi hiç yapmamış insanların yapanlara göre iyi bir entellüktüel seviyede ve yaratıcı zekaya sahip olmaları şart. bence ilk mülakat ta aşama atlanılsa bile ikinci mülakat ta işi bilmeyen, sektörden bi haber arkadaşların sınırlarını tümüyle zorlamaları gerekiyor. herkes için hayırlısı tekrardan.

alcansas
Memur
18 Ekim 2009 12:40

arkadaslar mülakata cağrılanlar bılgı verebılırlerse sevınırım.

memolibursa
Kapalı
18 Ekim 2009 12:41

ya destan yazanlar burda neyin artistliğini yapıyosunuz anlamadım da lcw yöneticilerinin işi gücü bırakıp forumu okuduklarını sanmıyorum...sınav bitmiş gitmiş şimdi başkasına akıl verip ben böyle yaptım ben şöyle yaptım demenin artistlikten başka ne yararı var...deneyimsizler mulakatta cok zorlamalılar herseyi demek insanların moralini bozmaktan başka ne işe yarıyor..ha bundan duygusal or....zm oluyosanız özelden size bunun başka yollarını anlatayım...

alcansas
Memur
18 Ekim 2009 12:48

ben sınava eskısehırde gırdım.bu bolgede sınava gırıp mulakata cagrılan varmı acaba?

degolet
Aday Memur
18 Ekim 2009 14:25

Tecrübeli arkadaşlar gerçekten ne anlatıosunuz...sanki uzaya çıkıoruz,yok şööle zor yok bööle zor, yok sewmek lazım,tatil şööle.sizce bu işe başvuran kaç kişinin zorluk umrunda olur...millet işsizlikten kırılıor,zoru kolayı mı kalmış...mülakatta zorlamalılarmış,bilgi gerekmiş...arkadşım adamlar 6 ay eğitim dior zaten,tecrübeli eleman arasa diğer işler gibi 5 yıl tecrübeli eleman arıoruz ilanı verir...bazı arkadaşlar 5 yıl yöneticilik yapmış mağazalarda buraya başvuruyo,ben biyerde 5 yıl yöneticilik yapıcam,soora sıfırdan bu işe başlıcam,demekki bişey yok ki 5 yılda biyere gelemedin ki hala sıfırdan başlıcak işler arıyosun...kusura bakmayın ama tecrübesiz arkadaşlara çok yükleniosunuz...6 aylık eğitimle,birazda kafası çalışıosa herkes bu işi yapabilir bence...herkes işine baksın,kimsede moral bozmasın lütfen...

ah_hakan_ah
Aday Memur
18 Ekim 2009 15:56

Burası bilgi paylaşma yeridir arkadaşlar. Sadece deneyimli birisi olarak bildiklerimi paylaşmak istedim ego tatmini veya moral bozmak değil, bilinçlndirmek içindir ama sanırım iyi okuyamıyorsunuz. İK da bunları okuyacağını sanmam. her yil 2sefer olmak üzere yaklaşık 100 yönetici personel alınıyo sanmayınki her sene 100 tane mağaza açılıyo. 18 ay çalışma koşulunu neden koysunlarki çoğu en kısa zamanda istifa edip gidiyor mağazacılık kötü değil sadece zor ama bu değilki deneyimsizler yapamaz deneyimsizleri almazlar demedimki nasıl böyle bir yargıya vardınız okuduklarınızdan şaştım işin açıkcası :)

hem bu alınacak eğitimi sıfırdan başlamak gibi gören arkadaşlar inanın bana bu 0 dan başlamak değil kalifiye eleman eksikliğinden doğan büyük bir avantaj eğer ben mağazacılığı yapabilirim karşıma çıkabilecek sorunları aşabilirim bunlar benim için önemli değil dersen mükemmel bir fırsat şunuda bil hiç bir firma gelin benim mağazama müdür olun die çağırmaz kimseyi hele hele bu piyasada buraya başvurmak bi baltaya sap olmamaktan değil yazılanları iyi okursanız geleceği biraz daha aydınlatmak için olduğunu anlayacaksınız davulun sesi misali sana hoş ve boş geliyor 6 aylık eğitimin amacı meslek öğretmek değil lcw nın sistemini öğretmektir hiç siz 50 yaşında bir mağaza müdürü gördünüzmü yada mağaza müdürlüğü için kurumsal olmayan firmaların ne kadar ömür biçtikleri hakkında bilginiz varmı ama sizin sorduğunuz yada öğrenmek istedikleriniz hep sınav soruları mülakat yöntemi, davet tarihlerimi. Anlık çözüm ve kısa vadede çözümler hep eywallah bu konuda bende öğrenmek bilgilenmek ve hazırlanmak isterim ama Sanırım siz insan hayatındaki meslek kavramının önemini bilmiyor, önemsemiyor ya da kavrayamamışsınız. piyasalar kötü herkez işsiz Allah sonumuzu hayretsin ama çözüm ne iş olursa yaparım değil ne yapacağını nelerle karşılacağını bilmiyorsun öğrenincede bozuluyor kızıyorsunuz bu söylediklerim artistlik yada ego tatmini değil inanın bilinçlendirmek içindir daha da bu konuda yazmam hayatta başarılar.

memolibursa
Kapalı
18 Ekim 2009 16:39

üzüldüm keşke az daha övseydin kendini karsıdakilerini aşşağılasaydın...valla olmaz yaz nolur...kendi adıma konuşmuyorum bende işsizim ama senin gibilerin işi anlatıyorum deyip göz korkutmalarını zerre kadar umursamıyorum...ama buraya giren buraya yazan arkadaşların sınavdan sonra mulakat için biraz bilgi ve az da cesarete ihtiyaçları var bende dahil...tutupta burda geçmiş sınavda sunu sorsalardı bunu sorsalardı deyip artistliğin egonu tatmin haricinde bi yararı yok kimseye..burda sınavhakkında konusmanı bi sözle acıklardım da bayan arkadaşlarda giriyor...dava diyeyim sen anla...mülakat sözlerimde sana değil senden sonra yazan kişiyeydi...ama kusura bakmada insanların gözünü korkutup zaten cesareti ve deneyimi olmayan bu işlerde ve mulakatlarda insanların şevkini kırmana izin vermem...elimden gelen başka bişey sadece sana cevap veririm o kadar izin vermem derken...benim böyle bi pozisyon için mulakat deneyimim yok ama mulkata gidecek ve deneyimsiz arkadaşlar ben sahsen cagrılırsam arkadaşımla konusur gibi rahat olmaya calısacam cünkü başka carem yok...yabancıyım sizde öyle yapın...

mamu
Memur
18 Ekim 2009 16:48

Arkadaşlar bazı söylenenler yanlış anlaşılmış, alım sürecinin o kadar kolay olmadığını söylemek kimsenin moralini bozmak amaçlı değil bu çok aptalca ve gereksiz birşey. yanlız daha önce forumda yazılanları okumuyorsunuz ve bilgi sahibi olmadan fikir yürütüyorsunuz. benim de öyle aman aman bir tecrübem yok mağazacılıkta... olduda mülakata çağrıldınız (ikinci mülakata özellikle), sorulacak sorular hakkında bir fikir sahibi olmadan gittiniz mi hayal kırıklığı olur. bkz 215 sayfaya orada bir arkadaş anlatmış. en azından fikir sahibi olarak gidersiniz.

ah_hakan_ah
Aday Memur
18 Ekim 2009 16:56

:)

eyvalah mamu emin olki bizim atıp savurduğumuzu felan sanıyorlar ama okuyunca anlayacaklardır.

degolet
Aday Memur
18 Ekim 2009 18:45

Arkadaşlarım burda ikili çekişmelere girmeyelim ama benim 2 yakın arkadaşım şuan lcw de mağaza müdürü,gerekenleri fazlasıyla biliorum...mümkünse mülakat sonucunda görüşelim...herkes sonucun ne olduğunu açıklasın...:)))iki haftaya kadar netleşir...mülakatlardan en geç 3 gün soora olumlu olumsuz cvp gelir nasılsa...ben tecrübesizim, hodri meydan diorum tecrübeli arkadaşlara...:)))ööle bilmiş bilmiş konuşmakla olmuyo...:))heycan gelsin foruma biraz...:))

gln.srn
Aday Memur
18 Ekim 2009 19:26

Arkadaşlar Ankara'dan çağrılan var mı??? Varsa lütfen haberdar etsin

memolibursa
Kapalı
18 Ekim 2009 19:50

degolet kim tutar seni..diger arkadaşlar kendinizi övüp mülakata girecek arkadaşların moralini bozduktan sonra biz öyle demedik 215 e bakın demiştik falan demeyin sakın...beyninizle parmaklarınız arasında kontak kurun önce ve sonra yazın...eger öyle demek isteseydiniz öyle yazardınız...mulakkataa sınırları zorlamanız gerekmez demezdiniz...sınır ne bu arada nereye kadar zorlamalıyız sınırı...siz deneyimlisiniz bi kıyak geçinde bilgilendirin bizi

mesutkeskin
Aday Memur
18 Ekim 2009 23:17

arkadaşlar madem mağazacılık bu kadar zor bir iş gecen gündüzün kalmıyo bayram tatilin de yok v.s. felan yazmışsın o zaman neden mağazacılık sektöründe çalışma gibi bir gayretin var merak ediyorum. sen şimdi işimi seviyorum felan diye bşalarsın sıralamaya ama yemezler çünkü iş tamam zor ama o kadar da zor olmasa gerek ayrıca en kolay bir iş de olsa işini sevmezsen zaten zor gelecektir... sen işimi seviyorum dersen de eyvallah ama kimsenin de ümidini kırmaya hakkın yok insanlar bir şeyler yapmay çalışıyo burda amacın diğerlerinin de şevkini kırıp mülakatta kötü bir durum sergilemeleri mi ?????

degolet
Aday Memur
19 Ekim 2009 01:40

bu forum insanlara yardım amaçlı açıldı, herkes ona göre dawransın...moral bozmak yok, yani o kadar ufakçı olmayın...iş ve eş kısmet işidir,kısmetse olur:)) eminim biz işimizi sewiyoruz dieceklerdir ama hiçbir salak bööle tatilsiz,nasırlarla ve uykusuzluklarla dolu bi işi sewmez...kusura da bakmayın...benim amacım bu işten daha yüksek biyerlere gelebilmek,yani 5 sene buna benzer bi iş yapıpta hala lcw mağaza müdür yardımcılığı stajerliği işine saldırıosam,bende bi problem vardır...onun için lcw i.k. na bi msjım var.bi ilk yapın ve tecrübelileri almayın kardeşim,zaten bişii olmamış onlarda,alın bizleri bi deneyin...:)) 5 senede bşiiy olmazsa benden söz istifamı kendim vericem,hatta tazminatta vericem ya...tecrübesi olmadığı için işsiz kalan ne cewherler var ortalıkta...şans verin yeni mezunlaraki şu eskilerin tozunu atalım...:))benden bu kadar,üzgünüm canınızı sıktıysam...

mamu
Memur
19 Ekim 2009 03:21

Memoli bursa

Beyinimizle parmak arasında kontak kuralım diyorsun ve hala yazdıklarımda bir art niyet arıyorsun. artık gerçekten orta oyununa döndü. neden anlamamakta ısrar ediyorsunuz. baktınız mı forumda önceki yazılanlara??? ya allah aşkına optimist olmayın demiyor kimse size. o (siz) kelimesinin içinde ben de varım,kendimi övmedim. benim öyle müdürlük tecrübem falan da yok. sınırlarını zorlaman gerekiyor demek konuya hakim olmayan bir insan için geçerlidir. Bunu yanlış anladınız, ben de akabinde 215. bkz dedim orda da art niyet aradınız. neden bunu dediğimi önceki yazılara "ısrarla" bakmadığınız için anlamıyor olabilirmisiniz ???!!!!

degolet nedir bu gaza gelmeler ??? iki tane müdür tanıyorsan tecrübeli olmanada gerek yoktur belki ve gerçekten aranırsın bu da bir sonuca gitme yöntemidir sonuçta değil mi? bir çok insan tanıdığına yardım eder, etmelidir!!!

Bu konuyla ilgili bir cümle daha yazmak istemiyorum. sadece olayın ciddiyetini anlatmak istedim kendimce, fakat bazı arkadaşlar konuyu farklı algılayıp değerlendirme yaptılar. tekrar belirtiyorum benim öyle müdürlük yöneticilik gibi bir tecrübem yok ve asla ama asla ucuz hesaplar peşinde olmadım olmam... eleştiri yaparken biraz daha ölçülü olunmalı !!!!!!

argeus
Aday Memur
19 Ekim 2009 11:16

arkadaşlar, deneyimli arkadaşlar size yardımcı olabilmek adına mesleğin zorluklarından bahsetmiş. sizin anladığınız gibi yarıştan soğutmak gibi amaçları olmadığını bu sınavı kazanıp mağazacı olduğunuzda anlayacaksınız...

deneyimsiz olarak bu sınava girmiş olmakta sizin için inanın bir dezavantaj değil. şirket kendi hedef ve prosedürlerini daha kolay benimsetebileceği yeni mezun kişileri tercih etme ihtimali daha yüksek. yeter ki bu işe yatkınlığınızı mülakatta sergileyin. ağzınız biraz laf yapsın... mülakata girmeden önce açın interneti tema grubu, lcw hakkında bilgi toplayın. mülakatı ''soru - cevap'' şeklinden çıkararak diyalog haline getirin. mülakatçıya öyle cümleler kurmalısınız ki sizi onayalayan baş sallamaları ve göz kırpmalarını oluşturun. eğer bunu sağlarsanız bu iş tamamdır!

zamanım olmadığından suan bahsemiyecem ama ilerleyen dönemde ; mağazacılığın tüm pozitif ve negatif özelliklerinden bahsedeceğim.

alcansas
Memur
19 Ekim 2009 13:27

arkadaslar ızmır dısında mulkata cagrılan varmı??

Toplam 14144 mesaj
«211212213214215216217218219220221222»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi