Editörler : E.Kayı Han
09 Temmuz 2008 17:03

yıldızname ne demek?

arkadaşlar yıldızname ne demek? baktırmak günah mı? yıldızı düşük ya da yüksek ne demek?

--düşükse yükselmesi için hangi dua gerek,ya da ne yapılmalı???

09 Temmuz 2008 17:51

sanırım bir muska kitabı ve tavsiye etmem okumanı...

Gugar
Kapalı
09 Temmuz 2008 18:01

etmeyin gitmeyin..yapmayın böyle acemilikler.

Gugar
Kapalı
09 Temmuz 2008 18:08

Rezin?in naklettiği bir hadisi şerif şöyledir: İbnu Abbâs (r.a) anlatıyor: ?Rasülullah (s.a.v) buyurdular ki: ?Kim, Allah'ın zikrettiğinin gayrisi için yıldızlar ilminden bir bab iktibas ederse sihirden bir şube iktibas etmiş olur. Müneccim kâhindir; kâhinde sihirbazdır, sihirbaz da kâfirdir.? Bir diğer rivayette ise hadis şöyle gelmiştir: ?Kim yıldızlarla ilgili bir ilim iktibas etmişse sihirden bir şube iktibas etmiş demektir. (Yıldız ilmi) arttıkça (sihir ilmi de) artar.?(1)

Hadiste geçen ?Allah?ın zikrettiğinden başkası? tabiri, Kur?an-ı Kerim?de geçtiği şekliyle, yıldızların Allah?ın varlığını ve birliğini gösteren birer delil olması, semamızı süsleyen birer avize ve takvim belirleyici özellikleri ve şeytanları taşlamaya yarayan kısmıyla, gökyüzü sakinlerin meskenleri şeklindeki bilgilerdir. Bunları fal bakmak, insanların kaderine hükmeden, hareketleriyle yağmur, kar vs. yağdıran güçler olarak görmek ve büyü ve falcılığa alet etmek, burçlar ilmiyle, Yıldızname ile ilgisini kurup, insan kaderine hükmettiklerini düşünmek ve öyle inanmak küfür olarak nitelendirilmektedir. Çünkü insanlara ve tabiata hükmeden yegane güç ve kuvvet, kainatta kendinden başka güç, kuvvet ve kudret sahibi olmayan Allah?ın gücü ve kuvveti, Onun iradesi ve kudretidir. O dilemedikçe hiçbir şey olmaz.(2)

(1) Ebu Dâvud, Tıbb 22, (3905).

(2) Karş.: Haşr, 59/23-24; Saf, 61/1; Münafikun, 63/8; Teğabün, 64/18; Mülk, 67/2.

'cidal'
Memur
12 Temmuz 2008 14:11

...

12 Temmuz 2008 22:05

neden herşeyden geleceğe dair bir şeyler çıkarma çabası içine giriyoruz anlamıyorum..bugünümüzün hakkını verebiliyormuyuz ki geleceğimde ne olacakların telaşı içindeyiz...

bugün Allah için ne yaptın diye sorgulamalarımız mı olmalıydı bizim... bugün bilmem kaç kez batıp çıktığımız dünya batağından tövbelerimiz mi olmalıydı bizim..

kıldığım namazın içini bugün doldurabildimmilerimiz mi olmalıydı acaba...

yok ya ne gerek var ki yarınlarda düşünürüz...

5121
Aday Memur
12 Temmuz 2008 22:14

bildiğim kadarıyla sözde kuranı kerim üzerinden olacakları bakıp görüyorlarmış böyle şeyler çok günah .dikkatli olalım.

12 Temmuz 2008 22:31

Yıldızname bildiğim kadarıyla doğum tarihini bilmeyenlerin bir takım ebced hesapları ve astrolojık verilerle burcunu bulması işlemi. şans oyunlarından bir oyun

"Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz"(90/maide)

kısacası Allah bu işe şeytan işi pisliktir diyor.

12 Temmuz 2008 22:40

Tüm pisliklerden uzağa... başlıklarda dahil

maiti_35
Şube Müdürü
12 Temmuz 2008 23:12

Yıldızname bildiğim kadarıyla doğum tarihini bilmeyenlerin bir takım ebced hesapları ve astrolojık verilerle burcunu bulması işlemi. şans oyunlarından bir oyun

demişsiniz algıda bilgelik ve cidalin sorduğu soruya sadece siz cevap vermişiniz sanırım ama şans oyunu derken??

Bende yıldız name ne demek bilmiyorum ama dini burç kitapları var diye biliyodum.Yani kişilerin tipik özelliklerini belirleyen...

Ay tutulmasının güneş tutulmasının kişinin fıtratını etkilediğini duymuştum...

@kuheylan@
Kapalı
12 Temmuz 2008 23:55

bırtakım astrolojık malumatla tahmınlerde bulunma dıyelm evet vardır ama fal ile karıstırılmamalı ve butur seylerın hepsınden zannımca uzak durulmalı zıra bu mevzular ıkı ucu keskın sırat koprusu mısalıdır! demek ıstedgm anlasılmıstır umıdım

Gugar
Kapalı
12 Temmuz 2008 23:59

reklam bile almış naberrrr

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi