Editörler : "eskiyara"Pangaea
14 Ekim 2008 18:25

ilköğretim anasınıfı çalışma saatleri

arkadaşlar anasınıfı çalışma saatleri hakkında bilgisi olan bana anlatabilirmi.yada hangi adresten bu bilgiye ulaşabilirim

14 Ekim 2008 19:02

anasınıfında ilköğretimin eğitim şekli ne olursa olsun yarım gün esastır. ancak son yayınlanan yönetmelikte bud durum zorunlu hallerde anasınıfları okulun eğitim öğretim şekline göre düzenlenir diye yoruma açık bir madde var. bu da abi ablalarla anasınıfına gidip gelen ve taşımalı okullardaki çocuklar yoksun kalmasın diye yapılanbir uygulama.

kesin bilgiyi yeni yayınlanan yönetmeliği inceleyerek bulabilirsiniz.

okul öncesi gn müd. internet sayfasında yayında. temel çalışma kuralları

afpetek
Şube Müdürü
14 Ekim 2008 20:36

ben tam gün eğitim öğretim yapan bir ilköğretim okulunda çalışıyorum. ben de tam gün yapıyorum öğle arasında çocukları eve gönderiyorum...müfettiş geldi nasıl çalışıyorsun diye sordu geliş gidişte problem olduğu için tam gün yaptığımı söyleyince yarım günde yapabileceğini biliyorsun değil mi dedi ama başka bişey demedi..

biraz müdüre bağlı biraz da şartlara....

Z.Sadi_KULA
Müsteşar Yardımcısı
14 Ekim 2008 21:23

Hocam

1- Okul öncesi eğitimde aralıksız eğitim esastır. Öğle yemeğinde meydana gelebilecek sorunlarda sorumluluğu üstlenmiş ve büyük risk almış oluyorsunuz.

2- Okulun eğitim şekline uyabilir demekle; Bir grup öğrenci varsa ve sabahçı olmak ( sabah erkenden öğrencilerin gelmesi, öğrencilerin abi ya da ablaları ile gelip gitmesi vs ), Öğlenci olması ( çıkış saatinin geç olması, 3 ten sonra öğrenci kalmaması, ısınma vs) gibi sorunlar nedeniyle okul 9-15 saatleri arasında ise yarım gün yerine sende 10-15 ya da 9-14 saatleri arasında ders yapabilrsin demektir. Yani sen yarım gün eğitimi yaymış oluyorsun.

3- Yarım gün e ğitimde öğretmenin çalışma süresi 5 tam saattir.

4- Müfettiş-müdür vs nin söylediklerinden çok yönetmeliğinizi okuyun. Çünkü başınıza bir şey geldiğinde okul müdürm şunu dedi müfettiş bunu dedi sözleri sizi kurtarmaz.

Ferhat-ÖZDEMİR
Daire Başkanı
14 Ekim 2008 22:14

Ders Etüt ve Dinlenme Süreleri

MADDE 9 ? (Değişik:RG-02/05/2006-26156)

Bir ders saati süresi 40 dakikadır. Gerektiğinde dersin özelliği ve öğrenci düzeyi dikkate alınarak blok ders uygulaması yapılabilir. Okul yönetimince teneffüsler için en az 10 dakika zaman ayrılır. Beslenme yapılan teneffüsün süresi 20 dakikadır.

Normal öğretim yapan okullarda yemek ve dinlenme için en az 40, en çok 60 dakika ara verilmesi esastır. Ancak bu süre, valiliklerce okulun ve çevrenin şartlarına göre de düzenlenebilir. Yatılı ilköğretim bölge okullarında etüt için günde iki ders saati ayrılır. Ayrıca ilköğretim okullarında ders dışı zamanlarda düzenlenecek isteğe bağlı etütler ile kurslardaki ders saati süresi ve teneffüsler de aynı yolla belirlenir.

Özendirici önlemlerle ilköğretim kurumlarında ana sınıfı açılması ve öğrenci sayısının artırılması sağlanır. Okulun öğretim şekline bakılmaksızın ana sınıflarında ikili eğitim yapılır. Ancak, ikili eğitim için grup oluşturacak sayıda çocuk bulunamadığı takdirde yarım gün eğitim de yapılabilir.

-------------------------------------------------

Okulun öğretim şekline bakılmaksızın ana sınıflarında ikili eğitim yapılır. Ancak, ikili eğitim için grup oluşturacak sayıda çocuk bulunamadığı takdirde yarım gün eğitim de yapılabilir.

İlköğretim yönetmeliğinden alınmıştır.

yumurcak
Müsteşar Yardımcısı
15 Ekim 2008 07:33

06.09.2008 tarih ve 26989 sayılı resmi gazete ile okul öncesi eğitim kurumları yönetmeliği son halini aldı. Temel çalışma kurallarını belirleyen 8.maddenin "b" bendinde; "anasınıflarında ikili eğitim yapılması esastır. ancak ikili eğitim için yeterli sayıda çocuk sayısına ulaşılamadığında okulun öğretim şartlarına uygun yapılabilir" deniyor. yani sizin okulunuzda iki anasınıfı açacak kadar öğrenci mevcudu yoksa okul idaresi bu kararı alabilir. öğle arası çocuklar eve gittiğinden sabahtan 3,5 saat + öğleden sonra 1,5 saat çalışıyorsunuz. 5 saatlik çalışma sürenizi aşmadığınızdan yasal olmayan bir durum yok. ayrıca öğlen 12 de çocuğu kayıt sırasında başvuru formunda belirtilen "çocuğu okuldan alacak ebeveyn" kısmındaki kişiye teslim ediyorsanız 12-13.30 arasındaki zaman diliminde çocuktan sorumlu değilsiniz zaten.

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi