Editörler : cihan27E.Kayı Han
13 Mayıs 2009 11:16

Türk Eğitim Sen ve Bir Parti İlişkisi....

Sendika-siyasi parti ilişkisi: Bir sivil toplum örgütünün kendi dinamikleri dışında, var olmak için payandalar edinmesi sivillik adına bir lekedir. Bunu, kurulduğumuz günden beri böyle bildik, böyle belledik. Eğitim-Bir-Sen, 1992 yılında 14 eğitimci tarafından kurulmuş, bugüne kadar da sadece kendi varoluş dinamiğini hakim kılmak adına oldukça zor dönemler yaşamış olmasına rağmen, varlığını büyüyerek devam ettirmiştir. Bugün biri hariç, bütün sendikaları; aynı gün, aynı büroda, virgülüne kadar aynı tüzükle, aynı siyasal iradenin eliyle kurulmuş olan bir konfederasyonun kendi kirlerini gizlemek için Eğitim-Bir-Sen?i kendisinden tam 10 yıl sonra kurulmuş bir partiyle ilintilendirmeye çalışması; ancak komiklik olarak değerlendirilebilir. Eğitim-Bir-Sen?e böyle bir eleştiri getiren bu yapı, diğer taraftan ?Dayanın arkadaşlar, bizim parti iktidara gelecek, sizleri yüksek mevkilere taşıyacağız, bizden ayrılanlardan da hesap soracağız? demekten de utanmamaktadır. Ve sadece bunlar değil, ?bizim? dedikleri parti de aynı söylemi kullanmaktadır. Bu partinin Isparta il Başkanı, 21 Mart 2007 tarihli yerel bir gazetedeki açıklamasında; bu konunun en çarpıcı, en içerisinde tezatları olan konuşmasında, hükümeti, Eğitim-Bir-Sen?li kadrolaşmayla suçlarken, ?Bekleyin arkadaşlar, partimizin güneşi doğunca, size gün doğacak, sizleri dilediğiniz yerlere taşıyacağız? demekten geri durmamaktadır.

Bir sivil toplum örgütü için, bir sendika için en sıkıntı veren, kendi iradesine ipotek konulmasıdır. Bu mana da, bu ülkedeki sendikalar içerisinde sicilinde en ufacık bir leke bulunmayan tek sendika, Eğitim-Bir-Sen?dir. Bir Resul Akay, bir Şuayip Özcan vak?asına hiçbir şekliyle Eğitim-Bir-Sen?de şahit olamazsınız. Bizimle ilgili aşağıdaki gazete başlıklarından hiçbirinin benzerini, hiçbir yerde bulamazsınız.

? MHP ile ters düşen Resul Akay?ın koltuğu sallanıyor

? Kamu-Sen MHP?nin vesayetinde

? MHP Kamu-Sen?in Yönetimini Ele Geçiriyor

? Kamu-Sen?e kızan Bahçeli 40 Şube Başkanını Toplayarak Resul Akay?ın Gönderilmesini İstedi

? Akay, MHP?yi İ. Kılınç Paşa?ya şikayet etti

? MHP Lideri, Kamu-Sen Bölünürse Bölünsün, dedi

? Türk-Eğitim-Sen Başkanı mı, MHP Başkanı mı?

? MHP Şuayip Özcan?ın Kamu-Sen Başkanlığına Karşı

? Şuayp Özcan: Parti Lideri Seçilmemem İçin Sendika Başkanlarına Talimat Verdi

Bu ve benzeri haberlerle biz asla muhatap olmadık, asla da muhatap olmayız, çünkü biz Eğitim-Bir-Sen?iz.

baturalp1923
Kapalı
16 Mayıs 2009 23:16

Türk Eğitim sen bütün partilere eşit mesafededir.Parti bizi ırgalamaz.Biz hak ve adalet peşindeyiz.Ama herkes şunu biliyor;eğitim sen dtp,ödp gibi bölücü partilerle sarmaş dolaş,eğitim bir sen de akepenin yalakası.Bunu herkes çok iyi biliyor.Güneş balçıkla sıvanmaz...

AYTAÇ01
Daire Başkanı
17 Mayıs 2009 11:23

Evet parti sizi ilgilendirmez. Çünkü genel başkanınızı parti belirler siz emir erisiniz

mag9119
Aday Memur
17 Mayıs 2009 23:24

sayın AYTAÇ01, şu yazdıklarını okuyunca sadece gülüyorum.Ramazan ayında Ankardaki eğitim-bir sen 'in yemeğinde ankara milletvekili memur-sen( yani eğitim-bir sen ) bizim ön bahçemizdir diye konuşuyor.eğitim-bir sen neler vadediyor öğretmenlere okul müdürü,şube müdürü vs. vs... unutmayın adalet mutlaka tecelli edecektir. bir sendika son 5 yılda %500 nasıl büyür ??? Nasıl mı? çkar davası.. ama ben samimi arkadaşları bu konunun dışında tutuyorum...

AYTAÇ01
Daire Başkanı
18 Mayıs 2009 01:09

Bir milletvekili haddini aşmı ve hata etmişe bunun EĞİTİM BİR'in kurumsal kimliği le ne alakası var?

Cevaplanması gereken şey burda;

1. Resul AKAY hangi güçlerce Kamu-Sen'den ayrılmaya zorlandı.Bu güç delegenin iradesi ise sorun yok. Ancak kamuoyundaki yaygın kanaat (Resul AKAY'ın söylemleri bu kanati oluşturmuştur.) Bir parti genel başkanının insiyatifi ile olduğu yönündedir. Kabul edilemez olan budur. bakınız:http://www.milliyet.com.tr/2002/01/25/ekonomi/eko03.html

2.Türk Eğitim Sen genel başkanı Şuayip ÖZCAN'ın da benzer bir operasyona kurban gittiği ifade ediliyor.

omer07
Aday Memur
18 Mayıs 2009 02:20

tes = mhp

ebs = akp

es = chp

bunun böyle olduğunu herkes biliyor sütten cıkmış ak kaşık gibi başkalrını suçluysnz hepsi böyle.. biz tarafsızız gibi saçmalıkları bırakın ya içinizde biraz ALLAH korkusu VARSA doğruları söyleyin inanmadığınız şeylere başkalarını inandırmayın..suan akp var müdür olmak için ebs olan binlerce kişi var dünya fani..BEN HAKKIMI HANGİ SENDİKA OLURSA OLSUN haksızlıklarına karşı HELAL ETMİYORUM..2 ay oldu öğretmen olalı bunları gördükçe bizden malesef birşey olmaz diyorum...

demirer
Aday Memur
19 Mayıs 2009 00:08

merak etmeyin arkadaşlar ebs liler menfaatlerini herşeyin üstünde tutmasını iyi bilirler bugün her nekadar ne derlerse desinler menfaatleri için ön bahçede arka bahçede hatta ne kadar bahçede varsa olmayı kabul ederler hatta ahiret menfaati için dahi üye kabul ediyorlar artık üzülüyorum ki bu sözlere inanıpta üye olanlara ve yakında merakla bekliyorum hangi hediye kampanyasını başlatacaklar diye...

AYTAÇ01
Daire Başkanı
19 Mayıs 2009 23:03

Konu Başlığı Türk Eğitim Sen ve Bir Parti İlişkisi...

Bazı arkadaşlar hangi konuyu nereye yazacaklarını karıştırmışlarda...Hatırlatmak istedim.

demirer
Aday Memur
19 Mayıs 2009 23:22

iyi ya bu arada diğer sendikalarında ilişkisi olduğu gruplarıda öğrenmiş oluyoruz ne var ki bunda gocunacak

AYTAÇ01
Daire Başkanı
20 Mayıs 2009 11:58

Kamu-Sen?de bölünmeye doğru

Türkiye Kamu-Sen?de, MHP?nin Resul Akay?ı ve ekibini harcama operasyonu da olan kongreler süreci tamamlandı. Akay ve ekibinin silindiği Kamu-Sen?in kongresi dün yapılan seçimlerle sona erdi.

Kendi sendikasında 123 delegeyi fire vermeden Kamu-Sen kongresine taşıyan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, Kamu-Sen?e başkan adayı oldu. Akay?ın da desteklediği Özcan, karşısına bizzat MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından çıkarılan, iki kez MHP?den milletvekili adayı olan Akif Akkuş ile yarıştı. Şuayip Özcan?ın başkanlığındaki liste; Hüseyin Yurdakul, Mehmet Ali Baş, Hakan Bahadıroğlu, Gökhan Yener, İsmail Pınarbaşı, Ali Yurdagül, Erdal Erdoğan, Osman Bıyıklıoğlu ve Okan Nar?dan oluştu. Akif Akkuş?in listesinde ise Önder Kahveci, Yücel Dursun, İsmail Karadavut, Bilal Eser, Fahrettin Yokuş, Nazmi Güzel, Bircan Akyıldız, Muzaffer Demirbaş ve Necati Alsancak yer aldı.

Tüzük değişikliği

Türk Eğitim-Sen Konya 3 No?lu Şube Başkanı Akkuş?un, üst kurul delegesi olmadığı için tehlikeye giren adaylığı ise tüzük değişikliği yapılarak mümkün oldu. Eski tüzükte sadece üst kurul delegelerinin yönetimlere aday olabileceği belirtilirken, Akkuş?un önünü açmak için yapılan değişiklikle, şubesinde delege olması yeterli sayıldı. Oylama, itirazların yükselmesi, tartışmaların büyümesi nedeniyle isim okunarak yapıldı ve 121 ?hayır? oyuna karşı 225 delegenin oyuyla tüzük değişikliği kabul edildi.

MHP milletvekili adayı

Akkuş MHP?den iki kez milletvekili adayı oldu. 1995 seçimlerinde Afyon?dan birinci sırada aday olan, ancak MHP?nin seçimleri kazanamaması nedeniyle Meclis?e giremeyen Akkuş, 1999 seçimlerinde ise İçel?de 5?inci sıradan aday gösterildi. Ancak, MHP?nin oy oranının düşük olacağını ve 5 milletvekili çıkaramayacağını düşünen Akkuş, adaylıktan çekildi. İçel?de 6?ıncı sırada olan Cahit Tekeli ile Akkuş?un istifasıyla 5?inci sıraya yükselerek milletvekilli oldu. Akkuş?un bu kez Kamu-Sen Genel Başkanlığı?na aday gösterilmesi, ?Akkuş?un gönlünün alınması? olarak değerlendiriliyor.

Padişah aranıyor!

Akkuş?un yönetime girmesinin önündeki tüm engellerin kaldırılmasının ardından söz alan Türk Eğitim-Sen delegesi Kutbettin Yıldız, ?Bir Derviş?ten şikayet ediyor, başka bir Derviş?i getiriyorsunuz? diye tepki gösterdi. Bu durumdan herkesin rahatsız olması gerektiğini belirten Yıldız, ?400 delege kendinizi hiçe sayıyorsunuz, ?biz yönetemeyiz? diyorsunuz, başka bir Derviş?i getiriyorsunuz. Siz kabul etseniz bile biz kabul etmeyiz? dedi. Yıldız?ın sözlerini, ?Dick Cheney ülkemizi ziyaret etti. Bağdat?a padişah aranıyormuş. Akkuş?u oraya göndermenizi öneriyorum? diye sürdürmesi salonun bir anda karışmasına yol açtı. MHP yanlısı delegelerin tepkileri üzerine Türk Eğitim-Sen?li delegeler topluca salondan çıktılar.

Kongrede daha sonra yapılan tüzük değişikliklikleri ve önergelerin görüşülmesi de Meclis?i hatırlattı. Kimi delegelerin de kendileriyle alay edercesine ?Meclis gibi olduk? dediği kongrede, il temsilcilerinin belirlenmesi dışında, diğer konularda verilen önergeler oylanarak kabul edildi. İl temsilcilerinin atama usulüyle belirlenmesinin anti demokratik olduğu, şube yönetimleri arasından seçimle belirlenmesi gerektiği yönündeki önerge reddedildi.

En az 1,5 milyar maaş

Kongrede 5 kişilik merkez yönetimi, herkesin gönlünü almak, tepkileri bertaraf etmek için 10 kişiye çıkarıldı. Yöneticilerin maaşlarını belirleme yetkisi de seçilecek yönetime bırakılırken, sendikalarda olduğu gibi bu maaşın 1,5 milyar liradan az olması beklenmiyor. MHP?nin desteklediği listeden aday olan bir yöneticiye gazetecinin, ?Artık maaşınızı en az 1,5 milyar olarak belirlersiniz herhalde? demesi üzerine yönetici, ?Siz kendiniz 200 milyona çalışınca 1,5 milyarı çok görüyorsunuz. 1,5 milyar büyük bir rakam mı?? diye tepki gösterdi.

http://www.evrensel.net/02/04/01/sendika.html

demirer
Aday Memur
21 Mayıs 2009 23:32

Türkeğitimsen ve Eğitimbirsen başkanı canlı yayında andımız konusunda görüşlerini bildirdi.

Öğrenci andı tartışması Sky Türk?te yayınlanan Söz hakkı programında da mercek altına alındı. Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, öğrenci andının tartışmaya açılamayacağını belirterek, öğrenci andından bölücü çevrelerin rahatsızlık duyduğunu belirtti. KONCUK; ?Andımızı tartışmaya açıyorsak, Türkiye?nin adını da tartışmaya açmak lazım? dedi.

Eğitim-Bir-Sen?in Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki şubelerinin Şanlıurfa?da yaptıkları toplantıdan sonra yayınladıkları sonuç bildirgesinde okullardaki ?Öğrenci Andı?nın okutulmasının eleştirildiği ve öğrenci andının yeniden gözden geçirilmesi talebinde bulunulduğunu da hatırlatan KONCUK; Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU?ya bu düşünceye katılıp, katılmadığını, Türküm doğruyum demekten rahatsız olup olmadığını sordu. GÜNDOĞDU ise ?öğrenci andının kaldırılmasına karşıyız? diyemedi, konuyu farklı mecralara çekti.

kaynak: http://www.kamudanhaber.com/haber-Iki-Sendikanin-Andimiz-Tartismasi-4468/

AYTAÇ01
Daire Başkanı
22 Mayıs 2009 09:15

BAŞLIK: TÜRK EĞİTİM SEN VE BİR PARTİ İLİŞKİSİ

Hatırlatmak istedim. Bazıları konuyu karıştırmış da.

Okula girişte Andımız'ın okunması tam bir Bektaşi fıkrası örneği.Hani ''(sarhoş iken) namaza yaklaşmayın.'' gibi.

Andımız'ın okunup okunmayacağı, eğitim programlarının içeriği süresi, yönlendirme, ölçme değerlendirme gibi konular siyasi , ideolojik konular olmayıp eğitim bilimi ilkeleri çerçevesinde değerlendirilmelidir. Andımız'ın okunmasının ya da okunmamasının etkileri, fayda ve zararları hususunda suçlamaları yönelten TÜRK EĞİTİM SEN ve TAİFE sinin bu hususta bir eğitim bilimcinin görüşünü almışlar mıdır? Bu hususta hiç alan araştırması yapmışlar mıdır?

İdeolojik olarak eğitime yaklaşmanın sıkıntılarını bu millet 28 ŞUBAT larda gördü. Lütfen Bektaşiliği bırakında eğitimci gibi davranın.

sinan037
Müsteşar Yardımcısı
22 Mayıs 2009 15:37

Başlığı açan arkadaş Eğitim bir senin akp hükümetinin yandaş sendikası olduğunu bilmiyormuyuz sanıyor.İnsanlar aptal yerine koymayın.Bu kadar savunduğunuza göre demekki sizinde tayin-torpiliniz yapılmış.zaten sendikaların çoğu bir parti veya görüşün temsilcileri durumunda..

demirer
Aday Memur
22 Mayıs 2009 19:03

Yok yok bilemediniz onun henüz ataması yapılamamış acaba diyor hani benide görürlerde bir yerler atana bilirmiyim diye cabalıyor mazur görün

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi