Editörler : "eskiyara"Pangaea
02 Ocak 2012 23:17

Kursta yardımcı kaynak aldırmak ve kullanmak suç mu?

Arkadaşlar okulumuzda hafta içi kurs açılmıştı velilerin isteği üzerine. konu tekrarı ve yaprak testten soru çözümü yapıyorduk, matematik öğretmeniyle ben (fen ve teknoloji öğretmeni). bugün müfettişler geldi kursta ek kaynak aldırıp soru çözüyormuşsunuz diye (veli şikayet etmiş). okulda ders kitabı ve çalışma kitabı kullanıyoruz, ancak kursta yaprak test çözüyorduk. sizce bu da mı suç? bu soruşturmadan ne çıkar acaba?

nanofentek
Aday Memur
02 Ocak 2012 23:40

Hocam gerçekten bişey olmaz mı? veliler bu kadar uçmuş durumda, bunu yapan veli de iyi bir mesleği olan durumu iyi olan bir veli, tek kelimeyle yazıklar olsun diyorum, bişey çıkmasa da moralimiz bozuldu, okulu birincilikle bitir, master yap, çalışkanlıktan mem den kaç sefer teşekkür al, uyduruk bi sebep yüzünden soruşturma geçir ve ceza al, olacak iş değil.. kendimi de geçtim, diğer öğrencileri tek tek sorguya çektiler, çok korktu bazıları..

yazık.. çok yazık.. insanda çalışma şevki bırakmadılar..

kesikf
Şube Müdürü
02 Ocak 2012 23:42

fazla değil 10 yıl sonra o çocuk ona gösterecek gününü.terbiyeden yoksun ahlaksız insanlar asıl belasını kendilerinden bulacak.meb de hiç bir şey için uğraşma evrağını sağlam tut yeter. gerisi i.in kimse madalya vermez.meb kitapları boş ama bana verilen neyse onu işliyorum

nanofentek
Aday Memur
02 Ocak 2012 23:46

kesikf hocam tamam da, ben derste zaten yardımcı kaynak kullanmıyorum, hayır okul kursunda da meb kitabı mı işleyeceğim?

kesikf
Şube Müdürü
02 Ocak 2012 23:55

hocam bende ilköğretim matematik öğretmeniyim.bizde kaymakamlığın dağıttığı testler var ve onu çözüyorum.burda sorun kitapların toplca aldırılması gibi duruyor.daha çnce bir başlıkta müfettişin derse gelip çocukların çantalarında aynı kitaplar olup olmadığğına baktığını söylüyordu arkadşlar.kitap aldırmak yasak sorun bu.ama bu yasak tabikide yanlış.

oooha-be
Kapalı
03 Ocak 2012 00:05

Suç sende hocam, insanlara iyilik yapılmayacağını daha öğrenememişsin!

fatih8001
Kapalı
03 Ocak 2012 00:43

sayın hocam bizdede yaptırıyoruz öğretmen arkadaşlar test te aldırıyor ve çözdürüyor öğrencilere ama biz bunu yaparken ilçe milli eğitim müdürümüz destek veriyor bize siz başarılı olun gersini bana bırkın diyor ki gerçetken öyle bi kaç kendiniz bilmez müfettiş geldi okula geçen sene gördü başka kaynak kullanılıyor diye soruştırma açacağız dediler bizde durumu ilçe milli eğitim müdürümüze söyledik ve ilçe milli eğitim müdürümüz sinirlendi ve dediki savunmanızı isterlerse bizzat benim emir verdiğimi söyleyin topu bana atın dedi ve ekledi onlar istedikleri türden rapor tutsunlar sonuçta ceza verecek makam benim dedi bende kitabuna uydurur ceza verme sallarım dedi tabi bizde öyle yaptık ilçe milli eğitim müdürümüzede raporlarını sundular ve ilçe milli eğitim müdürümüz hiç bir cezai işlem uygulamadı dopal olarak gerek yotkur diye il milli eğitim müdürlüğüne yazı yazdı.Biz hala uyguluyoruz.

uurcan
Yasaklı
03 Ocak 2012 02:36

Editör efendiler, mesajlarım uçuyor; başlıklar uçuyor, muhalif olan her şey uçuyor...Forumun bu bölümü deliler gibi sansür uyguluyor. Haklarımızı alamamamız buraya girişi arttırdığından mı bu hareketleriniz. Yeni ve daha ateşli platformlara kaçış başlar yakında ve sadece siz, ikiniz sebep olacaksınız buna... nanofentek hocam başlığı yazmış, ikinci entry "Bir şey olmaz mı, cidden?" şeklinde başlıyor. Benim ve bir arkadaşın entryler uçmuş. Müfettişleri eleştirdik diye...

reddevist
Genel Müdür
03 Ocak 2012 06:55

bunla ilgili okullara yazı gelmişti, ders kitabı olarak kullunumuzsın bu kitapları, onun için zorlama öğrenciyi

nanofentek
Aday Memur
03 Ocak 2012 11:11

Değerli hocalarım, derste yardımcı kaynak kullanmıyorum, okul kursunda, bir de veilerin istediği bir kurs, üstelik yaprak testleri zorunlu tutmadık, aynı sınıfta yaprak testi olmadan kursa gelenler var ve olan arkadaşlarıyka birlikte çözüyorlar, zorunluluk yok.. benim sormak istediğim kursta da mı böyle bir zorunluluk var, derste kullanamayız biliyorum, ama kursta böyle bişey olduğunu bilmiyordum.. kursta soru çözmeyeceksem ne yapacağım o zaman, çalışma kitabını zaten derste dolduruyoruz, yaprak testten fotokopi de yasal değil, üstelik fotokopi makinesinin zaten toneri bitiyor sık sık, bunun parasını da kimseden alamıyoruz, yani gerçekten yasal hakkımı bu durumda bilmek istiyorum, hiç bir zorunluluk olmadan çözülen bu yaprak testlerden nasıl bir ceza alırız? kursla ilgili yönetmelikte böyle bir durum belirtilmiş midir? Kaç tane veli zorunlu tutmadığına dair müfettişle konuşmuşlar, ancak şikayetçi olan veli ve öğrencisi zorla aldırdı diyor, üstelik neredeyse 3 aydır bu kursta soru çözerken ve bu veli testleri ilk baştan aldığı halde.. Kursu da isteyerek açmadık, veliler ve idare bastırdı, hani biz çok da meraklı değildik, ona rağmen en iyi ve verimli şekilde geçirmek için uğraşıyorduk. üstelik valiğin belirlediği en düşük fiyatı istedi idare, sesimiz çıkmaı, elimize hiç para geçmiyor ama biz onlar için uğraşıyorduk.. sağolsunlar çalıştırmamak için ellerinden geleni yapıyorlar..

eğer yönetmelikte kursla ilgili bişey varsa nolur benle paylaşın arkadaşlar.. çok teşekkür ederim.. iyi çalışmalar..

szlşmlisınıfçı
Daire Başkanı
03 Ocak 2012 15:21

asıl suçlu o dilekçeyi işleme koyan ... bu nedir ya bu nasıl iştir öğretmen kurs verecek öğrenci için ugrasacak haddini bilmeyen biri çıkıp şikayette bulunacak yazık... en sağlam iş evrakların tam olsun kitap dışına çıkma öğencilerin papağan olsunsenden ii öğretmen oktur..herkes bunu istiyor..

szlşmlisınıfçı
Daire Başkanı
03 Ocak 2012 15:25

hocam veli kaynak konusunda bizden yardım istedi bizde öneride bulunduk deyin biz kesinlikle kimseye zorla birşey aldırmadık deyin..hiçbişede çıkmaz..bunun üzerine tepki olarak kursuda bırakacaksınız ne halleri varsa görsünler...

Fen1
Kapalı
03 Ocak 2012 15:39

o veli bozuntusu hangi yüzle şikayet etmiş acaba? çocuğuna dışarıya göre çok az fiyatla ders veriyorsunuz ekstradan bir de gidiyor şikayet ediyor... ilk işiniz kursu bırakmak olsun.. eğer çoğu veli sizden memnunsa bimere, ilçe mebe, il mebe sizin hakkında yazı yazsınlar... öğretmenlik her türlü yerler altında ben bunu anlamıyorum... lanet olsun

Fen1
Kapalı
03 Ocak 2012 15:43

fenciler çok iyi bilirki, bizde tahtaya soru yazmak işkencedir, her soru şekilli şemalı... her öğrenci de bir kaynak olmadan o kurs nasıl geçer?

asil01
Kapalı
03 Ocak 2012 17:38

nano arkadadasım kursu acarken nasıl bir prosedur izlediniz dilekçeyi veliler mi yazdı?

chnbnp
Aday Memur
03 Ocak 2012 18:49

Yazık ya, kursların amacı bir nevi öğrenciler dersanelere gitmesin, okullardan daha fazla yararlansın, soru çözümü yapıp konuyu pekiştirsin değil midir? Öğretmen zamanını, emeğini kurs için harcasın, velilerin yaptığına bak. Çocuğunu kursa gönderme kardeşim madem. Karşılıklı fedakarlık olmadan başarı olur mu? daha çok soru çözümü yapılması için kaynak kitaplar mutlaka gerekiyor. Öğrenci evde de bu kitaplardan çalışıyor. Derste kullandığımız kitaplarda öğrencilerin çözeceği sorular sınırlı. Bu öğrenci soru çözmezse başarılı olamaz, kabak öğretmenin başına patlar.İl-ilçe-okul müdürlükleri başarı artırılsın diye öğretmene baskı yapmaz mı? Kursun açılmasına izin veren yetkililer acaba neden şimdi öğretmenine destek olmaz anlamış değilim..İlla birilerinin Ankarada dayısı mı olması lazım, olmayan sahipsiz mi kalsın..

crazy_sınıf
Genel Müdür
03 Ocak 2012 19:05

hocam kurs ve etüd yönetmeliğini okuyun. orada kaynak kitap kullanılabileceği yazıyor. biz okulca toplu olarak aldırdık.. canınızı sıkmayın bişey olmaz

ylka2012
Daire Başkanı
03 Ocak 2012 19:21

hocam size yönetmelik gereği yapılıyorsa siz de yönetmeliğin istediklerini yapın. Fazlasını değil.

nanofentek
Aday Memur
03 Ocak 2012 19:51

Değerli öğretmenlerim, öncelikle açıklamalarınız için çok teşekkür ederim..

Öğrencilerimize açtığımız kurs veli dilekçeleri ile açılmıştır, demiştim ya ben istemediğim halde veliler ve idare açılması yönünde çok ısrarcı oldular. yani usulüne uygun şekilde açıldı..

crazy_sınıf hocam, yönetmeliğe şimdi baktım,şöyle bir madde var:

"Kurslarda Yararlanılacak Kaynaklar

Madde 12- Kurslarda yararlanılacak temel kaynaklar ders kitaplarıdır. Ayrıca, Talim ve Terbiye Kurulu'nca hazırlanan yayınlar, bu Kurul'ca tavsiye edilen veya kurs merkezi yönetim kurulunca uygun görülen diğer kaynaklar ile yüksek öğretim kurumlarınca hazırlanan yayınlardan da yararlanılabilir."

bu demek oluyor ki yardımcı kaynak da kullanılabilir, üstelik hiçbir zorlama da yapılmadı kaynak alınması konusunda, alanlara şu vakte kadar sürdürdük kursu (-ki bu öğrenci de kaynakları alan bir öğrenci), almayan öğrencilerimin zor durumda olduklarını bildiklerime de ben kendim aldım (özelliklede vandan ilimize göç eden öğrencilerimize-kurs ücreti de almadık tabi).. ilginç olan şu, bu veli hala okul kurs ücretini de yatırmamış, onu da bugün öğrendim.

Neyse müfettişimiz gitti, okul aile birliğindeki velilerle bazı velileri ve bu sınıftaki tüm öğrencileri sorguya çektikten sonra (gerçi hepi lehimize konuşmuşlar, daha doğrusu ortada bir suç yok).. ancak ilginç olan şu ki, öğrencimizin baabası bu duruma sebep olmasına rağmen eşi sabahleyin gelip önce müdürden özür dilemiş ve sonrada kocamın yaptığı hatayı ben düzelteceğim ve müfettişle görüşeceğim demiş, görüşmüş de.. Sanırım bu konuşma ve velilerin, öğrencilerin bizler hakkındaki olumlu sözleri aleyhimize olacak bir sonucu engelleyecek, en azından öyle ümit ediyorum, tabi müdürümüz sakin ama temkinli olun, herşey olabilir, moralinizi bozmayın dedi..

yukarıda belirttiğim madde de sanırım bizim suç teşkil edecek bir şey yapmadığımızı söylüyor.Doğru mu yorumluyorum acaba? Bakalım ne olacak, ama dün akşama göre biraz daha rahatladım,TEKRAR TEŞEKKÜR EDERİM herkese,verdiğiniz bilgiler için..

uurcan
Yasaklı
03 Ocak 2012 20:51

Dilekçeyi yazan velinin de, o veliyi adam sayıp dilekçesini işleme koyan müfettişin de...

hederay_ing
Şube Müdürü
27 Eylül 2012 16:25

oKUYAN OLURSA AYNI KONUDA BEN DE YAZACAĞIM

Ben de ingilizce kaynak aldırmak istiyorunm gelen saçma sapan kitaplardan o kadar bıktım ki,her ünite için proshow izletiyorum sonra destek videoları,bir de çalışma kağıtları dağıtıyorum ama buna rağmen o kitapları çocukların anlayabileceği seviyeye indirgeyemiyorum 5. yılım ve artık pes ediyorum,her ünite için her sınıfa ayrı ayrı fotokopi çektirmekten başım döndü teneffüslerim fotokopi ile geçiyor ben de aynı durumu yaşayacağımı düşünüyorum ama yaşasam bile sürün beni bıktım artık diyeceğim çalıştığım yer kendi kasabam memleketim

Toplam 25 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi