Editörler : E.Kayı Han
15 Haziran 2008 23:23

İçki Satılan Yerde Çalışmak Haram mı?

İçki içmiyorsunuz ama içki satılan bir yerde çalışıyorsunuz.Bunun hükmü nedir?

Mat.0227
Aday Memur
18 Temmuz 2008 22:59

sizin okulda içki mi satıyolar!!!!!!!!!!

ceren1975
Memur
18 Temmuz 2008 23:20

Allah herkesin kalbine göre verirmiş,

ben çalışmak istemezdim böyle bir yerde, böyle bir iş çıksada kabul etmezdim, başka bir iş bakardım

yedi-pinar
Şube Müdürü
18 Temmuz 2008 23:27

Evet haram cnm hiç bir şekilde bu değirmene su taşımaman ve içinde bulunmaman gerekiyr.Emek harcıyorsun oraya sonuçta ve oradan kazanılmış haram parayı alacaksınn

Revaha2
Kapalı
18 Temmuz 2008 23:45

olayın çok boyutu var biri sırf içki dükkanımı yoksa içkili lokanta gibi bir yermi..tabi ikinci durumda bizzat içki servisi yapam zorunluluğu oluşmayabilir..olayın 2. yönü zarurettemisin,açmısın,aç çocukların mı var yoksa 2. iş olarak mı yapacaksın..tabiki 2. durumda işler daha da değişiyor...3. noktada geleneksel islam alimleri bu türlü konularda genelde haram derler ..çünkü bu konuda aşağıdaki ve benzeri hadisler vardır: Resul-i Ekrem (a.s.m.) bir hadislerinde içkiye on yönden lanet edildiğini belirtmiş ve şöyle buyurmuştur : «İçkiye on yönden lanet edilmiştir : İçkinin kendisine, onu imâl edene, imâl etmek isteyene, satıcısına, müşterisine, taşıyanına, taşıttıranına, kazancını yiyene, içene ve içirene.» 22. İbni Mâce, Eşribe ..4..nokta bu yerlerde bir bayan mı çalışacak yoksa erkekmi...belki bayanlar için ekstra bazı güçlüklerde oluşabilir...hepsini düşünüp kendi yorumunuzu çıkarmanız gerekiyor...benim fikrim bu yerlerde çalışmak -hatta zaruret bile olsa- olumlu yönde değildir..rızkı veren yüce mevla onu temiz-helal bir şekilde vermeyi üzerine almıştır..

kebrari
Yasaklı
19 Temmuz 2008 00:07

sahsen içki satılan yerden yiyecek maddesi de olsa hiç bişey almam..evde aldırmam...kilometrelerce yürür başka yerden alırım...

az bile olsa benim paramı kazanmasınlar isterim....

eskad.
Kapalı
19 Temmuz 2008 00:28

bu dediğin çok zor dostum burda...

ne kadar dikkat etmeye çalışırsan çalış bir yerde tıkanıyorsun...

Revaha2
Kapalı
19 Temmuz 2008 00:36

birşeyi birazda gurula hatırlıyorum..gençtim,toydum ve denilmesi gerekeni daha dümdüz söyleyebilecek mazeretimdi bu..bğir defasında alışveriş yaptığımız markette açık dergiler dikkatimi çekti..ve neden bunları satuyorsun dedim birden gayrı ihtiyari..tabii cevap standart:ekmek parası...ekmek parasını kazanmak için bunları satmak zorunda değilsin dedim..rızık kelimesini duyduğumuzda belkide hepimizde tertemiz bir kavram ve tertemiz bir çağrışım gelir.direkt rezzakı hatırlarız(cc) belki ondandır bu kudsiyet.ekmek biz türklerde ne kadar yüce bi kavram..küçükken sokakta bulduğumuz ekmek ğparçalarını 3 defa alnımıza götürüp uygun bir yere koymak nede önemliydi..ve hala da öyle..nedendir bu temizliği bulandırıp ekmeğin hamuruna kirli su karıştırmak...en azından ekmek parası olmasaydı ismi..

kpss _emre
Memur
19 Temmuz 2008 01:19

bana yardım edin...

içkiden kazanılan ekmegi yemek zorunda kalıyorum ve hiç rahat değilim.ben ne kadar haram oldugunu söylesemde büyükler anlamıyor.her lokma diziliyor bozagıma!herşeyimiz var ev ,araba,sağlık..ama inanın mutluluk yok,bereket yok!bana dua edin lütfen,dua ederken inşallah iflas ederler ve o pis restourant kapanır diyorum..duysalar kim bilir ne çok kızarlar..dua edin kardeşlerim Allah bana helalinden iş verip,az ama temiz kazandırsın...

bu konu içimi çok acıttı belkide söyleyemediklerim başlıkta gizli,DUA EDİN HARAM YEMEKTEN KURTULAYIM!

Revaha2
Kapalı
19 Temmuz 2008 01:28

allah yar ve yardımcın olsun..rızık ile ve açlık ile imtihan etmesin diyeceğim ama belki de bu imtihan sizin için hayırlıdır..iş-aş ile imtihan çoğu kez insanı saflaştırır.rabbin dergahına odaklar...uzanan elleri rabbim boş çevirmez..hele rızık konusunda asla.çünkü teminat altına almış..vereceğim demiş...tam olarak kanat getirelim buna...

eskad.
Kapalı
19 Temmuz 2008 01:31

emre zor bir durum sıkıntını biz burdan hissedebildiysek Rabbim zerresine kadar haberdardır...sabır ve dua..inşallah hayırlı bir kapı açılacaktır..hadi beni duamı da aldın biraz tebessüm:))

kpss _emre
Memur
19 Temmuz 2008 01:36

sırf bu yüzden evi barkı terk edesim geliyor kardeşlerim..sırf haramdan kaçmak için.ne olur benim bu yazımı okuyanlar bu pis işlere bulaşmasınlar ne olur! sadece kendinizi lüksünüzü düşünüp ahireti unutmayın.bu işten kazanılan parayla evlat dünyaya getirmeyin.inanın aglıyorum...hemen hergün el açıp Rabbime iş diye yalvarıyorum.hiç birşeyin bereketi yok,en tatlı bal bile zehir oluyor hayatımda!

SİZLERE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM KARDEŞLERİM ALLAH KİMSEYİ O'NUN YOLUNDAN AYRIRMASIN.KALPLERİ MÜHÜRLEYİP GÖZLERİ KÖR ETMESİN.

zynp01
Genel Müdür
11 Şubat 2009 07:32

«İçkiye on yönden lanet edilmiştir : İçkinin kendisine, onu imâl edene, imâl etmek isteyene, satıcısına, müşterisine, taşıyanına, taşıttıranına, kazancını yiyene, içene ve içirene.» 22. İbni Mâce, Eşribe ..

sakligozyasi
Yasaklı
11 Şubat 2009 08:12

Emrecim her günahta Allah'a götüren bir hayır gizlidir.Onun için çok fazla karamsar olma haa niyetini salih tut ve bu işten en az ne kadar zarar görebilirim onun hesabını yap gerisi sonra gelir.SEn bu halde olmasaydın belkide o günahın kötülüğünü göremeyip bizlere nasihat edemeyecektin.Onun için her günahta belki bilmediğimiz hayırlar gizlidir.Çünkü günahlar Allah'a yaklaştıran bir sebeb olabiliyorlar.Belki sen bu günaha girmesen Allah'a bu kadar içten dua etmeyecektin.Belki bu günah seni Allah'a daha çok yakınlaştırıyor bilemezsin.Bazı şeylerin kötülüğünü anlayabilmek için o şeyin içinde olması gerekiyor gibi.Yaşayarak öğreme diyoruz ya işte bazı günahlarda insanlara birşeyleri öğretiyor ve Allah'a biraz daha yaklaştırıyor.Tabi şuurlu bir insan ancak günahla bile Allah'a yaklaşır.O nasıl olur günah işler ama tevbe kapısınıda tamamıyla kapatmaz.O günah kalbi acıttıkca acıtır ve Allah'a dostluk isteği daha kuvvetli olur.

Şuanki halin bir imtihan ve mesaj.Bunu iyi analiz et ve düşün,asla nefsani olarak olaylara bakma,şuanki durumunda bir hayırda gizli aslında nedir o Allah'a dahada yaklaşmışsın ve ondan medet umuyorsun.Eğerki şuan bu işte olmasaydın heralde Allah'a bu kadar yalvarmazdın.Ama bu demek değilki bu işte çalış yakarış adına.Sen genede elinden geleni yap.Gerisi senin niyetinden dolayı gelecektir merak etme.

sakligozyasi
Yasaklı
11 Şubat 2009 08:15

Yazının tarihi 2008'miş görmeden yorum yaptım.ZEYNEP01 gözüne bi gözlük tak emi.

zynp01
Genel Müdür
11 Şubat 2009 08:24

gözüne gözlük takacak kimin olduğu ortada !!!...

güncellemiş olabilirim konunu önemli olduğunu düşünerek,isteyen yorum yapar isteyen yapmaz sende yapmayabilirdin özelden terbiyesiz mesaj atmana ne lüzüm vardı

hala çözemedim

"hokşilato"
Kapalı
11 Şubat 2009 09:53

çevap veriyorum alın teriğ ile kazanılan her kazanç helaldir... oradaki amaç içki iler bağlantılı değil ki maaşını alıp eve ekmek götürmek... haksız mıyım.

gülümse:)))
Kapalı
11 Şubat 2009 10:01

içiki satılan yerde çalışmak elbetteki günahtır ancak kazanılan para haram değildir.. ikisini karıştırmayınız.. çünkü o para çalışmanın karşılığıdır.. içkili lokantanın mutfağında bulaşıkçılık yapan biri günaha girmektedir ancak kazandığı para haram değildir.. çünkü yıkadığı bulaşığın karşılığını almaktadır..

"hokşilato"
Kapalı
11 Şubat 2009 12:48

ya bırakın allahını severseniz yapmayın böle. kalbinden ne gecirdiğin ne önemli olan o. haram olduğunu düşünmüyorum içmiyorum da satmıyorum da çalışıyorum kardeşim çalışıyorum. mecburum böle yaftalamanız hiç ii değil.. nerden uyduruyorsunuz anlamıyorum!

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi