Editörler : oto-danisman-expert
06 Aralık 2009 00:47

Jetta 1.6 FSI Comfortline nasıldır?

Kullanan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum.Yakıt tüketimi bakım maliyeti sağlamlık çekiş performansı vs.

06 Aralık 2009 13:01

Bu aracı kullanan yokmu forumda?

uye1463045
Yasaklı
06 Aralık 2009 18:20

güzel konforlu çevik seri, passata göre biraz daha ucuz, yanlız benzinliyse yakıt yönünden seni üzebilir dizel alınmalıdır

06 Aralık 2009 18:31

///İ&K\\\ ne kadar yakmaktadır kullanım olarak fabrika verisi değilde kullanarak test ettiniz mi hocam?Evet çok hoşuma gidiyor öğrencimin velisinde var rahat bir araba düşünüyorum ama kısa zamanda değil tabi.

uye1463045
Yasaklı
06 Aralık 2009 18:45

evet araba rahat ve konforludur ama benzinli modeli çok yakar şehir içinde 100 km de 15 litreye kadar çıkabilir dizeli nispeten biraz daha az yakar,ama passat dan daha ucuz da olsa 2. elde 25-30 milyarı bulabilir,dizel modellerinde 25 altında bulmak zor

06 Aralık 2009 18:53

Az önce sahibinden.com'a baktım 2008 model 11 bin km de 38 bin fiyat çekmiş galeri fazla geldi fiyatı 1.9 TDI platin gri

uye1463045
Yasaklı
06 Aralık 2009 19:02

e 2008 model ama o da

o paraya da jetta ya bakmam gider direk passat alırım

@Ayberk@
Kapalı
06 Aralık 2009 19:05

o parayı eski teknoloji dizel tdı a vermektense yeni nesil 2010 model commonrail motorlar kullanan ford focus toyota coralla veya opel astra. peugeot 308 e veririm

*Peter*
Yasaklı
06 Aralık 2009 19:05

Volkswagen'in dizellerinden uzak duracaksın. Yakıt sorun oluyorsa LPG'li yaparsın olur biter. Benzinli Volkswagen alıp da LPG taktırarak kullanan ve memnun olmayanı hiç görmedim. Arabaya diyecek yok, Volkswagen her zaman on numaradır.

uye1463045
Yasaklı
06 Aralık 2009 19:11

o kadar parayı veren lpg yi niye taktırsın

dediğim gibi alacaksan dizel benzinliler benzini su gibi içer

ayrıca ww le focus astra corolla pejo karşılaştırılmaz bile

ww ni ancak audi bmw mercedes gibi sınıfının araçlarıyla karşılaştırabilirsin

elmayla armut toplanmaz

@Ayberk@
Kapalı
06 Aralık 2009 19:15

///İ&K\\\

bırakta ona otomotivciler karar versin vw binekler bu ülkede fazla abartılıyor

ama 2010 model trasporterin hakkını vermek lazım o ayrıdır zaten

ama arabaları o fiyatları hiç ama hiç haketmiyor

phantom25
Müsteşar
06 Aralık 2009 19:19

neden fsi?

,

yeni nesil tsi motor çok methediliyor. hatta fsi artık üretmiyor benim bildiğim

uye1463045
Yasaklı
06 Aralık 2009 19:19

bende otomotivciyim zaten

fiyata gelince ww nin o modellerinin türkiyedeki geçmişi fazla değildir dolasıyla focus astra megane gibi piyasada pek yoktur bu da fiyatını yukarı çekmektedir

06 Aralık 2009 21:27

Öncelikle bir yanlışı düzelteyim TDI ile CRDI (Commonrail),HDI.dci,TDCİ aynı teknolojiya sahiplerdir.Motor olarak içerisinde Turbo+İntercooling bulunmaktadır.Zaten yüksek tork ve BG gücünün artamasını sağlayan ana parçalar bunlardır.İntercooling'in asıl görevi aşırı ısınan Turboyu soğutmaktır.

Markaların Kullandıkları Dizel motor çeşitleri:

CRDI-Kia,Hyundai,Nissan

TDCİ-Ford

dci-Renault

TDI-Wolkswagen

şeklinde örneklerle çoğaltılabilir.

TSI motorlar ise benzinli motorlarda düşük silindir hacminden yüksek tork ve BG gücü üretmek amaçlı yapılmıştır.FSI motordan farkı dizel motorların benzeri ama aynısı değil ekstradan turbonun bulunmasıdır.Zaten Şu anda wv'nin kullanmış olduğu 1.4 TSI motordan 122 ve 160 BG gibi yüksek güç ve 200 ile 240 NM tork üreten motorun ana sebebi turbonun bulunmasıdır.Bu motorlara örnek olarak Opelin İnsignia'da kullanmış olduğu motorlar,Fiatın bağzı modellerinde kullandığı TJet,Renault'un var olan ama Türkiyede kullanmadığı TCE motorlar aynı şekilde çalışmaktadır fakat isimleri farklıdır.

Özetle

TSI-Wolkswagen

Tjet-Fiat

TCE-Renault

Evet TSI motorlarda düşünülebilir.Ama en önemlisi fiyatlarıdır.Yani benim yazdığım FSI motorla TSI motor arasında 5-7 bin TL gibi bir fark ikinci elinde.Katkı sağlamak amacıyla yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

@Ayberk@
Kapalı
06 Aralık 2009 23:08

vw genin kullandıgı tdı yla yeninesil commonrail motorlar birbirinden farklıdır

commonrail ortak yakıt hatlı enjeskiyondur bunlarda enjekiyon noktası ve enjeksiyon mıktarı daha hassa şekilde ayarlanıyor

ama eski tdı da her silindire ayrı hattan yakıt sağlanır bu motorum daha gürültülü çalışmasınaa yakıt açısından performans açısından commonrail motorların altında kalmasına nedenoluyor

buarada yeni polololarda trasporterlerde commonrail teknolojisine geçildi

ha bu arada arkadaşın biri, jettayla bmw 5 serisini veya mercedes e serisinin karşılaştırmaya devam etsin :D

Akdenizvet
Şef
09 Aralık 2009 00:05

FSI motor pek tutulmadı sanırım, bu nedenlede üretimi bitti. Ayrıca FSI motor LPG ye dönüştürülemiyor.

BlackPuma
Şef
09 Aralık 2009 02:36

64 BİN km golf FSI kullandım. Şehirler arası rekorum 100 km de 4.8 lt (150 km lik bir yol) Ortalama ise 5.3 lt civarı. Ankaradan İstanbul a, abartmadan normal hızda 5.2 lt yakarak girdim. Şehir içi ise 7-11 lt arası yakıyor. Çok sıkışık trafikte 11 i de geçtiği olmuştur. Yol bilgisayarından defalarca 1 e 1 kontrol ettim kuruşu kuruşuna litresi litresine veriler tutuyor. Bakım maliyeti her avrupa araba gibi aşşağı yukarı aynı. Performansı sıradan bir araba kadar. 115bg sonuçta. Yeterli. Ve bence sağlam bir araba. Sanırım Jetta da bu dediklerime hemen hemen aynıdır.

09 Aralık 2009 16:34

FSI motorlar lpg'ye dönüştürülemiyor diye yazmış arkadaşın biri doğru mu bu?İlk defa duyuyorum.

ayhi
Kapalı
09 Aralık 2009 17:18

lpg, fsi'ya da takılabilir, hatta tsi'a bile takılabiliyor

internette uygulamaları var

ama uzun vadede sorun çıkarır mı, iyi araştırmak gerek

ceyhan1905
Müsteşar Yardımcısı
09 Aralık 2009 23:09

arkadaş markaları sınıflandırmış. vwagen'i bmw audi mercedes sınıfına sokmuş...

arkadaşım vw kendisini o sınıfa sokmuyor sen neden bu marka fanatikliğini yapıyorsun.

vw de ford, renoult,pejo, opel vb gibi orta ve orta üst sınıfa hitap eden bir marka.

kaliteli aracı övmek ve marka fanatikliği yapmak arasındaki çizgiyi geçmeyelim.

uglykidjoe
Müsteşar
10 Aralık 2009 20:34

Zaten vw grubu premium marka olarak audiyi sunuyor. Doğuş grubu ve bazı fanatiklerin iddiasıdır vw nin mercedes ayarı olduğu.

Pek çok ülkede mondeo d segmentin en çok satan aracı olur. Bizde Passatın kapı kolunu tutmamış adamlar , dünya harikası ilan eder.

jetta FSİ ye gelince...Araç iyi ama motor başarılı değil. VW vw olalı bir kuş tuttu. TSİ motorları çıkardı. Ama bunlar da ikinci elde yüksektir daha.

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi