Editörler : crops35
16 Mart 2007 22:21

Gıda Teknikerleri Platformu

KONUYU HANGİ BAŞLIKTA AÇACAĞIMI BİLEMEDİM ANCAK TEPKİMİZİ ORTAYA KOYMAK İÇİN NEYİ BEKLİYORUZ BU KADAR ALIM İÇİNDE BİR TANE BİLE GIDA TEKNİKERİ YOK

saidoran
Şube Müdürü
16 Mart 2007 22:40

ayrıca tarım bakanlığının kendi yazısını da okumakta fayda var bilgi edinme merkezine defalarca yazmama rağmen içaçıcı cevaplar alamadım tepkimizi ortaya koyalım

EK: 7/B

Gıda İşletmelerinde Üretimin Niteliğine Göre Sorumlu Yönetici

Olarak İstihdam Edilecek Meslek Mensupları

1- Taze-Kuru Meyve/Sebze Ambalâjlayan İş Yerleri: Gıda Teknikeri, Tarım (Ziraat) Teknikeri, Meyve Sebze İşleme Teknikeri, Süt Teknikeri, Gıda Teknisyeni, Ziraat Teknisyeni, Çevre Sağlık Teknisyeni, Ev Ekonomisi Teknisyeni, Tarım Meslek Lisesi Mezunu Laborant.

2- Bitkisel Çay, Çay ve Tuz Ambalâjlayan İş Yerleri: Gıda Teknikeri, Tarım Teknikeri, Meyve Sebze İşleme Teknikeri, Süt Teknikeri, Gıda Teknisyeni, Ziraat Teknisyeni, Çevre Sağlık Teknisyeni, Ev Ekonomisi Teknisyeni, Tarım Meslek Lisesi Mezunu Laborant.

3- Unlu Mamuller Üreten İş Yerleri (simit, yufka, galeta vb.): Gıda Teknikeri, Tarım Teknikeri, Süt Teknikeri, Gıda Teknisyeni, Ziraat Teknisyeni, Çevre Sağlık Teknisyeni, Ev Ekonomisi Teknisyeni, Tarım Meslek Lisesi Mezunu Laborant, gıda bilimi konusunda eğitim almış diğer teknikerler.

4- Ekmek ve Ekmek Çeşitleri ile Pastacılık Ürünleri Üreten İş Yerleri: Gıda Teknikeri, Tarım Teknikeri, Gıda Teknisyeni, Ziraat Teknisyeni, Çevre Sağlık Teknisyeni, Ev Ekonomisi Teknisyeni, Tarım Meslek Lisesi Mezunu Laborant, gıda bilimi konusunda eğitim almış diğer teknikerler.

5- Un, Bulgur Üreten İş Yerleri ile Hububat ve Bakliyat İşleyen/Ambalâjlayan İş Yerleri: Gıda Teknikeri, Tarım Teknikeri, Gıda Teknisyeni, Ziraat Teknisyeni, Çevre Sağlık Teknisyeni, Ev Ekonomisi Teknisyeni, Tarım Meslek Lisesi Mezunu Laborant.

6- Bitkisel Sıvı Yağ Üreten/Ambalâjlayan İş Yerleri: Yağ Endüstrisi Teknikeri, Gıda Teknikeri, Tarım Teknikeri, Gıda Teknisyeni, Ziraat Teknisyeni, Çevre Sağlık Teknisyeni, Ev Ekonomisi Teknisyeni, Tarım Meslek Lisesi Mezunu Laborant.

7- Şeker Ambalâjlayan İş Yerleri: Pancar Yetiştiriciliği ve Şeker Teknikeri, Gıda Teknikeri, Tarım Teknikeri, Gıda Teknisyeni, Ziraat Teknisyeni, Ev Ekonomisi Teknisyeni.

8- Kuruyemiş ve Baharat Ambalâjlayan İş Yerleri: Gıda Teknikeri, Tarım Teknikeri, Meyve Sebze İşleme Teknikeri, Gıda Teknisyeni, Ziraat Teknisyeni, Çevre Sağlık Teknisyeni, Ev Ekonomisi Teknisyeni, Tarım Meslek Lisesi Mezunu Laborant.

9- Mantar Üreten/Ambalâjlayan İş Yerleri: Mantarcılık Teknikeri, Gıda Teknikeri, Tarım Teknikeri, Meyve Sebze İşleme Teknikeri, Gıda Teknisyeni, Ziraat Teknisyeni.

10- Bal, Polen ve Arı Sütü Üreten/Ambalâjlayan İş Yerleri: Arıcılık Teknikeri, Gıda Teknikeri, Tarım Teknikeri, Et Teknikeri, Gıda Teknisyeni, Ziraat Teknisyeni, Veteriner Sağlık Teknikeri, Veteriner Sağlık Teknisyeni.

11- Salamura Ürünler Üreten İş Yerleri: Gıda Teknikeri, Tarım Teknikeri, Meyve Sebze İşleme Teknikeri, Süt Teknikeri, Gıda Teknisyeni, Ziraat Teknisyeni, Çevre Sağlık Teknisyeni, Ev Ekonomisi Teknisyeni, Tarım Meslek Lisesi Mezunu Laborant.

12- Süt ve Süt Ürünleri, Dondurma ve Yenilebilir Buzlu Ürünleri Üreten/Ambalajlayan İş Yerleri: Süt Teknikeri, Gıda Teknikeri, Tarım Teknikeri, Gıda Teknisyeni, Ziraat Teknisyeni, Tarım Meslek Lisesi Mezunu Laborant, Veteriner Sağlık Teknikeri, Veteriner Sağlık Teknisyeni.

13- Yukarıda Sayılanlar Dışındaki Diğer Gıda Maddelerini Ambalâjlayan İş Yerleri: Gıda Teknikeri, Tarım Teknikeri, Et Teknikeri, Gıda Teknisyeni, Ziraat Teknisyeni, Çevre Sağlık Teknisyeni, Ev Ekonomisi Teknisyeni, Veteriner Sağlık Teknikeri, Veteriner Sağlık Teknisyeni, Tarım Meslek Lisesi Mezunu Laborant.

14- Yukarıda sayılan meslek gruplarının dışında, gıda bilimi konusunda eğitim almış olan diğer meslek mensuplarının hangi iş kolunda sorumlu yönetici olarak istihdam edilebileceği Bakanlık iznine tâbidir."

Yürürlük

MADDE 5 ? Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 6 ? Bu Yönetmelik hükümlerini Tarım ve Köyişleri Bakanı yürütür.

ysfagz
Aday Memur
20 Mart 2007 15:24

s a kardeş gıda teknikerlerini görmezler!sanki öyle bir bölüm yok.ben gıda teknikeriyim ama şimdi bilgisayar işletmeni olarak memurluğa başladım!!!!! gıda teknikeri bilgisayarcılık yapıyor ama ne kadar yapabilir her işi ehline vermek lazım :zaten ülkemizde ehil olmayanlar bir yerlere geliyor ve ülkemizin haline bakın allah rahmet eylesin.bir an önce tarım bak.gıda tekniker kadrosu açması lazım. tüm gıda teknikerlerine selam olsun allaha emanet olun

ahmetozen08
Aday Memur
30 Mart 2007 20:59

kardeş çok haklısın hiç kimsenin sesi çıkmıyor konu gıda ama bir gıda teknikerinin hiç bir önemi yok gıda ile eğitim almamış tekniyenlerle bile aynı durumdayız.gıda müh.si haricinde gıda ile ilgili belki bir ders almış mühendisler bile 5 işyerine bakarken sen ancak 2 işyerine bakabiliyon yemek fabrikasına bakamıyon 60 bg ün üzerindeki yerlere bakamıyon düşün ya bir süt ürünleri teknikeri 60 bg nü geçmişse mandıraya bakamıyo bu memleketde adalet ancak yazılarda kalmış oturmuş yukarıda 3 tane adam yazıyorlar her şey kendi ellerinde

canpolat35
Aday Memur
05 Nisan 2007 11:42

gncl

saidoran
Şube Müdürü
05 Nisan 2007 12:56

BU KADARMIYIZ ARKADAŞLAR

serla27
Şef
10 Nisan 2007 17:36

annah bende gıda teknikeriyim ama burada yazıldığından bile haberim yoktu önlisanslılar.net sitesinde mail atıyoruz bakanlıklara sizlerde katılın sesimizi duysunlar devlet gıda teknikeri alımı yapmıyor yıllardır bizim yerimize kimleri çalıştırıyor bu gıda kkurumları bilen varmı. defalarca mail yazdım ama gönderilen cevapların hiç birisi tatmin edici değildi.

serla27
Şef
12 Nisan 2007 15:52

millet nerelere kayboldunuz lise mezunları başbakana mektup bile yazmış bizler eli kolu bağlı boş boşmu duracağız bu ülkede gıda teknikerlerine neden hiç ihtiyaç yok yediğimz içtiğimiz uzaydanmı geliyorda incelemesini adam gibi yapmıyor bu devlett.

serla27
Şef
15 Nisan 2007 08:16

burada hiç gıda teknikeri yokmu????????

saidoran
Şube Müdürü
15 Nisan 2007 14:04

ya arkadaşlar ben gıda teknikerleri odası açmak istiyorum bulunduğunuz illerde varmı böyle bir oda ziraatçiler odası mühendisler odası falan olur ya bende teknikerler odası açacam da nereye nasıl başvuracağımı bilmiyorum

mehmet89
Memur
16 Nisan 2007 14:55

Merhaba Gıda Teknikerleri,

Gıda Kontrolü ile ilgili 5179 Sayılı Kanunu incelemenizi tavsiye diyorum. Bu kanunda zir.fak. toprak veya tarım ekonomisi mezunlarının gıda kontrol yetkisi olduğu halde, gıda eğitimi almış gıda teknikerlerinin kontrol yetkisi maalesef yoktur.Gıda Kontrol yetkisinin verilmesi için mücadele edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yetki ve sorumluluk, özlük hakları vb. konularda dile getirilmesi gereken çok husus vardır. Bu konularda tekniker dernek ve birliklerinin bir çalışması var mıdır. Bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen. Gıda Teknikeri

saidoran
Şube Müdürü
16 Nisan 2007 15:43

böyle bir çalışmayı ben başlatmak istiyorum ancak nereye nasıl başvuracağımı bilmiyorum dernek kurmak için belli bir sayı olması lazım falan dediler araştırmak lazım birlik olunca kuvvet doğacaktır ayrıca haziran alımları için mailleri kesmiyelim arkadaşlar bunaltana kadar:))))

gariban13
Daire Başkanı
16 Nisan 2007 18:46

arkadaşlar aynen bende gıda teknolojisi mezunuyum 2003 te mezun oldum

hala iş bulamadım

özelde gir çık gir çık nereye kadar

devlette de kadro yok ...

serla27
Şef
17 Nisan 2007 21:09

işsizlik başa bela ne iş var ne kadro :(

gariban13
Daire Başkanı
18 Nisan 2007 17:57

uyu tarım bakanlığı uyu sen!!!!!

gıda teknikerlerini ne zaman görecende kadro verecen bakalım

allah bunların belasını versin ya

serla27
Şef
18 Nisan 2007 20:25

allah belalarını verecekse versede bizde kurtulsak en azından öyle bir kurum var demeyiz :(

saidoran
Şube Müdürü
19 Nisan 2007 00:23

sinirliyiz bugün arkadaşlar bela okumalar falan gün doğmadan neler doğar bakarsınız avrupa birliği sürecinde bizide ziraat mühendisleri gibi alırlar işe zaten başka yapacakları da yok görürsünüz siz avrupa bunlardan herşeyin belgesini kontrolünü isteyecek artık belgersiz bir yer olmuyacak kontrolsüz bir yer kalmıyacak şuraya yazıyom arkadaşlar bugün olmazsa yarın

serla27
Şef
19 Nisan 2007 13:37

inşallah saidoran dediğin gbi olur.

gariban13
Daire Başkanı
21 Nisan 2007 11:24

valla artık bela okumak en iyisi bu zamana kadar sabrettik yeter artık

gariban13
Daire Başkanı
24 Nisan 2007 07:21

g