Editörler : swat3410
27 Nisan 2007 23:01

Belediye ve Özel Halk Otobüsleri

Merhaba arkadaşlar. Bilmiyorum bu konuya daha önce değinildi mi ama benim mera ettiğim ve sizin de fikirlerinizi duymak istedğim bir konu bu.

Polislerin belediyeye bağlı araçlara ücretsiz olarak binmesi. Bize bu hakkı veren yasa veya bir kanun var mıdır, varsa bunu ibraz edermisiniz.

Bence daha da önemlisi polis olarak böyle bir hakka sahip olmamızı hangi haklı sebep/sebeplere bağlayabilirsiniz?

Değerli göürüşlerinizi bekliyorum.

alaturcha
Kapalı
28 Nisan 2007 02:45

Üniformalı tüm memurların bu hakkı mevcuttur. Postacı da biner, Asker de, polis de.

metkaratas
Aday Memur
29 Nisan 2007 03:00

o özel otobüsçülerin yaptığı artis tavırlara pay bırakmayın arkadaslar, unutmayınki gönül rahatlığı ile binebilirsiniz. çünkü her ilin valiliği bunla ilgili karar çıkarır. bu karar her ilde vardır. en son sadece iett için vardı istanbulda. özel tuzla otobüslerinde iki tane hıyar memurlara bilet atın deyince dayak yiyolar. sonra olay uzuo. en son vali topluo erkanı. akllı olun dıo ve emir çıkarıo. her ilde var bu. polise para ver diyebilirmiyim ide tüm toplu ulasım mekanizmmaları yol arar. ama meni olun alabilcek olsalardı simdiye çoktan alırlardı. ayrıca axu nun söylediklerini imzalıorm.

GOKCELİ
Aday Memur
29 Nisan 2007 04:19

ARKADAŞLAR, POLİSİN BELEDİYE VE ÖZEL HALK OTOBÜSÜNE ÜCRETSİZ BİNMESİ KANUNDA BELİRTİLMEZ. BU KONUYU BELEDİYE MECLİSİNDE KARAR ALIR VE TÜM OTOBÜSCÜLERE GÖNDERİR. İSTEYENLER BELEDİYELERDEN BU KARAR DAN ALABİLİR. (NOT: POLİSİN ÜCRETSİZ BİNMESİ ZORUNA GİDEN BİRİLERİ Mİ VAR ACABA.....

alias2257
Şube Müdürü
29 Nisan 2007 04:54

Sayın masiva!

Herkesin bildiği üzere kentlerde ulaşım ile ilgili konuların (planlama - koordinasyon - denetim - ihaleye çıkma vb.) icrası görevi yerel yönetimlere verilmiştir. Dolayısıyla her yerel yönetim çıkarttıkları yönetmeliklerle toplu taşıma işinin nasıl olacağını düzenlemektedir.Bu yönetmeliklerde bazı meslek gruplarına ücretsiz seyahat imkanı tanınmıştır.

Örneğin BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI SEYAHAT KARTLARI UYGULAMA YÖNETMELİĞİ nin 5. maddesinin B bendinde;

"TOPLU TAŞIM SEYAHAT KARTLARINDAN YARARLANACAKLAR

Madde 5- B- Ücretsiz Toplu Taşım Seyahat Kartlarından Yararlanacaklar

a)1005 sayılı İstiklal Madalyası verilmiş bulunanlara vatani hizmet tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkındaki Kanun hükümlerine göre ücretsiz seyahat etme hakkına sahip olanlar,

b)2330 sayılı Nakti Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkındaki Kanun hükümlerine tabi olanlar,

c)3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu hükümlerine göre ücretsiz seyahat etme hakkına tabi olanlar,

d)Sarı Basın Kartı sahipleri,

e)Posta Dağıtıcıları,

f)Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeli, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde kadrolu ve fiilen görev yapan Emniyet Hizmetleri sınıfı personelinden subay-astsubay ve uzman çavuş,

g)2022 sayılı kanuna göre 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesizler,

h)%40 ve üstü özürlüler,

ı)Haftada en az bir defa diyaliz makinesine girerek tedavisini yaptıran böbrek hastaları,

i)Şehit, Gazi Dul ve Yetimleri,

j)Belediye Zabıta personeli,

k)Tam teşekküllü Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu Raporunda %40 ve üzeri sakatlığı olup, veli yada vasisinin yardımına ihtiyacı olduğu belirtilen kişiler ile Sağlık Kurulu Raporunda veli yada vasisi belirtilmeyen kişilerin mahkemeye başvuruları sonucunda durumu mahkekece tespit edilip veli veya vasi tayin edilenlerden, yalnızca veli vasi yada refakatçılarından birine.

Toplu Taşım Ücretsiz Seyahat Kartından yararlanırlar."

demektedir.

Sonuç olarak yerel yönetimlerin, ücretsiz seyahat hakkını sadece polislere değil toplumun bir bölümüne ve birkaç mesleğe de bu hakkı verdiği görülmektedir.

Saat 17.30 olduğunda kurumlarının kapısında bekleyen servislerine binerek evlerine giden memurları bir kenara bırakacak olursak, nasıl bir maliyeci mesai bitimi tahsilat yapmıyorsa, bir öğretmen iş çıkışı otobüsle evine giderken ders anlatmıyorsa, 24 saat görevli olan ve gördüğü olaya müdahale etmesi gereken polis de fazla mesaisinin gerçek karşılığını almıyorsa bırakalım da artık bir zahmet belediye ve özel halk otobüsleri de ücretsiz oluversin. Yoksa bu devlet, maça getirdiği itfaiyecisine, 112 Acil görevlisine, doktoruna, özel güvenliğine maç parasını öderken, ek görev yaptırdığı ancak hakkını vermediği polisi maça zor getirir.

Saygılarımla...

samsun17.dönem
Kapalı
29 Nisan 2007 16:33

Ya bu luzumsuz saçma sapan vede amacının ard niyet olduğu belli olan,masum gibi görünen ama içten içe kıskançlık dolu soruyu!!!!!! neden bu kadar önemsediniz anlayamadım.Masiva rumuzlu şahıs kimsin nesin,polis olmadığın ve de polisleri sevmediğin belli(her ne kadar uslubunu yumuşak tummaya gayret etsende)Neden polislerin(ki sorunda kendininde polis olduğunu ima etmeye çalışmışsın,ama hiç uğraşma değilsin belli)bu hizmetlerden ücretsiz yararlandığını soruyormuş gibi yapıp aklın sıra eleştiri getiriyorsun.Bak ben sana anlatayım ozaman.Bu memleketteki en saf polis bile neden bu hizmetlerden ücretsiz faydalandığı sebebini bilir.Buda yapmış olduğumuz işin kendine özel durumundandır.Şimdi sen eğer gerçekten polissen ve bu soruyu samimi olarak soruyor isen valla ben senin için artık kızmam sadece senin adına üzülürüm.Bunun nedenide içinde bulunduğun durumu idrak etmekten aciz olduğun bir görüntü sergilemendir.Polis değilsen(ki bana göre değlisin)muhtemelen polisleri sevmeyen ve çekemeyen bir insansın,bak ben senin meramını gidereyim;polislerin belediye otobüslerinden ücretsiz faydalanmaları ile ilgili olarak tam yılını hatırlamıyorum ama zannedersem 2000 yada 2001 yılında içişleri bakanlığı genelgesi var.Ayrıca Belediyelerin toplu taşıma ile ilgili yönetmeliklerinde kimlerin ücretsiz olarak bu hizmetlerden faydalanacağını belirten maddesinde hoşuna gitmeyecek ama emniyet mensuplarıda var.Ha belki inanmadın gider o zaman en yakın belediyeden bu yönetmelği temin edebilirsin.Zorluk çıkacağını zannetmiyorum hani sende polissin ya!!! kolaylıkla temin edebilirsin.Ama şunuda merak etmedim değil bu konuyu en yakınındaki bir polise dahi sorsan mutlaka bilir ve seni aydınlatırdı. Sen hem kendini yormaz hemde bizleri uğraştırmamış olurdun.(ta bi amacın gerçekten soru sormaksa şayet!!!!!)Ha birde sana üzüleceğini tahmin ettiğim küçük bir bilgi daha vereyim;bizlere sadece otobüsler değil metro tramvay ve devlete ait bazı deniz ulaşım araçlarıda ücretsiz biniyoruz.Ama seni birazda sevindireyim 2001 yılına kadar banliyö trenleride ücretsizde ama sonradan ücretli oldu.Sevindirik olmuşsundur artık.Hadi herşeyi anladımda buna itiraz edermisiniz diye sormuşsun ya valla bütün var olan aklımı zorladım bu sorunun ne amaçla sorulduğunu bir türlü anlayamadım.Bu kadarmı ağır geliyo sana. valla yazıklar olsun bize ki kendi içimizden olduğunu iddaa eden!!! bir kişiye dahi bu haklı sebeblerimizi anlatamamış isek diğer vatandaşlara bunu nasıl izah ederiz.Ama şunuda unutma sen mecbur değilsin binmeye bu bir haktır kullanıp kullanmamak sana aittir.sen bu hakkı binmeyerek değerlendire bilirsin.Anlatabildim heralde değilmi sevgili meslektaşım!!!!!! karşı görüşlerin varsada mutlaka onlarıda öğrenmek isterim. acele cevap

masiva
Aday Memur
29 Nisan 2007 22:30

Başta alias olmak üzere konuya ilişkin düşüncelerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.

Bu konuyla ilgili alaycı ifadeler kullanarak konuyu amacından farklı mecralara çeken samsun17.dönem rumuzlu arkadaşa da teessüflerimi bildiririm. Ben bu konuyu açarak toplumda polisleri bu mesele üzerinden yaralamak isteyen insanlara birden fazla insan ağızından ve her biri birbirinden farklı görüşleri(haklı yada haksız) dile getirmek suretiyle tartışma platformu oluşturmak istiyorum. Bize(polise) göre kesinlikle haklı olan bu uygulama sivil vatandaşa göre çifte standart olabilir. Nihayetinde ben de polis olmadan önce bu uygulamanın yanlış olduğu kanaatindeyken polis olduktan sonra ne kadar haklı olduğunu gördüm. Elbette ben bir polis olarak bize tanınan bu hakkın helal olduğu kanaatindeyim ama sizlerinde görüşlerini alarak bu konuyu okuyan polis ya da sivilin görüş alanını biraz olsun genişletme çabası gütmekteyim. Meramım bundan ibarettir.

samsun17.dönem
Kapalı
30 Nisan 2007 11:13

bak arkadaşım,eğer bu konuyu tartışmaya açıp mesleğimiz dışındaki insanlara aktararak haklılığımızı dile getirmek amacında isen, önce bu konuyu doğru platform da dile getirmen gerekir. senin de çok iyi bildiğin gibi şu an yazmış oldfuğumuz yer emniyetin kullanmış olduğu forumdur. Haliyle buradakai görüş bildiren ve bu yazıları okuyanlar genelde meslektaşlarımızdır. eğer sen bu konu hakkında diğer meslek gurupları ve vatandaşların gözünde bu konudaki haklılığımızı açıklama gayretinde isen senin sormuş olduğun bu soruyu bu sitenin başka başka yerlerinde sormuş olman ve tartışmaya açman gerekirdi.Bu forumdaki arkadaşlar zaten sizin sormuş olduğunuz sorunun nedcenlerini ve cevabını iyi bilrler.Ayrıca soruyu soruş şekline gelince sanki okuyan insanı provake etme çabası var gibi geliyor.Belki amacın bu olmayabilir ama bence netice bu.Kaldıki biz bu konuda hem kanuni hemde vicdani olarak çok rahatız. Bence sen bu soruyu yanlış yerde yanlış kelimeler kullanarak sormuşsun.Ayrıca ilk yazıdaki amacım alay etmek falan değildi.

hristo
Şef
09 Mayıs 2007 11:51

Polisin maclarda ne isi var,

bir takım kulupler kasalarını para ile dolduracak, sefasını surecek, cefası polise kalacak..

bir cok ulkede kuluplerin cebinden para odeyerek ozel guvenlige havale ettikleri işi Tr da polise yuk bindirmek olarak yorumluyorum.

Belediyeler her seyi halletti de polisn otobus bileti ile kalkınmaya kaldı ise vah ki belediyelere...

difflock
Aday Memur
09 Mayıs 2007 14:27

sen merak etme masiva,şoförde memnun vatandaşta memnun araçta bir polisin bulunmasından,biz mazot istihkaklarının 5 litre olduğu günleride yaşadık masiva,sanırım sen o zamanlar ortaöğretimde okuyordun(eğer gerçekten Polissen),yanımızdaki şüpheliyi mahkemeye belediye otobüsü ile götürürken rencide olmasın diye ikimizin koluna bağlı olan kelepçeyi ceketle kamufle ederek binerdik otobüse,belkide biz indikten sonra son durakta yakmışlardır otobüsü masiva,yani masiva bilet bile atsaydık otobüse bir süre sonra şoför yalvaracaktı bari siz atmayın diye,yani masiva samsun 17.dönemin düşüncelerinide destekleyerek bu yazıyı sonlandırayım sen polis olamazsın resmi giyinsen bile...

kardelen //
Memur
09 Mayıs 2007 16:58

Merhaba arkadaşlar bende MEB de çalışan bir personelim ve gerçektende çifte standart bu bence bu memlekette sadece polisler öğretmenler belediye çalışanları ve postacılar yok bence bu yanlış bir uygulama.Polis arkadaşşlar hiç vermeyecek öğretmen arkadaşlar indirimli yararlanacak nedir bu sizce.Ha gazi yakınlarına öğrencilere birşey demem indirimli olsun.Ama bu devlet hiçbir zaman kim gelirse gelsin bunu düzeltmedi ve de düzeltemeyecek.Bizler memur değilmiyiz biz veriyorsak herkes versin çok polis arkadaşları tanıyorum nasıl olsa bedava diye 1 durak ileride inip diğer dolmuşa biniyor.Bence herkese indirimli olsa daha iyi olur aMA SADACE yorumlarımız bunlar hiçbirşeyin olmayacağınıda hepimiz gün gibi biliyoruz.İyi çalışmalar sizlere

*levent*
Aday Memur
11 Mayıs 2007 12:29

arkadaşlar nedenini şöyle anlatabilirim.

DDY banliyö trenlerine polislerin binmesi yasaklandı ve hiçbir ark şımız binmiyordu. trende olan olaylar sonucu kendileri lütfen gelin ücretsiz binin diye teklif getirdiler.

anlayacağınız güvenlik açısından ücretsiz biniyoruz herangi bir kanun yasa yok. iyi mesailer .

murattek
Memur
12 Mayıs 2007 11:46

kardelen kardeşim sanırım öğretmesin?madem şikayetin var polislerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmasından.senin tatilde aldığın maaşıda almasan bizde çok seviniriz yatarak maaş alma bizim hakkımız ücretsiz yararlanmak

turkeypol
Yasaklı
12 Mayıs 2007 20:13

Arkadaşlar mesela istanbulu ele alalım..Bahçelievlerde oturan bir arkadaş maç görevine gidecek kendi imkanları ile gidecek.En iyi yol Metroya binip zeytinburnu istasyonun da araç değiştirip eminönüne inmek oradan da vapurla karşıya geçmek olacaktır! buyrun hesaplayın maaliyetini! Ayrıca bir çk yerde mesela havalimanından Kriminal e belge gidicek araç yok memur atlar metroya iner işini halleder yarım saat git yarım saat gel bi o kadar da orada zaman harca birde cebinden yol parasımı versin ? bunları da düşünün lütfen! ben hiç gece 11 de 3 tane araç değiştirip evine gitmeye çalışan başka bir devlet memuruna rastlamadım !

uzakturku82
Aday Memur
14 Mayıs 2007 21:17

Mrb arkadaşlar axu nikli arkadaşımı sonuna kadar destekliyorum.sen adamı sabahın 6 sında çağırırsan gece saat 2-3 kadr çalıştıracaksan müsade ete servis versinler.

halk otobüsüne gelince arkadaşlar adamlar babasının hayrına bindirmiyorlar kanun varmı yokmu bilmiyorum da ama onları bağlayan birşeylerin olduğunu tahmin ediyorum.allah yardımcımız olsun.doğruluk ve adaleten şaşmayalım.hepinizi saygıyla selamlıyorum.

kalles75
Aday Memur
14 Mayıs 2007 21:59

aramızda ankarada 4-5 yıl once çalısan arkadasım varsa bilir bir ara ozellikle sincan hattında calısan ozel halk otobüsleri sabah ise giden polis memuru arkadaslarımızdan ücret talep ettiler ve aradan yarım saat geçmeden bütün ozel halk otobüsleri trafikçi arkadaslar tarafından bağlandı hatta çevik kuveet subesinin onünden geçen bir ozel halk otobüsüne o zaman ki çevik kuvvet sube müdürü durdurarak tüm otobüsü polis le doldurdu ve son durağa kadar hiç durmadan gittiler . aradan birkaç saat geçmistiki belediye baskanı melih gokçek bi acıklama yaptı " benim olduğum yerde hiç kimse polisten ücret talep edemez " dedi. bir kaç gün içinde de belediye meclisinden karar çıkardı ve polisten ücret talep edilmemesi yasal zemin kazandı. tıpkı tüm diğer illerde ki gibi .. saygılar

alias2257
Şube Müdürü
15 Mayıs 2007 00:24

sayın sevdalı!

hani biz hep dert yanarız ya "polis 24 saat görevlidir" diye, sanırım bu konuda da polis 24 saat görevli olduğundan dolayı görev dışında bu hakkı kullanmak diye bir şey söz konusu değildir cevabını vereceğim size...

robbens
Aday Memur
15 Mayıs 2007 01:44

Polis değilim ama yanlış da bir karar değil biletsiz binmek, mutlaka geçmişteki olaylar referans alınarak sonuca gidilmiştir, işleri zor yani eylemler, mitingler, olaylar, stresli iş, o maaşla ev geçindirilemez yoksa hele ki istanbulda.

alias2257
Şube Müdürü
15 Mayıs 2007 11:29

Sayın sevdalı!

Ne anlatmaya çalıştığımı sanırım tam olarak anlayamamışsınız. Tekrar izah edeyim;

Polis, süpermarkette bir suç işlendiğini gördüğünde "ben görevli değilim" diyemez. Çünkü polis karşılaştığı bir olaya müdahale etmek zorundadır. Niye müdahale etmek zorundadır? Çünkü güvenlik hizmetinde süreklilik esastır.

Bu durumda sorunuzun cevabı teorik olarak evet olacaktır. Ama bu ülkenin tezatlıklarından birisi de suça müdahale eden polisin çalıştığı birimden savcının görev listesi istemesidir.

Umarım anlamışsınızdır. Saygılarımla...

canpolat0038
Kapalı
15 Mayıs 2007 14:57

Bazı arkadaşlar srzenişte bulunmuş madem polisler bedava biniyor bizler neden binmiyoruz gibi. O arkadaşlarımıza şunu sormak istiyorum yazın üç ay tatil resmi tatil dini tail derken senein yarısını izin yaparak geçirirken size bir polis sanmıyorumki izninizden kullanmak istesin. Değerli polis arkadaşlarımız elbetteki imkanlardan faydalanacaktır.

2003 yılında istanbula mahkum götürmekle görevlendirildim yanımda bir asker mahkum ve ben varım terminalden çıktık metroya gireceğim kapıdaki güvenlikçi arkadaş kart gerektiğini sadece polis ve belirli kişilerin ücretsiz yararlandığını jandarma mensuplarının yararlanamayacağını söyledi beynimde kaynar sular boşaldı adeta. Dedimki kıralın gelsin gene vermem ben görevliyim dedim Bu arada üzerimizde resmi üniforma silah teçhizat tam tekmil. Ben adamı hiçe sayıp bindim.

Kayseride izindeyim belediyenın otobüsüne biceğim jandarma genel komutanlığı oldumu belgeleyen kimliğimi gösterdim şöförde bana bilet gerektiğini polis bölgesi olduğundan polislerin ücretsiz faydalandığını ancak bizim yararlanamayacağını söyledi aynı belediye jandarma sorumluluğundaki yerlerede gitmekte e bu seferde polismi ücretli bindirilecek.

Bence yanlış bu ülkenin emniyet ve asayişinden sorumlu Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı sorumlu. Onun için mesai mefhumu gözetmeksizin gece gündüz görev yapan polis ve jandarma mensupları bu haktan faydalanmalıdırlar.

arkeology
Şef
15 Mayıs 2007 16:14

bu konuyu açan arkadaşım sen istanbulda ev kiralarının ne kadar olduğundan hiç haberin varmı devlet sana bedava bir hak vermiş sen kanunda bu varmı diye soruyorsun.seni rahatsız ediyorsa sen para ile seyahat et.

Toplam 36 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi