Editörler : E.Kayı Han

22 Mart 2009 20:23

Abdestsiz cenaze namazı kılınır mı?

Mrb arkadaşlar. ne hikmettir bilinmez bu günlerde cemaatten bazıları (cami cemaati) "hocam cenaze namazında rüku ve secde olmadığı için ve o namazdan çok dua hali olduğu için bu namaz abdestsiz de kılınabilirmiş, bu doğru mu" gibi sorular gelip duruyor. kimden duydunuz bunu diye soruyorum; işte eskiden bir hoca vardı ondan duydum, tv de bir hoca namazı anlatıyordu o söyledi vs... şaşırdım ve ufak bir araştırma yapmaya karar verdim. karşıma ilginç şeyler çıktı. ben de bunu burda paylaşmaya karar verdim. belki bu konudaki bilgisini benimle paylaşmak isteyen arkadaşlar olur da ben de istifade ederim...

bu konudaki en makul ve sağlam görüş olarakta aşağıda kaydettim yazıyı buldum. eklememk isteyenlere saygım var. bekliyorum.

"Soru

Cenaze namazı abdestsiz kılınabilir mi? Bazıları diyor ki, cenaze namazı ölen kişi için dua olduğundan ve rükusuz, secdesiz olduğundan cenaze namazı abdestsiz kılınabilir diyor. Cami kenarından biri geçerken, görüyor cami avlusunda cenaze var, abdestsiz o esnada katılıp, cenaze namazını kılabilir mi?"

cevap

"Değerli Kardeşimiz;"

"Namazın genel sıhhat şartları, cenaze namazı için de aynen geçerlidir. Dolayısıyla, cenaze namazının sahih olması için, sünnî fukaha çoğunluğu, abdestli olmayı zorunlu görür. Yalnızca Şa'bî adlı sünnî fakih, cenaze namazında taharet (abdest) şartını aramaz. Bu yaklaşıma göre, rükû ve secde bulunmadığından, cenaze namazına cenaze namazı değil, dua denilmesi uygun düşer. (İbn Rüşd, Bidâyetü'l-Müctehid, 1/194, Türkçesi: Bidâyetü'l-Müctehid, 1/462-3, Beyan Yayınları) Aynı şekilde Caferî Mezhebi de ölüye namazda, hadesten ve necasetten taharet şartları ile diğer namaz şartlarını aramaz; ancak ihtiyat, namazdaki bütün durumların, cenaze namazında da gözetilmesidir.

Abdestsiz bulunulur da cenaze namazının kaçırılma endişesi varsa, Hanefi Mezhebine göre, teyemmüm ederek cenaze namazı kılınabilir; diğer üç sünnî mezhebe göre ise, cenaze namazı teyemmümle kılınmaz.

Bu bilgiler ışığında, cenaze namazı abdestsiz de kılınabilir görüşü, sünnîler açısından makbul bir görüş değildir. Cenaze namazı, temelde ölüye bir dua niteliğinde olmakla birlikte, tıpkı diğer namazlar gibi aynı ciddiyetle ve aynı sıhhat şartları gözetilerek kılınmalıdır. Abdestsiz olunan durumlarda, ya hızlıca sembolik abdest ve gusül anlamında olan teyemmüm edilmeli, ya da cenaze namazı farz-ı kifaye olduğu için başka kılanlar bulunduğunda kenarda beklenmelidir.

Vecdi Akyüz

Selam ve dua ile...

Sorularla İslamiyet Editör"

noseri
Şef
22 Mart 2009 20:45

ben de aynı böyle bir yazı okudum. abdestsız lafı dolaşıyor ama itibar edilmemeli

yavuz-hafız
Kapalı
23 Mart 2009 10:08

lütfen görüş ve düşüncelerinizi yazın arkadaşlar

bilge imam
Şef
23 Mart 2009 10:41

din konusunda görüş ve düşünceler yazılmaz. varsa bilgin onu yazarsın. ayrıca bu bilgi islam kaynaklarına da ters düşmemelidir. vesselam...

dadasimam
Daire Başkanı
23 Mart 2009 10:42

namazı kasden abdestsiz kılmak insanı ne yapar?

cenaze namazıda abdestsiz kılınmaz.

dadasimam
Daire Başkanı
23 Mart 2009 10:45

tabiki kendi görüşümüz değil abdestsiz kılınamayacağı..yoksa ne müctehidiz nede alim okuduklarımızı söylüyoruz sadece:)

mütefekkür
Daire Başkanı
23 Mart 2009 12:47

yaşar nuri diyor .

Cenaze namazı namaz mıdır, dua mıdır? abdestsiz KILINABİLİR Mİ?

Cenaze namazı bir duadır, abdestsiz de kılınabilir.

yavuz-hafız
Kapalı
24 Mart 2009 18:32

bilge imam kardeşim. görüş ve düşünce derken ben de kuru sıkı görüşten bahsetmedim zaten. bu konuyu okumuş araştırmış ve ona göre kendi kafasında bir cevap bulmuş arkadaşların görüşlerinden bahsediyorum. konuyu saptırmadan bildiklerimizi yazarsak bence daha verimli bir sonuca varırız diye düşünüyorum. kaldı ki ben yukarda bir araştırma sonucu yayınlanmış cevabı aktardım, içerisinde kaynakta var bu araştırmanın kime ait olduğu da yazıyor. destekler mahiyette olsun muhalif görüş babında olsun paylaşalım diyorum vesselammmm

hocaefe
Aday Memur
21 Nisan 2009 22:32

s.a arkadaslar benım bildiğim kadarıyla bayram namazı ve cenaze namazı abdest almaya vakıt olmadıgı takdirde teyemmumle kılınabilir hızmet içi agitim kursunda hocamdan duymustum......

zağnos2
Kapalı
22 Nisan 2009 02:18

evet ben yazmadan meseleyi arkadaş yazmış kastedilen şey odur

zağnos2
Kapalı
22 Nisan 2009 02:38

yani su varken sadece kaçırma endişesiyle teyemmüm yapılabilen 2 namz bu iki namz..başka hiçbirşekilde caiz değil..bu durumda abdestsiz kılınmış oluyor..ama dikkatinizi çekerim sadece bu iki namaz için..cenaze namazı evet namazdır ama onda ölü için dua manası esastır o nedenle başka namazlar için caiz olmayan mesela kadın ve erkeğin aynı hizada veya yanyana (mekruh ta olsa) namazı durumunda namaz bozulmaz.[Safların düzenlenmesine gelince:

İslami hükümlere göre, sadece namaz kılarken değil, ihtiyaç ve zaruret bulunmadıkça kadınların erkekler arasına karışmayıp, uygun olan ayrı bir yerde bulunmaları uygun olur. Bu itibarla ister cenaze, ister hangi namaz olursa olsun, kadınlar erkeklerle birlikte namaz kıldıkları takdirde, erkeklerden ayrı, uygun bir yerde namaza durmaları gerekir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.) namaz saflarını önce erkekler, sonra erkek çocuklar en arkada da kadınlar olmak üzere düzenlemiş;

"Namazda erkek saflarının en faziletlisi en önde olanı, fazileti en az olanı ise en arkada bulunanıdır. Kadın safların en faziletlisi ise en arkada kalanı, en az faziletlisi ise en önde olanıdır." buyurmuştur. *

Sünnet olan safların böyle olmasıdır. Sünnete uymayarak, kadınlar erkek safları arasına karışarak imama uyarlarsa, Hanefi mezhebine göre rüku ve secdeli namazlarda kadınların arkasında ve hizasında kalan erkeklerin namazları fasit olmuş sayılır. Bu duruma sebep olan kadınlar da günah işlemiş olurlar. Bu durum, rüku, ve secdesi bulunmayan cenaze namazında meydana gelirse, erkeklerin namazı fasit olmazsa da, sünnete (yani Hz. Peygamber (s.a.) 'in düzenlemesine) aykırı hareket edildiği için mekruh olur.].çünkü cenaze namazı rükulu ve secdeli bir namaz değildir..

çok istisani bir durum olan kaçırma endişesiyle abdesat farziyetinin aranmayıp teyemmüm ile yetinmeyi genel bir kural yaparak cenaze namazında abdest gerekmez demek çok yanlıştır.gerçekle ilgisi yoktur..zira cenaze meselesinde abdest birçok noktada vardır..[mesela:Ölü Yıkayanın, Gusül Abdesti Alması Gerekir Mi?

Ölü yıkayanın, gusül abdesti alması gerektiğini ifade eden birçok merfu hadis rivayet edilmiştir. Ancak bu rivayetlerin tama­mı zayıftır. Bunlardan birisi, Ebû Hureyre (radiyaliâhu anh)'ten nakledilen şu rivayettir; Peygamber (saUallâhu aleyhi ue sellem), «cenaze yıkayan gusül abdesti; cenaze taşıyan namaz abdesti al­sın» buyurmuştur.[217] Bu rivayet zayıftır.

Her ne şekilde olursa olsun, âlimlerin çoğunluğu, cenaze yı­kayanın gusül abdesti almasını vacip görmemiştir. Bunun sadece müstehap olduğunu belirtmişlerdir. Sahabelerden birçoğundan da bunun müstehap olduğu nakledilmiştir.[218]

]abdest cenaze merasimine ve cenaze ile ilgili işlere bu kadar çok konu olsunda en önmeli kısmı olan cenaze namazına katılanlar için gereksiz olan ne büyük bir tezat olurddu..

cenaze ve bayram için bu istisanai halde teyemmmüme izin verilmesi bu 2 namazın geçmesi halinde kazasının olmamasındandır..diğer sebebiibni abbastan gelen şu rivayettir:dediki aniden bir cenaze namazı ile karşılaşsan ve bunu kaçırmaktan korkarsan teyemmüm ile cenaze namazı kıl.ibni ömerde abdestsiz iken yanına bir cenazeyi getirdiler o da teyyemmüm edip cenazenin namazını kıldı.

MUSTAFA ÇAYLAK
Kapalı
22 Nisan 2009 16:00

bektaşi hesabı birileri abdestsiz kılmış ve onlara göre olmuş...

espiri ya...

burhanettin38
Aday Memur
23 Nisan 2009 19:01

hadi diyelim biri cevaz verdi

sende gittin abdest almadan kıldın

için rahat olacakmı

oh be cenaze namazı kıldım sevap kazandım diyebilecekmisin

KEMAL 04
Şef
24 Nisan 2009 11:11

değerli kardeşlerim ben şahsım ulema derseniz İmamı şafii imamı remeli imamı ibnihacer imamı nevevi imamıraffi ve

veya hanefi ulemaları olan imamı azam imamı muhammed imamı ebu yusuf imamı ibni abidin

ben bunların görüşlerine bakarım kalkıpta zekeriyyaymış yaşar nuriymiş bunların sözüne bakmam cenaze namazı abdestli kılınması bu ulemalarımız tarafından bildirilmiştir teşekkürler

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi