Editörler : oto-danisman-expert
14 Ağustos 2009 14:50

Astsubayların Diğer Kamu Kurumlarında Memurluğa Geçişi???

Merhabalar..

Benim eşim TSK da astsubay olarak çalışmakta. Seneye 15 yılını dolduruyor. Bu durumda istifa etme hakkını kazanıyor.

Astsubaylıktan ayrılıp/ayrılmadan önce KPSS ye girip başka bir kamu kuruluşuna atanması kanunen mümkün müdür?

KPSS ye girmeden atanması mümkün müdür?

Bu konuda bilgisi, bir fikri olan ve bana yardım etmek isteyen var mıdır? :)

Herkese iyi ve güzel günler diliyorum..

enes_hayrabolu
Şube Müdürü
14 Ağustos 2009 21:12

Tebliğin ilgili bölümü aşağıdadır.

28 Temmuz 2009 SALI

Resmî Gazete

Sayı : 27302

TEBLİĞ

Devlet Personel Başkanlığından:

KAMU PERSONELİ GENEL TEBLİĞİ

(Devlet Memurluğuna AlInma)

(Seri No: 1)

Kamu kurum ve kuruluşlarında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur statüsünde çalışmak isteyen vatandaşlarımızın aşağıdaki açıklamalar çerçevesinde hareket etmeleri gerekmektedir.

6. Diğer Personel Kanunlarına Tabi Olanların Devlet Memurluğuna Alınmaları

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesinde; "657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler." hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm çerçevesinde, en az iki yıl çalışmış olup da görevlerinden kendi istekleriyle çekilmiş bulunan veya görev süreleri sona eren;

- 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi subay ve astsubayların,

- 4678 sayılı Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanuna tabi sözleşmeli subay ve sözleşmeli astsubayların,

- 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa tabi uzman jandarmaların,

- 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununa tabi hakim ve savcıların,

- 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi profesör, doçent ve yardımcı doçentlerin,

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur olarak istihdamları; durumlarına uygun boş kadro bulunması ve hizmetlerine ihtiyaç duyulması halinde, başvuracakları kamu kurum ve kuruluşlarının takdirinde bulunmaktadır.

green_earth
Şube Müdürü
14 Ağustos 2009 21:46

Bu şartlar altında hiç kurum değiştiren arkadaş varmı acaba.Tecrübelerini burada paylaşabilirmi...

Teşekkürler..

AsiKraL41
Yasaklı
16 Ağustos 2009 00:59

Evet bu şekilde değişim yaşayan arkadaşlar mevcutsa ve durumlarını bizlerle paylaşırlarsa sevinirim..

emi2008
Aday Memur
17 Ağustos 2009 16:15

Sanırım bu şekilde başka bir kuruma atanan hiç olmamış !?!

üzücü..

enes_hayrabolu
Şube Müdürü
17 Ağustos 2009 20:36

atanan ,tanıdığım bir astsb arkadaşım var .büyük şehir belediyesinde çalışıyor .belediye ve üniversitelere atanmak daha kolay .ancak torpil,tanıdık,eşdost olmadan çok ama çok zor .

tugba_8888
Aday Memur
02 Eylül 2009 20:35

eşim astsubay ve meslektekı 5.yılı zorunlu hızmet suresınden snra kendı ıstegıyle ayrılmak ıstıyor kpss gırmeden başka kurumlara geçebılıyormu yaniii?arkadaşlar bu konuda aydınlatılmaya ıhtıyacımız var ???lutfen

enes_hayrabolu
Şube Müdürü
02 Eylül 2009 22:57

zorunlu hizmet süreniz 10 yıl sonra doluyor!eğer kanun 10 yıl sonra yürürlükte olursa tabiiki, açıktan atamayla (torpil bularak)geçebilirsiniz.

west_of06
Şef
28 Şubat 2011 21:29

konu başlığı baya eski ama bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim bu kanuna göre sivil kaynaklı bı astsubay 1 yıl bırakma hakkı var 1 yıl sınıf okulu ve 1 yıl kıta dolmadan ıstıfa ettiğinde 2 yıl şartı dolduğunda memur olarak atanabılırmı bununla ılgılı bılgısı olan varsa yazarsa sevınırım

öz.memur
Aday Memur
05 Şubat 2013 16:17

arkadaşlar konu eski ama yinede yazayım dedim belki bir yardımım dokunur: şu an çalıştığım kurumda üç tane arkadaş var tsk dan ilişik kesen. ikisi kadrolu güvenlik personeli biride normal memur.girmek istediğiniz kurumdaki amir ile durumunuzu görüşüp isteğinize olumlu yanıt alırsanız.yani amir dilekçeni ver burda göreve başla derse. görev yapmakta olduğunuz tsk kurumuna istifa dilekçenizi verip ayrılın.ilişiğiniz kesildikten sonra girmek istediğiniz kurumda işlemlerinizi başlatın...aceleye getirmeyin durumu araştırıp tsk dan elde ettiğiniz tazminat vs. haklarınızın telef olmamasına dikkat edin...

öz.memur
Aday Memur
05 Şubat 2013 16:20

önceki cevabım:10 yıllık görev yapmış olma şartını doldurmuş olanlar hakkında ..

pisman71
Aday Memur
05 Şubat 2013 22:29

Şimdi görevdeki uzman erbaş kpss puanıyla alım yapan bir yere başvuru yapıp mülakata katılabilirmi, kazandığı taktirde sözleşmesi dolmadan istifa edip kazandıgı memurluga başlayabilirmi, tercübeli bilgili arkadaşlar yardım lütfen..

matalan
Aday Memur
07 Şubat 2013 22:23

https://www.facebook.com/groups/217535421700332/

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi